نسخه‌نویسی الکترونیکی در دیلم و دشتی آغاز می‌شود
پیغام: مدیرکل بیمه سلامت استان بوشهر با اشاره به اجرای موفق طرح نسخه نویسی الکترونیکی در گناوه، گفت: نسخه نویسی الکترونیکی در دیلم و دشتی آغاز می‌شود.
كدخبر: 109231
1398/03/28

به گزارش«پیغام»، پرویز رمضانی در جمع خبرنگاران از اجرای طرح نسخه نویسی الکترونیکی در استان بوشهر خبر داد و اظهار داشت: اجرای این طرح نقش بسیار مهمی در تشکیل پرونده الکترونیکی سلامت دارد.

وی از دیگر مزایای این طرح به تسهیل روند پذیرش و ارائه خدمات به بیمه شدگان اشاره کرد و ادامه داد: جلوگیری از هدر رفت منابع و حذف دفترچه کاغذی از دیگر مزایای نسخه نویسی الکترونیکی است.

رمضانی افزود: ارتقای وضعیت تجویز دارو و خدمات و پرهیز از تداخل دارویی و خدمات سلامت تکراری، دسترسی بر خط به آمار و اطلاعات و قابلیت اتصال به سایر نرم افزارها و عدم نیاز به تنظیم و ارسال اسناد از سوی موسسات تشخیصی درمانی از دیگر مزایای طرح است.

مدیرکل بیمه سلامت استان بوشهر با بیان اینکه طرح نسخه نویسی الکترونیکی، گام مهمی در ایجاد بستر لازم برای تشکیل پرونده الکترونیک سلامت است اضافه کرد: این طرح امکان اجرای نظام ارجاع الکترونیک را در همین بستر فراهم می‌کند.

وی از پرداخت هزینه نسخ الکترونیک به پزشکان به صورت ماهانه خبر داد و بیان کرد: در این مرحله از طرح بیمه شدگان در مطب پزشکان، بدون نیاز به دفترچه و صرفاً با ارائه کد ملی پذیرش می شوند.

رمضانی گفت: پس از تجویز الکترونیکی نسخه دارویی یا پاراکلینیک توسط پزشک، یک کد برای بیماران صادر می‌شود و در اختیار وی قرار داده می‌شود که در مراجعه به داروخانه، آزمایشگاه یا مرکز تصویر برداری امکان دریافت خدمات برای آنان فراهم می شود.

 

منبع:
گرانی کاغذ کمر مطبوعات بوشهر را شکسته است
پیغام: مشاور فرهنگی و رسانه ای استاندار بوشهر گفت: کمر مطبوعات این استان زیر بار گرانی کاغذ و زینگ شکسته و خم شده است.
كدخبر: 109230
1398/03/28

به گزارش «پیغام»؛ اکبرصابری در نشست شورای اداری استان بوشهر افزود: این مشکلات باعث شده بسیاری از مطبوعات دراستان بوشهر توان چاپ منظم و مرتب را نداشته باشند.

وی بیان کرد: از مجموع ۵۵ رسانه مکتوب استان بوشهر هشت رسانه شامل ۲ روزنامه و ۶ هفته نامه به صورت منظم چاپ می شوند که فقط ۲۱ درصد از مطبوعات این استان را شامل می شود.

صابری اضافه کرد: ۷۹ درصد دیگر مطبوعات در سه ماه گذشته یا چاپ نشدند یا با درصد پایینی به صورت منظم چاب شدند.

وی یادآور شد: هشت هفته نامه به جای ۴ شماره در ماه ۲ یا ۳ شماره در ماه، ۶ هفته نامه ماهی یک شماره چاپ کردند و ۱۶ نشریه معادل ۴۲ درصد از مطبوعات استان در این مدت چاپ نشدند.

صابری بیان کرد: براساس آمارهای موجود ۴۰ درصد از مطبوعات استان بوشهر به دلیل مشکلات گرانی کاغذ و زینک تعطیل یا نیمه تعطیل هستند.

مشاور فرهنگی و رسانه ای استاندار بوشهر گفت: این ۴۰ درصد شامل ۱۶ نشریه است که ۴ تا ۵ نشریه از آنها بتازگی مجوز گرفته اند اما ۱۰ نشریه دیگر قدیمی است.

وی ادامه داد: به علت گرانی کاغذ و زینک نشریاتی که مرتب چاپ می شود تیراژ آنها به نصف و کمتر از نصف کاهش یافته است.

مشاور فرهنگی و رسانه ای استاندار بوشهر گفت: در زمان حاضر ۱۱۶ رسانه مجوز دار شامل ۵۵ رسانه مکتوب شامل ۲ روزنامه، ۲۶ هفته نامه و دو هفته نامه، ۱۷ ماهنامه، فصلنامه و سالنامه و ۶۱ سایت خبری در استان مجوز گرفته اند.

