بزرگ‌ترین مصرف‌کنندگان نفت کدام کشورها هستند؟+ رتبه ایران
مصرف نفت در جهان هنوز در سطح بسیار بالایی قرار دارد. تا سال ۲۰۱۸ آمریکا بیش تر از هر کشور دیگری در جهان نفت مصرف کرده است.
كدخبر: 110227
1398/05/31

آمریکا بزرگ‌ترین مصرف‌کننده نفت تا پایان سال ۲۰۱۸ بوده است.

به گزارش ایسنا به نقل از استاتیستا، با وجود تلاش‌های صورت گرفته برای کاهش مصرف نفت به دلیل نگرانی های محیط زیستی، مصرف نفت در جهان هنوز در سطح بسیار بالایی قرار دارد. تا سال ۲۰۱۸ آمریکا بیش تر از هر کشور دیگری در جهان نفت مصرف کرده است. در ادامه با ۱۰ کشور بزرگ مصرف کننده نفت تا پایان سال ۲۰۲۰ آشنا می‌شوید:

۱-آمریکا

میزان نفت مصرفی تا پایان سال ۲۰۱۸: ۲۰ میلیون و ۴۵۶ هزار بشکه نفت در روز

میزان نفت مصرفی در سال ۲۰۱۷: ۱۹ میلیون و ۹۵۸ هزار بشکه نفت در روز

۲- چین

میزان نفت مصرفی تا پایان سال ۲۰۱۸: ۱۳ میلیون و ۵۲۵ هزار بشکه نفت در روز

میزان نفت مصرفی در سال ۲۰۱۷: ۱۲ میلیون و ۸۴۰ هزار بشکه نفت در روز

۳- هند

میزان نفت مصرفی تا پایان سال ۲۰۱۸: ۵ میلیون و ۱۷۶ هزار بشکه نفت در روز

میزان نفت مصرفی در سال ۲۰۱۷: ۴ میلیون و ۸۷۰ هزار بشکه نفت در روز

۴- ژاپن

میزان نفت مصرفی تا پایان سال ۲۰۱۸: ۳ میلیون و ۸۵۴ هزار بشکه نفت در روز

میزان نفت مصرفی در سال ۲۰۱۷: ۳ میلیون و ۹۷۵ هزار بشکه نفت در روز

۵- عربستان

میزان نفت مصرفی تا پایان سال ۲۰۱۸: ۳ میلیون و ۷۲۴ هزار بشکه نفت در روز

میزان نفت مصرفی در سال ۲۰۱۷: ۳ میلیون و ۸۳۸ هزار بشکه نفت در روز

۶- روسیه

میزان نفت مصرفی تا پایان سال ۲۰۱۸: ۳ میلیون و ۲۲۸ هزار بشکه نفت در روز

میزان نفت مصرفی در سال ۲۰۱۷: ۳ میلیون و ۲۰۷ هزار بشکه نفت در روز

۷- برزیل

میزان نفت مصرفی تا پایان سال ۲۰۱۸: ۳ میلیون و ۸۱ هزار بشکه نفت در روز

میزان نفت مصرفی در سال ۲۰۱۷: ۳ میلیون و ۵۲ هزار بشکه نفت در روز

۸- کره جنوبی

میزان نفت مصرفی تا پایان سال ۲۰۱۸: ۲ میلیون و ۷۹۳ هزار بشکه نفت در روز

میزان نفت مصرفی در سال ۲۰۱۷: ۲ میلیون و ۸۱۱ هزار بشکه نفت در روز

۹- کانادا

میزان نفت مصرفی تا پایان سال ۲۰۱۸: ۲ میلیون و ۴۴۷ هزار بشکه نفت در روز

میزان نفت مصرفی در سال ۲۰۱۷: ۲ میلیون و ۴۴۸ هزار بشکه نفت در روز

۱۰- آلمان

میزان نفت مصرفی تا پایان سال ۲۰۱۸: ۲ میلیون و ۳۲۱ هزار بشکه نفت در روز

میزان نفت مصرفی در سال ۲۰۱۷: ۲ میلیون و ۴۲۳ هزار بشکه نفت در روز

۱۱- ایران

میزان نفت مصرفی تا پایان سال ۲۰۱۸: ۱ میلیون و ۸۷۹ هزار بشکه نفت در روز

میزان نفت مصرفی در سال ۲۰۱۷: ۱ میلیون و ۸۴۳ هزار بشکه نفت در روز

منبع:
ظریف: آمریکا قادر به ناامن کردن خلیج فارس نیست
هدف تحریم‌های آمریکا مردم عادی هستند این نوعی تروریست است. آنان مردم را تحت فشار قرار می‌دهند تا مواضعشان را تغییر دهند این تعریف تروریسم است.
كدخبر: 110226
1398/05/31

پیغام: وزیر امور خارجه گفت: ما برای حفظ امنیت خلیج‌فارس تلاش می‌کنیم و آمریکا بداند نمی‌تواند ناامنی برای این منطقه ایجاد کند.

به گزارش «پیغام» به نقل از ایرنا، محمدجواد ظریف در موسسه امور بین‌الملل در موضوع خطر جنگ و آینده خلیج‌فارس، اظهار داشت: بر اساس قطعنامه ۲۲۳۱ کشورها باید روابط اقتصادی را با ما عادی کنند ولی آمریکا به آنان فشار می آورد و اجازه این کار را نمی‌دهد.

وی افزود: هدف تحریم‌های آمریکا مردم عادی هستند این نوعی تروریست است. آنان مردم را تحت فشار قرار می‌دهند تا مواضعشان را تغییر دهند این تعریف تروریسم است.

وزیر امور خارجه با بیان اینکه امروز آزادی دریانوردی ما را تهدید می‌کنند، تاکید کرد: آنان ادعا می‌کنند کشتی ما را براساس نظر اتحادیه اروپا گرفتند ولی می‌دانیم قوانین اتحادیه اروپا فرامرزی نیست همه باید به قوانین بین‌المللی متعهد باشند. اگر کشورها به قوانین بین‌الملل احترام نگذارند هرج و مرج می‌شود.

ظریف با بیان ایران با هزار و ۵۰۰ مایل ساحل بزرگترین کشور خلیج فارس است، تصریح کرد: نیمی از تنگه هرمز تحت کنترل ماست کسی نمی‌تواند امنیت هرمز را بدون ایران تامین کند، آنان بدانند نمی‌تواند ناامنی ایجاد کنند اگر کسی امنیت خلیج‌فارس را می‌خواهد باید برای همه کشورها باشد ما آماده تعامل با کشورهایی هستیم که در این زمینه علاقه‌مند هستند.

وزیر امور خارجه گفت: چرا کشورها اجازه می‌دهند آمریکا برای آنان قلدری کند، آمریکا زورگو است و ما زیر بار زور نمی‌رویم.

ظریف در پاسخ به سوالی درباره خطر اصلی خلیج فارس، خاطرنشان کرد: پهپاد آمریکا وارد آب‌های ایران شد و با سلاح‌های ایرانی آن را زدیم هیچ بحثی در اینکه در آب‌های ایران حضور داشت، وجود ندارد.

وی اظهار داشت: نشان دادیم علاقه‌مند به افزایش تنش‌ها نیستیم، دو سال با جان کری مذاکره کردم به سند ۱۵۰ صفحه‌ای رسیدیم ما دو جانبه و چند جانبه صحبت کردیم اما آمریکا تصمیم گرفت از این توافق خارج شود و سیاست فشار حداکثری و جنگ اقتصادی علیه ایران را ایجاد کرد.

وزیر امور خارجه تصریح کرد: آنها بودند که جنگ علیه ما را شروع کردند ما کاری علیه آنها نکردیم. آمریکایی‌ها فکر می‌کردند ایران هفت روزه فرو می‌پاشد. چنگیز و صدام به ایران حمله کردند همه رفتند ایران ماند و از هفت هزار سال پیش تاکنون آنجا پابرجا هستیم.

ظریف در پاسخ به پرسشی درباره مکانیزم ایران برای ارتباط با آمریکا برای کاهش درگیری‌ها؛ گفت: اگر بخواهیم پیام فوری به آمریکا بدهیم از این طریق سفیر سوئیس در تهران که حافظ منافع آمریکا است اقدام می‌کنیم.

