خاطرات یک ناخدا از دورانی که «در دوبی چیزی برای خوردن پیدا نمی‌شد»
سال‌هاست که در گوشه‌ای از ساحل خلیج فارس، آنجا که گذر کمتر کسی می‌افتد، به گِل نشسته‌اند. خرجشان بالا رفته و دیگر به کار نمی‌آیند. ناخداها پا روی دلشان گذاشته‌اند، لِنج‌های فرسوده‌شان را در گوشه‌ای رها کرده و هر از گاهی هم که گذرشان به آن نزدیکی بیفتد، راهشان را کج می‌کنند تا چشمشان به رفیق دریایی به گِل نشسته‌شان نیفتد.
كدخبر: 108282
1398/02/03

پیغام:سال‌هاست که در گوشه‌ای از ساحل خلیج فارس، آنجا که گذر کمتر کسی می‌افتد، به گِل نشسته‌اند. خرجشان بالا رفته و دیگر به کار نمی‌آیند. ناخداها پا روی دلشان گذاشته‌اند، لِنج‌های فرسوده‌شان را در گوشه‌ای رها کرده و هر از گاهی هم که گذرشان به آن نزدیکی بیفتد، راهشان را کج می‌کنند تا چشمشان به رفیق دریایی به گِل نشسته‌شان نیفتد.

به گزارش «پیغام»؛ جنازه متلاشی‌شده لنج‌های چوبی با سایه‌ای از رنگ‌های آبی و سفید اتاقک‌ها، با جای میخ‌های بزرگ زنگ‌زده و تعادلی که دیگر از آن چیزی باقی نمانده است، هر روز آبی دریا را مرور می‌کنند. با این حال همچنان ابهت دارند و نظر مسافرهای گذری جاده را به خودشان جلب می‌کنند.

حالا کمتر کسی در بوشهر لِنج دستی می‌سازد. هزینه ساخت و نگهداری‌شان گران تمام می‌شود. آنهایی هم که سال‌هاست یکی از لنج‌ها را دارند از پس مخارجش بر نمی‌آیند و کشتی فایبر گِلاس جایگزینش می‌کنند. لنج‌های قدیمی را هم جایی نزدیک روستای «بوالخیر» رها می‌کنند؛ همان جایی که حالا به «گورستان لنج‌های چوبی و قدیمی» معروف شده است.

ناخداهای بوالخیر خاطرات زیادی از لنج‌ها یا به اصطلاح خودشان «جهاز»های دست‌ساز قدیمی دارند. بعضی از آنها چند نسل چرخیده تا به گِل نشسته‌اند، برخی هم چون هزینه نگهداری‌شان را نداشته‌اند، رهایشان کرده‌اند.

اسماعیل بوالخیری یکی از ناخداهای بندر بوالخیر در بوشهر است که ۳۳ سال روی لنج‌های چوبی کار کرده و ۵۲ سال دارد. قبل از او پدرش ناخدا بوده و قبل‌تر از پدرش هم پدر بزرگ و دیگر اجدادش. تا چند سال پیش روی لنج دست‌سازی که داشته کار می‌کرده اما از وقتی که آن را فروخته است به سمت اسکله‌ای که صاحب جدیدش لنگر می‌اندازد نمی‌رود. دلش می‌گیرد. طاقت دیدنش را ندارد.

ناخدا بوالخیری به ایسنا می‌گوید: «در بوشهر کمتر کسی به لنج‌های قدیمی وفادار مانده است. گرچه محکم‌تر هستند اما هزینه تعمیرشان خیلی بالاست. حالا همه سراغ کشتی‌های فایبرگلاس می‌روند و لنج‌های تمام‌چوبشان را در ساحلی نزدیکی روستا رها می‌کنند و می‌روند. جایی که حالا به آن گورستان لِنج‌ها می‌گویند. بهترین کار این است که با مدارک و مجوز کشتی‌رانی که دارند یک لنج دیگر جایگزین کنند. شستن و گلافی (هنر لنج‌سازی) میلیون‌ها تومان خرج دارد. عمر مفید لنج‌های فایبرگلاس ۱۵ سال است اما تا ۲۰ سال هم می‌توان از آنها کار کشید. در عوض لنج‌های چوبی برای چند نسل کار می‌کردند. ما لِنج‌هایی داریم که قبل از بدنیا آمدن من ساخته شدند و هنوز هم کار می‌کنند. لنج‌های چوبی و دست‌ساز امنیت بیشتری دارند و کشتی‌های فایبرگلاس ظاهر تمیزی دارند و آب نمی‌دهند اما خطرات دیگری دارند؛ تعادل ندارند، زود آتش می‌گیرند اما لنج‌های چوبی انعطاف‌پذیر بودند و وقتی دریا خراب بود آب نمی‌دادند. هنوز هم سمت چابهار و قشم، لنج‌های چوبی را می‌سازند. برای مثال اگر هزینه یک کشتی فایبرگلاس یک میلیارد باشد، لنج‌های چوبی دو تا سه میلیارد تومان هزینه برمی‌دارند چون با هر چوبی نمی‌شود آن را ساخت، باید چوب ساج باشد که آن را هم از هند وارد می‌کنند. من لنجم را ۱۸۰ میلیون تومان فروختم و کشتی فایبرگلاسم را که بزرگ‌تر است ۳۷۰ میلیون تومان خریدم.»

ناخدا اسماعیل بوالخیری / ‏‬عکس از علی محمدی

او تا دوم دبیرستان مدرسه رفته و تابستان‌ها با پدرش به دریا می‌زده و کم‌کم کار روی کشتی را یاد می‌گیرد و همان می‌شود شغل آینده‌اش. بعدها خودش یکی از همان لنج‌های چوبی دست‌ساز را می‌خرد.

ناخدا، سال‌ها روی لنج صیادی کار می‌کرده اما چون صیادی کار سخت و خسته‌کننده‌ای است، حالا فقط باربری می‌کند و می‌گوید: «کار روی لنج‌های صیادی سختی‌های خودش را دارد. همیشه خیس آب هستی، در خانه و روی کشتی به فکر امرار معاش هستی اما با این حال بهتر از کار روی لنج‌های باربری است. ناخدا روی کشتی‌های صیادی اعصاب راحت‌تری دارد. با کار روی لنج‌های باربری دروغ‌، فحش یا کلاهبرداری را یاد می‌گیرید در حالی که یک مشت آدم بدبخت و ساده روی لنج‌های صیادی کار می‌کنند. روی لنج‌های قدیمی بنا به صیادی یا باربری بودنشان آدم‌های زیادی نان در می‌آوردند. اگر حواس دریا به لنج‌های صیادی باشد می‌توان با ملوانان بیشتری بین هفت تا هشت نفر به دریا رفت».

او ادامه می‌دهد: «زمانی که روی لنج‌های صیادی کار می‌کردم، گاهی هر توری که به دریا می‌انداختیم ضرر می‌کردیم و بعضی وقت‌ها هم ماهی می‌گرفتیم. هر چه از آب می‌گرفتیم بین ملوان‌ها تقسیم می‌کردیم. روزهایی بود که ماهی نمی‌گرفتیم، گاهی یک لنج دیگر از روی تور رد می‌شد و آن را خراب یا گم می‌کرد. باید بدانی تور را چه موقع از آب بیرون بکشی در غیر این صورت ماهی‌های داخل آن خراب می‌شوند. غروب، تور را به آب می‌انداختیم و دو یا سه صبح آن را بالا می‌کشیدیم. اگر پاییز که آب همچنان گرم است به دریا می‌زدیم، تور را تا ۱۰ شب بالا می‌کشیدیم. بعضی وقت‌ها حتی یک ماهی هم به تور نمی‌آمد اما گاهی هم تا ۱۳ تن ماهی می‌گرفتیم. به دریا زدن از سوخت کشتی گرفته تا غذایی که جاشوها (ملوان‌ها) می‌خورند و یخی که باید برای نگهداری ماهی‌ها بخریم، همه و همه هزینه دارند. باید بیشتر از ۱۰۰ کیلو ماهی صید می‌کردیم تا هزینه‌های به دریا زدنمان جبران شود.»

ناخدا بوالخیری هشت سالی می‌شود که دیگر لنج صیادی ندارد و حالا فقط باربری می‌کند. دو سه سالی می‌شود که لنج چوبی‌اش را فروخته و یک کشتی فایبرگلاس خریده و معتقد است: «تا جایی که بدن یک ناخدا کشش داشته باشد می‌تواند دل به دریا بزند. حالا بیشتر آنهایی که به دریا می‌زنند مخصوصاً نسل جدید به فکر باربری هستند و دوست دارند دوبی بروند. صیادی برای نسل جدید سخت است و حوصله این کارها را ندارند. از بوشهر تا دوبی حدود ۳۰ ساعت راه است و حالا خوب شده؛ پیش از این، یک هفته تا ۲۰ روز زمان می‌برد تا به مقصد برسیم. البته آنجا هم سختی‌های خاص خودش را دارد. گاهی رفتارشان با کشتی‌های باری ایران خوب است و گاهی بد. بعضی وقت‌ها باید دار و ندار داخل لنج را بیرون بیاوریم تا بازرسی کنند اما گاهی حتی داخل لنج را هم نمی‌گردند. ممکن است برای باربری ۲۰ روز تا یک ماه در کشورهای دیگر معطل شویم و چون از نظر اقتصادی برای ما نمی‌صرفد که هتل برویم در همان کشتی می‌خوابیم و غذا درست می‌کنیم. خریدن یک بطری آب معدنی چند دلار آب می‌خورد که برای ما مقرون به صرفه نیست. از دوبی هر باری از پارچه گرفته تا پوشاک و مواد غذایی می‌آوریم. اما برای خودمان حتی یک کیسه برنج هم نمی‌توانیم بخریم و فقط بار تاجران دیگر را جابه‌جا می‌کنیم. هر چه لنج بزرگ‌تر باشد پول بیشتری می‌گیریم و اگر لنج کوچک باشد سود چندانی ندارد. لِنج‌های با تناژ بالا صرفه اقتصادی بیشتری دارند.»

گورستان لنج‌ها در نزدیکی روستای بوالخیر بوشهر

او دو پسر دارد. یکی از آنها تازه فارغ التحصیل و مهندس شده و گواهینامه دریانوردی گرفته است. یکی دیگر از پسرهایش هم بعد از سربازی کارت سی‌من بوک (شناسنامه دریانوردی) گرفته است. هر کسی این کارت را داشته باشد می‌تواند تا دوبی برود و برگردد.