وی یادآور شد: حدود نیمی از سایت هایی که در استان فعال هستند مجوز دارند آمار سایت های مجازی ما ۲ برابر است که نصف آنها مجوز لازم را از معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دریافت کردند.

صابری بیان کرد: همه دستگاه های اجرایی ردیفی برای روابط عمومی ها و کار اطلاع رسانی در اختیار دارند که این بودجه می تواند به رسانه ها شامل سایت ها و نشریه های چاپی برای اطلاع رسانی اخبار و عملکرد آنها اختصاص داده شود.

وی گفت: بعضی از اداره ها از این ردیف بودجه برای کارهای دیگر و هزینه های جاری استفاده می کنند که اگر به رسانه ها داده شود بخش زیادی از مشکلات مطبوعات در استان برطرف می شود.

صابری اضافه کرد: افزون براین با این کار ظلمی که به دولت به لحاظ اینکه خدماتش به گوش ملت و مردم نمی رسد با اطلاع رسانی بموقع برطرف می شود.

وی یادآور شد: با اطلاع رسانی از کارها، پی گیری ها و تلاش مسئولان در زمینه به نتیجه رسیدن کارها و طرح ها امیدواری در سطح جامعه بالا می رود.

صابری ادامه داد: حمایت از مطبوعات یک معامله برد- برد دو طرفه است به این صورت که هم خدمات دولت را انعکاس داده ایم و رضایت مردم جلب شده و به رسانه ها و مطبوعات هم کمک شده است.

وی تاکید کرد: با توجه به شرایط موجود انتظار می رود بودجه ای که در ردیف اطلاع رسانی دستگاه های اجرایی هست بدون کم و کاست برای حمایت از رسانه ها در اختیار آنها قرار گیرد.

وی گفت: براساس دستور وزیران کشور و فرهنگ و ارشاد اسلامی، روابط عمومی دستگاه های اجرایی باید مکلف شوند آگهی را به اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی بدهند تا عادلانه توزیع شود.

صابری افزود: این درحالی است که بسیاری از آگهی ها از کانال اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی توزیع نمی شود.

وی یادآور شد: اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی با توجه به سیستم توزیعی که در اختیار دارد می تواند این توزیع را به صورت عادلانه در بین نشریه ها انجام دهد.

وی گفت: سال گذشته یکی از شهرداری های جنوب استان ۱۱ مورد آگهی مناقصه داشته اما حتی یک مورد از آنها را به نشریه های استان نداده و همه را به نشریه ای در تهران داده است.

صابری اظهار داشت: این کار برخی از دستگاه های اجرایی حق مطبوعات استان را ضایع می کند.

مشاور فرهنگی و رسانه ای استاندار بوشهر گفت: مدیران دستگاه های اجرایی ضمن نظارت بیشتر بر کار روابط عمومی ها دستور دهند آگهی ها از کانال اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی توزیع شود.

وی با اشاره به اینکه قیمت و تعرفه آگهی ها مصوب وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است افزود: نرخ چاپ آگهی در هفته نامه های بوشهر با هم فرق می کند علت آن این است که معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به لحاظ کمی و کیفی هر سال همه مطبوعات را ارزیابی می کند به همین دلیل تعرفه های که فرهنگ و ارشاد اسلامی تعیین می کند موردعنایت قرار گیرد.

مشاور فرهنگی و رسانه ای استاندار بوشهر گفت: براساس قانون حداقل ۷۰ درصد آگهی های استان باید به مطبوعات محلی و ۳۰ درصد به نشریه های کشوری خارج از استان داده شود.

صابری افزود: این درحالی است که در ۲ سال گذشته این قانون در استان برعکس اجرا می شد و از سال گذشته اوضاع بهتر شد.

وی تاکید کرد: انتظار می رود مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و استاندار دستور لازم برای اجرای قانون ۷۰ به ۳۰ از سوی دستگاه های اجرایی صادر کنند.

صابری بر ضرورت انتقاد پذیرو پاسخگو بودن مدیران دستگاه های اجرایی تاکید کرد و ادامه داد: مدیران دستگاه های اجرایی از نقدهای رسانه ها کمتر رنجیده خاطر بشوند و جوابگو باشند.

وی اظهار داشت: بساری ز رسانه ها مطالبی چاپ می کنند و افکار عمومی انتظار دارند مدیران پاسخ بدهند اما پاسخی به نقدها داده نمی شود و این ابهام در ذهن مردم می ماند.

مشاور فرهنگی و رسانه ای استاندار بوشهر گفت: براساس قانون مطبوعات از پرداخت مالیات معاف هستند برهمین اساس اداره کل امور مالیاتی استان به مطبوعات سخت نگیرد.