منبع:
هشدار: هواداران استقلال و پرسپولیس فریب بلیت‌های تقلبی نخورند
به همین خاطر روابط عمومی ورزشگاه آزادی به تمام هواداران این دو باشگاه پرطرفدار کشور هشدار داد تنها سایت معتبر برای ثبت نام و تهیه بلیت الکترونیکی با کارت ملی سایت Pin90.ir است و هواداران فوتبال برای تهیه بلیت‌های بازی لیگ برتر فوتبال از مراجعه به سایر سایت‌ها پرهیز کنند و مراقب افراد سودجو در این زمینه باشند.
كدخبر: 110225
1398/05/31

به گزارش«پیغام» مدیر روابط عمومی ورزشگاه آزادی اعلام کرد: هواداران دو باشگاه استقلال و پرسپولیس برای تهیه بلیت الکترونیکی بازی‌های این دو تیم فقط به سایت Pin90.ir مراجعه کنند.

به گزارش ایسنا، از صبح امروز که سامانه بلیت فروشی الکترونیکی برای هواداران دو باشگاه استقلال و پرسپولیس برای تهیه بلیت رقابت های لیگ برتر فوتبال آغاز به کار کرده استT متاسفانه یک عده سودجو با معرفی سایت های متفرقه اقدام به ثبت نام و فروش بلیت های الکترونیکی کرده که سبب مشکلاتی برای هواداران فوتبال شده است.
به همین خاطر روابط عمومی ورزشگاه آزادی به تمام هواداران این دو باشگاه پرطرفدار کشور هشدار داد تنها سایت معتبر برای ثبت نام و تهیه بلیت الکترونیکی با کارت ملی سایت Pin90.ir است و هواداران فوتبال برای تهیه بلیت‌های بازی لیگ برتر فوتبال از مراجعه به سایر سایت‌ها پرهیز کنند و مراقب افراد سودجو در این زمینه باشند.

منبع:
رونمایی از پیراهن فصل جدید پرسپولیس + عکس
از پیراهن جدید پرسپولیس در فصل جدید رونمایی شد.
كدخبر: 110224
1398/05/31

 

 

منبع:
تیتر متفاوت هفته نامه امیدجوان +عکس
عصر ایران- در گیر و دار بحث های اخیر میان آقایان محمد یزدی و صادق لاریجانی رییسان پیشین قوۀ قضاییه، هفته نامۀ «امید جوان» شعری از مولانا در مثنوی معنوی را به عنوان تیتر بر پیشانی نشانده است:
كدخبر: 110223
1398/05/31

پیغام: در گیر و دار بحث های اخیر میان آقایان محمد یزدی و صادق لاریجانی رییسان پیشین قوۀ قضاییه، هفته نامۀ «امید جوان» شعری از مولانا در مثنوی معنوی را به عنوان تیتر بر پیشانی نشانده است:

هم ترازو را ترازو راست کرد
هم ترازو را ترازو کاست کرد

به گزارش «پیغام»،اشاره به «ترازو» به این سبب است که طرفین مناقشه هر یک 10 سال سکان‌دار دستگاه قضایی با نماد و نشان «ترازو» بوده است.

این در حالی است که در روزهای اخیر بیشتر رسانه ها در تیترهای خود از دو عنوان «آیت‌الله» و «شیخ» استفاده کرده و تعابیری بر این اساس ساخته‌اند و کار به جایی رسید که محمد مجتهد شبستری (دین پژوه) خواستار آن شده برای موضوعات دنیوی و مناصب و اختلافات سیاسی عناوین مذهبی به کار نرود تا سرمایه معنوی جامعه آسیب نبیند.

 

منبع:
آزادی 2 نماینده مجلس با وثیقه یک میلیاردی
روز گذشته فریدون احمدی و محمد عزیزی نمایندگان زنجان و ابهر به دلیل اخلال در بازار خودرو بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند اما با قرار وثیقه یک میلیاردی آزاد شدند.
كدخبر: 110222
1398/05/31

پیغام: سلیمی عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان، بازداشت 2 نماینده مجلس به اتهام مالی را تایید کرد.

به گزارش «پیغام» فارس نوشت: که این نماینده ها فریدون احمدی و محمد عزیزی نمایندگان زنجان و ابهر به دلیل اخلال در بازار خودرو بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند اما با قرار وثیقه یک میلیاردی آزاد شدند.

سلیمی عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان گفت: تا این لحظه مدارک لازم و اسناد مرتبط با بازداشت ۲ نماینده مجلس توسط قوه قضاییه به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان نرسیده است.

حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان در گفت‌وگو با خبرنگار پارلمانی خبرگزاری فارس گفت: تا این لحظه مدارک لازم و اسناد مرتبط با بازداشت ۲ نماینده مجلس توسط قوه قضاییه به هیات نظارت بر رفتار نمایندگان نرسیده است.

وی افزود: هفته آینده و با تکمیل مدارک و اسناد تخلف و مباشرت آنها در برخی اقدامات، جلسه هیات نظارت بر رفتار نمایندگان برگزار خواهد شد.

عضو هیات نظارت بر رفتار نمایندگان تصریح کرد: بعد از رویت اسناد و مدارک، بسیار سریع درباره عدول از وظایف نمایندگی را بررسی کرده و درباره آن تصمیم‌گیری می‌کنیم.

به گزارش خبرگزاری فارس، روز گذشته فریدون احمدی و محمد عزیزی نمایندگان زنجان و ابهر به دلیل اخلال در بازار خودرو بازداشت و به زندان اوین منتقل شدند اما با قرار وثیقه یک میلیاردی آزاد شدند.

همچنین پارسایی سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس در گفت‌وگو با ایسنا گفت که موضوع بازداشت این دو نفر حدود یکی دو ماه پیش نیز مطرح بوده است.

منبع:
با مفهوم واقعی عدالت آموزشی فاصله داریم
پیغام: سرپرست معاونت پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش بوشهر عنوان کرد: عدالت آموزشی فقط در هوشمندسازی مدارس خلاصه نمی شود، یکی از مصادیق عدالت آموزشی شامل فرصت های برابر آموزشی است که دانش آموز در دورترین نقاط روستایی و عشایری با مرکز استان فرصت های برابری در اختیار داشته باشند که معمولا اینگونه نیست.
كدخبر: 110221
1398/05/31

به گزارش «پیغام»؛حسین درتاج در گفتگو با ایسنا عنوان کرد: استانداردهای آموزشی شامل حداقل هایی چون کلاس، تابلو، معلم، و تجهیزات و امکاناتی چون برق، آب، حداقل فضا، ماژیک و تخته وایت برد و... است. ما در استان مدرسه کانکسی یا کپری نداریم، البته مدارسی وجود دارد که به دلیل کمبود جا یک یا دو کلاس آن از یک یا چند کانکس در کنار فضای آموزشی خود استفاده می ‌کنند که من به شخصه این موضوع را در شهرستان دشتی و یا سعدآباد دیده ام.

سعی شده عدالت آموزشی در همه مدارس استان رعایت شود

وی اظهار کرد: مدارس روستایی از نظر فضای آموزشی نسبت به مدارس شهری شرایط خوبی دارند، ولی از بقیه جهات مانند نیروی انسانی هنوز بین آنها فاصله است، که البته ایجاد مدارس نمونه شبانه روزی برای دانش آموزان محروم مستعد گامی در زمینه عدالت آموزشی بوده است.

سرپرست معاونت پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش استان بوشهر تصریح کرد: سعی کردیم عدالت آموزشی را در سطح استان رعایت کنیم‌ که البته در برخی شهرستان ها به دلیل ارتباط هایی که وجود داشته است مانند نمایندگان مجلس، و یا تلاش ادارات آموزش و پرورش آن شهرستان ها در کمیته برنامه ریزی، توانسته اند اعتبار خوبی گرفته و به عنوان‌ مثال درصد مدارس هوشمند بیشتری نسبت به سایر شهرستان ها داشته باشند.

فاصله ۱۶ درصدی مدارس هوشمند شهری و روستایی

درتاج با بیان اینکه عدالت آموزشی فقط در هوشمندسازی مدارس خلاصه نمی شود، گفت: در حال حاضر هیچ مدرسه ای در سطح استان وجود ندارد که حداقل یک کلاس هوشمند نداشته باشد، و میانگین استان بوشهر به لحاظ هوشمندسازی کلاس ها از میانگین کشوری بالاتر است. حدود ۴۵ درصد کل کلاس‌های استان هوشمند است و به عبارتی تا پایان سال گذشته از بین ۹ هزار و ۸۶۴ کلاس درس، ۴ هزار و ۴۸۸ کلاس هوشمند بوده اند.

