کد خبر : 2838       تاریخ : 1392/07/04 10:29:57
آتشي را شعرش «ماندگار» كرد

آتشي را شعرش «ماندگار» كرد

زنده یاد قاسم مهدي‌زاده

در كشور ما هنرمند شدن آسان، اما هنرمند ماندن بسيار دشوار است. در يكي از برنامه‌هاي تلويزيوني شنيدم كه يكي از هنرمندان مطرح سينما به مجري برنامه مي‌گفت: من براي تأمين پول ثبت نام مدرسه‌ي دخترم عاجزم. بايد ديد كه يك هنرمند به چه درجه‌اي از استيصال بايد برسد تا چنين بگويد.

هنرمندان در زمان‌هاي گذشته مي‌بايست به دربار پادشاهان يا ديگر قدرت‌مندان راه مي‌يافتند تا بتوانند هنر خود را عرضه كرده و مفري بيابند، زيرا در ميان مردم نه خريدار هنر وجود داشت و نه پولي بابت آن پرداخت مي‌شد. از مشروطه نيز با وجود راه يافتن انديشه‌هاي نو و آشنايي حاكمان و نخبگان و مردم با مسائل جديد، باز هم تغييري در زندگي هنرمندان به وجود نيامد. شادروان «عارف قزويني» كه يك تنه بار هنري مشروطه را به دوش كشيد و عاقبت در تيره‌روزي درگذشت، مي‌گويد:

محيط گريه و اندوه و غصه و محنم

كسي كه يك نفس آسودگي نديده منم

عارف مي‌نويسد: «از شدت پريشاني و بدبختي هميشه ميل داشته‌ام فراموش كنم. اما دوستان و علاقه‌مندان به اين آب و خاك يا اشخاص بدبخت و بد زندگاني مانند من بايد بدانند از دست زندگي به من چه گذشته است.»

«رضا سيدحسيني» مترجم و نويسنده‌ي گران‌قدر و دوست ديرينه‌ي آتشي، پس از درگذشت او قريب به اين مضمون گفت: «آتشي در زندگي هرگز روي خوش نديد.»

‌آتشي در «مسير زندگي» فراز و نشيب‌هاي زيادي از سر گذراند. لازم نيست او بگويد. از زندگي هنرمندان ديگر نظير عارف، فردوسي و ... مي‌توان فهميد كه بر او چه گذشته، زيرا «هنر» در مملكت ما «حرفه» محسوب نمي‌شود، به همين دليل دكتري را مي‌بينيم كه خواننده است، مهندسي كه هنرپيشه است و كارمندي كه شاعر و نويسنده است.

آتشس با همه اين تفاصيل از معدود كساني بود كه در طول زندگي خود شاعر ماند و اگر براي چند صباحي در جايي نيز به كاري ديگر پرداخت براي اين بود كه بماند تا به كار خود ادامه دهد.

او با نخستين كتاب خود چهره شد و تنها يك شعر او كافي است كه او را ماندگار كند: «خنجرها، بوسه‌ها ...». او علي‌رغم به قول خود «همه‌ي شوربختي‌ها» حدود 50 سال در عرصه‌ي شعر ايران يكي از بهترين‌ها بود و حضور 50 ساله در يك عرصه كاري‌ست كه از همه كس ساخته نيست.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=2838

نظـــرات شمـــا