ناخدا، لنج را به اسم همسرش خریده چون کارفرما نمی‌تواند خودش را بیمه کند. اگر یک ناخدا ۱۰ سال بیمه داشته باشد می‌تواند خودش را بازنشسته کند اما حقوق ماهانه‌ای که می‌گیرد ناچیز و حدود ۵۰۰ هزار تومان است. بیمه آنچنان که باید همکاری نمی‌کند چون اگر اتفاقی برای لنج‌ها بیفتد باید هزینه زیادی پرداخت کند به همین دلیل برایش مقرون به صرفه نیست. نه اینکه چیزی نپردازند اما زمانی که می‌خواهند مبلغ را بپردازند آنقدر طول می‌کشد که اصلاً فایده ندارد.

او بعد از این حرف‌ها می‌گوید: «اگر به گذشته برگردم، کار روی کشتی را انتخاب نمی‌کنم. ادامه تحصیل می‌دهم و رشته‌ی تحصیلی خودم یعنی ریاضی را می‌خوانم. کار روی کشتی آینده چندانی ندارد. پدرم، عموهایم و دایی‌هایم را که همگی روی کشتی کار می‌کردند، دیده‌ام. چه آینده‌ای داشتند؟ آینده یعنی اینکه یک حقوق بازنشستگی حداقلی داشته باشی تا با آن آرامش دوران پیری‌ات تأمین شود و درگیر نان نباشی. اگر ناخداها فکر آینده‌شان را کنند و حداقل پس‌اندازی جمع کنند که هیچ، وگرنه باید در دوران بازنشستگی هم دنبال کارهایی مثل نگهبانی باشند.»

چراغ خانه‌های زیادی که صاحب آنها ناخداهای بازنشسته و پیر در بندر بوالخیر هستند همچنان روشن است. یکی از قدیمی‌ترین آنها در روستا، خانه محمدرضا خلیلی است؛ ناخدایی که ۷۰ سال دارد و بازنشسته شده است. از سال ۱۳۴۰ تا ۱۳۹۴ دل به دریا می‌زده. پنج نسل قبل از او هم ناخدا بوده‌اند و آخرین فرد از خانواده‌اش است که شغل اجدادش را ادامه داده و حالا هم احساس خستگی زیادی می‌کند. از ۱۲ سالگی روی لنج کار می‌کرده و ۱۲ سال بعد از آن ناخدا شده. اولین بار ۱۰ سالش بوده که با برادر ۳۰ سال بزرگ‌تر از خودش که حالا به رحمت خدا رفته سفر دریایی‌اش را شروع کرده است. از آبادان به خرمشهر و بعد از آن به عراق رفتند. حالا که به گذشته‌ها فکر می‌کند دلش می‌خواسته درس بخواند.

کشتی‌های متلاشی‌شده در نزدیکی روستای بوالخیر / ‏عکس‬ از کبریا حسین‌زاده

او هنوز هم نقشه‌های دریانوردی که بر اساس آن مسیر لنج به کشورهای دیگر را مشخص می‌کردند، نگه داشته است. همه مسیرها و موقعیت‌ها را تجربی و از پدر و برادرش یاد گرفته و در تمام سال‌های کاری‌اش به کشورهای زیادی از جمله هند، پاکستان، عمان، عراق، بندر عدن در یمن و سومالی سفر کرده و هیچ وقت هم دزدان دریایی را ندیده است. حتی چند سال هم در هند زندگی کرده و به زبان هندی و عربی مسلط است. زمانی هم که کشتی به هند می‌رسیده همه‌ی کارکنان آن به سینما می‌رفتند تا فیلم ببینند.

ناخدا خلیلی ماکت لِنج‌های چوبی که با آنها سفر می‌رفته، سفارش داده و برای دو لنج چوبی سه میلیون تومان پول پرداخته است. یکی از آن لِنج‌ها را هم سال ۱۳۶۵ که به هند سفر کرده، خریده است و هر روز که نگاهی به آنها می‌اندازد، خاطراتش را مرور می‌کند. هر کدام از کشتی‌ها هم اسم مشخصی دارند «بوم»، «بِریچ»، «خُنچه» که از چوب ساج ساخته شده‌اند. ناخدا بیشتر در «بوم» خدمت کرده است.

او می‌گوید: «آن زمان‌ها قیمت یک لنج چوبی مُفت در می‌آمد. با اینکه در ایران لنج‌سازی داشتیم اما بیشتر لنج‌ها ساخت کویت بودند. در روستای بوالخیر هم گلافی‌ها (کارگاه‌های لنج‌سازی) کم نبودند. یکی از آن لنج‌سازها حاج ابراهیم قاسمی بود که نوه‌هایش هنوز هم در روستا زندگی می‌کنند اما حالا فقط لنج‌سازی در کُنگ، قشم و چابهار هست. عمویم، آن سال‌ها یک لنج را از کویت به قیمت ۷۰۰۰ تومان خرید. من هم وقتی به ناخدایی رسیدم چند لنج خریدم و فروختم. یکی از آنها هم غرق شد. یک روز که حال دریا خراب بود، موتورش آسیب دید. ۱۲ نفری بودیم که توانستیم خودمان را با قایق به ساحل برسانیم. آن موقع بی‌سیم و جی‌پی‌اس نبود. اگر گم می‌شدیم کسی متوجه نمی‌شد کجا هستیم و نیاز به کمک داریم. بعد از آن دو لنج دیگر خریدیم و فروختیم که همه‌ی آنها شراکتی بودند. آخرین لنج را سال ۱۳۹۴ صد میلیون فروختیم که نصف پول آن به من رسید.»

آن زمان مثل حالا تجهیزات و امکانات نبود و ناخداها از روی ابرها حال و هوای دریا را متوجه می‌شدند. او در این‌باره بیان می‌کند: «اگر وقت غروب خورشید غبار نبود یعنی هوای فردا خوب است.»

ناخدا از ۲۵ تا ۷۵ روز هم روی لنج و آب بوده است و ادامه می‌دهد: «روزهایی که روی آب بودیم ماهی، خرما و برنج می‌خوردیم. وقتی هم که آب شیرینمان تمام می‌شد اگر به لنج دیگری بر می‌خوردیم برای یک یا دو روز آب می‌گرفتیم تا بتوانیم خودمان را به ساحلی جایی برسانیم و آب تهیه کنیم. وقتی کسی بیمار می‌شد باید تا ساحل صبر می‌کرد. گاهی پیش می‌آمد افرادی را از دست می‌دادیم و می‌مردند و مجبور بودیم صبر کنیم تا به ساحل برسیم و دفنش کنیم اما هیچ وقت جنازه را در آب نمی‌انداختیم.»

ناخدا محمدرضا خلیلی / ‏‬عکس از علی محمدی

او اضافه می‌کند: «تعداد بادهایی که در دریا با آن روبه‌رو می‌شدیم، زیاد بودند. اگر باد از سمت شمال به جنوب یا از غرب می‌آمد به نفعمان بود. خطرناک‌ترین باد «لِیمر» است که از آبان‌ماه شروع می‌شود. بادی هم به اسم «تویبه» آخر بهمن‌ماه‌ می‌وزد. «چارچار» در دی‌ماه ۱۶ روز می‌وزد که باد سردی است. بادِ «شمال پیرزن» هم فروردین‌ماه می‌وزد. یک بار هم گرفتار باد شمال شدیم و نمی‌توانستیم هیچ کاری کنیم. سال ۱۳۸۰ بود، روی لنج بودیم و از دوبی می‌آمدیم. به ۴۰ مایلی بوالخیر رسیدیم. یک لِنج سعودی که به سمت بوشهر می‌آمد، بی‌سیم زد و گفت هوای ما خیلی خراب است، هوای شما چطور است؟ جواب دادیم هوای سمت ما خوب است و آنها گفتند قطعاً به سمت شما می‌رسد که به سمت ما هم رسید و نمی‌توانستیم هیچ کاری انجام دهیم. راه پنج ساعته را ۲۰ ساعته رسیدیم چون لنج ما بزرگ بود و با سرعت راه نمی‌آمد.»

ناخدا خلیلی شاید یک سال روی کشتی‌های صیادی کار کرده و مابقی عمرش را روی کشتی‌های باری گذرانده است. می‌گوید: «جاشوها شب و روز کار می‌کردند و بیکار نمی‌ماندند. حتی شب‌ها نگهبانی می‌دادند و شعر می‌خواندند. نِی‌مه (آوازِ کار)های زیادی برای کارهای مختلف از خالی کردن بار گرفته تا رسیدن به بندرگاه می‌خواندیم. مثلاً وقتی می‌خواستیم در بندر لنگر بیندازیم «الحمدلله بسلامت رب ما رب الکریم» را می‌خواندیم، به معنای این بود که ما به سلامت رسیدیم. گاهی یک نفر نی‌مه می‌خواند و دیگران جوابش را می‌دادند. وقتی هم می‌خواستیم بارگیری کنیم شعر «یا سیدی، محمدی، عباس یا برج علی، شیر خدا، غضنفری» را می‌خواندیم. شعرهای زیادی داشتیم اما بسیاری از آنها را به خاطر نمی‌آورم.»

او ادامه می‌دهد: «روی کشتی دِشداشه می‌پوشیدیم. گاهی هم لُنگ یا همان «لمبوته» می‌بستیم. هنوز هم آن لباس‌ها را نگه داشته‌ام. چون همیشه در سفر بودیم معمولاً لمبوته‌ها را از هند می‌خریدیم. خیلی از وسایلمان مثل ظرف، خرما، شکر، برنج، نفت و آرد را از کشورهای دیگر می‌آوردیم. آن موقع بوالخیر خیلی کوچک بود و همه دریانوردی و صیادی می‌کردند و دوران پیری هم گندم و جو و پیاز می‌کاشتند. ما هم که روی لنج‌های باربری کار می‌کردیم بیشتر در سفر بودیم. وقتی به دوبی می‌رفتیم و لنگر می‌انداختیم مثل حالا خبری از ساختمان‌های بلند نبود و همه در کپر زندگی می‌کردند، همه در ساحل در حال ساختن «گرگور» و بافتن تور ماهی بودند، کارِ آن چنانی نبود. ریگ و خاک تا زیر زانو می‌آمد. گاهی ما از عراق به آنجا خرما و سبوس می‌بردیم. حتی دریانوردهای قدیمی‌تر تعریف می‌کردند زمانی که به دوبی بار می‌بردند از بس آنجا چیزی برای خوردن پیدا نمی‌شد، همه از دور منتظر کشتی‌های باری بودند و هنوز بار به ساحل نرسیده کشتی‌ها را خالی می‌کردند و می‌بردند».