وی افزود: از جمله مصادیق دیگر عدالت آموزشی شامل فرصت های برابر آموزشی است که دانش آموز در دورترین نقاط روستایی و عشایری با مرکز استان فرصت های برابری از لحاظ امکانات، معلم خوب و غیره... در اختیار داشته باشند که معمولا اینگونه نیست و از این منظر با مفهوم واقعی عدالت آموزشی فاصله داریم.

سرپرست معاونت پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش بوشهر بیان کرد: اگر بخواهیم درصد هوشمندسازی را در مقایسه مدارس روستایی با شهری عنوان کنیم، در مورد حدود ۳۴ درصد مدارس روستایی و ۵۰ درصد مدارس شهری کار هوشمندسازی کلاس‌ها صورت گرفته است و یک فاصله ۱۶ درصدی وجود دارد.

هیچ دانش آموز بوشهری به دلیل عدم دسترسی به مدرسه از تحصیل بازنمانده است

حسین درتاج تصریح کرد: از لحاظ کیفیت فضا نمی توان این موضوع را بی عدالتی صرف خواند، چون در روستاها نیز مدارس خوب و نوساز با امکانات مناسب وجود دارد، و حتی ممکن است به دلیل تراکم و فشردگی بالای دانش آموزان در شهر مشکل کمبود فضای بیشتری داشته باشیم. ولی از نظر تجهیزات و سایر مواردچون نیروی انسانی و برنامه های جنبی مدارس شهری به خصوص مرکز استان وضعیت بهتری دارند چون مدارس خاص نیز در مرکز مستقر هستند.

این مسئول وجود انواع و اقسام مدارس موجود در استان و کشور را نیز به دور از عدالت آموزشی خواند و تصریح کرد: فرصت استفاده از مدارس غیرانتفاعی برای اقشار ثروتمند جامعه وجود دارد، و یا مدارس خاص مانند تیزهوشان، شاهد و... که این مدارس در مقاطع مختلف زمانی به وجود آمده و هم‌اکنون نیز کسی قدرت براندازی آنها را ندارد.

سرپرست معاونت پژوهش و برنامه ریزی آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: مدارس نمونه و شبانه روزی عمدتا به منظور تحصیل دانش آموزان محروم روستایی مستعد در شرایط بهتر ایجاد شده اند. ایجاد شبانه روزی ها با هدف توسعه عدالت آموزشی و دسترسی روستاییان و همه دانش آموزان به مدارس بوده، و در استان بوشهر هیچ دانش آموزی -دختر یا پسر- به دلیل عدم دسترسی به مدرسه از تحصیل بازنمانده است.

منبع:
۵۶۹ پروژه در استان بوشهر در هفته دولت افتتاح می‌شود
پیغام: استاندار بوشهر از آغاز اجرای ۹۶ پروژه جدید در استان خبر داد و گفت: در هفته دولت امسال ۵۶۹ پروژه عمرانی و اقتصادی با اعتبار هشت هزار میلیارد ریال در استان بوشهر افتتاح می‌شود.
كدخبر: 110220
1398/05/31

به گزارش «پیغام» به نقل از اداره کل روابط عمومی استانداری بوشهر، عبدالکریم گراوند با اشاره به افتتاح ۵۶۹ پروژه با اعتبار هشت هزار میلیارد ریال در هفته دولت اظهار داشت: این پروژه‌ها شامل ۳۶ پروژه اقتصادی با اعتبار ۱۵۴ میلیارد تومان و ۵۳۳ پروژه عمرانی با اعتبار ۶۴۷ میلیارد تومان است.

استاندار بوشهر از شروع عملیات اجرایی ۹۶ پروژه در استان بوشهر طی هفته دولت امسال خبر داد و خاطرنشان کرد: این پروژه‌ها در مجموع با اعتبار یک‌هزار و ۵۵۰ میلیارد تومان اجرا می‌شود.

وی از افزایش ۲۹ درصدی تعداد پروژه‌های عمرانی  هفته دولت امسال  در استان بوشهر نسبت به سال قبل خبر داد و بیان کرد: پروژه‌های اقتصادی استان بوشهر در هفته دولت امسال نیز ۶۷ درصد افزایش یافته است.

گراوند ادامه داد: پروژه‌های امسال از نظر ارزش ریالی نیز نسبت به سال قبل با افزایش ۳۶ درصدی روبه‌ است.

منبع:
اعضای هیات رئیسه شورای اسلامی شهر دیر انتخاب شدند
پیغام: در آغاز سال سوم فعالیت پنجمین دوره شورای اسلامی، روز پنجشنبه در نشستی اعضای هیات رئیسه شورای اسلامی شهر دیر استان بوشهر انتخاب شدند.
كدخبر: 110219
1398/05/31

پیغام: رئیس شورای اسلامی شهر دیر گفت: در این دوره از انتخابات، احمد خلیلی به عنوان رئیس جدید شورای اسلامی شهر دیر انتخاب شد.

به گزارش «پیغام»؛ محمد خاکی در گفت وگو با ایرنا افزود: اعضای شورای اسلامی دیر در این انتخابات عبدالعزیز نصار یوسفی را به عنوان نایب رئیس، مهران پوسه سخنگو و محمد خاکی خزانه دار انتخاب کردند.

وی با بیان اینکه شورای اسلامی شهر دیر پنج عضو دارد، گفت: هفته آینده نیز عضو شورای اسلامی شهرستان معرفی خواهد شد.

منبع:
دستگیری کلاهبردار ۷۰ میلیارد ریالی ساخت و فروش مسکن در بوشهر
پیغام: فرمانده انتظامی استان بوشهر گفت:فردی‌که ۷۰ میلیارد ریال در زمینه ساخت و ساز و فروش مسکن از برخی شهروندان بوشهری کلاهبرداری کرده بود با تلاش کارآگاهان پلیس بوشهر دستگیر شد.
كدخبر: 110218
1398/05/31

به گزارش «پیغام»، سردار خلیل واعظی در جمع خبرنگاران در بوشهر با بیان اینکه حضور پلیس در همه عرصه‌ها فضا را برای متخلفان ناامن کرده است اظهار داشت: حضور مستمر و شبانه‌روزی پلیس در همه عرصه‌ها ضمن افزایش امنیت، فضا را برای متخلفان ناامن کرده است.

وی با قدردانی از همکاری  و مشارکت مردم با پلیس افزود: با مشارکت مردم افراد متخلف در کوتاه‌ترین زمان شناسایی و  دستگیر می‌شوند در چنگال قانون قرار می‌گیرند.

رئیس پلیس استان بوشهر از دستگیری کلاهبردار در عرصه ساخت و ساز مسکن در بوشهر خبر داد و بیان کرد: در پی اطلاع پلیس از فعالیت‌های مجرمانه فردی در زمینه خرید و فروش، ساخت و ساز مسکن در شهر بوشهر پرونده‌ای در اداره مبارزه با جعل و کلاهبرداری پلیس آگاهی استان بوشهر تشکیل شد.

سردار واعظی با اشاره به بررسی‌های میدانی و اطلاعاتی کارآگاهان پلیس آگاهی خاطر نشان کرد: با بررسی‌های انجام شده فردی در زمینه ساخت و ساز واحدهای تجاری و مسکونی فعالیت دارد که ابتدا واحدها را به متقاضیان فروخته و پس از گذشت مدت زمانی دوباره در بنگاه املاک دیگر و با جلب اعتماد بنگاه‌های املاک و متقاضیان اقدام به فروش این واحدها به اشخاص دیگر می‌کرد.

وی با بیان اینکه این فرد پس از کلاهبرداری به میزان 70 میلیارد ریال متواری می‌شود گفت: با تلاش پلیس و کارآگاهان زبده استان بوشهر،در یک عملیات دقیق و غافلگیرانه متهم در یکی از محله‌های شهر بوشهر شناسایی و با هماهنگی مقام قضایی دستگیر شد.

فرمانده انتظامی استان بوشهر با بیان اینکه فرد دستگیر شده در بازجویی و تحقیقات پلیس به 14 فقره کلاهبرداری اعتراف کرد افزود: شهروندان در هنگام خرید و فروش مسکن بررسی‌‌های دقیق و استعلام‌های لازم را از مبادی رسمی انجام دهند و پس از اطمینان از اصالت مسکن انتخابی، نسبت به خرید و فروش اقدام کنند.