وی یادآور شد: برخی از همکاران رسانه ای اشراف کامل به قانون ندارند و باید اظهار نامه های دقیقی را از آگهی هایی که از ادارات استان گرفتند پر کنند تا مشمول این معافیت بشوند که در برخی موارد در مقابل آگهی که گرفته اند فراموش کردند فرم اظهارنامه بنویسند که به علت ارائه نکردن گزارش صادقانه و دقیق مشمول جریمه مالیاتی می شوند.

مشاور فرهنگی و رسانه ای استاندار بوشهر تاکید کرد: هر نشریه ای می تواند ۵ خبرنگار را بیمه کند که بازرسان تامین اجتماعی سخت می گیرند.

صابری برضرورت واگذاری کارهای فرهنگی و رسانه ای دستگاه های اجرایی به سازمان های مردم نهاد تاکید کرد.

منبع:
تغییر ساعت کار ادارات بوشهر مصرف برق را ۷۰ مگاوات کاهش داد
پیغام: مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر گفت: با کاهش ساعت کار دستگاه‌های اجرایی مصرف برق به میزان ۷۰ مگاوات کاهش یافت.
كدخبر: 109229
1398/03/28

به گزارش «پیغام» به نقل از روابط عمومی شرکت برق بوشهر، اردشیر مذکوری در جمع خبرنگاران افزود: در این ارتباط از دستگاه‌های اجرایی برای نقش آفرینی در این کاهش قدردانی می‌شود و انتظار است با توجه به روزهای گرم پیش رو همکاری‌های بیشتری در این زمینه صورت گیرد.

وی بیان کرد: با توجه به پیش بینی هواشناسی مبنی برافزایش محسوس دما در چند روز آینده انتظار است دستگاه‌های اجرایی و مردم در مدیریت مصرف برق اهتمام جدی داشته باشند.

مذکوری ادامه داد: در مقایسه صورت گرفته در روز گذشته پیک بار مصرف برق در بوشهر در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۶ درصد افزایش داشته است.

مذکوری افزود: با این وجود چنانچه از سوی مصرف کنندگان اهتمام جدی برای کاهش مصرف صورت گیرد مشترکان بوشهری در تابستان پیش رو برقی مطمئن و پایدار خواهند داشت.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق استان بوشهر یادآور شد: تابستان امسال نسبت به سال گذشته دمای هوا ۲ درجه گرم‌تر است که این امر به طور طبیعی حدود ۶ درصد به پیک بار مصرف برق استان بوشهر اضافه می‌کند.

وی در ارتباط با راهکارهای مهم در صرفه جویی بیان کرد: تنظیم دمای کولرها بین ۲۳ تا ۲۶ درجه، مدیریت مؤثر مصرف برق از ساعت ۱۳ تا ۱۷ به عنوان ساعت‌های اوج مصرف، استفاده از لامپ‌های کم مصرف از موارد مهم و تأثیرگذار برای صرفه جویی در مصرف برق است.

مذکوری ادامه داد: بکارگیری وسایل برقی دارای برچسب انرژیA، سرویس بموقع کولرها، شستشوی ماهانه کنداکسور و پنل کولرها از دیگر راه‌های مؤثر در کاهش مصرف برق است که مشترکان باید به آن توجه ویژه داشته باشند.

وی گفت: اهتمام دستگاه‌های اجرایی برای تعطیلی در موعد مقرر و خاموش کردن تمامی دستگاه‌های سرمایشی هنگام ترک محیط کار از دیگر نکات قابل توجه برای مدیریت مصرف برق است.

منبع:
هفتمین اهدا عضو در سال جاری در استان ثبت شد
اعضای بیمار مرگ مغزی گناوه‌ای برای پیوند به بیماران اهدا شد.
كدخبر: 109228
1398/03/28

به گزارش «پیغام»، مسئول فراهم آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: عبدالمهدی پناهی تبار ۴۱ ساله، در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان سوانح و سوختگی گناوه بستری بود و پس از رضایت خانواده‌اش برای اهدا اعضا، به منظور تائید نهایی مرگ مغزی به وسیله بالگرد اورژانس به بیمارستان شهدای خلیج فارس بوشهر انتقال یافت.

علیرضا باقری افزود: پس از تائید نهایی مرگ مغزی، سحرگاه امروز عمل جراحی برداشت اعضا انجام گرفت و کلیه‌ها و کبد این بیمار برای پیوند به نیازمندان عضو به شیراز فرستاده شد.

وی با قدردانی از ایثار خانواده این بیمار مرگ مغزی، گفت: در حالی که سال ۹۷ هشت مورد اهدا عضو در استان داشتیم، این هفتمین مورد اهدا عضو از ابتدای امسال تا کنون است.

