کد خبر : 1415       تاریخ : 1392/05/15 15:12:64
 «روحاني‌سنج» پيگير وعده‌هاي روحاني!

«روحاني‌سنج» پيگير وعده‌هاي روحاني!

پس از آن‌که گروهي از ناظران رسانه‌اي با ايجاد وب‌سايتي به نام «مُرسي‌سنج» (Morsi Meter) عملکرد صد روز اول کار محمد مرسي، رييس‌جمهوري مصر (که هم‌اينک برکنار شده) را بررسي کردند هم‌اينک سايتي به نام «روحاني‌سنج» هم راه‌اندازي شده است.

پس از آن‌که گروهي از ناظران رسانه‌اي با ايجاد وب‌سايتي به نام «مُرسي‌سنج» (Morsi Meter) عملکرد صد روز اول کار محمد مرسي، رييس‌جمهوري مصر (که هم‌اينک برکنار شده) را بررسي کردند هم‌اينک سايتي به نام «روحاني‌سنج» هم راه‌اندازي شده است.

«مرسي‌سنج» با نظارت بر نحوه اجراي ?? وعده‌اي که محمد مرسي در جريان کارزار انتخاباتي خود داده بود به اين نتيجه رسيده که وي در صد روز اول کار تنها موفق به تحقق ?? وعده شد. ?? وعده ديگر اين رييس‌جمهوري هنوز در دست اقدام است، هرچند اين اقدامات در حال حاضر به خاطر برکناري او در حالت تعليق به‌سر مي‌برند. حال، «دانشکده مطالعات جهاني مانک در دانشگاه تورنتو» با همکاري دو گروه ديگر، با اقدامي الهام‌گرفته از سايت «مرسي‌سنج» به بررسي وعده‌هاي انتخاباتي حسن روحاني، رييس‌جمهوري منتخب در ايران در سايتي تحت عنوان «روحاني‌سنج» پرداخته است.

بنا بر بررسي‌هاي اين دانشکده، حسن روحاني که مراسم تحليف وي روز يکشنبه، ?? مرداد، برگزار شد در جريان کارزار انتخاباتي خود ?? وعده داده است. جالب توجه اين است که درحالي‌که وعده‌هاي محمد مرسي در چهار مقوله «امنيت، ترافيک، نان، نظافت و سوخت» قرار مي‌گيرند، قول و قرارهاي حسن روحاني به صورت «اقتصاد، سياست داخلي، فرهنگي- اجتماعي و سياست خارجي» دسته‌بندي مي‌شوند. گروه ترتيب‌دهنده «روحاني‌سنج» در سايت خود اين‌گونه مي‌نويسد که قصد دارد «با بهره‌گيري از منابع موثق و باکيفيت‌ترين اطلاعات»، «بر نحوه اجراي وعده‌هاي هفتمين رييس‌جمهوري ايران نظارت کرده و کيفيت پيگيري و تحقق آن‌ها را بازتاب دهد.»

اين گروه همچنين از بازديدکنندگان وب‌سايت خود درخواست کرده تا اگر وعده ديگري از آقاي روحاني به‌ياد دارند به آن‌ها خبر دهند؛ وعده‌هاي قرار داده‌شده در حوزه اقتصاد. در اين وب‌سايت مي‌توان به استقلال بانک مرکزي، بازگرداندن قدرت و استقلال شوراي پول و اعتبار، تقويت ارزش پول ملي، «بهبود معيشت مردم»، مهم‌ترين هدف اقتصادي کوتاه‌مدت دولت، بهبود شرايط محيط کسب و کار براي ايجاد اشتغال و کاهش بيکاري و همچنين مهار تورم، صادرات فرآورده‌هاي نفتي به جاي فروش نفت خام، تامين مسکن ارزان و مهار قيمت آن و خصوصي‌سازي اقتصاد طبق اصل ?? قانون اساسي اشاره کرد.

همچنين جلوگيري از خشک شدن درياچه اروميه، احياي سازمان برنامه و بودجه در ماه اول، عدم جابه‌جايي و تغيير مديران و وزيران و پيشگيري از مديريت بي‌ثبات و ارائه آمار شفاف و دقيق به مردم، مخالفت با ستاره‌دار کردن دانشجويان، بازگرداندن استادان کنار گذاشته‌شده به دانشگاه، انتصاب نيروهاي شايسته محلي در پست‌هاي مديريتي مناطق مختلف کشور، رفع تبعيض‌هاي قوميتي و جنسيتي، تعيين معاون از اقليت‌ها و ايجاد امکان اجراي آداب و فرايض ديني مذهبي اقليت‌هاي مذهبي از جمله وعده‌هاي مطرح‌شده در حوزه سياست داخلي است که اين وب‌سايت منتشر کرده است.

در حوزه فرهنگ و اجتماع نيز به وعده‌هايي از جمله تشکيل وزارت زنان، حذف کنترل پيش از چاپ کتاب، تعيين قواعد و قوانين شفاف براي مميزي کتاب، بازگشايي انجمن صنفي روزنامه‌نگاران و همچنين به حداقل رساندن کنترل‌ها در حوزه سينما، بازگشايي خانه سينما در ماه اول و تاسيس فرهنگستان زبان و ادب آذري اشاره شده است. چهار وعده بهبود روابط دوجانبه با کشورهاي حاشيه خليج‌فارس به‌ويژه عربستان سعودي، شفافيت بيشتر در برنامه هسته‌اي، کاهش و رفع تحريم‌ها و جلوگيري از تحريم‌ها در آينده در حوزه سياست خارجي تعريف شده است.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=1415

نظـــرات شمـــا

مسلم حيدري گفت:
بنام خدا براي سنجش ادعاي سخنگوي دولت مبني بر كاهش تورم، بهترين ميزان قيمت ما يحتاج مردم است كه هرروز افزايش مي يابد.
1392/10/21