سردار واعظی تاکید کرد: شهروندان در ساخت و سازهای مشارکتی تحقیقات کاملی نسبت به شریک خود داشته باشند و مراحل پیشرفت در ساخت و ساز را به صورت مرحله به مرحله پیگیری کرده و سپس نسبت به پرداخت پول اقدام کنند.

منبع:
نمک دریا نخورید
پیغام: مدیر گروه بهبود تغذیه جامعه دانشگاه علوم پزشکی بوشهرگفت: استفاده از نمک دریا در درازمدت باعث ایجاد کمبود ید، سنگ کلیه، بیماری‌های گوارشی و افزایش خطر ابتلا به سرطان می‌شود.
كدخبر: 110217
1398/05/31

به گزارش «پیغام»؛ فریده نظری افزود: در سال‌های اخیر با گسترش تبلیغات طب سنتی توصیه شده به‌جای نمک‌های معمولی (ید دار تصفیه شده و شست‌وشو شده) از نمک دریا برای پختن غذاها استفاده کنید.

وی اضافه کرد: نمک دریا از تبخیر آب دریاها و دریاچه‌ها تولید می‌شود، در مکانی نزدیک به دریا یا دریاچه‌ها آب را به داخل حوضچه‌هایی هدایت می‌کنند تا در مقابل تابش نور خورشید و وزش باد این آب‌ها تبخیر و حاصل آن رسوباتی است که به آن نمک دریا می‌گویند.
وی بیان کرد: این در حالی است که ضایعات کارخانه‌ها نیز به دریاها ریخته می‌شود و ممکن است حاوی مواد شیمیایی و فلزات سنگینی مانند سرب، آرسنیک و جیوه باشد که بعد از تبخیر، این رسوبات در نمک دریا باقی می‌ماند.
نظری اضافه کرد: فلزات سنگین می‌توانند بسیار خطرناک بوده و در درازمدت منجر به بیماری‌های مختلفی از جمله سرطان شود.
وی بیان کرد: نمک دریا اگر تصفیه نشده باشد، مشکلات بهداشتی و سلامتی زیادی را ایجاد می‌کند این نوع نمک فاقد برخی مواد معدنی از جمله ید است این در حالی است که ید برای عملکرد فیزیولوژیک بدن ضروری است.
نظری بیان کرد: از سوی دیگر نمک دریا حاوی انواع ناخالصی‌ها از جمله مواد نامحلول مانند شن، ماسه، خاک، گچ و مواد آلوده کننده و نیز فلزات سنگین از قبیل سرب، جیوه، آرسنیک و کادمیوم بوده که می‌تواند عوارض نامطلوبی در دستگاه گوارش، کبد، کلیه‌ها و ریه ها ایجاد کند و منجر به بروز مسمومیت شود.

وی گفت: اختلال در جذب ریزمغذی‌هایی مانند آهن و روی از ضررهای دیگر ناخالصی‌های نمک دریاست.
مدیر گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر کم‌کاری تیروئید، عقب‌افتادگی ذهنی و جسمی در کودکان، اختلال در تولیدمثل و کاهش ضریب هوشی از جمله عوارض کاهش ید در بدن است.

مدیر گروه بهبود تغذیه جامعه معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: این نکته را فراموش نکنید که شرایط نگهداری نمک برای حفظ خواص ید موجود در آن بسیار مهم است و باید آن‌ را در ظرف درب دار، به‌ دور از نور، رطوبت و حرارت نگهداری کرده و در هنگام پایان پخت آن‌را به غذا افزود تا ید موجود در آن در بیشترین مقدار خود باقی بماند.
نظری یادآور شد: نمک باید در بسته‌بندی‌های بهداشتی دارای تاریخ تولید، انقضا، پروانه ساخت و پروانه بهره‌برداری عرضه شود و روی بسته بندی نمک نیز عنوان نمک ید دار شست‌وشو شده و تصفیه شده با خلوص ۹۹.۲ درصد و آدرس دقیق کارخانه نیز روی بسته بندی نمک درج شده باشد.

وی گفت: مقدار مصرف روزانه نمک باید کم باشد اما همان میزان نیز باید از نوع نمک ید دار تصفیه شده و شست‌وشو شده باشد.

منبع:
برداشت۱۱۰ هزار تن خرما از نخیلات استان بوشهر
پیغام: مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان بوشهر با بیان اینکه برداشت خرما از نیمه شهریورماه از نخیلات استان بوشهر آغاز می‌شود گفت: پیش بینی می‌شود ۱۱۰ هزار تن خرما از نخلستان‌های استان برداشت شود و این در حالی است که بیش از ۵۰ هزار تن خارک و رطب برداشت شده است
كدخبر: 110216
1398/05/31

به گزارش«پیغام» به نقل از تسنیم، یکی از ظرفیت‌های مهم استان بوشهر تولید محصولات مختلف کشاورزی از جمله خرما است به گونه‌ای که بعداز صنعت نفت، گاز و پتروشیمی، بیشترین اشتغال در استان بوشهر در حوزه کشاورزی به ویژه  در تولید، فرآوری و صنایع محصولات، خرما است.

خرما که یکی از محصولات استراتژیک کشاورزی به‌ویژه در استانهای جنوبی است با اشتغال‌زایی و ارزآوری بالا در سبد صادرات غیرنفتی کشور جایگاه با ارزشی دارد.

خرمای استان بوشهر از بیش از چهار میلیون اصله نخل تولید می‌شود که  از لحاظ کیفیت در بازارهای داخلی و خارجی مشتریان بسیاری دارد.

خرمای استان بوشهر سالانه به کشورهای مختلف صادر می‌شود که روند آن با ارتقاء وضعیت فرآوری آنها رو به افزایش است.

تولید محصولات جانبی خرما از جمله شیره، شهد، عسل ، قند مایع ، سرکه، عصاره نوشابه، حلوا، شکلات صبحانه و لواشک خرما ظرفیت مهم و بازار پسندی را در بازارهای مختلف داخلی و خارجی فراهم کرده است.

سطح اراضی نخلستانی استان بوشهر 34.5 هزار هکتار است

سمیه فرح‌بخش در گفت‌وگو با خبرنگار تسنیم در بوشهر، با بیان اینکه نخیلات این استان در سطحی افزون بر 34.5 هزار هکتار است اظهار داشت: بیشتر نخیلات استان بوشهنر به روش غرق آبی آبیاری می‌شوند که این مهم به سبب بحران کم‌آبی مشکلات کشاورزان را در این عرصه تحت‌الشعاع قرار داده است.

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان بوشهر از اجرای طرح نخلستان برای ترویج ابیاری تحت فشار در اراضی نخلستانی دشتستان خبر داد و بیان کرد: برای حل مشکلات کشاورزان نخل‌دار، طرح آبیاری تحت فشار در اراضی نخلستانی دشتستان تدوین و در قالب طرح نخلستان در ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی تصویب شد.

طرح نخلستان در منطقه آب‌پخش دشتستان عملیاتی شد

وی از اجرای طرح نخلستان در منطقه آب‌پخش دشتستان خبر داد و خاطر نشان کرد: طرح آبیاری نوین در اراضی نخلستان در سطح 170 هکتار در منطقه آب‌پخش به صورت پایلوت اجرایی شد و سپس از این طرح  در دیگر مناطق دشتستان اجرا می‌شود.

فرح‌بخش افزود: اکنون طرح آبیاری نوین در نخلستان‌های دشتستان در سطح افزون بر 10 هزار هکتار تدوین و عملیاتی شده است که با تکمیل آن ضمن پایدار شدن شغل کشاورزان، زمینه افزایش تولید محصول باکیفیت و کاهش مصرف آب در زمان خشکسالی فراهم می‌کند.

110 هزار تن خرما از نخلستان‌های استان برداشت می‌شود

مدیر باغبانی جهاد کشاورزی استان بوشهر با اشاره به وضعیت محصول نخیلات استان بوشهر تصریح کرد: برداشت خرما از نیمه شهریورماه از نخیلات استان بوشهر آغاز و پیش بینی می‌شود 110 هزار تن خرما از نخلستان‌های استان برداشت شود و این در حالی است که بیش از 50 هزار تن خارک و رطب برداشت شده است.

