کد خبر : 1888       تاریخ : 1392/06/06 10:31:51
پیغام؛ یک رسانه جریان ساز است

پیغام؛ یک رسانه جریان ساز است

نشریات با هر نوع مشی فکری، می توانند به عنوان یک رسانه جریان ساز، در زمینه های مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، ورزشی و سایر، نقش مطلوب و مؤثری ایفا کنند. ه

راضیه عقیلی مهر

( روزنامه نگار و عضو هیأت تحریریریه پیغام)

نشریات با هر نوع مشی فکری، می توانند به عنوان یک عنصر جریان ساز، در زمینه های مختلف فرهنگی، سیاسی، اجتماعی، ورزشی و سایر، نقش مطلوب و مؤثری ایفا کنند. هفته نامه ی پیغام و دیگر هفته نامه های تأثیرگذار استان بوشهر همچون صدایی هستند که خواسته ها و ضروریات معیشتی مردم را در گوش های سنگین برخی مدیران فریاد می زنند. همین که با انعکاس یک خبر یا چاپ یادداشت یا گزارشی در مورد رویدادهای پیش رو، بتوان نگاهی را مورد توجه قرار داد یا ذهنی را معطوف و دغدغه دار کرد، می تواند خدمت ارزشمندی باشد که یک رسانه، در جهت بالا بردن سطح معلومات جامعه و مردم ارائه می دهد.

اما آنچه که می تواند رسالت پرخطیر مدیران مسئول و دست اندرکاران نشریات را مختل نماید؛ تنگناهای اقتصادی است. اکثر هفته نامه ی محلی استان از سوی اشخاص حقیقی با سرمایه ی شخصی اداره، چاپ و توزیع می شوند و به دلایل مختلف در مقابل نوسانات اقتصادی و تورم آسیب پذیرترند. ضعف در این روند ادامه ی فعالیت مؤثر آنان را در این حوزه ی فرهنگی دشوار و طاقت فرسا می کند. عدم انتشار منظم نشریه، به تعویق افتادن حقوق کارمند و یا خبرنگار آن نشریه، عدم توانایی در به کارگیری نیروی کارآمد در تهیه و انعکاس اخبار، نتیجه ی تنگناهای اقتصادی است که راه تنفس طبیعی نشریات را می بندند و ادامه و پیشرفت شغلی در این حرفه را برای روزنامه نگاران و خبرنگاران با دشواری و ناامنی روبرو می کنند.

با توجه به سخنان رئیس جمهور محترم دکتر حسن روحانی در مراسم تنفیذشان که تأکید بسیار بر توسعه ی صنعت و تولیدات داخلی در جهت روان شدن و بهبود در وضعیت اقتصاد داخلی کشور داشتند؛ توجه دولتمردان به نشریات به عنوان یک کارخانه ی تولیدی فرهنگ و اندیشه، علاوه بر توسعه ی معنوی و فرهنگی، توسعه ی مادی و اقتصادی را نیز به دنبال دارد چرا که هر کدام از این هفته نامه ها و دیگر نشریات می توانند بسترساز و زمینه ساز اشتغال جوانان و افراد علاقه مند و آگاه زیادی باشند.

با اینکه استان بوشهر با توجه به وسعت جغرافیایی و انسانی اش دارای تعداد زیادی از هفته نامه های محلی است. با این حال این کمیت در مقابل کیفیت کاری نشریات، کمتر به چشم می خورد. اغلب این نشریات در چارچوب حرفه ای و وظایف رسانه ای حرکت نمی کنند و این حرکت و وظیفه را بر دوش تعداد محدودی از هفته نامه های با سابقه، سنگین نموده اند. شاید کمی دشوار به نظر آید اما اگر استان بوشهر دارای یک روزنامه با بهره مندی از نیروهای آموزش دیده و با تجربه از هر هفته نامه می بود، می توانست بسیار موفق تر در استان و کشور ظاهر شود. در حال حاضر از بسیاری نشریات در این استان تنها نامی به یادگار مانده که بدون شک به دلیل همان تنگنای اقتصادی و عدم بهره مندی از نیروی کارآمد کمتر فرصت انتشار و عرضه می یابند.

سالگرد یک نشریه یعنی پایداری فرهنگ، پایداری یک اندیشه، پایداری دموکراسی و پایداری یک نهاد مردمی در جامعه، دولت و کشور است. وظیفه ی همه ی ماست که این ارزش ها را با حضورِ نشریاتِ جریان سازی چون هفته نامه پیغام، پاسداری و پایداری کنیم.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=1888

نظـــرات شمـــا