ناخدا خلیلی حالا از بی‌احترامی‌ها دلگیر است و می‌گوید: «دیگر نمی‌توانم با نسل جدید به دریا بروم. کار ما چیز دیگری بود و کار امروزی‌ها چیز دیگری است. به حرف گوش نمی‌دهند. ناخدا در جهاز (لِنج) خیلی احترام داشت. ناخدا از نظر ما قدیمی‌ترها خدای لنج بود اما حالا ارزشش در حد یک دمپایی پایین آمده است. انگار کسی به تجربیات ما نیاز ندارد. هر کسی دوره‌ای در بوشهر می‌گذرانَد و گواهینامه می‌گیرد. در حالی که قدیم اگر کسی داخل جهاز (لنج) می‌رفت، چند سالی طول می‌کشید تا کمک‌ناخدا و بعد از آن کم‌کم ناخدا شود. حالا هم دوست ندارم که بچه‌هایم این کار را ادامه دهند. اگر اجداد من هم این کار را انجام نمی‌دادند، شغل دیگری انتخاب می‌کردم. سخت است بعد از سال‌ها کار روی لِنج، بازنشستگی درست و حسابی هم نداشته باشی. چه بازنشستگی؟»

ناخداهای قدیمی هم مثل لنج‌های چوبی و شکسته، گوشه‌ای از ساحل، در روستاها خاموش نشسته‌اند. برخی از آنها مثل ناخدا خلیلی خاطراتشان را با ماکت کشتی‌هایی که سفارش داده و خریده است، زنده می‌کنند و برخی دیگر که لِنج‌هایشان را رها کرده‌اند، حتی طاقت ندارند سری به رفیق دوران دریایشان بزنند و بدنه‌های تکه و پاره‌شان را در گورستان لِنج‌ها ببینند.

 

 

 

 

 

منبع:
باند سارقان طلاجات منزل در بوشهر دستگیر شدند
پیغام: رئيس پليس آگاهي فرماندهی انتظامي استان بوشهر گفت: شب گذشته يك باند 5 نفره سارقان طلاجات منزل دستگير و مقاديري طلاي مسروقه از آنها كشف شد.
كدخبر: 108281
1398/02/03

به گزارش«پیغام»، سرهنگ جوشن سهرابی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: شب گذشته یک باند پنج نفره سارقان طلاجات منزل دستگیر و مقادیری طلای مسروقه از آنها کشف شد.

رئیس پلیس آگاهی فرماندهی انتظامی استان بوشهر افزود: با اجرای طرح مهار و کنترل سارقان توسط کاراگاهان پلیس آگاهی استان، شناسایی و دستگیری یک باند حرفه‌ای سارقان طلاجات منزل در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود: با اقدامات علمی و اطلاعاتی، کاراگاهان پلیس شب گذشته به یک دستگاه خودرو در یکی از خیابان‌های شهر بوشهر مشکوک شدند و پس از بررسی و استعلامات لازم بامداد امروز این خودرو در شهر دیلم به همراه پنج سرنشین متوقف شد.

سهرابی بیان کرد: افراد دستگیر شده همگی غیر بومی هستند که با استفاده از پلاک سرقتی اقدام به سرقت طلاجات منزل می‌کردند و مقادیری طلای مسروقه نیز از خودرو آنها کشف شد.

رئیس پلیس آگاهی استان بوشهر با بیان اینکه تحقیقات تکمیلی از این سارقان ادامه دارد، اظهار داشت: برابر بررسی‌های انجام شده یکی از دلایل افزایش سرقت طلاجات منزل به وسیله سارقان غیربومی کم توجهی شهروندان به توصیه‌های ایمنی و نگهداری طلاجات در منزل و رها کردن منزل بدون حفاظ و نگهبان است.

سهرابی تصریح کرد: شهروندان طلاجات خود را به صندوق امانات بانک بسپارند یا در منزل در محلی مطمئن نگه دارند وهیچگاه منزل را خالی از سکنه رها نکنند.

منبع:
نی‌انبان از حصار مرزها خارج شده/ بارها ممنوع‌الکار و ممنوع‌التصویر شده‌ایم
شریفیان درباره اهمیت موسیقی فولکوریک می‌گوید: موضوع مهم پررنگ کردن موسیقی فولکوریک در جامعه است، زیرا این گونه از موسیقی برای زنده نگه داشتن خودش تلاش بسیاری می‌کند و در حوزه بین‌الملل بسیار موفق عمل کرده است
كدخبر: 108280
1398/02/03

پیغام: شریفیان درباره اهمیت موسیقی فولکوریک می‌گوید: موضوع مهم پررنگ کردن موسیقی فولکوریک در جامعه است، زیرا این گونه از موسیقی برای زنده نگه داشتن خودش تلاش بسیاری می‌کند و در حوزه بین‌الملل بسیار موفق عمل کرده است. موسیقی فولکوریک در ایران چه در رسانه‌های رسمی و شبکه‌های زرد و چه در فضاهای مختلف مجازی از پوشش خبری درست و مناسبی برخوردار نیست آنهم در شرایطی که پایه و اساس موسیقی ایرانی است.

به گزارش«پیغام»؛ محسن شریفیان، نوازنده «نی‌انبان» و «نی‌جفتی» از سال 1371 به فعالیت در عرصه موسیقی پرداخته و فعالیت‌های پژوهشی خود را در عرصه موسیقی فولکوریک جنوب و بوشهر آغاز کرده است. او که حدود بیست‌وشش سال پیش گروه موسیقی «لیان» را تاسیس کرده و به صورت مستمر آن را فعال نگه داشته،  طی سال‌های فعالیتش به صورت انفرادی و به اتفاق اعضای گروهش افتخارات بین‌المللی بسیاری کسب کرده و در کشورهایی چون آمریکا، امارات، ترکمنستان، عمان، کویت، ترکیه، آلمان، روسیه، چین، مالزی، یونان، اردن به اجرای برنامه پرداخته است. شریفیان یکی از موسسان جشنواره مردمی «کوچه» است و آلبوم‌های «لیانا»، «شَپ»، «بندری»، «موج»، «سیراف»، «خیامی»، «محله خمونی»، «پار و پیرار»، « شروه خوانی در بوشهر» را منتشر کرده و کتاب‌های «اهل زمین؛ موسیقی و اوهام در جزیره خارگ»، «اهل ماتم؛ آواها و آیین سوگواری در بوشهر»، «اهل ساز؛ سازشناسی موسیقی بوشهر»، «دلیران خاموش»، «موسیقی بوشهر در عصر باستان»، « موسیقی بوشهر پس از اسلام»، «مردم شناسی و موسیقی نوار ساحلی شیب‌کوه» را نیز به رشته تحریر درآورده. او در گفتگوی پیش‌رو از اهمیت موسیقی فولکوریک و فعالیت‌های گروه «لیان» و چگونگی برگزاری جشنواره مردمی «کوچه» سخن گفت.

گروه «لیان» بر خلاف بسیاری از گروه‌های موسیقی که تداوم حیات ندارند، نزدیک به سی سال است که فعال است. رمز بقا گروه «لیان» چیست؟

آنچه که اهمیت دارد، وجود و حضور اعضای گروه «لیان» است که حیات و ادامه فعالیت آن را میسر می ‌کند. اعضای گروه «لیان» چه در نوع ارائه آثار و چه در بخش مالی و اقتصادی با یکدیگر همدل هستند. این همدلی طی سال‌هایی که گروه «لیان» به فعالیت پرداخته در کنار اتفاقاتی که برای گروه و موسیقی افتاده، وجود داشته و باعث می‌شود که اعضا همیشه کنار یکدیگر باشند و هر چه می‌گذرد پیوندشان را محکم‌تر کنند. اعضای گروه «لیان» تحت هر شرایطی کنار یکدیگر بوده‌اند و با مشکلات و اتفاقات مختلف مقابله کرده‌اند. به هرحال گروه «لیان» به لحاظ مالی مورد حمایت هیچ مرجعی نیست و همواره با اتفاقات زیادی مواجه بوده‌ است. بارها و بارها ممنوع‌الکار و ممنوع‌التصویر شده‌ایم و با مشکلات این‌چنینی مقابله کرده‌ایم و همه اینها باعث شده اتحادمان را بیشتر کنیم. البته طی این سال‌ها چه در عرصه ملی و چه در عرصه بین‌المللی اتفاقات شیرینی نیز رخ داده است. همه این موارد باعث شده که اعضای گروه «لیان» احساس امنیت کنند و همچنان به فعالیتشان ادامه دهند.

فعالیت‌های هنری در پایتخت تحت تاثیر اتفاقات مختلفی است مثلا اینکه وجه تجاری هنر و موسیقی در تهران بسیار با اهمیت است و به طور کلی، اقتصاد و کسب درآمد برای هنرمندان تهران‌نشین مقوله‌ای مهم است پس آیا اگر گروه «لیان» در تهران فعال بود، آیا می توانست به فعالیت مستمرش ادامه دهد؟

قطعا یکی از دلایل تداوم حیات گروه «لیان» همین دور بودن از پایتخت است. به هرحال اقلیم جنوب ایران و جایی که بچه‌ها در آن قرار دارند و فضایی که در آن به فعالیت مشغولند، باعث شده گروه استمرار حیات داشته باشد. بچه‌های گروه جدا از موسیقی با یکدیگر دوست هستند و این رفاقت‌ها تاثیر زیادی بر ادامه حیات گروه «لیان» داشته و این شانس را ایجاد کرده  که بیشتر و بهتر درکنارهم باشیم و فعالیت‌های بهتری داشته باشیم.

در ابتدای فعالیت گروه «لیان»، چه مولفه‌هایی را مد نظر داشته‌اید و با توجه به فضای معلق و قابل تغییر موسیقی کشور چقدر در نوع فعالیت‌هایتان تغییر روند داده‌اید؟

با وجود محدودیت‌ها و ممنوعیت‌ها شخصأ از وضعیتی که در آن قرار دارم تا این لحظه راضی هستم و طی این روند بابت هیچ مسئله و موضوعی آه و دریغی وجود نداشته است. می‌توان گفت تقریبا به اهدافی که داشته‌ام نزدیک شده‌ام یا بعضا به آنها رسیده‌ام، و از وضعیت فعلی و نحوه فعالیت‌های گروه «لیان» راضی هستم. درباره تغییر رویه‌ای که درباره‌اش سوال کردید نیز باید بگویم من به اتفاق دیگر از اعضای گروه طی این سال‌ها براساس نیازهای اجتماع تغییر رویه داده‌ایم، تا به این ترتیب خودمان را با درخواست‌های روز جامعه و خواست مخاطب وفق دهیم، در غیر این صورت و بدون در نظر گرفتن شرایط فرهنگی واجتماعی جامعه نه تنها گروه ما که هیچ گروه دیگری نمی‌تواند به فعالیت ادامه دهد.

تحولاتی که از آن سخن می‌گویید در چه زمینه‌هایی بوده است؟

مقولات قابل تغییر زیادی وجود دارد؛ از چگونگی طراحی لباس گرفته تا نوع چیدمان و سازبندی‌ها و موارد دیگر. به هرحال همه اینها مطابق با شرایط جامعه تغییر کرده‌اند و در تغییر روندی که درباره آن حرف می زنیم،‌ دخیل بوده‌اند.