وی، برداشت 9 هزار تن خارک و 45 هزار تن رطب از نخلستان‌های استان بوشهر را مورد اشاره قرار داد و بیان کرد: بیشترین گونه محصول نخیلات  کبکاب، شکر و خاصویی، برهی، بریمی، شیخالی و  استعمران است که 75 درصد خرمای استان بوشهر در شهرستان دشتستان  برداشت می‌شود.

80 درصد نخل‌های استان بوشهر بارور و تولید محصول می‌کنند

استان بوشهر دارای بیش از شش میلیون اصله نخل  است که از 80 درصد نخل‌های بارور استان بوشهر سالانه افزون بر 160 هزار تن خارک، رطب و خرما برداشت و بازارهای داخلی و خارجی عرضه می‌شود.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر نیز با اشاره به اینکه برداشت محصولات نخیلات تا اوایل آبان ادامه دارد خاطر نشان کرد: پیش بینی می‌شود در مجموع افزون بر 160 هزارتن  محصول از نخل‌های استان بوشهربرداشت شود.

خسرو عمرانی  با تاکید بر صادرات محصول نخیلات استان بوشهر گفت: سال قبل 25 هزار تن خرمای استان بوشهر به کشورهای آسیای میانه، اروپا، کشورهای حاشیه خلیج فارس، هند، روسیه و پاکستان صادر شد.

وی از تغییر شیوه آبیاری در نخیلات  استان بوشهر خبر داد و افزود: در اجرای طرح نخلستان روش آبیاری نخیلات از غرق‌ آبی به تحت فشار تبدیل می‌شود.

طرح آبیاری تحت فشار در 10 هزار و 100 هکتار نخلستان دشتستان اجرایی شد

معاون جهاد کشاورزی استان بوشهر از اجرای طرح آبیاری  تحت فشار در فاز نخست در 10 هزار و 100 هکتار نخلستان دشتستان خبر داد و بیان کرد: از 10 هزار و 100 هکتار اراضی تحت پوشش آبیاری نوین در دشتستان 2400 هکتار در سعدآباد، 6500 هکتار در آب‌پخش و 1200 هکتار در منطقه کلل قرار دارند.

عمرانی افزایش محصول با کیفیت خرما، مدیریت مصرف آب، افزایش صادرات و توسعه صنایع تبدیلی و تثبیت شغل کشاورزان در نخلستان‌ها را از جمله مزایای طرح نخلستان دانست و تصریح کرد: توسعه صنایع فراوری محصولات کشاورزی از جمله خرما در استان بوشهر مورد توجه قرار دارد که در این راستا واحدهای تولیدی و سردخانه‌ها در باغات دشتستان افزایش می‌یابد.

و احدهای صنایع فرآوری خرما در این استان حرکت به سوی برند سازی را آغاز کرده‌اند که این امر نوید بخش آینده‌ای درخشان فراروی این محصول است.

ثبت نشان جغرافیایی خرمای زاهدی و کبکاب استان بوشهر از جمله مواردی است که  نقش مهمی در توسعه صادرات این محصول به بازارهای هدف دارد.

80 هزار کشاورز در حوزه نخیلات استان فعال می‌کنند

دبیر انجمن خرمای استان بوشهراز فعالیت 80 هزار کشاورز در حوزه نخیلات استان خبر داد و بیان کرد: در استان بوشهر 80 هزار نفر به‌طور مستقیم در حوزه نخیلات اشتغال دارند که این میزان اشتغال نگاه ویژه‌ای را به  حوزه خرما می‌طلبد .

ابوالفضل روزی طلب،  سرانه مصرف خرما در کشور را بسیار  پایین دانست و افزود: باید با روش‌های مختلفی از جمله برگزاری یک رویداد ملی در پایان فصل برداشت خرما مردم را به استفاده بیشتر از خرما در سبدهای غذایی تشویق کرد.

فاصله معنادار میزان تولید و صادرات خرما در استان بوشهر حاکی از کمبود زیرساخت لازم برای فرآوری، بسته‌بندی، سردخانه و صادرات این محصول  ارزشمند است که می‌طلبد به بخش فرآوری و صادرات این محصول که نقش مهمی در رونق اقتصادی استان بوشهر توجه ویژه شود.

 

منبع:
۱۵ هزار مکنده در بوشهر خون زمین را سر می‌کشند
۱۵هزار تلمبه در استان بوشهر سالانه ۵۰۰ هزار متر مکعب آب از سفره های زیر زمینی که به مثابه خون در رگ‌های زمین جاری است برداشت می‌کنند که منجر به افت شدید این منابع و تبدیل دشت‌های این استان به مناطق ممنوعه و بحرانی شده است.
كدخبر: 110215
1398/05/31

به گزارش «پیغام» براساس آمارها در ۲۰ سال گذشته حدود ۱۰ میلیارد مترمکعب از آب‌های زیرزمینی برای کل مصارف استان بوشهر برداشت شده که در نتیجه آن امروز از مجموع ۱۶ محدوده مطالعاتی ۱۲ محدوده ممنوعه و بحرانی و تنها چهار محدوده ساحلی این استان بیلان متعادل دارند.

همچنین طبق این آمار در زمان حاضر ۱۵ هزار حلقه چاه در استان بوشهر وجود دارد که از این تعداد هشت هزار و ۵۰۰ حلقه مجاز و مابقی غیر مجاز است.

مدیرمطالعات منابع پایه شرکت سهامی آب منطقه ای استان بوشهر گفت: بهره‌برداری‌های بیش از حد از منابع زیرزمینی منجر به افت شدید سطح آب‌های زیر زمینی، هجوم آب شور در سفره‌های ساحلی، فرونشست و آلودگی‌های میکروبی و شیمیایی شده است.

امید آزادی‌جو روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: بهره برداری‌های انجام شده دو سوم حجم ذخایر آبخوان‌های استان بوشهر را از بین برده و با توجه به شرایط آب و هوایی عمومی به هیچ عنوان امکان جایگزینی آنها وجود ندارد.

وی اضافه کرد: کمبود ذخایر آبی به ویژه در ذخایر آبرفتی، برداشت غیرمجاز آب از سنگ بستر آبخوان‌ها و ذخایر استراتژیک از لحاظ زیست محیطی، اقتصادی و اجتماعی مخاطرات زیادی را به دنبال دارد.

آزادی جو ادامه داد: به دلیل برداشت‌های غیر اصولی یک سری از آبخوان‌های خوب استان از جمله بوشکان، دهرود و دشت پلنگ امروز با بیش از ۲۰ متر افت سطح آب روبرو هستند و جایگزینی برای آنها اتفاق نیفتاده است.

شوری آب چاه‌ها و آینده مبهم کشاورزی بوشهر

سفره‌های آب زیر زمینی استان بوشهر یا به صورت ساحلی که دارای ذخایر آب شور و شیرین و یا آبخوان‌های غیر ساحلی که دارای ذخایر آب شیرین و متعارف هستند و به‌ طور میانگین سفره‌های ساحلی در طول سال حدود ۱۵ سانتی‌متر و سفره‌های آب شیرین و متعارف استان بوشهر با هشت دهم متر افت روبروست.

با توجه به جایگزینی آب شور به جای آب شیرین به علت برداشت زیاد پیش بینی می‌شود در سال‌های آینده شوری چاه‌های ساحلی به نحوی باشد که امکان کشاورزی به شکل کنونی امکان‌پذیر نباشد.

وضعیت بارش‌های ۴۰ ساله در استان بوشهر

میانگین بارندگی سالانه دراستان بوشهر حدود ۲۴۰ میلی متر است وبررسی آمار ۴۰ ساله ایستگاه‌ها نشان می‌دهد این استان بیش از ۲۱ بار بارش زیر میانگین، هشت سال به طور تقریبی بارش‌های نزدیک به میانگین و یا معادل میانگین و ۱۱ سال میزان بارش از میانگین بالاتر بوده است.

براین اساس ۵۰ تا ۶۰ درصد بارش‌ها زیر میانگین، ۱۰تا ۲۰ درصد نزدیک میانگین و ۲۵تا ۳۰ درصد از متوسط استانی بالاتر بوده است.

بارشهایی که بیش از میانگین بوده به طور متناوب هر چند سال یک بار اتفاق می‌افتد و در فاصله‌های زمانی بین بارش‌های بالا سال‌های کم بارش حتی به میزان ۶۰ میلی‌متر را در استان داریم.