منبع:
جدال احسن
شاید این اولین بار باشد که همه ی بزرگان استان یکدل و یک جهت به نماینده اول استان درمجلس شورای اسلامی وکالت داده باشند تا صدای رسای آنان در صحن علنی خانه ملت باشد و از حقوق حقه ی مردم غیرتمند و با مناعت طبع استان دفاع نماید و باید انصاف داد که حجت الاسلام خدری با شهامت و بلاغت این رسالت را انجام داد.
كدخبر: 109227
1398/03/28

حسین حشمتی

نطق نمایندگان حوزه های انتخابیه بوشهر،گناوه، دیلم، لامرد و مُهرفارس با موضوعیت توزیع عوارض آلایندگی طی خرداد ۹۸ را می توان به نوعی جدال احسن تشبیه نمود که اگر چه از نظر کاربردی دو مقوله متفاوتند اما به لحاظ شکلی مشابهند و لیکن نگارنده را بضاعت آن نیست که در این خصوص قلم فرسایی کند.

و اما تشبیه نطق و نامه نگاری نمایندگان معزز مورد نظر به گفتگوی غیرمستقیم و متنوع آنان به جدال احسن ازآنجا ناشی می شود که حجت الاسلام عبدالحمید خدری به عنوان نماینده مردم بوشهر و...از منافع حقه مردم حوزه انتخابیه خویش و در جایگاه رئیس مجمع نمایندگان استان از حقوق قانونی تمامی شهروندان استان بوشهر علی الخصوص مردم شهرستان عسلویه که در مرکز منطقه آلوده به سموم شیمیایی کار و زندگی می کنند ولاجرم متحمل بیماری های مهلکی گردیده اند که او در نطق اش به جان های عزیز آنان قسم خورده است دفاعی جانانه نمود.

خدری در نطق آتشین و تحسین برانگیز نشست علنی روز یکشنبه هفته قبل خویش تصریح کرد، این صدایی که امروز از تریبون خانه ملت بلند می شود، صدای مرد و زن، پیرو جوان استان بوشهر است، صدای نماینده مردم استان درمجلس خبرگان رهبری، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر،ائمه جمعه ی شمالی ترین شهر تا جنوبی ترین شهرستان استان، استاندار بوشهر و مجمع نمایندگان استان است.

شاید این اولین بار باشد که همه ی بزرگان استان یکدل و یک جهت به نماینده اول استان درمجلس شورای اسلامی وکالت داده باشند تا صدای رسای آنان در صحن علنی خانه ملت باشد و از حقوق حقه ی مردم غیرتمند و با مناعت طبع استان دفاع نماید و باید انصاف داد که حجت الاسلام خدری با شهامت و بلاغت این رسالت را انجام داد.

در مقابل اما سید محسن علوی نماینده محترم مردم لامردومُهر نه تنها از خواسته ی مردم حوزه انتخابیه ی خویش کوتاه نیامد بلکه به نمایندگی از مردم حوزه انتخابیه ی بندرلنگه بستک پارسیان در استان هرمزگان نیز دفاع نمود و این درحالی بود که ناصر شریفی نماینده آن حوزه در مجلس می باشد و شایسته تر این بود که خودش این وظیفه را برعهده می گرفت، زیرا علوی و شریفی در دو استان مجزا سمت نمایندگی دارند و حال آن که خدری به نمایندگی از رجال و شخصیت هایی سخن گفت که  خودشان قبل از نطق وی،ضمن مصاحبه وصدور بیانیه به ادعای نماینده ی محترم لامرد اعتراض کرده بودند.

به هر روی،نماینده گرانقدرلامردو مُهر اگرچه در جلسه علنی روز دوشنبه تحت عنوان اخطار قانون اساسی و در مدت محدود فرصت آن را نیافت تا حق مطلب را به نحو کامل و شامل ادا نماید اما درهمان زمان کوتاه هم با استناد به ماده هایی از قوانین موضوعه، عوارض آلایندگی را حق مردم حوزه انتخابیه خویش دانست وافزود، همتایان بوشهریش از تریبون مجلس ضمن به کاربردن نسبت های ناروا، قانون را تحریف می کنند، سخنانی که خدری آن را بر نتابید ودرجلسه روز بعد، از علی لاریجانی که ریاست جلسه  را بر عهده داشت درخواست نمود، مدعای همکارش را بررسی نماید تا اگر کوچکترین توهینی چه تلویحی وچه تصریحی نسبت به سید محسن علوی کرده است، استعفایش را کتبا تقدیم نماید.

نماینده ی مردم لامردومُهر اما تنها به آن نطق کوتاه بسنده نکرد بلکه با نوشتن نامه ای طولانی ومشروح خطاب به آیت الله صفایی بوشهری،مدعی وقوع تخلفاتی در توزیع عوارض آلایندگی پارس جنوبی گردید، ادعایی که سایت خلیج فارس متن و مستندات آن را درتاریخ ۲۲خرداد۹۸ منتشر نموده است.

