کد خبر : 3496       تاریخ : 1392/07/23 09:15:18
باز هم 300، باز هم دروغ!
کمپانی «برادران وارنر» باز هم به تاریخ ایران تاخت

باز هم 300، باز هم دروغ!

اين فيلم ‌كسي كه به گواه تاريخ، همسان‌ترين چهره را به كورش بزرگ، بنيان‌گذار جهان‌شاهي هخامنشي دارد را به نادرست شاهي خشمگين، خودراي، خون‌خوار و نيمه‌برهنه بازشناسانده است. سازندگان فيلم خود را به فراموشي زده‌اند كه خشايارشا، همان كسي است كه در سنگ‌نبشته‌اي كه در كوه الوند به جاي گذاشت، شادي را براي مردمانش آرزو كرد، .....

به گزارش ایران ویج به نقل از امُرداد ، چهره‌اي خشن با بدني نيمه‌برهنه كه بر تختي زرين تكيه زده و تبري بر دست دارد، آتش مي‌افروزد، هرچيز كه مي‌بيند را نابود مي‌كند و شماري برده در خدمتش هستند، چهره‌ي خشايارشايي است كه كمپاني اسراييلي- آمريكايي «برادران وارنر» در نسخه‌ي دوم ٣٠٠ به نمايش گذاشته‌اند.

برپايه‌ي خبري كه به تازگي در برخي تارنماهاي خبري خارجي همچون «Guardian» منتشر شده، بنا بر آن است که به‌زودي نسخه‌ي تازه‌اي از فيلم ننگين 300 روانه‌ي سينماهاي خارجي شود، فيلمي كه اين‌بار نام «300، خيزش امپراتوري» بر خود گرفته و به‌‌ دروغ نبرد ايران و يونان را به تصوير مي‌كشد، نبردي كه به شكست سپاهيان ايران و بازگشت خشايارشا به ميهن مي‌انجامد.

اين فيلم قرار است نبردهاي «سالاميس»، «ترموبيل» و جنگ ميان امپراتوري ايران و يونان باستان سال 480 پيش از ميلاد را بازگو ‌كند. «300، خيزش امپراتوري» كه به تازگي تبليغاتش را در بوق و كرنا كرده‌اند، برروي زندگي خشايارشا، پادشاه ايراني، آرتميس، ملكه‌ي «هاليكارناس» و « تميستو كل » سردار يوناني ساخته شده است.

اين فيلم ‌كسي كه به گواه تاريخ، همسان‌ترين چهره را به كورش بزرگ، بنيان‌گذار جهان‌شاهي هخامنشي دارد را به نادرست شاهي خشمگين، خودراي، خون‌خوار و نيمه‌برهنه بازشناسانده است. سازندگان فيلم خود را به فراموشي زده‌اند كه خشايارشا، همان كسي است كه در سنگ‌نبشته‌اي كه در كوه الوند به جاي گذاشت، شادي را براي مردمانش آرزو كرد، خود را پسر داريوش هخامنشي شناساند و نوشت:«خدای بزرگ است اهورامزدا، بزرگ‌ترین خدایان است که این زمین را آفرید، که آن آسمان را آفرید، که مردم را آفرید، که برای مردم شادی آفرید، که خشایارشا را شاه کرد، یگانه از میان شاهان بسیار، یگانه فرمانروا از میان فرمانروایان بی‌شمار. من خشایارشا، شاه بزرگ، شاهِ شاهان، شاهِ کشورهای دارای ملل بسیار، شاه این سرزمین بزرگِ دوردستِ پهناور، پسر داریوش شاه هخامنشی.»

همين چند سال پيش بود، دقيقاً در ١8 اسفند 1385 خورشيدي (7 مارچ 2007) كه نخستين نسخه از فيلم ضد ايراني 300 با عنوان «آمادگي براي شكوه» ساخته شد و نقد و خشم ايرانيان را به خاطر تحريف تاريخ پرشكوه ايران برانگيخت. «300» يك فيلم اكشن آمريكايي- اسراييلي است كه قرار است تا ميانه‌ي اسفندماه امسال (مارچ ٢٠١٤) برروي پرده‌ي سينماهاي خارجي قرار بگيرد.

«نوام مورو» كارگردان اين فيلم در نشست خبري، فيلم تازه‌اش را يك «رفرنس و منبع» ناميد و گفت كه، چيزهاي بسيار تازه‌اي در آن نهفته است.وي گفت: «تاريخ از سوي افراد بازگو مي‌شود. تاريخ يك روايت خط به خط از داستان نيست بلكه بازگوكننده‌ي تجسمي از يك انسان است براي همين اين يك كار موضوعي است و اين زيبايي كار ماست. نوشتن اين فيلم‌نامه يك كار هوشمندانه بوده است. اين آزادي است كه به شما اجازه مي‌دهد كه يك چيز هيجان‌انگيز را توليد كنيد. چه كسي مي‌داند چه چيز درست است؟ كسي كه (آن زمان) آنجا نبوده است.»

رودريگو سان‌تورو، بازيگر نقش خشايارشا هم درباره‌ي اين فيلم مي‌گويد:‌ «ساختن يك فيلم اين‌چنيني يك افتخار است. اين يك فيلم حماسي است.»

از هم‌ميهنان چشم آن داريم تا به‌هر گونه‌اي كه خود روا مي‌دانند در شبكه‌هاي اجتماعي به آگاه‌سازي بپردازند تا كسي ناآگاهانه فريفته‌ي جلوه‌هاي ويژه و داستان دروغين فيلم نشود.

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=3496

نظـــرات شمـــا