مدیرمطالعات منابع پایه آب شرکت سهامی آب منطقه ای استان بوشهر گفت: به موازات بارشی که اتفاق می‌افتد و برداشتی که  از منابع آب به صورت طبیعی انجام بخشی از آب حاصل از بارندگی به صورت تبخیر از دسترس خارج می‌شود.

آزادی‌جو افزود: بنابراین از یک طرف محدودیت بارش به میزان کافی که در تغذیه ذخایر آبی موثر باشد و از طرفی وجود تبخیر زیاد به دلیل اقلیم استان سبب شده میزان حجم ذخیره در تناسب با نیاز بهره‌برداران و محیط زیست صورت نگیرد.

مدیرمطالعات منابع پایه آب شرکت سهامی آب منطقه ای استان بوشهر گفت: بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد با وجود بارش مناسب در سال آبی جاری باز هم در مناطقی از این استان با افت و کمبود ذخایر آب سطحی و زیرزمینی روبرو باشیم.

وی اضافه کرد: در محدوده دهرود تنگ ارم با وجود ۴۳۲ میلی متر بارش اما در ماه‌های فروردین و اردیبهشت افت سطح آب به میزان ۴۰ سانتی‌متر تجربه شده است و این اتفاق در دشت‌هایی نظیر بوشکان، دشت پلنگ، دشت گور نیز اتفاق افتاده است.

 

آزادی‌جوگفت: این روند نشان می‌دهد حتی بارش‌های خوب و مناسب در یک سال کمک چندانی به ذخایر نیمه جان منابع زیر زمینی نمی‌کند.

وی افزود: با توجه به اینکه در سال آبی جاری متوسط بارش استان از تمام ایستگاه‌ها ۳۶۲میلی متر بود اما همچنان در خیلی از دشت‌ها به موازات بهره برداری از منابع آب افت سطح آب اتفاق افتاده است.

آزادی‌جوادامه داد: بارش‌های سال جدید باعث شد تراز سطح آب زیرزمینی در استان بوشهر حدود ۲۲ سانتی متر اضافه شود این درحالی است که در سال آبی ۹۵-۹۶ میزان افزایش سطح تراز آب استان درحدود ۴۳ میلی متر افزایش یافت با این وجود در سال آبی قبل که یک سال خشک بین دو سال پربارش به حساب می‌آمد افت تراز آب تا منفی ۲۱ سانتی‌متر به وقوع پیوسته است.

وی یادآور شد: بنابراین با وجودی که سال آبی ۹۶-۹۵ یک سال پربارش بود با این حال در سال آبی بعد نه تنها حجم ذخیره ایجاد شده از بین رفت بلکه افت بیشتری نیز ایجاد شد.

آزادی‌جوگفت: این احتمال وجود دارد در صورت کنترل نکردن برداشت‌ها برای سال آبی جدید که حجم ذخیره آبی کمتری نسبت به سال آبی ذکر شده ایجاد کرده، میزان افت سطح آب زیرزمینی نیز بیشتر شود.

وی افزود: بنابراین بررسی آمارها نشان می‌دهد با وجود بارش امکان جبران و جایگزینی برای ذخایر آبی در کوتاه مدت و بلند مدت وجود ندارد.

آزادی‌جو گفت: در استان بوشهر در صورتی که بارش بالای ۳۰۰ میلی متر اتفاق افتد می‌تواند تنها تراز همان سال مثبت کند زیرا سطح آب بلافاصله در سال‌های کم بارش‌تر از بین می رود.

وی افزود: در صورتی می‌توان انتظار داشت نزولات آسمانی پاسخگوی نیاز ماست که در سال‌های متمادی و پیوسته بارش‌های بالای ۳۰۰ میلی متر را تجربه کنیم در این شرایط است که می‌توان انتظار داشت ذخایر آبی در استان بوشهر جان تازه‌ای می‌گیرند.

استفاده از آب‌های سطحی اولویت باشد

به طور کلی منابع آبی استان بوشهر از طریق بارش‌های مستقیم و جریان‌های سطحی ورودی و درون استان تامین می‌شود، رودخانه‌هایی مهم در این استان وجود دارد که سرچشمه آنها بیشتر در استان‌های بالادست از جمله فارس است که بسته به سال‌های کم و پربارش آوردهای متفاوتی را ایجاد می‌کند.

براساس آمار موجود در سال آبی ۹۴-۹۵، حجم آورد رودخانه‌های استان بوشهر در حدود سه میلیارد مترمکعب بود و در سال بعد از آن به ۶۳۰ میلیون مترمکعب کاهش یافت و در سال جاری این مقدار به ۹۳۵ میلیون مترمکعب رسید.

مدیرمطالعات منابع پایه آب شرکت سهامی آب منطقه ای استان بوشهر گفت: ناپایداری این منابع و لزوم استفاده حداکثری از آنها برای رفع نیازهای اولویت دار (شرب، صنعت و کشاورزی برنامه ریزی شده ) با در نظر گرفتن ملاحظات زیست محیطی اولویت است.

وی گفت: یکی از دلایلی که ذخایر آب زیرزمینی در سال آبی ۹۵- ۹۶ بیشتر بود وجود همین آورد و جذب سه میلیارد مترمکعب در آن سال بود در صورتیکه در سال آبی جاری این مقدار به یک سوم کاهش یافت و به همان نسبت از حجم ذخیره آب‌های زیرزمینی نیز کاسته می‌شود.

ضرورت برنامه‌ریزی مصارف برای جلوگیری از ادامه‌دار شدن بحران

در ۱۰ سال گذشته میانگین افت سفره‌های غیرساحلی آبرفتی با قابلیت کشاورزی در استان بوشهر حدود هفت متر و در سفره‌های ساحلی حدود ۱.۵ متر است.

استان بوشهر با اقلیم گرم و خشک براساس آمار بارندگی نشان می‌دهد در بیشتر سال‌ها بارش کم، تبخیر بالا و میزان برداشت با سوژه‌های ممنوعه و بیلان منفی بسیار زیاد همراه است.

مدیرمطالعات منابع پایه آب شرکت سهامی آب منطقه ای استان بوشهرگفت: همه این عوامل محیطی و انسانی شرایطی را ایجاد کرده که اگر در یک سال بارش مناسبی اتفاق افتد جبران کسری را نخواهد کرد براین اساس واقعیت طبیعی اقلیم این استان را باید پذیرفت و به تناسب محدودیت‌ها مصارف را برنامه‌ریزی کرد در غیر این‌صورت این شرایط بحرانی ادامه دار خواهد بود.

آزادی‌جو ادامه داد: به نحوی که دریک بازه زمانی کوتاه به صورت شدید با مشکلات زیست محیطی و اجتماعی مواجه می‌شویم که به طور قطع حل آن مسائل سخت تر از حل کردن بحران امروزی است.

وی گفت: یکی از مسائلی که بحران آب را تشدید کرده روند روبه گسترش تخلف‌ها در حوزه آب است که می‌طلبد همه ارکان جامعه، مردم و دولت نسبت به این مساله مسئولیت خود را به طور کامل بجا آورند.

 

آزادی جو یادآور شد: تخلف‌ها در حوزه آب شامل حفر چاه، کف شکنی و انتقال غیر مجاز است که حجم بسیار زیادی از بهره برداری غیر مجاز را به خود اختصاص می‌دهد ودر آینده نه چندان دور این قبیل رفتارهای غیر قانونی خسارت‌های زیست محیطی، اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی را به دنبال دارد.

وی کنترل دستگاه‌های حفاری و جلوگیری از فعالیت غیر مجاز آنها، تشکیل گروه‌های گشت و بازرسی به عنوان عامل بازدارنده در کشف و شناسایی هرگونه فعالیت غیر مجاز نظیر حفر چاه‌های غیر مجاز، معرفی مالکان متخلف به مراجع قضایی و پیگیری تخلف‌هایی نظی رانتقال غیرمجاز از طریق شورای حفاظت آب استان راعمده فعالیت‌ها و اقدامات شرکت آب منطقه‌ای استان بوشهر در زمینه حفاظت از منابع و ذخایرزیر زمینی عنوان کرد.

آزادی‌جوجلوگیری از انتقال غیر مجاز آب تا حدود ۲۵ میلیون مترمکعب در سال می تواند منجر به صرفه جویی در مصرف منابع آبی شود.

