کد خبر : 445       تاریخ : 1392/03/30 13:00
اکبر صابری: سوت پایان افراطی گری توسط ملت

اکبر صابری: سوت پایان افراطی گری توسط ملت

پیام دیگر مردم به نمایندگان مجلسی است که اقلیت آن از دکتر روحانی حمایت کردند و بیشتر آنها از سایر کاندیدها اعلام حمایت کرده بودند. رای ملت نشان داد، نظر نمایندگان مجلس رای ملت نیست.

اکبر صابری (مدیر مسئول هفته نامه اتحاد جنوب)

حضور مدنی مردم در انتخابات یازدهمین دوه ریاست جمهوری حضوری معنادار و تاثیرگذار بود. روز جمعه در حالی بیش از 72 درصد مردم ایران پای صندوق رای آمدند که تا چند روز قبل از انتخابات بسیاری از آنها قصد شرکت در انتخابات نداشتند. به نظر بنده مناظره سوم که محل نقد نظرات سیاسی کاندیداها و بخصوص سیاست های هسته ای بود باعث شد گروهی از مردم که قصد شرکت در انتخابات نداشتند تصمیم شان را عوض کنند و صرفاً برای به قدرت نرسیدن یک تفکر خاص به صحنه بیایند. گروهی دیگر نیز پس از انصراف آقای دکتر عارف به نتیجه بخش بودن حضورشان امیدوار شدند و بالاخره حماسه حضور بیش از 72 درصدی رقم خورد.

هر انتخاباتی پیامهای روشن و مهمی دارد که باید مورد تجزیه و تحلیل کارشناسانه قرار گرفته و از این پیامها برای برآورده شدن انتظارات مردمی استفاده کرد. به نظر نگارنده مهمترین پیام این انتخابات رای مردم به پایان افراطی گری بود. گرچه رای مردم به نماد اعتدال و اصلاح جناب دکتر حسن روحانی بیش از 51 درصد بود ولی بیشتر کسانی که به آقایان قالیباف، رضایی و دکتر ولایتی نیز رأی دادند؛ رایشان رای عدم اعتماد به افراطی گری بود. یعنی حدود 80 تا 85 درصد مردم خواستار جمع کردن بساط اصول گرایی افراطی شدند. حتی اصولگراها هم از افراطی گری، بی تدبیری و سوء مدیریت به ستوه آمده بودند و حاضر نشدند به کاندیدایی که اگر به قدرت می رسید همین آش بود و همین کاسه رای دهند. آنها نیز آقای قالیباف که از چهره های اصولگرای معتدل است را ترجیح دادند.

پیام دیگر مردم به نمایندگان مجلسی است که اقلیت آن از دکتر روحانی حمایت کردند و بیشتر آنها از سایر کاندیدها اعلام حمایت کرده بودند. رای ملت نشان داد، نظر نمایندگان مجلس رای ملت نیست. این انتخابات پیام های متعددی داشت که جا دارد کارشناسان و اهل قلم مفصل به آن بپردازند و رییس جمهور منتخب نیز پیام ملت ایران را به درستی دریافت کند و در پی تحقق مطالبات ملت بکوشد. اصلاح امور و بنیان هایی که طی 8 سال اخیر تخریب شد از مطالبات جدی مردمی است که به حسن روحانی رای دادند. احیاء حقوق مدنی و گسترش فضای باز سیاسی و تحقق کامل اصول قانون اساسی به خصوص اصول بر زمین مانده آن در خصوص حقوق شهروندی از دیگر مطالبات رأی دهندگان به حسن روحانی است.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=445

نظـــرات شمـــا