سید محسن علوی دراین نامه با توسل به آیات قرآنی و احادیث وارده از معصومین(ع)در باب اجرای عدالت و همچنین با استناد به ماده هایی از قانون برنامه های پنجم و ششم توسعه، تعیین عوارض آلایندگی را براساس تشخیص کارشناسان سازمان محیط زیست اعلام و اعلام نموده و نوشته که طبق نظر کارشناسان سازمان مزبور،تنها ۵ شهرستان عسلویه،جم،پارسیان ولامردومُهرتحت تاثیر آلایندگی صنایع واقع در منطقه پارس جنوبی قرار دارند.

نماینده حقوقدان حوزه انتخابیه لامردومُهر معتقد است که درحال حاضر سهم شهرستان عسلویه با جمعیت ۷۵هزارنفری کمتر از۹ونیم درصد و شهرستان جم کمتر از۹درصد ازکُل عوارض آلایندگی پارس جنوبی می باشد و مابقی به سایر شهرستان های استان بوشهر تعلق گرفته است که به استنباط ایشان از قوانین مربوطه اصولا ذیحق به دریافت عوارض مورد بحث نمی باشند.

سید محسن علوی در فرازی از نامه ی مشروح و مستدل خویش  نوشته است: با شناختی که از شخصیت فاضل وبا فضیلت حضرتعالی داریم،یقین داریم که این رویه را تایید نمی فرمایید و امید است با هدایت حضرتعالی از ادامه ی این رویه خودداری فرمایند.

با این همه، درحالی که تاکنون پاسخی به نامه ی مذکور از سوی آیت الله صفایی بوشهری رسانه ای نشده است و هیچ یک از مقامات عالیه دولت هم دراین خصوص واکنشی نشان نداده اند،مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا اعلام کرده است که تا این لحظه هیچ گونه مبلغی ازمحل عوارض آلایندگی برای استان های همجوار پرداخت ویا تصویب نشده است.

فرهادقلی نژاد همچنین توضیح داده که در نشست های کارشناسی وتعیین شدت آلودگی از سوی استان بوشهر اعلام شده که تعین شدت آلودگی باید کارشناسی وبا مدل سازی علمی انجام شود که دراین مدل سازی علمی فاصله، جمعیت،جهت باد غالب،ارتفاع از سطح دریاو، وجود شرایط توپوگرافی مثل رشته گوه زاگرُس که دربین استان بوشهر وسایر استان های همجوار واقع شده باید مورد توجه قرار گیرد، وی در این گفتگوی خبری یاد آوری نموده که در صد های اعلام شده برای میزان اختصاص عوارض آلایندگی پیش فرض کارشناسی بوده که از سازمان حفاظت محیط زیست درخواست شده تا دو باره این نشست کارشناسی برگزار ودرصدهای اعلام شده مورد کنکاش بیشتری قرار گیرد.

بااین ترتیب باید منتظر ماند و دید که درآینده ی نزدیک یا دور، این جدال احسن به نفع کدام یک از طرفین تمام خواهد شد؟

منبع:
جدال احسن
شاید این اولین بار باشد که همه ی بزرگان استان یکدل و یک جهت به نماینده اول استان درمجلس شورای اسلامی وکالت داده باشند تا صدای رسای آنان در صحن علنی خانه ملت باشد و از حقوق حقه ی مردم غیرتمند و با مناعت طبع استان دفاع نماید و باید انصاف داد که حجت الاسلام خدری با شهامت و بلاغت این رسالت را انجام داد.
كدخبر: 109226
1398/03/28

حسین حشمتی

نطق نمایندگان حوزه های انتخابیه بوشهر،گناوه، دیلم، لامرد و مُهرفارس با موضوعیت توزیع عوارض آلایندگی طی خرداد ۹۸ را می توان به نوعی جدال احسن تشبیه نمود که اگر چه از نظر کاربردی دو مقوله متفاوتند اما به لحاظ شکلی مشابهند و لیکن نگارنده را بضاعت آن نیست که در این خصوص قلم فرسایی کند.

و اما تشبیه نطق و نامه نگاری نمایندگان معزز مورد نظر به گفتگوی غیرمستقیم و متنوع آنان به جدال احسن ازآنجا ناشی می شود که حجت الاسلام عبدالحمید خدری به عنوان نماینده مردم بوشهر و...از منافع حقه مردم حوزه انتخابیه خویش و در جایگاه رئیس مجمع نمایندگان استان از حقوق قانونی تمامی شهروندان استان بوشهر علی الخصوص مردم شهرستان عسلویه که در مرکز منطقه آلوده به سموم شیمیایی کار و زندگی می کنند ولاجرم متحمل بیماری های مهلکی گردیده اند که او در نطق اش به جان های عزیز آنان قسم خورده است دفاعی جانانه نمود.

خدری در نطق آتشین و تحسین برانگیز نشست علنی روز یکشنبه هفته قبل خویش تصریح کرد، این صدایی که امروز از تریبون خانه ملت بلند می شود، صدای مرد و زن، پیرو جوان استان بوشهر است، صدای نماینده مردم استان درمجلس خبرگان رهبری، نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه بوشهر،ائمه جمعه ی شمالی ترین شهر تا جنوبی ترین شهرستان استان، استاندار بوشهر و مجمع نمایندگان استان است.

