کد خبر : 104345       تاریخ : 1397/07/29 09:56:35
 در تور مشکلات گرفتار شده ایم
فعالان صید و پرورش آبزی بوشهر؛

در تور مشکلات گرفتار شده ایم

پیغام: صیادان، پرورش دهندگان و صادرکنندگان آبزیان در استان بوشهر می گویند: بدلیل وجود نابسامانی و تنگناهای فراوان در این حوزه، به جای صید، خودمان همچون ماهی در تور این مشکلات گیر افتاده ایم.

به گزارش«پیغام»ایرنا نوشت؛ آنان درنشست شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در استان بوشهر راهکارهای کنترل صید بی رویه، تامین سوخت مورد نیاز گشت های کنترل ذخائر دریایی، ضرورت حرکت در جهت آبزی پروری، تامین زیرساخت های سایت های پرورش میگو، حل مشکل مالکیت اراضی پرورش میگو، لحاظ کردن کنش ها و واکنش های جامعه صید و صیادی پیرامون تصمیم های دستگاه های اجرایی، واگذاری کنترل ذخائر دریایی به محیط زیست را خواستار شدند.

همچنین ساماندهی قایق های بدون هویت، پرهیز از عرضه میگوی مولد در بازار، جلوگیری از ورود پساب و فاضلاب به دریا، اعطای تسهیلات کم بهره برای پوشش هزینه های جاری صید و صیادی از دیگر مواردی بود که در این نشست توسط فعالان حوزه صید و صیادی و آبزی پروری در استان بوشهر مطرح شد.

* تک نرخی شدن سوخت و ساماندهی قایق های بدون مجوز

رئیس اتاق بازرگانی بندر بوشهر گفت: نحوه سوخت رسانی به شناورهای صیادی باید بر اساس فرمول فائو باشد و چه سوخت بین راهی و چه در حوزه صید برابر با عرف و رویه قانونی با یک نرخ عرضه شود.

خورشید گزدرازی افزود: موضوع قایق های بدون هویت و مجوز نیز باید توسط کمیته ای متشکل از اداره های کل بنادر و دریانوردی، شیلات و اتحادیه های صیادی و یگان حفاظت آبزیان استان بوشهر پیگیری شود.

* لایروبی اسکله های صیادی و نظارت و کنترل صید غیر مجاز

وی بیان کرد: موضوع بهسازی و لایروبی بنادر و موج شکن اسکله های شیلاتی بندرگاه، شیلات، دیر، عامری، صلح آباد، نخل تقی و غیره از اهم خواسته های صیادان استان است که امیدواریم توسط بنادر و دریانوردی استان بوشهر و شیلات پیگیری شود.

گزدرازی ادامه داد: با توجه به کاهش ذخایر آبزیان باید کارگروهی متشکل از دستگاه های ذیربط در زمینه تعیین زمان و مکان صدور مجوزصید و تردد شناورهای صیادی تشکیل شود.

وی تاکید کرد: همچنین شیلات و اتحادیه های صیادی و یگان حفاظت آبزیان در باره نظارت و کنترل جدی روی صید غیر مجاز (قایق های تفریحی و غیره )، صید با ادوات غیر متعارف از جمله تور ترال و کنترل تعداد و میزان ادوات صیادی شناورها اقدام کند.

* تسهیل مشکلات صیادان و پرورش دهندگان با بانک ها

گزدرازی در ارتباط با مشکلات صید و صیادی در حوزه بانک ها اظهار داشت: با بخشودگی سود، جرائم و دیر کرد وام های صنعت آبزی پروی، اتحادیه صید و صیادی نیز متقاضی مساعدت و بخشودگی سود، جرائم و دیر کرد وام های اتحادیه و تعاونی های صیادی هستند.

وی گفت: پیگیری موضوع اعطای تسهیلات کم بهره به منظور نوسازی شناورهای صیادی و کاهش هزینه های جاری بویژه مصرف سوخت شناورها توسط شیلات و بنادر و دریانوردی از دیگر درخواست های صیادان استان بوشهر است.

* کاهش مجوزهای صید

مدیرکل شیلات استان بوشهر گفت: ذخایر دریایی محدود است و باید با راهکارهای ممکن از افزایش صید و همچنین دادن مجوز جدید جلوگیری شود.