گروه‌هایی مانند «لیان» چقدر در شناساندن موسیقی فولکوریک جنوب موفق عمل کرده‌اند؟

ما طی این سال‌ها و در طول این چند دهه براساس امکاناتی که در اختیار داشته‌ایم، کارمان را انجام داده‌ایم و برای معرفی موسیقی جنوب ایران چه درداخل و چه در خارج از کشور تلاشمان را کرده‌ایم و نتیجه آن کاملا مشخص است. این تلاش‌ها در انتشار و ارائه آثار خودمان و پرداختن به دیگر آثار فولکوریک ادامه داشته است. ضمن اینکه در زمینه تولید و انتشار کتاب نیز فعال بوده‌ایم و چند اثر مکتوب منتشر کرده‌ایم. می‌خواهم بگویم تا به آنجا که توانسته‌ایم و در توانمان بوده کارمان را انجام داده‌ایم و بخش دیگر آن به عهده ما نیست. بخش دیگر این تلاش‌ها به شما رسانه‌ای‌ها و نحوه فعالیتتان بستگی دارد، اینکه چگونه به موسیقی فولکوریک مناطق مختلف ایران می‌پردازید و تا چه حد آن را به مخاطبان و علاقمندان معرفی می‌کنید.

البته بخش دیگر این اتفاق مثبت فرهنگی و هنری، به دولت و نحوه حمایت‌های مراجع ذیربط بستگی دارد.

بله همینطور است.

کمی درباره پیشینه و قدمت موسیقی جنوب به خصوص موسیقی بوشهر توضیح دهید.

قطعأ قدمت موسیقی بوشهر را من تعیین نمی‌کنم و صحبت درباره آن را در محدوده اطلاعات خودم نمی‌دانم؛ هرچند دوجلد کتاب در این‌باره نوشته‌ام. به طور کلی نظرم این است که موسیقی همزاد جوامع بشری است. موسیقی در بوشهر قدمتی پنج‌هزار ساله دارد و از دوره ایلامی‌ها وجود داشته و معبد بزرگی که از آن دوران در بوشهر باقی مانده گواهی بر این قدمت است. با این حساب تاریخ بوشهر در دوران باستان را نمی‌توان بدون موسیقی تصور کرد، حال اینکه در آن مقاطع موسیقی به چه شکل بوده و چگونه به آن پرداخته شده را نمی‌دانم؛ اما می‌دانم موسیقی همیشه وجود داشته و با تمام محدودیت‌ها و قوانین و ممنوعیت‌ها نمی‌توان آن را از انسان‌ها جدا کرد.

در زمینه معرفی موسیقی فولکوریک منطقه جنوب بخصوص بوشهر و البته شناساندن نی‌انبان که ساز تخصصی شماست، چقدر موفق بوده‌ایم؟

اگر منظورتان نحوه و چگونگی عمومی کردن موسیقی جنوب است باید بگویم، طبیعتا‌ هنرمندانی که در عرصه موسیقی منطقه فعالیت می‌کنند برای عمومیت دادن به آن تلاششان را کرده‌اند. بخصوص در زمینه شناساندن ساز نی‌انبان و معرفی بهتر و بیشتر  آن به ارکسترها و نحوه استفاده از آن در گونه‌های مختلف موسیقی و تلفیق و تطبیق آن با موسیقی نواحی مختلف ایران و ملل مختلف تلاش‌های بسیاری صورت گرفته  و حال می‌توان گفت بر اساس همین تلاش‌ها، ساز نی‌انبان حضور بسیار پررنگی در موسیقی امروز ما دارد. یادم هست در یکی از دوره‌های جشنواره موسیقی فجر هفت گروه موسیقی از نی‌انبان استفاده کرده بودند که اتفاق خوبی است.

نی‌انبان در عرصه‌های بین‌المللی و موسیقی ملل مختلف چقدر مورد توجه قرار گرفته؟

با توجه به تلاش فعالان و هنرمندان این عرصه حال می‌توان گفت که موسیقی جنوب و ساز نی‌انبان از حصار مرزها خارج شده و به طور کلی اتفاقات خوبی در حوزه موسیقی بوشهر رقم خورده است.

ساز نی‌انبان در بخش سولونوازی و بداهه‌نوازی دارای چه ویژگی‌هایی است؟

نی‌انبان و سازهایی چون نی، تونالیته و مزیت‌های خاص خودشان را دارند و تا آنجا که امکان داشته و تا آنجا که به نی‌انبان فضا داده‌ شده، کاربرد داشته است. به طور کلی سازهای ایرانی از جمله نی‌انبان در زمینه بداهه‌نوازی قابلیت‌های بسیاری دارند و این مقوله از خصوصیات موسیقی ماست.

گروه «لیان» در زمینه فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی چقدر فعال است؟

گروه «لیان» لیدری دارد به نام محسن شریفیان. به هرحال محسن شریفیان کارنامه پژوهشی مشخصی دارد. هشت جلد کتاب و آلبوم‌های پژوهشی بسیاری را منتشر کرده که اغلب آلبوم‌ها توسط موسسه فرهنگی، هنری «ماهور» عرضه شده‌اند. «شروه‌خوانی» و «خیام‌خوانی»، «آوازهای دریانوردان» و چندین اثر دیگر را به صورت کامل ثبت و ضبط کرده؛ به اضافه اینکه یکسری موسیقی درباره مناطق کنگان،‌ دیر و تفت را نیز ضبط و عرضه کرده و خودش در زمینه موسیقی شادیانه فعال است. همه اینها گویای این است که پژوهش و تحقیق برای گروه «لیان» جایگاه ویژه‌ای دارد و تفکری پشت آن است. اعضای گروه «لیان» نیز در این زمینه فعال هستند و حتی یکی از خوانندگان ما کتابی را در زمینه موسیقی بوشهر منتشر کرده و آثار دیگری را در دست انتشار دارد. همه اینها گویای این است که ما در زمینه پژوهش و تحقیق فعال هستیم و حال اینکه چقدر از پتانسیل‌های لازم استفاده کرده‌ایم و چقدر در این زمینه موفق بوده‌ایم، سوالاتی هستند که مردم و مخاطبان باید به آنها پاسخ دهند.

در زمینه تولید و انتشار آثار موثق و مرجع با محوریت موسیقی جنوب چطور؟

ببینید، طی این چند دهه موسیقی نواحی ایران شرایط خوبی پیدا کرده است. یعنی خود هنرمندان در زمینه ثبت آثار مکتوب به میدان آمده‌اند و کتاب‌های زیادی را تالیف و منتشر کرده‌اند. اینکه بازار کتاب مشکلاتی دارد و در زمینه نشر با کاستی‌هایی مواجهیم و آن آثار به دست مخاطبان نمی‌رسند مشکل دیگری است. آمارهای موجود در بوشهر و مناطق دیگر کشور گویای این است که هنرمندان در زمینه فعالیت‌های تحقیقاتی و پژوهشی فعال هستند. با اینکه به طور کلی تعداد کتاب‌خوان‌های ما بسیار کم است و تعداد علاقمندان به آثار پژوهشی زیاد نیست، اما هنرمندان و پژوهشگران عرصه موسیقی فعال هستند، آنهم بدون هیچ چشم‌داشت و حمایتی! به نظرم در شرایط فعلی اگر حتی یک کتاب منتشر شود، باید کلاهمان را بالا بیندازیم؛ زیرا حمایتی از سوی دولت و مسئولان وجود ندارد و مردم نیز حامی چنین فعالیت‌هایی نیستند. بگذارید مثالی بزنم، هرازگاهی در صفحات شخصی‌ام پست‌هایی منتشر می‌کنم و مثلا می‌گویم، یکی از کتاب‌های فلان نویسنده‌ را که در حوزه تحقیقات فعال بوده و 40 کتاب منتشر کرده و آدم بزرگی است، نام ببرید. زمانی که کامنت‌ها را می‌خوانم، می‌بینم اغلب مخاطبان تسلیت گفته‌اند و شادی روح آن نویسنده را آرزو کرده‌اند! از آن همه آدم حتی یک نفر نمی‌رود در گوگل جستجو کند تا درباره آن نویسنده و آثارش بیشتر بداند. می‌خواهم بگویم زمانی که در چنین وضعیتی فعالیت می‌کنیم، بازهم جای شکرش باقی است زیرا انتشار کتاب یا تولید آلبوم و اثر هنری بسیار سخت است. از طرفی باید از فعالان و هنرمندان موسیقی توقعات به جایی داشته باشیم. قرار نیست که همه آن هنرمندان مانند من فکر کنند. قرار نیست که همه کتاب بنویسند و آلبوم‌ منتشر کنند. البته که فعالیت‌های پژوهشی مفید و کارآمد است، اما نباید توقع داشته باشیم همه هنرمندان در این زمینه فعال باشند.

شما هر سال جشنواره‌ای برگزار می‌کنید که نامش «کوچه» است. از کیفیت جشنواره که آخرین دوره آن اواخر سال 1397 برگزار شد، رضایت داشتید؟

جشنواره «کوچه» به صورت گروهی برگزار می‌شود و من نیز در کنار عوامل آن هستم. آنچه در این جشنواره اتفاق افتاده و موضوع مهمی است، برگزاری مردمی آن است. زمانی که جشنواره‌ای به صورت مردمی برگزار شود و مردم برای شکل‌دهی و تداوم آن همکاری و تلاش کنند اتفاقات خوبی رخ خواهد داد. جشنواره «کوچه» تلاش دارد خودش را به مردم نزدیک کند و به هرحال این موضوع تبعاتی دارد و ما نیز از تبعات آن مصون نبوده‌ایم؛ اما همچنان امیداوریم و تلاش می‌کنیم که جشنواره «کوچه» به حیات خود ادامه دهد و تداوم یابد. به طور کلی همین که نشان داده‌ایم فستیوال‌های مردمی مورد اقبال قرار می‌گیرند، خودش اتفاق خوبی است.

اصولا موسیقی فولکوریک دارای چه اهمیتی است و برای بهتر جلوه دادن آن چه تمهیداتی دارید؟

موضوع مهم پررنگ کردن موسیقی فولکوریک در جامعه  است، زیرا این گونه از موسیقی برای زنده نگه داشتن خودش تلاش بسیاری می‌کند و در حوزه بین‌الملل بسیار موفق عمل کرده است. حرف من این است که موسیقی فولکوریک در ایران چه در رسانه‌های رسمی و شبکه‌های زرد و چه در فضاهای مختلف مجازی از پوشش خبری درست و مناسبی برخوردار نیست. در صورتی که موسیقی فولکوریک ما پایه و اساس موسیقی ایرانی است. اگر زیربنای این گونه با ارزش را خراب کنیم برای آینده ‌آیندگان چه خواهیم داشت؟ موسیقی فولکوریک هویت ماست و چرا ما داریم هویتمان را از بین می‌بریم و آن را از دست می‌دهیم؟ به نشریات موسیقی نیز این را می‌گویم که اگر ما به فلان فستیوال بین‌المللی خیلی مطرح می‌رویم این اتفاق را برجسته کنید تا مخاطبان در جریان آن باشند و به اهمیت این موسیقی پی ببرند. می‌گویم برخی از این فستیوال‌ها رویدادهای مهمی هستند که بسیاری از گونه‌های موسیقی ایرانی به آن راه پیدا نکرده است وحال که فلان گروه یا شخص به آن راه یافته آن را برجسته کنید. یا اینکه اگر فلان نشریه معتبر خارجی درباره موسیقی ایرانی می‌نویسد آن را انعکاس دهید. معمولا اگر گروه‌های پاپ به اجراهای خارجی با مخاطبان ایرانی بپردازند، چنان درباره آنها می‌نویسیم که انگار چه اتفاق بزرگی رخ داده است!