منبع:
سرقت از هزار کارت بانکی توسط دو نوجوان/ هر دو متهم دستگیر شدند
پیغام: پلیس فتا استان بوشهر ۲ سارق اینترنتی که با تشکیل یک باند و طراحی سایت و درگاه جعلی از اطلاعات ۱۰۰۰ کارت بانکی کپی و برداشت وجه کرده بودند را شناسایی و دستگیر شدند.
كدخبر: 110214
1398/05/31

به گزارش «پیغام»؛فرمانده انتظامی استان بوشهر در جمع خبرنگاران گفت: افسران سایبری پلیس فتا این استان در تلاش مستمر و بررسی های علمی خود برای سالم سازی فضای مجازی به کارکرد چند درگاه به ظاهر بانکی مشکوک شدند.

وی بیان کرد: آنان با بهره‌مندی از روش‌های تخصصی، دریافتند که افرادی با هویت‌های پنهان و غیر واقعی با ایجاد چند درگاه بانکی جعلی با ترغیب مردم برای  استفاده از این درگاه‌ها، اقدام به کپی برداری از مشخصات کارت‌های بانکی هموطنان می‌کنند.

واعظی ادامه داد: اعضای این باند از این طریق مشخصات بیش از یکهزار کارت بانکی در سراسر کشور را کپی و با انتقال موجودی حساب مالباختگان به حساب‌های خود یا خریدهای اینترنتی از موجودی حساب مالباختگان اقدام به سرقت از آنها می‌کردند.

وی اظهار داشت: با اقدامات عملیاتی پلیس هویت ۲ نفر از متهمان در استان بوشهر شناسایی و بلافاصله دستگیر شدند که در ادامه مشخص شد متهمان همدست سومی نیز دارند که در خارج از کشور سکونت دارد که تلاش لازم برای دستگیری وی در دست اقدام است.

واعظی یادآور شد: میزان دقیق برداشت این افراد از حساب های شهروندان در دست بررسی است.

وی افزود: برخی از کارت های بانکی که  اطلاعات خصوصی آنها کپی شده دارای موجودی بیش از ۲۰ میلیون تومان بوده است.

واعظی بیان کرد: با اقدام بموقع پلیس فتا تعدادی از سفارش های خرید لغو و هزینه پرداختی به حساب اصلی مالباخته عودت شد و بخشی از کالاهای سفارش شده که بیشتر  قطعات رایانه و تجهیزات جانبی دیجیتال بود با همکاری اداره پست به پلیس فتا منتقل که با هماهنگی قضایی در باره این اقلام تعیین تکلیف خواهد شد.

فرمانده انتظامی استان بوشهر گفت: هر ۲ متهم دستگیر شده که ۱۶سال دارند در منزل شخصی  به دور از چشم و نظارت والدین اقدامات مجرمانه خود را انجام می‌دادند که ضرورت دارد والدین بر فعالیت های فرزندان خود در فضای مجازی نظارت هوشمندانه‌ای داشته و توصیه های پلیس فتا را مدنظر قرار دهند.

منبع:
پارس جنوبی چشم و چراغ و امید مردم جم است
پیغام: مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی پارس گفت: تیم پارس جنوبی چشم و چراغ و امید مردم شهرستان جم است.
كدخبر: 110213
1398/05/31

به گزارش «پیغام» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر، سیدپیروز موسوی دیشب و در شب پیش از دیدار پارس جنوبی جم با پرسپولیس در اردوی نماینده جم در لیگ برتر حضور یافت.

او خطاب به بازیکنان و کادرفنی و اجرایی گفت: تیم پارس جنوبی چشم و چراغ و امید مردم شهرستان جم است؛ مردمی نجیب و میهمان نواز که تنها دلخوشی و امیدشان به پارس جنوبی است و شما بازیکنان باید این موضوع را بدانید.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس افزود: تصاویر بازیکنان در خانه‌های مردم جم روی دیوار‌ها و لابه لای صفحات کتاب‌ها قرار گرفته و خودتان می‌دانید که چقدر دوستتان دارند، پس به همین علت از شما می‌خواهم آبروی این شهرستان و استان بوشهر را حفظ کنید وبرای موفقیت از هیچ تلاشی دریغ نکنید.

 

 

موسوی با اشاره به حضور فراز کمالوند در پارس جنوبی بیان کرد: معتقدم اگر مدیریت آقای کمالوند و آقای رضاییان نبود، تیم پارس جنوبی جم برای لیگ نوزدهم تشکیل نمی‌شد. کمالوند نشان داد که مرد عمل است و این طور نبود که حرف‌هایی بزند و بعد که پای عمل به میان می‌آید جا بزند. من از او و آقای رضاییان تشکر می‌کنم و ان شاءالله شما می‌توانید امسال نتایج خوبی را رقم بزنید.

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس در ادامه به حل شدن مشکلات مالی تیم پارس جنوبی جم اشاره کرد و گفت: دغدغه‌های شما عزیزان را درک می‌کنم. آقای کمالوند همیشه بر یک نکته تاکید داشت که این بچه‌ها زندگی دارند. من هم این مساله را درک می‌کنم و نهایت تلاشمان را به کار می‌گیریم تا بتوانیم در بحث مالی اتفاقات خوبی را رقم بزنیم.

موسوی بیان کرد: چهارشنبه جلساتی با مسئولان باشگاه داشتیم و در نهایت با پیگیری‌هایی که صورت گرفت توانستیم تا حد زیادی این مشکلات را حل کنیم.

او ادامه داد: ما به دنبال آن هستیم تا در چارچوب موازین قانونی عمل کنیم و جا دارد از مسعود کرباسیان مدیرعامل شرکت نفت ملی ایران تشکر کنم که به خوبی حمایت کرد. او خودش مدیری ورزشی است و مسیری برای حل مشکلات پارس جنوبی هموار کرد.

 

مدیرعامل سازمان منطقه ویژه اقتصادی انرژی پارس تاکیدکرد: در آینده‌ای نزدیک به اعضای تیم مبلغی پرداخت می‌شود تا دغدغه‌های موجود هم حل شود.

موسوی گفت: از گراوند استاندار بوشهر، خانم الماسی نماینده مجلس و سایر مسئولان استانی و شهرستان جم که به هر نحوی دلسوز تیم پارس جنوبی هستند و به ما کمک می‌کنند تشکر می‌کنم.

او درباره دیدار با پرسپولیس هم گفت: شک ندارم شما بازیکنان روز پنجشنبه دعای مردم شهرستان جم را به همراه خواهید داشت و می‌دانم که با همدلی و اتحاد برای موفقیت تلاش خواهید کرد.

در مراسم چهارشنبه شب فراز کمالوند سرمربی پارس جنوبی جم نیز از تلاش‌های موسوی برای حل مشکلات مالی تیم تشکر کرد و او را مدیری ورزشی و علاقه‌مند به فوتبال خواند.

 

بهرام رضاییان مدیرعامل باشگاه پارس جنوبی نیز با تشکر از تلاش‌های صورت گرفته خطاب به اعضای تیم اعلام کرد به زودی مبلغی به آن‌ها پرداخت خواهد شد تا با خیال آسوده بتوانند فصل را ادامه دهند.

پارس جنوبی جم امروز در نخستین دیدار لیگ برتر ساعت ۱۹:۱۰  در ورزشگاه آزادی با پرسپولیس تهران دیدار می‌کند.

منبع:
عکاس بوشهری جایزه کشوری را کسب کرد
پیغام: مریم ترابی عکاس بوشهری در نخستین جشنواره کشوری عکس توفیق استان زنجان مقام سوم کشوری در بخش چهره شهر را کسب کرد.
كدخبر: 110212
1398/05/31

به گزارش «پیغام» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر، جشنواره ملی عکس توفیق به صورت اردویی و متشکل از ١٥۰ عکاس از استان‌های مختلف کشور در سه روز با موضوعات «معماری» و «چهره شهر» در شهر زنجان عکاسی کردند.

دبیرخانه جشنواره پس از دریافت و بررسی هزار و ۶۵۴ عکس و بررسی آثار با حضور هیأت داوران متشکل از مجید ناگهی، کریم متقی و ناصر محمدی جلسه انتخاب و داوری آثار برگزار شد.

در این جلسه پس از ۹ ساعت بحث و بررسی آثار در نهایت ۴۲ فریم عکس از ۲۱ عکاس، در بخش چهره شهر و ۳۷ فریم عکس از ۱۸ عکاس در بخش معماری بعنوان عکس‌های برگزیده جشنواره شناخته شدند.