عباسعلی زنده بودی افزود: اداره کل شیلات استان بوشهر برای کنترل صیدهای بی رویه و جلوگیری از تلاش های غیرقانونی نیازمند تجهیزات و نیروی انسانی مجهزتری است که این انتظارات تاکنون برآورده نشده است.
وی گفت: دریا و ذخیره دریا متعلق به خود صیادان ایت از این رو انتظار است آنها نیز برای حفاظت از این منابع پیشگام شوند.

زنده بودی افزود: در این ارتباط چنانچه تعاونی های صیادی سوخت مورد نیاز گشت های کنترلی را فراهم کنند یگان شیلات می تواند بصورت روزانه از ذخایر دریایی حفاظت و شاید این مهم بتواند جلوی 90 درصد از تخلف های این حوزه را بگیرد.

وی تاکید کرد: 50 درصد از کنترل صیدهای بی رویه در دست خود صیادان است از این رو امید واریم نسبت به این مهم توجه جدی داشته باشند.

* ضرورت پیشگیری از بحرانی شدن مشکل فعالان حوزه آبزیان

رئیس انجمن آبزیان استان بوشهر گفت: مشکل بخش آبزیان وارد مرحله بحران شده است، طوریکه اکنون از
45 واحد فرآوری محصولات آبزی در این استان تنها 10 درصد آنها فعال است که این مهم گواه مشکلات موجود است.

وی اظهار داشت: در بازار واحدهای مختلفی عرضه کننده میگوی مولد هستند که با توجه به پایان یافتن مهلت صید با این مهم برخورد قانونی نمی شود.

زارعی ادامه داد: 32 کشتی فعال در حوزه خلیج فارس که مشخص شد امتیاز آنها متعلق به برخی از مسئولان است، فعالیت آنها ذخایر ماهی ها را به میزان بسیار چشمگیری کاهش داد.

* در حوزه صید و صیادی قاچاق سوخت نداریم

وی در ارتباط با قاچاق سوخت گفت: در مدت یکماه که دریابست اعلام شد میزان سوخت کاهش پیدا نکرد و این نشان می دهد که قاچاق سوخت در حوزه فعالیت های صید و صیادی صورت نمی گیرد.

زارعی ادامه داد: باید سوخت شناروهای صیادی تک نرخی شود.

وی افزود: در استان بوشهر از مجموع 15 تن میگوی پرورشی چهار هزار تن برداشت شده که از این میزان 600 تن و آن هم بصورت قاچاق صادر شده زیرا صادر کنندگان به دلیل یک سری مسائل از جمله برگشت ارز حاصل از صادرت به سامانه نیما امکان صادرات متعارف را ندارند.

* حوزه آبزیان نیازمند مدیریت راهبردی

یک صیاد بوشهری گفت: صید و صیادی قطب و محور مهم در اقتصاد استان بوشهر است.

عبدالرسوال غریبی افزود: فعالیت های این حوزه نیازمند یک مدیریت راهبردی است زیرا در غیر این صورت نارضایتی آیندگان را فراهم ساخته ایم.

وی تاکید کرد: بخشی از تصمیم های نادرست این حوزه توسط مرکزنشینان است که بدون توجه به کنش ها و واکنش های تصمیم های خود را اجرایی می کنند.

غریبی گفت: اینکه صیادان ما در اثر ناچاری اقدام به صید در آب های کشورهای حوزه خلیج فارس می کنند این موضوع به هیچ وجه زیبنده ساحل نشینان نیست.

وی تاکید کرد: نگهداری و حراست از ذخائر دریایی باید به جای شیلات در دست محیط زیست باشد تا آمار و عملکرد آن منوط به کاهش و افزایش صید نباشد.

* کاهش ذخایر آبزی مشکل اصلی جامعه صیادی

مدیرعامل اتحادیه تعاونی صیادان استان بوشهر گفت: اساسی ترین مشکل جامعه صیادی کاهش شدید ذخائر صید است که عوامل عمده آن ورود پساب و فاضلاب به دریاست.

محمد کارگر افزود: در این حوزه باید با ورود دستگاه های ذیربط ترسیم استراتژی دریا صورت گیرد که اکنون در چه وضعیتی قرار داریم و این وضعیت در پنج سال آینده باید چگونه باشد.