گروه «لیان» قرار نیست در آینده‌ای نزدیک به اجرای برنامه یا تولید اثر بپردازید؟

برنامه‌هایی را مدنظر داریم و قرار است در چین و بلژیک به اجرای برنامه بپردازیم و در حال حاضر منتظر هستیم تا ویزای اعضای گروه صادر شود.

منبع/ایلنا

منبع:
۱۲۳۴ رمز محبوب در بین کاربران
بسیاری از کارشناسان فعال در حوزه امنیت سایبری به تازگی با انتشار گزارشی جدید ابراز کرده‌اند که برخلاف هشدارهای امنیتی هنوز خیل عظیمی از کاربران برای حساب‌های کاربری خود رمز عبورهای ساده و قابل حدسی همچون ۱۲۳۴ را انتخاب می‌کنند.
كدخبر: 108279
1398/02/03

پیغام: بسیاری از کارشناسان فعال در حوزه امنیت سایبری به تازگی با انتشار گزارشی جدید ابراز کرده‌اند که برخلاف هشدارهای امنیتی هنوز خیل عظیمی از کاربران برای حساب‌های کاربری خود رمز عبورهای ساده و قابل حدسی همچون ۱۲۳۴ را انتخاب می‌کنند.

به گزارش«پیغام» به نقل از ایسنا، متخصصان مرکز امنیت سایبری ملی بریتانیا (NCSC) به تازگی با بررسی رمز عبورهای لو رفته از اکانت و حساب‌های کاربری افراد دریافته دریافته و اعلام کرده‌اند که برخلاف هشدارهای امنیتی جدی که از سوی کارشناسان امنیتی در فضای مجازی به اشتراک گذاشته است، هنوز میلیون‌ها کاربر برای حساب‌های کاربری خود در اینترنت از گذرواژه‌های بسیار ساده و قابل حدس همچون ۱۲۳۴ استفاده می‌کنند که همین امر موجب شده است آمار هک و نفوذ هکرها و مجرمان سایبری به شدت بالا رفته و همچنان بالا نیز باقی بماند.

گزارش‌های منتشر شده در هکرنیوز حاکی از آن است که بالغ بر ۲۳ میلیون نفر از کاربران در فضای مجازی همچنان از رمز عبورهای ساده و آسان همچون اعداد ۱۲۳۴ استفاده می‌کنند که این کار را برای هکرها بسیار آسان و نفوذپذیر کرده است.

کارشناسان فعال در حوزه امنیت سایبری بارها به کاربران توصیه کرده‌اند که با رعایت نکاتی نظیر موارد زیر به امنیت حساب‌های کاربری و حفاظت از حریم خصوصی و اطلاعات شخصی خود کمک کنند:

۱. حداقل از ۸ کاراکتر در ساخت رمز عبور یا گذرواژه خود استفاده کنید.

۲. در رمز عبور خود حتماً از تعدادی حروف بزرگ و کوچک انگلیسی، عدد و رقم و علامت‌های نشانه گذاری همچون گیومه، دو نقطه، ویرگول و غیره استفاده کنید.

۳. می‌توانید از حروف و کاراکترهای مشابه استفاده کنید به‌عنوان مثال، به‌جای استفاده از حرف S انگلیسی از کاراکتر $ استفاده کنید .

۴. می‌توانید به‌جای حرف بزرگ I (آی) انگلیسی از حرف کوچک l (اِل) استفاده کنید.

۵. بجای حرف O (اُو) انگلیسی، عدد صفر انگلیسی را بکار ببرید.

آنها همچنین در گزارش‌های خود بارها عنوان کرده‌اند که در ساخت رمز عبور برای اکانت و حساب‌های کاربری خود از بکارگیری موارد زیر نیز به شدت خودداری کنند:

۱. از کلماتی که به سادگی در یک فرهنگ لغت و دیکشنری یافت می‌شود، به هیچ وجه استفاده نکنید.

۲. از به کار بردن اطلاعات شخصی خود نظیر نام کوچک، نام خانوادگی و تاریخ تولد خود خودداری کنید.

۳. از کلمات و اعدادی که حدس زدن آن بسیار ساده و آسان است همانند ۱۲۳۴۵ خودداری کنید.

۴. کلمات و عباراتی که همه کاراکترهای آن با حروف بزرگ یا همه با حروف کوچک انگلیسی تایپ شده باشند را بکار نبرید.

۵. از تکرار کاراکترهای موجود در رمز عبور همانند mmm۳۳۳ به شدت پرهیز کنید.

۶. رمز عبور حساب‌های کاربری مختلف خود را به صورت‌های کاملاً متفاوتی بسازید تا در صورتی که یکی از حساب‌های کاربری شما به هر علتی، هک شد و یا با مشکل مواجه شد، دیگر حساب‌های کاربری و صفحات مجازی شما آسیب نبیند.

منبع:
جوان گیلانی که ۱۱۹ کیلو وزن کم کرد! + تصاویر
سیدمحمدی خاطرنشان کرد: در این مدت پسرم هیچگونه قرص و دارو استفاده نکرده و با دستورات رژیم غذایی ، ورزش و ... وزنش را کاهش داده و هم اینک نیز در سلامتی کامل بسر می برد ضمن اینکه آزمایشات مختلفی نیز انجام داده ایم و خوشبختانه مشکلی وجود ندارد.
كدخبر: 108278
1398/02/03

پیغام: سید محمدحسین سیدمحمدی اهل بخش خشکبیجار شهرستان رشت که 213 کیلوگرم وزن داشت؛ بدون عمل جراحی، تحت رژیم غذایی و انجام ورزش های منظم تحت نظر مربی بدنسازی، وزنش را 119 کیلوگرم کاهش داد.

به گزارش«پیغام» به نقل از ایرنا، سید محمدحسین سیدمحمدی جوان 23 ساله ای است که با تازگی درسش را در مقطع کارشناسی مهندسی شیلات به اتمام رسانده و آماده شرکت در کنکور کارشناسی ارشد می شود. او در شرایطی همچون افراد عادی به زندگی خود ادامه می دهد در حالیکه پیش از این؛ با دشواری های ناشی از اضافه وزن شدید دست و پنجه نرم می کرد.

وی روز دوشنبه در گفت وگو اختصاصی با ایرنا بیان داشت: هم اینک 94 کیلوگرم وزن دارم و دوباره به زندگی عادی خود برگشته و می توانم کارهای روزمره ام را انجام دهم و همانند سایر مردم زندگی کنم.

وی افزود: از کودکی استعداد چاقی داشتم و از حدود هفت سال پیش، چاقی مفرط به سراغم آمد که موجب شد ورزش را کنار بگذارم و نتوانم کارهای عادی و معمولی خود را انجام دهم؛ اگرچه نزد پزشکان متعددی رفته بودم و تحت رژیم های غذایی بودم ولی این موضوع تأثیری نداشت و پیشنهاد جراحی به من شد که خانواده ام مخالفت کردند.

وی ادامه داد: زندگی سختی داشتم و نمی توانستم به درستی حرکت کنم و حتی خوابیدن و غذاخوردن نیز برایم مشکل و طاقت فرسا بود؛ همه این مسائل موجب افسردگی ام شده بود و امیدی به زندگی نداشتم که در نهایت؛ پس از آشنایی با پورمحمد از مربیان نام آشنای بدنسازی، وزنم کاهش یافت و به زندگی عادی برگشتم.

سیدمحمدی که هم اینک رکوددار کاهش وزن در جهان محسوب می شود، اظهار کرد: در رژیم غذایی که توسط مربی به من داده شد، می توانستم همه چیز حتی برنج نیز مصرف کنم اما این مصرف طبق دستور انجام می شد و هم اینک نیز رژیم غذایی مخصوصی دارم تا بتوانم وزنم را کنترل کنم.

وی افزود: به طور حتم هم اینک افرادی مانند من در کشور هستند که از چاقی مفرط رنج می برند و امیدوارم که آنان نیز بتوانند وزن خود را بدون استفاده دارو و عمل جراحی کاهش دهند و بتوانند زندگی عادی داشته باشند.

 

** مخالف جدی کاهش وزن با مصرف دارو هستم

افشین پورمحمد مربی پرورش اندام که مدرک بین المللی هم دارد؛ در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: این جوان از چاقی مفرط ، بی نظمی هورمونی ، کبد چرب و فشار خون بالا رنج می برد؛ یک سال تحت نظرم بود و توانست حدود 119 کیلوگرم وزش را کاهش دهد.

وی که با کم کردن وزن رضا دیداری رکورد سریعترین کاهش وزن جهان را نیز در اختیار دارد، ادامه داد: کاهش وزن 119 کیلوگرمی سیدمحمدی ، رکورد کاهش وزن سال 2019 تا زمان حاضر محسوب می شود و ممکن است سال ها نیز این رکورد کاهش وزن در جهان باقی بماند.

پورمحمد بیان کرد: برای کاهش وزن این جوان، ابتدا روی مسائل فکری و روحی - روانی کار و سپس عادت های بد غذایی او را اصلاح کردم و با رژیم غذایی، وزنش را کنترل و تمرینات ورزشی را به صورت مستمر و جدی برای این جوان درنظر گرفتم.
وی اضافه کرد: سیدمحمدی یکی از چاق ترین پسران کشور محسوب می شد که این کاهش وزن در نوع خود در جهان بی نظیر است چون این مقدار کاهش وزن بدون عمل جراحی و بدون استفاده از مصرف دارو انجام شد.

این مربی بین المللی پرورش اندام یادآور شد: با مصرف دارو برای کاهش وزن مخالفم و با روش هایی که دارم بویژه انجام ورزش، چاقی های مفرط را بدون جراحی و دارو، کاهش می دهم.

 

** کاهش وزن پسرم مانند معجزه است

سیدنورالدین سیدمحمدی پدر این جوان اهل خشکبیجار شهرستان رشت نیز در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از کاهش وزن پسرم خوشحالم چون باور نداشتم روزی سیدمحمد به این مقدار از کاهش وزن دست یابد و این کاهش وزن همانند یک معجزه است.

