کد خبر : 94164       تاریخ : 1396/08/20 10:34:57
ثبت 11 اثر تاریخی در گناوه

ثبت 11 اثر تاریخی در گناوه

پیغام:11 اثر تاریخی شهرستان گناوه در فهرست ملی به ثبت رسید.

به گزارش«پیغام» به نقل از خبرگزاری صدا و سیما مرکز؛ کارشناس باستان شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گفت: ازمجموع 30 اثر تاریخی شناسایی شده در شهرستان گناوه تاکنون 11 اثر در فهرست ملی به ثبت رسیده است.

سیدمهدی آذریان افزود: بیشتر آثار تاریخی شهرستان گناوه تپه و تل هایی هستند که در گذر زمان شکل گرفته اند و باید در معرفی و آشناسازی مردم به منظور حفظ و حراست آنها از هرگونه آسیبی، برنامه ریزی و اطلاع رسانی با همکاری دستگاههای اجرایی و تشکل های مردم نهاد انجام شود.
وی گفت: شهرستان گناوه از بنادر تاریخی بسیار مهم است که در متون تاریخی به آن اشاره شده و نشان می دهد که این منطقه از هزاره های قبل میلاد تاکنون وجود داشته است.

آذریان افزود: پناهگاه سنگی مال قاید،تل سنگری (برافتو) چاهبردی، تل گوری ، جابرج قلعه حیدر و تل چغاپور از مهم ترین آثار تاریخی ثبت شده دراین مناطق است. وی گفت: در این مناطق براساس یافته های صورت گرفته تکه های سفالی و شیشه ای، ظروف لعاب دار و بدون لعاب دار فیروزه ای، سنگ و گچ، آجر و گوپال، دست بند فلزی، بقایای استخوانی و اسکلت انسان و ابزارهای سنگی بدست آمده است. 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=94164

نظـــرات شمـــا