وی گفت: در این ارتباط برگزاری کارگروه تخصصی صید و صیادی در استان بوشهر اقدامی قابل تقدیر برای حل مشکل صیادی است.

کارگر یادآور شد: افزایش چندین برابری هزینه های صید و صیادی ایجاب می کند که به فعالان این عرصه تسهیلاتی کم بهره تعلق گیرد.

* تامین سرمایه در گردش خواست اصلی پرورش دهندگان

عضو هیات نمایندگان اتاق بازرگانی بندر بوشهر گفت: در زمینه بخشودگی سود و جرائم صنعت پرورش میگوی استان تأمین منابع لازم از محل بند و تبصره 16 بودجه سال 97 توسط سازمان برنامه و بودجه، شیلات و بانک های استان بوشهر پیگیری لازم صورت گیرد.

امیر شهریاری افزود: در سنوات گذشته یک هزار میلیارد ریال به بخش پرورش میگو اختصاص یافت که این موضوع مشکلات عمده آن را حل کرد.

وی ادامه داد: نزدیک به یک دهه از عمر زیرساخت های ایجاد شده برای پرورش میگو در استان بوشهر می گذرد که در این ارتباط باید به منظور اصلاح، مرمت و بازسازی زیرساخت های سایت پرورش میگوی استان توسط سازمان برنامه و بودجه و شیلات استان بوشهر با مشارکت اتحادیه های سایت های پرورش میگو پیگیری لازم صورت گیرد.

شهریاری افزود: موضوع تامین اعتبار سرمایه در گردش کم بهره مورد نیاز صنعت پرورش میگوی استان توسط بانکهای عامل و شیلات استان بوشهر از دیگر مطالبات فعالان حوزه پرورش میگو در استان بوشهر است.

* اسناد اراضی پروش میگو به تولید کنندگان واگذار شود

وی گفت: اصلاح فرآیند صدور و تحویل اسناد زمین های واگذاری به بهره برداران حوزه صنعت پرورش میگو از دیگر مطالبات تولید کنندگان است که انتظار می رود تا حصول نتیجه توسط شیلات، راه و شهرسازی، امور اراضی و جهاد کشاورزی بوشهر پیگیری شود.

شهریاری افزود: با توجه به نیاز مبرم سایت های پرورش میگو به آب شیرین برای تامین نیاز کارگران انتظار می رود با ورود سرمایه گذاران بخش خصوصی شاهد تحقق این مهم باشیم.

* ضرورت اعمال معافیت بیمه ای و حل مشکل ثبت سفارش نهاده های پرورش دهندگان

وی در ارتباط با مشکل تولیدکنندگان درحوزه تامین اجتماعی گفت: موضوع معافیت سهم کارفرما تا سقف پنج کارگر برای کارگاه های تولیدی، برای تمام فصول، توسط سازمان تامین اجتماعی اجرا شود.

شهریاری تاکید کرد: با وجود صراحت قانون در باره معافیت سهم کارفرما تا سقف پنج نفر کارگر برای کارگاه های تولیدی سازمان تامین اجتماعی این معافیت را فقط در فصل های تولید برای مراکز تکثیر اعمال می کند.
وی گفت: در حوزه تولید لارو، غذا، پرورش و فرآوری نیاز است کمیته تخصصی دستگاه های ذیربط جهت بروز رسانی دانش فنی و استفاده از روش ها و تکنیک های جدید و به روز در صنعت پرورش میگو تشکیل شود.

شهریاری گفت: سازمان صنعت، معدن و تجارت و اتاق بازرگانی نیز می توانند نسبت به برگزاری دوره آموزشی در زمینه ثبت سفارش کالا اقدام کنند.

وی در ارتباط با مشکلات ارزی صادر کنندگان میگوی پرورشی گفت: موضوع تعهد برگشت ارز حاصل از صادرات که به دغدغه ملی تبدیل شده که باید توسط مسئولان استان بصورت مجدد پیگیری شود.

شهریاری اظهار داشت: از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان نیز انتظار می رود نسبت به حل فوری مشکل ثبت سفارش و واردات اقلام مورد نیاز واحدهای، تولید، تکثیر، پرورش، فرآوری و بسته بندی آبزیان اقدام کند.