وی ادامه داد: چاقی در خانواده ما تا حدی ارثی است اما پسرم خیلی چاق شده بود و به حدی اضافه وزن داشت که حتی راه رفتن نیز برای او مشکل و برای انجام کارهای شخصی نیز ناتوان شده بود.

وی بیان کرد: با توجه به اینکه هر روز وضع پسرم بحرانی تر می شد، او نیز دچار افسردگی شدید شده و گوشه گیر بود و وضعیتی بحرانی داشت ولی با مراجعه به این مربی بدنساز، کاهش وزن فرزندم که هم اکنون به زندگی عادی بازگشته، شبیه یک معجزه است.

سیدمحمدی خاطرنشان کرد: در این مدت پسرم هیچگونه قرص و دارو استفاده نکرده و با دستورات رژیم غذایی ، ورزش و ... وزنش را کاهش داده و هم اینک نیز در سلامتی کامل بسر می برد ضمن اینکه آزمایشات مختلفی نیز انجام داده ایم و خوشبختانه مشکلی وجود ندارد.

 

افشین پورمحمد که توانسته وزن سید محمدحسین سیدمحمدی را 119 کیلوگرم کاهش دهد، حدود هشت سال پیش نیز موفق شده بود رضا دیداری که 201 کیلوگرم وزن داشت و از چاق ترین جوانان ایران بشمار می رفت را طی حدود 9 ماه، به 96 کیلوگرم برساند که این مقدار، سریعترین رکورد کاهش وزن در جهان محسوب می شود. پورمحمد همچنین توانسته بود پس از حدود یک سال، وزن رضا دیداری را از 201 کیلوگرم به حدود 80 کیلوگرم برساند و رکورد دیگری را در کاهش وزن در جهان به نام خود ثبت کند.

منبع:
عکس/ صفحه اول روزنامه های امروز
صفحه نخست روزنامه های امروز سه شنبه 3 اردیبهشت ماه 98 را در ادامه ببنید.
كدخبر: 108277
1398/02/03

 

 

 

منبع:
جوانان بوشهری با معضل بزرگ «بیکاری» دست به گریبان هستند
پیغام: نماینده مردم دیر و کنگان در مجلس گفت: صید ترال یکی از مصادیق ظلم به مردم استان بوشهر است که با تلاش مردم و سپاه با این ظلم برخورد شده است.
كدخبر: 108276
1398/02/02

به گزارش«پیغام» به نقل از ایسنا، وی با تشکر از سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در برخورد با صید غیرقانونی و صید ترال در خلیج فارس، گفت: انتظار دارم با توجه به تاثیری که صیدهای غیرقانونی در معیشت مردم به ویژه ساحل‌نشینان دارد این برخورد با جدیت بیشتری استمرار داشته باشد.
نماینده مردم دیر و کنگان در مجلس، اشتغال را بزرگترین چالش استان نفت‌خیز و گازخیز بوشهر دانست و افزود: با وجودی که مجموعه تاسیسات عظیم نفت، گاز، پالایشگاه و پتروشیمی را در اختیار داریم جوانان بوشهری با معضل بزرگ «بیکاری» دست به گریبان هستند.
وی با بیان این که با توجه به برنامه ششم توسعه باید برای رفع معضل بیکاری در استان تلاش شود،افزود: سفر رییس‌جمهور به استان بوشهر آثار خوبی به دنبال داشت. یکی از این دستاوردها تعیین تکلیف معضل آلودگی عسلویه در مناطق پیرامونی این شهرستان بود که امیدوارم هر چه زودتر این مصوبه ابلاغ و اجرایی شود.
الماسی تامین آب شرب بهداشتی را یکی ازدغدغه مردم جنوب استان عنوان کرد و بیان داشت: در این زمینه هر چند گامهایی برداشته شده است اما همچنان با این معضل روبرو هستیم و پروژه آب شیرین‌کن‌ها در چهار شهرستان جنوب استان به کندی در جریان است از وزارت نیرو می‌خواهم با تامین بودجه به این پروژه‌ها توجه ویژه‌تری داشته باشد.
الماسی از اختصاص بسته ویژه حمایتی ۶۰۰ میلیارد تومانی برای توسعه زیرساختهای آموزشی، راهداری، عمرانی و ورزشی استان بوشهر توسط توسط وزارت نفت سخن گفت و افزود: بخشی از این بودجه تامین شد اما بقیه آن همچنان منتظر تامین بودجه است و مدیران استانی و وزارت نفت باید به این مسئله توجه جدی داشته باشند.
این عضو کمیسیون انرژی مجلس خواستار صدور دستور ویژه رییس‌جمهور برای اجرایی شدن پروژه احداث اسکله کنگان و همچنین اجرای پروژه توسعه اسکله عسلویه شد.

منبع:
نایب رییس مجلس: آنهایی که پاسخگو نیستند مخالف پیوستن ایران به «FATF» هستند
من كه مجري هستم مي گويم بدون پيوستن به FATF نمي شود به درستی کار کرد.
كدخبر: 108275
1398/02/02

پیغام: مسعود پزشكيان در مورد اينكه آيا اقدام ترامپ در گنجاندن نام سپاه در ليست گروه‌هاي تروريستي تأثيري در بررسي لوايح پالرمو و CFT در مجمع تشخيص مصلحت نظام دارد یا خیر گفت: من معتقدم ما هر چه بتوانيم با دنيا ارتباط مان را منطقي‌تر و سعي كنيم كه تنش‌های خود را با كشورهاي ديگر كاهش دهيم به ضرر آمريكاست.

به گزارش «پیغام»؛نايب رئيس مجلس در گفت‌وگو با عصرایران ادامه داد: اينكه ما بخواهيم از يک كنوانسيون بين المللي خارج شويم يا بِه كنوانسيون هاي كه ديگر كشورها پيوسته اند نپيونديم بهانه دادن به دست آمريكاست براي اينكه تحريم‌هاي خودش يا هر حرفي را كه مي زند تشديد كند.

نماینده تبریز در مجلس خاطر نشان کرد:  اگر ما بتوانيم تعاملات خودمان و آنچه كه واقعيات ايران است را به دنيا نشان دهيم به نفع ماست. اگر مشخص شود  كه در كشور ما پولشويي وجود ندارد و شفاف است و براي دنيا شفاف شود  كه روند چرخش مالي در كشور ما مشخص شود بهتر از اين است كه ما بگوييم "نه "نمي پذيريم كه به  FATF بپيونديم.

عضو کمیسیون بهداشت بيان كرد: كسي را پيدا نمي كنيد كه كه كارشناس باشد، دستش در آتش باشد و در سيستم اجرايي كشور حضور داشته باشد و بگويد كه ما به FATF نپيونديم. آدمهاي كه مي گويند ما نپيونديم كساني هستند كه در جريان اين كارها نيستند و مسئوليتي نيز  ندارند، مشكل اين است كه اگر نپيونديم آن كسي كه بايد پاسخگو باشد همان كسي است كه درگير است .

نايب رئيس مجلس  تصریح کرد:اصولا آدم‌هایي كه الان سركار داريم معتقدند كه بايد ما به FATFبپيونديم حالا چه درست چه غلط اين اعتقاد را دارند اگر قرار است اتفاق نيفتد و مشكلي پيش آمد بايد افرادي جواب بدهند كه هيچ باوري بِه اين نداشتند كه اين اتفاق بيفتد و همين افراد بعدا اگر مشكلي ايجاد شود مي گويند كه افرادي كه سركار هستند بي عرضه هستند، در واقع كس ديگري مي خواهد تصميم بگيرد اما افراد ديگر بايد جوابگو باشند و اين منطقي نيست .

نماينده  تبريز تصريح كرد: برخي كه مجري نيستند مي گويند ما بدون پيوستن به FATFمي توانيم بدون مشكل كار كنيم من كه مجري هستم مي گويم نمي شود بدون پيوستن در برخي زمينه ها كار كرد  و بايد به FATF بپيونديم .

این نماینده اصلاح طلب مجلس خاطر نشان كرد: در واقع برخي مي گويند نه مي شود بدون  پيوستن به FATFهم كار كرد و اگر شما تصميم گرفتيد كه نپيونديم پس بايد جاي من و همه كساني كه هستند افرادي بگذاريد كه مدعي هستند كه مي شود و گرنه طبيعتا حتي اگر بشود با اين روندي كه الان سركار هست نمي توانند آن كار را انجام دهند و اينها بايد در صورت ايجاد مشكلات پاسخگو باشند و اين منطقي نيست.

منبع:
واشنگتن پست:آمریکا به معافیت های نفتی ایران پایان می دهد
دولت آمریکا برای جلوگیری از افزایش قیمت نفت در چند مرحله، به برخی خریداران نفت ایران، معافیت هایی اعطا کرده بود.
كدخبر: 108274
1398/02/02

پیغام: روزنامه واشنگتن پست نوشت که مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه پایان اعطای معافیت برای تحریم های نفتی ایران را اعلام خواهد کرد.

به گزارش «پیغام» به نقل از عصرایران، به نوشته این روزنامه، دولت آمریکا تصمیم گرفته است به هیچ کشوری، معافیت از تحریم نفتی ایران ندهد. این اقدام در راستای تصفیر (صفر سازی) صادرات نفت ایران و در راستای افزایش فشارها بر ایران صورت می گیرد.
دولت ترامپ با خروج از توافق هسته ای (برجام)، تحریم های قبلی علیه ایران را بازگرداند و تحریم ها و فشارهای جدیدی را اعمال می کند که از جمله می توان به تلاش برای صفر سازی صادرات نفت ایران و اضافه کردن نام سپاه پاسداران به لیست گروه های تروریستی دولت آمریکا اشاره کرد.
رویترز نوشته است که این تحریم ها بخش های اساسی اقتصاد ایران به ویژه بخش انرژی را مورد هدف قرار می دهد. بخشی از تحریم های آمریکا موسوم به تحریم های ثانویه هستند. تحریم های ثانویه، تحریم های دولت آمریکا علیه دولت ها، افراد و شرکت هایی است که برخلاف قوانین آمریکا، با ایران ارتباط دارند.
دولت آمریکا برای جلوگیری از افزایش قیمت نفت در چند مرحله، به برخی خریداران نفت ایران، معافیت هایی اعطا کرده بود.
تولید و صادرات نفت ایران قبل از خروج ترامپ از برجام، به ترتیب بیش از 3.5 و حدود 2.5 میلیون بشکه در روز بود اما بعد از خروج ترامپ از برجام و بازگشت تحریم ها، تولید نفت ایران به کمتر از 2.5 و صادرات نفت ایران به کمتر از یک میلیون بشکه در روز رسید. همچنین به دلیل تحریم ها، معاملات بانکی خارجی با ایران نیز به شدت محدود شده است.