شاید این اولین بار باشد که همه ی بزرگان استان یکدل و یک جهت به نماینده اول استان درمجلس شورای اسلامی وکالت داده باشند تا صدای رسای آنان در صحن علنی خانه ملت باشد و از حقوق حقه ی مردم غیرتمند و با مناعت طبع استان دفاع نماید و باید انصاف داد که حجت الاسلام خدری با شهامت و بلاغت این رسالت را انجام داد.

در مقابل اما سید محسن علوی نماینده محترم مردم لامردومُهر نه تنها از خواسته ی مردم حوزه انتخابیه ی خویش کوتاه نیامد بلکه به نمایندگی از مردم حوزه انتخابیه ی بندرلنگه بستک پارسیان در استان هرمزگان نیز دفاع نمود و این درحالی بود که ناصر شریفی نماینده آن حوزه در مجلس می باشد و شایسته تر این بود که خودش این وظیفه را برعهده می گرفت، زیرا علوی و شریفی در دو استان مجزا سمت نمایندگی دارند و حال آن که خدری به نمایندگی از رجال و شخصیت هایی سخن گفت که  خودشان قبل از نطق وی،ضمن مصاحبه وصدور بیانیه به ادعای نماینده ی محترم لامرد اعتراض کرده بودند.

به هر روی،نماینده گرانقدرلامردو مُهر اگرچه در جلسه علنی روز دوشنبه تحت عنوان اخطار قانون اساسی و در مدت محدود فرصت آن را نیافت تا حق مطلب را به نحو کامل و شامل ادا نماید اما درهمان زمان کوتاه هم با استناد به ماده هایی از قوانین موضوعه، عوارض آلایندگی را حق مردم حوزه انتخابیه خویش دانست وافزود، همتایان بوشهریش از تریبون مجلس ضمن به کاربردن نسبت های ناروا، قانون را تحریف می کنند، سخنانی که خدری آن را بر نتابید ودرجلسه روز بعد، از علی لاریجانی که ریاست جلسه  را بر عهده داشت درخواست نمود، مدعای همکارش را بررسی نماید تا اگر کوچکترین توهینی چه تلویحی وچه تصریحی نسبت به سید محسن علوی کرده است، استعفایش را کتبا تقدیم نماید.

نماینده ی مردم لامردومُهر اما تنها به آن نطق کوتاه بسنده نکرد بلکه با نوشتن نامه ای طولانی ومشروح خطاب به آیت الله صفایی بوشهری،مدعی وقوع تخلفاتی در توزیع عوارض آلایندگی پارس جنوبی گردید، ادعایی که سایت خلیج فارس متن و مستندات آن را درتاریخ ۲۲خرداد۹۸ منتشر نموده است.

سید محسن علوی دراین نامه با توسل به آیات قرآنی و احادیث وارده از معصومین(ع)در باب اجرای عدالت و همچنین با استناد به ماده هایی از قانون برنامه های پنجم و ششم توسعه، تعیین عوارض آلایندگی را براساس تشخیص کارشناسان سازمان محیط زیست اعلام و اعلام نموده و نوشته که طبق نظر کارشناسان سازمان مزبور،تنها ۵ شهرستان عسلویه،جم،پارسیان ولامردومُهرتحت تاثیر آلایندگی صنایع واقع در منطقه پارس جنوبی قرار دارند.

نماینده حقوقدان حوزه انتخابیه لامردومُهر معتقد است که درحال حاضر سهم شهرستان عسلویه با جمعیت ۷۵هزارنفری کمتر از۹ونیم درصد و شهرستان جم کمتر از۹درصد ازکُل عوارض آلایندگی پارس جنوبی می باشد و مابقی به سایر شهرستان های استان بوشهر تعلق گرفته است که به استنباط ایشان از قوانین مربوطه اصولا ذیحق به دریافت عوارض مورد بحث نمی باشند.

سید محسن علوی در فرازی از نامه ی مشروح و مستدل خویش  نوشته است: با شناختی که از شخصیت فاضل وبا فضیلت حضرتعالی داریم،یقین داریم که این رویه را تایید نمی فرمایید و امید است با هدایت حضرتعالی از ادامه ی این رویه خودداری فرمایند.

با این همه، درحالی که تاکنون پاسخی به نامه ی مذکور از سوی آیت الله صفایی بوشهری رسانه ای نشده است و هیچ یک از مقامات عالیه دولت هم دراین خصوص واکنشی نشان نداده اند،مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر در مصاحبه با خبرگزاری ایرنا اعلام کرده است که تا این لحظه هیچ گونه مبلغی ازمحل عوارض آلایندگی برای استان های همجوار پرداخت ویا تصویب نشده است.