* تامین برق سایت های پرورش میگو در اولویت است

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر گفت: با تصمیم پرورش دهندگان میگو برای افزایش بهره وری در واحد سطح برق مورد نیاز آنها نیز افزایش پیدا کرده است.

امرالله پاراد افزود: برقدار کردن سایت ها را در اولویت قراردادیم و نسبت به تحقق آن اهتمام جدی داریم.
وی افزود: در این ارتباط سایت های دلوار و مند شهرستان های تنگستان و دشتی به عنوان اولویت های مهم در دستور شرکت توزیع برق قرار گرفته است.

* مدیریت ذخایر آبزی اولویت شیلات باشد

نماینده شهرستان های دشتی و تنگستان در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: وقتی جمعیت جهان در هر 25 سال 2 برابر می شود این موضوع در کنار وجود زمین، دریا و آب ثابت ایجاب می کند که به جای صید سنتی به سمت آبزی پروری حرکت کنیم.

شهریاری افزود: مدیریت ذخائر از کارهای ضروری شیلات است که باید نسبت به آن توجه ویژه و لازم را داشته باشد.

وی گفت: فعالیت لنج ها مربوط به دوره قاجاریه است و با گذشت این همه سال نباید زندگی ساحل نشینان وابسته به حرکت این لنج های قدیمی باشد بلکه باید آنها به سرمایه گذاری در طرح های پرورش میگو و ماهی در قفس ترغیب کرد.

شهریاری در ارتباط با سایت پرورش میگوی مند بیان کرد: با توجه به قول هایی که در سال گذشته برای تحقق این مهم داده شده انتظار است این سایت هر چه سریع تر برق رسانی شود.

وی یادآورشد: بخشی اراضی پرورش میگوی دلوار نیز توسط راه و شهرسازی استان بوشهر تملک شده که امیدواریم با هدف حمایت از این صنعت در باره این موضوع تصمیم گیری مناسبی لحاظ شود.

* دولتی کردن مالکیت اراضی پرورش میگو اجحاف به تولید و مردم است

استاندار بوشهرگفت: انتقال مالکیت و تغییر اراضی واحدهای تولیدی اقتصادی بویژه در بخش پرورش میگو توسط دستگاه های دولتی این استان ممنوع شد.

عبدالکریم گراوند افزود: چنانچه دستگاهی مانند راه و شهرسازی قصد تملک این اراضی را داشته باشد این انتقال تابع یک سری قوانین و مقررات است و در غیر این صورت انتقال خلاف قوانین و مقررات است.

وی بیان کرد: در ارتباط با زمین های پرورش میگو که در محدوده شهرها قرار می گیرند منابع طبیعی باید برای انعقاد قرارداد با اداره کل مسکن راه و شهرسازی از انتقال مالکیت آنها خودداری کند.

گراوند تاکید کرد: انتقال مالکیت های اراضی پرورش میگو به دستگاه های دولتی اجحاف درحق مردم و تولید است.

وی ادامه داد: در ارتباط با سایت پرورش میگوی مند نیز شرکت توزیع برق استان موظف است در موعدد مقرر نسبت به برق رسانی آن اقدام کند.

استاندار بوشهر با اشاره به کاهش ذخائر دریایی ادامه داد: باتوجه به تحلیل رفتن این ذخایر شیلات باید با بهره گیری از تمامی ظرفیت ها و بویژه تعاونی های صیادی این موضوع را مدیریت کند.

وی گفت: آموزش با هدف توجیه آنها از جمله راهکاری است که می تواند به پایداری ذخائر دریایی کمک کند.
وی در ارتباط با هزینه های بندری نیز گفت: مقرر شده هزینه های این بخش بجای محاسبه با نرخ ارز آزاد با ارز نیمایی محاسبه شود که این مهم نقش پررنگی در کاهش هزینه های بندری ایجاد می کند.

گراوند افزود: امید است با این تعرفه ها به میزان ثابتی برسد تا دغدغه فعالان این عرصه بطور کامل برطرف شود.

وی بیان کرد: در ارتباط با موضوع سوخت شناورها نیز مشکل برطرف شده و مسایل جزئی پیرامون این موضوع نیز بزودی ساماندهی می شود.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=104345

نظـــرات شمـــا