منبع:
نماینده مجلس: پخش مجدد برنامه نود در دستور کار شورای نظارت بر صداوسیما
این موضوع در دستور کار شورای نظارت بر صدا و سیما قرار گرفته است و در نشست پیش روی این شورا بررسی خواهد شد.
كدخبر: 108273
1398/02/02

پیغام: عضو شورای نظارت بر صدا و سیما از بررسی موضوع پخش مجدد برنامه ۹۰ از رسانه ملی در نشست آتی شورای نظارت بر صدا و سیما خبر داد.

به گزارش «پیغام»؛ غلامرضا کاتب عضو شورای نظارت بر صدا و سیما در گفت‌وگو با خانه ملت درباره حذف برنامه 90 از رسانه ملی و نامه جمعی بزرگ از روزنامه نگاران و اهالی رسانه به رییس سازمان صداوسیما که خواهان تجدید نظر در نحوه رفتار و برخورد با عادل فردوسی شده‌اند، گفت: این موضوع در دستور کار شورای نظارت بر صدا و سیما قرار گرفته است و در نشست پیش روی این شورا بررسی خواهد شد.

نماینده مردم گرمسار در مجلس دهم شورای اسلامی در پاسخ به این سئوال که با توجه به انتخاب برنامه 90 به عنوان برنامه منتخب شاخص از نگاه مردم در جشنواره جام جم، چقدر احتمال پخش مجدد این برنامه وجود دارد؛ افزود: موضوع پخش یا عدم پخش برنامه 90 در نشست شورای نظارت بر صدا و سیما بررسی و اظهارها در این خصوص به پس از نشست موکول می‌شود.

به گزارش خانه ملت، هفته گذشته جمعی بزرگ از روزنامه نگاران فعال ایرانی و اهالی رسانه در نامه‌ای به رییس سازمان صداوسیما خواهان تجدید نظر در نحوه رفتار و برخورد با عادل فردوسی پور شده‌اند و مسئولیت حذف این چهره سرشناس رسانه ملی را متوجه شخص وی دانستند.

منبع:
عکس/ حکم انتصاب سردار سلامی به عنوان فرمانده سپاه
حکم انتصاب سردار سرلشکر پاسدار حسین سلامی به فرماندهی کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی توسط مقام معظم رهبری
كدخبر: 108272
1398/02/02

 

 

منبع:
هفته اول ماه رمضان به عنوان هفته زکات استان بوشهر تعیین شود
پیغام: نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر گفت: هفته اول ماه مبارک رمضان به عنوان هفته زکات استان نام گذاری شود.
كدخبر: 108271
1398/02/02

به گزارش«پیغام» به نقل از مهر، آیت‌الله غلامعلی صفایی بوشهری صبح دوشنبه در نشست شورای زکات استان بوشهر با محوریت فرآیند جمع‌آوری زکات گندم و زکات فطریه در سال جاری اظهار داشت: زکات یک فریضه الهی است اما نباید به حالت اجبار فرار گیرد که نیاز اولیه آن فرهنگ سازی است.

وی افزود: دهیاران، شهرداران و شوراهای روستایی و شهری می‌توانند با فرهنگ سازی زمینه ساز احیای این فرهنگ باشند که نیاز است در هفته اول ماه مبارک رمضان به عنوان هفته زکات استان نام گذاری شود.

نماینده ولی فقیه استان بوشهر تصریح کرد: صدا و سیما، رسانه‌ها و ائمه جمعه در کنار روحانیون می‌توانند از فضای هفته اول ماه مبارک رمضان برای فرهنگ سازی در زمینه پرداخت زکات استفاده کنند که به دلیل هم زمانی با برداشت گندم استان، می‌تواند بسیار تأثیرگذار باشد.

صفایی بوشهری ادامه داد: زکات چرخه اقتصاد را روان می‌کند و با توجه به اینکه در محلی که زکات جمع آوری می‌شود در همان جا نیز توزیع می‌شود می‌تواند ضمن کاهش فقر، زمینه رفع محرومیت نیز از آن نقطه فراهم سازد.

وی بیان کرد: مردم باید بدانند که زکات جمع آوری شده در طرح هادی روستایی، رفع فقر، ساخت مسجد، درمانگاه و حسینیه و سایر زیرساخت‌ها هزینه می‌شود که این امر نیز نیاز به اطلاع رسانی وسیع دارد.

نماینده ولی فقیه استان بوشهر با اعلام اینکه ادامه داد: با توجه به اینکه یکی از ظرفیت‌های مغفول زکات، زکات مستحبی است نیاز است که با یک برنامه ریزی جامع، در این خصوص برنامه ریزی مناسب انجام شود

منبع:
شرکت غله امسال درآیتم رطوبت گندم تحویلی سخت گیری نکند
پیغام: رئیس خانه کشاورز استان بوشهر گفت: با توجه به بارندگی های پی درپی بهاری، هجوم آفت ملخ صحرایی و عجله کشاورزان برای برداشت محصول، مراکز خرید شرکت غله امسال در آیتم رطوبت گندم تحویلی استثنا قایل شود تا گندمکاران دچار خسارت نشوند.
كدخبر: 108270
1398/02/02

به گزارش «پیغام»؛حسین حیدری در گفت وگو با ایرنا افزود: با توجه به شرایط جوی، احتمال وقوع بارش وحمله آفت ملخ صحرایی به استان و آغاز سمپاشی در برخی از مناطق تلاش و عجله کشاورزان برای برداشت سریع محصول گندم بیشتر شده است.

وی اضافه کرد: مناطقی که سمپاشی می شود برداشت گندم درآن مناطق 20 رو ز به تاخیر می افتد به همین دلیل تلاش می شود قبل از سمپاشی و اینکه ملخ ها آسیبی به محصول وارد کنند، برداشت انجام شود.

حیدری اظهارداشت: این در حالی است شرکت غله، گندم با رطوبت بیش از12 درصد را تحویل نمی گیرد که وضعیت مشکلات کشاورزان استان بوشهر را دوچندان کرده است.

وی یادآورشد: با توجه به میزان بارش ها میزان تولید محصول گندم در استان بوشهر امسال چهار برابر سال گذشته است و امکانات استان جوابگوی برداشت این میزان گندم نیست ولی تلاش مسئولان بر جمع آوری محصول کشاورزان پیش از وارد شدن خسارت احتمالی است.

وی گفت: تلاش دیگر مسئولان دراین زمینه فراهم آوردن امکان 2 بار تحویل گندم برای هردستگاه کامیون در روز است.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: به دلیل شرایط جوی مناسب در سال زراعی جاری میزان تولید گندم 4.5 برابر سال گذشته است.

خسرو عمرانی افزود: با توجه به شرایط جوی حاکم بر استان، احتمال وقوع بارندگی و پیش بینی حمله ملخ صحرایی و آغاز مرحله دوم سمپاشی پوره های ملخ ها تلاش برای برداشت محصول گندم در استان 2 برابر شده است.

وی بیان کرد: برای افزایش سرعت برداشت محصول امسال 640 دستگاه کمباین در استان کار برداشت را انجام می دهند که این اقدام باعث ایجاد صف های طولانی از کامیون های حامل گندم در مقابل سیلوها شده است.

عمرانی گفت: در این ارتباط برای سرعت بخشی در کار تحویل گندم با هماهنگی های انجام شده تعداد باسکول ها در انبارهای چغادک به 2 باسکول و شمار اکیپ های خرید نیز به 2 اکیپ افزایش یافته است.

وی اضافه کرد: در زمان حاضر پنج مرکز خرید برای تحویل گندم مازاد بر مصرف کشاورزان پیش بینی شده که با همه امکانات کار خرید از ساعت 8 تا 20 انجام می شود.

عمرانی گفت: کاربرداشت گندم امسال از سطح 95 هزار هکتار از ششم فروردین ماه آغاز شده که از این میزان 80 هزار هکتار کشتزار دیم و 15 هزار هکتار آبی است.

وی بیان کرد: با توجه به شرایط اقلیمی مناسب پیش بینی می شود امسال 120 هزار تن گندم در این استان تولید شود.

مدیر شرکت غله و خدمات بازرگانی استان بوشهر گفت: از آغاز زمان خرید گندم مازاد بر مصرف کشاورزان تا کنون 31 هزار تن محصول خریداری شده است این درحالی است که کل گندم خریداری شده استان در سال گذشته 16 هزار تن بوده است.

محمد هاشمی افزود: برای خدمات رسانی و سرعت بخشی در کار تحویل محصول، تعداد نمونه برداران، بازرسان کنترل کیفی و باسکول ها در انبار چغادک که بیشترین مراجعه کننده را دارد افزایش یافته است.
وی بیان کرد: با توجه به شرایط خاص استان تلاش می شود محصول گندمکاران بموقع تحویل گرفته شود تا آسیبی به محصول آنها وارد نشود. 

 

منبع:
100 درصد سازه های آبخیزداری استان بوشهرآبگیری شد
پیغام: مدیرکل منابع طبیعی وآبخیزداری استان بوشهرگفت: با توجه به میزان بارش ها در سال آبی جاری سازه های آبخیزداری و آبخوان داری دراین استان 100 درصد آبگیری شد.
كدخبر: 108269
1398/02/02

 به گزارش «پیغام»غلامرضا منتظری در گفت وگو با ایرنا افزود: این میزان آبگیری نسبت به آبگیری سال آبی 96-97، 68 درصد افزایش نشان می دهد.

وی اظهار داشت: درسال آبی 98- 97میانگین بارندگی استان بوشهربیش از300 میلی متر بود که این میزان بارندگی در نقاط مختلف استان منجر به وقوع سیلاب شد که با توجه به انجام اقدامات آبخیزداری، آبخوان داری و عملیات‌های بیولوژیک و بیومکانیک ضمن کنترل رسوب و ذخیره روان آب ها از وقوع سیلاب‌های مهیب در استان جلوگیری شد.

وی اظهارداشت: براین اساس کل حوزه های آبخیز استان بوشهر با وجود انواع سازه های سنگی ملاتی، خاکی و آبخوان داری به میزان 38 میلیون و 138هزار و 614 مترمکعب آبگیری شد.
منتظری گفت: مساحت حوزه‌های آبخیز استان بوشهر شامل حوزه های داخلی و ساحلی2میلیون و559 هزار و 523 هکتار است.

وی افزود: تعداد حوزه‌های آبخیز استان بوشهر براساس سیستم کدینگ سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری 276 عدد است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: حوزه‌های آبخیز این استان دارای 2 میلیون هکتار فرسایش آبی و 331 هزار هکتار فرسایش بادی است.

وی افزود: میانگین فرسایش آبی استان در سال معادل 17تن خاک در هکتار ومیانگین تولید رسوب 6.3 تن در هکتار برآورد شده است.

منتظری اضافه کرد: ورود حدود 2 میلیون مترمکعب رسوب به مخزن سد رئیسعلی دلواری و ازدست رفتن سالانه حدود سه دهم درصد از حجم مخزن این سد، از نتایج ناخوشایند این تولید رسوب است.