فرهادقلی نژاد همچنین توضیح داده که در نشست های کارشناسی وتعیین شدت آلودگی از سوی استان بوشهر اعلام شده که تعین شدت آلودگی باید کارشناسی وبا مدل سازی علمی انجام شود که دراین مدل سازی علمی فاصله، جمعیت،جهت باد غالب،ارتفاع از سطح دریاو، وجود شرایط توپوگرافی مثل رشته گوه زاگرُس که دربین استان بوشهر وسایر استان های همجوار واقع شده باید مورد توجه قرار گیرد، وی در این گفتگوی خبری یاد آوری نموده که در صد های اعلام شده برای میزان اختصاص عوارض آلایندگی پیش فرض کارشناسی بوده که از سازمان حفاظت محیط زیست درخواست شده تا دو باره این نشست کارشناسی برگزار ودرصدهای اعلام شده مورد کنکاش بیشتری قرار گیرد.

بااین ترتیب باید منتظر ماند و دید که درآینده ی نزدیک یا دور، این جدال احسن به نفع کدام یک از طرفین تمام خواهد شد؟

منبع:
تاکنون ۵۵ تیم در جشنواره فوتسال سالنی استان ثبت نام کرده اند
پیغام: دبیر جشنواره فوتسال سالنی استان بوشهر گفت: تاکنون 55 تیم برای حضور در جشنواره فوتسال سالنی استان بوشهر ثبت نام کرده اند.
كدخبر: 109225
1398/03/28

به گزارش«پیغام» عباس رایانی  درگفتگو با «پیغام» در خصوص برگزاری بزرگترین فستیوال سالنی استان گفت؛ با پیشنهاد مجموعه باشگاه توس اسپرت و اخذ مجوز از ریاست هیئت فوتبال استان و با مشارکت اداره کل تربیت بدنی آموزش و پرورش استان و هیئت ورزش های همگانی استان این رویداد در مورخ ۲۰ و ۲۱ تیرماه برگزار می شود.

وی افزود: در این جشنواره تلاش می کنیم علاوه بر اجرای برنامه های فستیوال  مربیان اخلاق مدار و بازیکن ساز تیم های شرکت کننده را معرفی نماییم.

عباس رایانی در خصوص مکان برگزاری مسابقات و خوابگاه ورزشکاران در این جشنواره  گفت: با مساعدت و مشارکت دکتر هوشیار رئیس اداره کل تربیت بدنی آموزش و پرورش استان چند سالن مهیا و آماده برگزاری شایسته از تیم های شرکت کننده از اقصی  نقاط استان می باشد.

رایانی با بیان این که با توجه به استقبال بی نظیر باشگاه ها و مدارس شهرستانهای استان جهت حضور در این رویداد و تلاش های اداره کل تربیت بدنی آموزش و پرورش  استان خوابگاه های شهید زالی و شهدای دانش آموز برای اسکان ورزشکاران عزیزمان مهیا می باشد.

دبیر جشنواره فوتسال سالنی استان بوشهر خاطر نشان کرد: ما می خواهیم این جشنواره را به بهترین نحو ممکن برگزار کنیم و اگر همکاری و تعامل این عزیزان نبود این اتفاق امکانپذیر نمی بود.

زمان ثبت نام در جشنواره فستیوال سالنی تا 30 خرداد تمدید شد

وی درباره تعداد تیم های شرکت کننده و  نظر خود در مورد بخش مسابقه جشنواره فستیوال سالنی استان گفت: تاکنون 55 تیم ثبت نام قطعی داشته اند و اما بواسطه شروع ترم تابستانه،  باشگاه های که در حال ثبت نام نیروهای جدید تابستانه خود می باشند برای ارائه لیست خود، از ما درخواست مهلت داشته اند که ما به این عزیزان تا ۳۰ خرداد زمان داده ایم تا بتوانند در این رویداد حضور شایسته ایی داشته باشند.

به گفته دبیر جشنواره فوتسال سالنی استان بوشهر از نظر من اهمیت دادن به برد و باخت برای رده های سنی زیر ۱۳ و ۱۴ سال در فستیوال ها اتفاقی مناسبی نیست.

وی با بیان این که تاکید ما این است که جشنواره را در کنار رقابت سالم و برابر، در یک فضای شاد و لذت بخش برگزار می کنیم و تلاش می کنیم برای تمام مربیان و بازیکنان شرکت کننده مدال، حکم قهرمانی، تندیس یادبود در نظر بگیریم و در پایان جشنواره به آنان اهدا گردد.

رایانی  دبیر جشنواره ، با اشاره به سختی های فراوان فستیوال بزرگ سالنی استان تصریح کرد: فشارها بسیار زیاد است ما، یعنی من و همکارانم طی این ماه ها تلاش کرده ایم که میزبان شایسته ایی برای تمامی شرکت کنندگان باشیم.