مریم ترابی عکاس بوشهری در نخستین جشنواره کشوری عکس توفیق استان زنجان موفق به کسب مقام سوم کشوری در بخش چهره شهر شد.

هیأت داوران از میان آثار رسیده در هر دو بخش ۳ قطعه عکس را شایسته مقام اول تا سوم و ۲ قطعه عکس را شایسته تقدیر معرفی کردند.

 

منبع:
دوم شهریور،نخستین سفر کشتی مسیر بوشهر-قطر
پیغام: مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر از انجام نخستین سفر کشتی بوشهر-قطر همزمان با هفته دولت خبر داد.
كدخبر: 110211
1398/05/31

به گزارش «پیغام»، سیاوش ارجمندزاده  بیان کرد: کشتی گراند فری به عنوان کشتی پیش بینی شده برای مسیر بوشهر-قطر و بالعکس دوم شهریورماه سفر خود را از بندر بوشهر به مقصد بندر حمد کشور قطر ترک می‌کند.

او افزود: در قالب این سفر امکان حمل انواع بار در قالب پالت و کانتیتز از جمله کانتینر‌های یخچالی فراهم است و فعالان اقتصادی سراسر کشور می‌توانند از این ظرفیت استفاده کنند.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر ادامه داد: با توجه به هزینه زیاد حمل و نقل هوایی پیش بینی شده کشتی گراند فری با تسهیل سازی در زمینه حمل بار افق تازه‌ای را فراروی مراودات تجاری ایران و قطر با محوریت استان بوشهر بگشاید.

ارجمند زاده  عنوان کرد: با توجه به روند مناسب صادرات ایران به قطر پیش بینی شده حجم صادرات کنونی به کشور یاد شده به میزان قابل توجهی افزایش پیدا کند.

او گفت: در آینده‌ای نزدیک زمینه حمل و نقل مسافر نیز در محور بوشهر-قطر از طریق کشتی گراند فری فراهم می‌شود که این مهم رونق بخش گردشگری استان خواهد بود.

مدیرکل بنادر و دریانوردی استان بوشهر بیان کرد: این کشتی ۱۴۴ متر طول، ۲۶ متر عرض، ۵۰۰ تخت در قالب ۲۵۰ اتاق و هزار و ۳۰۰ صندلی دارد و می‌تواند در پنج کلاس مسافر جابه‌جا کند.

منبع:
صدورکارت بازی دو بازیکن خارجی تیم شاهین شهرداری بوشهر
کارت بازی دو بازیکن خارجی تیم شاهین شهرداری بوشهر توسط سازمان لیگ صادر شد
كدخبر: 110210
1398/05/31

به گزارش «پیغام»،سرپرست تیم شاهین شهرداری بوشهر اظهار داشت: با دریافت مجوز ITC کارت بازی دو بازیکن خارجی تیم شاهین شهرداری بوشهر توسط سازمان لیگ صادر شد.                  

خداکرم ایزدپناه اضافه کرد: این دو بازیکن لوکا کادرانی و ماکسیما کویلیتایا هستند که کادرانی از بازیکنان زیر ۲۳ سال است و کویلیتایا بازیکن بزرگسالان تیم است.

 

منبع:
درخواست شهردار بوشهر ازشهروندان برای مشارکت در زیبا سازی شهر
پیغام: شهردار بندر بوشهر خواستار همکاری شهروندان با شهرداری در زمینه زیباسازی شهر شد و گفت: زیباسازی شهر بوشهر نیازمند همکاری و مشارکت شهروندان است.
كدخبر: 110209
1398/05/31

به گزارش «پیغام» به نقل از مهر، سید نورالدین امیری صبح پنجشنبه در بازدید از پروژه‌های شهری بوشهر اظهار داشت: در راستای زیباسازی شهر بوشهر از همه ظرفیت‌ها استفاده می‌کنیم و طرح‌های مهمی را در دست اجرا داریم.

وی خاطرنشان کرد: به عقیده برخی افراد، تمام اقدامات مربوط به زیباسازی شهر می‌بایست توسط مدیریت شهری انجام شود اما این تصور صحیح نیست چرا که شهروندان نیز در زیبایی شهر سهم بالقوه‌ای دارند.

شهردار بندر بوشهر تصریح کرد: زیبایی و آراستگی محیط شهری در گرو آگاهی و مشارکت همه شهروندان بوده و از وظایف حقوق شهروندی محسوب می شود.

وی ادامه داد: امکانات و تجهیزات سطح شهر متعلق به شهروندان بوده که هزینه خرید و نصب آن از عوارض مردم است و شایسته است شهروندان ضمن احساس تعلق خاطر، خود را در زیباسازی شهر سهیم بدانند.

امیری افزود: خیابان امام خمینی(ره) به عنوان یکی از خیابان‌های اصلی شهر بوشهر نقش مهمی در جابجایی شهری و همچنین جذب و تولید سفر دارد و بخش عمده‌ای از فعالیت‌های شهری در آن اتفاق می‌افتد ولی از نظر مبلمان شهری دارای جذابیت‌های لازم نیست.

وی بیان کرد: برای تقویت حس مکان و آسایش و آرامش رهگذران و سایر ساکنین نیاز به ایجاد تغییراتی در مبلمان شهری احساس می‌شود که در این راستا از شهروندان درخواست داریم تا با مشارکت از طریق ارائه طرح و ایده و پیشنهادات خود در زیباسازی شهر سهیم شوند.

شهردار بوشهر گفت: مبلمان شهری حکم روح برای کالبد شهر را دارد و ارتقاء کیفیت خدمات عمومی شهری و ایجاد سرزندگی در شهروندان با نوسازی و بهسازی مبلمان شهری و طراحی اصولی آن به گونه ای که همگام با نیازهای مادی و روانی شهروندان باشد، می تواند به نحو موثر و چشمگیری منجر به پیشرفت و تکاپو در فعالیتها شود.

منبع:
۳۰۰ درخواست کارفرمای استان برای بخشودگی جرایم تامین اجتماعی دریافت شد
پیغام: مدیر کل تامین اجتماعی استان بوشهر از درخواست ۳۰۰ کارفرمای استان بوشهر برای بخشودگی جرایم تامین اجتماعی خبر داد.
كدخبر: 110208
1398/05/31

به گزارش«پیغام» به نقل از مهر، عبدالله شیرکوند در نشست با فرماندار دشتی ضمن تقدیر از حمایت های صورت گرفته از مجموعه تامین اجتماعی در سطح شهرستان اظهار داشت: در حال حاضر ۵۰ خدمات تامین اجتماعی به صورت غیر حضوری صورت می گیرد و افراد می توانند با ورود به سامانه از این خدمات استفاده کنند.

وی با بیان اینکه اجرای این برنامه نقش بسزایی در رضایت مندی مردم دارد، افزود: تلاش داریم این خدمات را تا پایان سال به ۲۰۰ فعالیت برسانیم.

شیرکوند بر ضرورت تکریم ارباب رجوع تاکید کرد و ادامه داد: سازمان تامین اجتماعی در سال رونق تولید بسته های حمایتی در راستای حمایت از واحدهای تولیدی و اشتغال زا تدوین کرده است.

وی اضافه کرد: بخشودگی جرایم کارفرمایان یکی از این بسته ها است که کارفرمایان می توانند از ۱۳ خردادماه لغایت ۱۳ شهریور ماه از این بخشودگی استفاده کنند.

شیرکوند بیان کرد: تاکنون ۳۰۰ درخواست از کارفرمایان دریافت شده که مورد بررسی قرار می گیرد.

فرماندار دشتی نیز با بیان اینکه خدمات تامین اجتماعی مطلوب است بر ضرورت انعکاس مطلوب آن در سطح جامعه تاکید کرد.

عبدالله نادری افزود: دولت تاکیدات ویژه ای در جهت ارتباط مدیران با مردم دارد و حضور مدیران کل استان در شهرستان ها و دیدار با مردم کار بسیار ارزشمندی است.

وی بر ضرورت تسریع در روند اجرایی درمانگاه تامین اجتماعی شهرستان تاکید کرد و یادآور شد: با توجه به برنامه زمان بندی باید تلاش بیشتری صورت بگیرد تا در زمان موعد به بهره برداری برسد.

منبع:
بازگشت به بالا