وی اضافه کرد: کل مساحت حوزه‌های آبخیزمطالعه شده در استان بوشهر یک میلیون و 74هزار و 999 هکتار است که این میزان معادل 42 درصد از کل مساحت حوزه‌های آبخیز این استان است.

منتظری یادآور شد: درزمان حاضرهفت حوزه آبخیز در دست مطالعه است و2 حوزه آبخیز نیز در سال 1398مطالعه آنها انجام می شود.

وی اضافه کرد: 25 حوزه آبخیزدر دست بازنگری و 15 حوزه نیز برای مطالعه پیشنهاد شده است.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان بوشهر گفت: تعداد کل سازه‌های سنگی ملاتی و خاکی که تا کنون در این استان با استفاده از اعتبارات ملی، استانی واعتبارات صندوق توسعه ملی اجرا شده است،707 مورد با حجم آبگیری 32میلیون و 138 هزار و 414 مترمکعب است.

وی ادامه داد: در سال گذشته با استفاده از اعتبارات صندوق توسعه ملی 27 سازه بند سنگی ملاتی و بند خاکی با حجم بیش از 110 هزار مترمکعب و عملیات بیولوژیکی و بیومکانیکی شامل هلالی‌های آبگیر، جنگلکاری، مراقبت و آبیاری در سطح 2هزار و 299 هکتار از حوزه های آبخیز دراستان بوشهر اجرا شده است.

وی یادآور شد: همچنین در سطح 2هزارو 500 هکتار از حوزه‌های آبخیز استان بوشهر که عملیات پخش سیلاب بر آبخوان با گنجایش بیش از6 میلیون مترمکعب آبگیری در هر مرحله به طور کامل آبگیری شده است.

منتظری گفت: انجام این اقدامات علاوه بر کنترل رسوب و سیلاب، احیا پوشش گیاهی و تقویت سفره‌های آب‌های زیرزمینی باعث می شود تا زمین های کشاورزی، راه‌ها و مناطق مسکونی پایین دست نیزاز گزند اثرات تخریبی سیلاب ایمن باشند.

منبع:
سم ها برای مقابله با ملخ ها در استان بوشهر مورد تایید بوده است
پیغام: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر گفت: سم‌های استفاده شده برای مقابله با ملخ‌ها در استان بوشهر مورد تائید است.
كدخبر: 108268
1398/02/02

به گزارش«پیغام» به نقل از روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان بوشهر،فرهاد قلی نژاد در رابطه با پیامدهای سمپاشی برای مقابله با هجوم ملخ ها در استان بوشهر اظهار داشت: با توجه به هماهنگی و همکاری نزدیک و کارشناسانه ای که با جهادکشاورزی استان داشتیم، همه سم های استفاده شده از قبل به تایید این اداره کل رسیده و طی سمپاشی های کانونی و زمینی که در استان صورت پذیرفته، سم هایی مورد استفاده قرار گرفته که فقط بر روی ملخ ها تاثیر داشته است و از تاثیر بر دیگر گونه های جانوری در حیات وحش استان اثری نداشته است.

وی همچنین افزود: امیدواریم در استان بوشهر نیازی به سمپاشی هوایی نباشد و به طور محدود نیاز به سمپاشی های کانونی و زمینی انجام گیرد.

همچنین مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در رابطه با احیای تالاب حله پس از بارندگی های اخیر، ابراز داشت: ورودی آب به این تالب بسیار مناسب بوده اما باید برای فصول دیگر سال ورودی آب را مدیریت نماییم تا احیا و زنده شدن تالاب تداوم یابد و مقطعی نباشد.

قلی نژاد درباره برنامه ملی حفاظت از لاک پشت ها گفت: این برنامه ملی از نیمه سال جاری در کشور اجرا خواهد شد و استان بوشهر نیز به طورخاص در این برنامه ملی به پایش خواهد پرداخت و برنامه ریزی دقیقی جهت حفاظت از این گونه ها صورت گرفته است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در پایان از همه شهروندان خواست که نسبت به محیط پیرامون خود حساس باشند و سازمان محیط زیست را جهت محافظت از محیط زیست یاری نمایند.


 

منبع:
توهم تازه احمدی نژاد!
محمود احمدی نژاد عصر یکشنبه در مراسم جشن نیمه شعبان در روستای خورهشت از توابع شهرستان تاکستان قزوین سخنرانی کرد.
كدخبر: 108267
1398/02/02

به گزارش «پیغام» به نقل از ایرنا، بخشهایی از اظهارات او را می خوانید:

*برخی در حال شایعه پراکنی در مورد بنده هستند و برخی طیفها که طرفداری نیز ندارند از آنها پیروی می کنند اما باید بدانند مشکل شکست آنها من نیستم بلکه این مردم هستند.بیرونی ها فکر می کنند با تخریب من راه برای سلطه آنها باز می شود و برخی داخلی ها نیزفکر می کنند مردم به آنها اعتماد دارند .

* برخی رهبران جوامع در دنیا بدون آزادی دادن می خواهند مردم را به سمت خدا هدایت کنند و این کار شدنی نیست، چراکه انبیاء آمدند تا مردم را به سمت خدا هدایت کنند و مردم هرچقدر بیشتر رشد کنند، بیشتر نیازمند و شیفته امام خواهند بود.

*عدل امام سبب می شود علم از انحصار خارج شود و کاری می کند که تک تک انسانها سطح تفکر و زندگیشان ارتقاء یابد.کار دیگری که امام می کند این است که ثروت زمین را خارج و بین مردم تقسیم می کند که در همین ثروت زمین هم مشکلی پیش آمده و به انحصار عده ای درآمده است که جمعیت آنها اقلیت بوده و در حدود سه درصد است.

* حتی اگر بودجه دولت را کنار بگذاریم، اگر ارزش اولیه منابعی مانند انرژی را تقسیم کنیم برای هر ایرانی یک میلیون تومان در ماه می رسد و این به غیر از ارزش اولیه معادن و دارایی دریاهاست.

* اگر در جمهوری اسلامی بخواهیم منتظر امام باشیم باید در راه امام قدم برداریم که به طور حتم امام زمان ثروت را در اختیار مردم قرار داده و ریشه ظلم را می خشکاند.

منبع:
جزییات سقوط یک نوزاد از ساختمان چهار طبقه
رئیس کلانتری ۱۴۹ امامزاده حسن از ماجرای مشکوک سقوط طفل پسر پنج ماهه ای خبر داد.
كدخبر: 108266
1398/02/02

به گزارش «پیغام» به نقل از فارس، سرهنگ محمدرضا ملکوتی در تشریح این خبر بیان داشت: ساعت چهار بعداز ظهر روز شنبه گزارش سقوط یک نوزاد از ساختمان چهار طبقه‌ای اعلام می‌شود.

وی ادامه داد: سریعا گشت عملیات کلانتری در محل حاضر و تحقیقات اولیه کلید می‌خورد که مشاهده می‌شود طفل پنج ماهه پسری در حالی که به شدت از ناحیه سر آسیب دیده روی آسفالت کوچه افتاده است.

این مقام انتظامی افزود: تحقیقات در مرحله بعدی مشخص کرد پدر و مادر این طفل در طبقه چهارم ساختمانی که دقیقا وی از آن پرتاب شده است زندگی می‌کنند.

وی بیان داشت:‌ از پدر تحقیقات صورت می‌گیرد که وی مدعی شد در لحظه این اتفاق در اتاق دیگر خانه بوده و مادر طفل نیز ادعا کرد چون فرزندش سر و صدا و گریه می‌کرد او را جلوی پنجره می‌گیرد تا آرام شود و در یک لحظه غفلت، کودک از ساختمان به پایین پرتاب می‌شود.

وی افزود: به این ترتیب پرونده‌ای با هماهنگی مرجع محترم قضایی تشکیل داده و مادر دستگیر و به کلانتری دلالت شد که با این همه پدر از همسر خود اعلام گذشت کرد.

بنا بر این گزارش، طفل در مراکز درمانی بستری می‌باشد و حالش نیز به شدت وخیم گزارش شده است؛ تحقیقات در این باره جریان دارد.

منبع:
گرد و خاک در راه خوزستان
مرکز ملی پایش و هشدار سریع گرد و خاک هواشناسی خوزستان در خصوص پیش‌بینی وقوع گرد و خاک در استان اخطاریه‌ای صادر کرد.
كدخبر: 108265
1398/02/02

به گزارش «پیغام» به نقل از ایسنا، در اخطاریه شماره ۱ روز ۱ اردیبهشت‌ماه مرکز ملی پایش و هشدار سریع گرد و خاک هواشناسی خوزستان آمده است: بررسی تصاویر ماهواره گرد و خاک نشان دهنده حرکت توده گرد و خاک از جنوب کشور عراق و همچنین بخش‌هایی از شمال کشور عربستان به سمت استان خوزستان است.

نتیجه حرکت این توده گرد و خاک به سمت خوزستان کاهش دید افقی و افزایش آلاینده گرد و خاک از صبح روز دوشنبه ابتدا در مناطق غربی، جنوب غربی و سپس مناطق مرکزی و نیمه جنوبی استان خواهد بود.

منبع:
آزادی 13 محکوم اعتراضات مرداد 97 با عفو رهبری
پیغام: 13 نفر از محکومان تجمعات و اعتراضات مرداد 97 که پیشتر به 6 ماه تا یک سال حبس محکوم شده بودند، با عفو رهبر معظم انقلاب از زندان آزاد شدند.
كدخبر: 108264
1398/02/02

به گزارش «پیغام»؛ ابوذر نصراللهی وکیل مدافع تعدادی از متهمان این پرونده روز دوشنبه با اعلام این خبر به ایرنا گفت: این افراد که پنج زن و هشت مرد هستند، در شعبه 28 دادگاه انقلاب به اقدام علیه امنیت کشور از طریق حضور در تجمعات غیرقانونی به حبس محکوم شده بودند.

این وکیل دادگستری افزود: دادگاه انقلاب در حکم خود با استناد به ماده 610 قانون مجازات اسلامی و رعایت مواد 37 و 38 این قانون و به لحاظ اظهار ندامت و پشیمانی، پنج نفر از متهمان را با احتساب ایام بازداشت قبلی به تحمل یک سال حبس و هشت متهم دیگر را به تحمل 6ماه حبس محکوم کرد.

نصراللهی اضافه کرد: با توجه به ابلاغ عفو رهبری به مناسبت چهل سالگی انقلاب و اینکه مدت حبس محکومان این پرونده تا یک سال حبس بود، مشمول عفو مزبور قرار گرفتند و از زندان آزاد شدند.

منبع:
عکس/صفحه اول روزنامه های امروز
صفحه نخست روزنامه های امروز دوشنبه 2 اردیبهشت 98 را در ادامه ببینید.
كدخبر: 108263
1398/02/02

 

 

منبع:
بازگشت به بالا