من ۳۳ سال تجربه کار در مدارس و رده سنی زیر ۱۳ و ۱۴ سال را دارم و بارها مربی تیم منتخب دانش آموزی در لیگ برتر کشور بوده ام و مسئولیت انجمن فوتسال اداره کل و شهرستان بوشهر و نیز هم اکنون عهده دارم.

بعد از پیشنهاد این مسئولیت که از طرف سید عادل میری موسس و مدیرعامل و اعضای محترم هیئت مدیره باشگاه توس اسپرت مطرح شد. تمام تلاشم را برای برگزاری شایسته این رویداد انجام خواهم داد.

دبیر جشنواره فستیوال بزرگ سالنی استان در همین راستا افزود:وضعیت فوتبال پایه با حضور دکتر نجفی رئیس هیئت فوتبال استان دگرگون شده است و با دستور ایشان این  جشنواره همانند استانداردهای فدراسیون برگزار خواهد شود و کنار گذاشتن بخش مسابقه و جنگیدن تیم ها برای قهرمانی عاقلانه ترین کار ممکن در این فستیوال است، و ما بر اساس متد برگزاری جشنواره های کشوری آن را اجرا  و به طبع از آن پیروی می کنیم.

وی افزود: با وضعیت فعلی فوتسال استان، و در صورت استقبال و همراهی سایر باشگاه ها با طرح باشگاه توس اسپرت، می توانیم در گام بعدی  با ثبت برگزاری این جشنواره در سال چهار بار و هر فصل یکبار در بولتن فدراسیون بگنجانیم.

رایانی بیان داشت: آن وقت در آینده می توانیم با قدرت بیشتری به پشتوانه سازی تیم های نونهالان و نوجوانان فعالیت علمی و با برنامه ریزی مناسب پیش برویم.

وی با بیان این که مسئولان باشگاه توس اسپرت تلاش دارند فستیوال بزرگ سالنی استان، ویترین جشنواره ایران باشد، گفت: البته این را بگویم مدیر عامل و اعضای هیئت مدیره و اولیای بازیکنان باشگاه توس اسپرت کاملا متعهد و منسجم برنامه های خوبی دارند و آنچه در فکر داشتیم برنامه ریزی کرده ایم  و به لطف خدا انجام می شود.

رایانی اذعان داشت: ما نمی توانیم تجربیات جهانی از برگزاری این دست جشنواره ها را کنار بگذاریم و به آن احترام نگذاریم. 

هیچ فستیوالی در دنیا به سمت فستیوال رقابتی نرفته است

دبیر فستیوال بزرگ سالنی استان با اشاره به اینکه یکی از دغدغه هایی که ما داشتیم و در نظر ما قرار گرفت، تنوع بخشی و نوآوری در برگزاری جشنواره است. با همکاری و نگاه باز دکتر نجفی تلاش داریم جشنواره دارای آیین نامه باشد متنی که بتوان به آن استناد کرد.

وی اظهار داشت: بازدید و حضور اولیای بچه ها و علاقمندان به این جشنواره بدون پرداخت هزینه ایی رایگان می باشد که در نوع خود قابل توجه است.

رایانی با اشاره به این که از بدو تاسیس باشگاه توس اسپرت در سال ۹۵ این باشگاه با قهرمانی در مسابقات نوجوانان شهر بوشهر، نائب قهرمانی نونهالان شهر بوشهر، میزبانی مسابقات لیگ برتر استان و حضور در مراحل پایانی جام، و سابقه حضور در مسابقات لیگ برتر نوجوانان کشور به میزبانی اراک شرکت داشته است.

دبیر جشنواره با بیان این که اما حالا با هدف توانمند سازی جامعه فوتسال پایه استان و ظرفیت های بالقوه ایی که این باشگاه دارد با پیشنهاد برگزاری این فستیوال بزرگ استانی به یکی از  باشگاه های نمونه استان تبدیل شده است،افزود: امید است جشنواره بزرگ سالنی استان با شکوه هر چه تمام تر، در راستای توانمند سازی جوامع فوتبال پایه استان  به نمایش گذاشته شود. 

رایانی یادآور شد: این جشنواره در دو روز و کوتاه ترین زمان اجرا و خوشبختانه با استقبال گسترده علاقمندان مواجه شده است‌ و بابت همین موضوع ما قدردان مدیران و مربیان و ورزشکاران محترم باشگاه های سراسر استان هستیم.

وی درپایان با تشکر از فعالیت تمامی اهالی رسانه به این جشنواره بزرگ سالنی گفت: رسانه ها توجه جامعه را به جزئیاتی باز می کنند، که شاید در برداشت های آن به آنها توجهی نمی شود و من خوشحالم که جشنواره بزرگ سالنی استان مورد توجه رسانه ها قرار گرفته است.

منبع:
شهرستانی ۲۵۰ هزار نفری غسال ندارد
برازجان شهر ما مرکز شهرستان دشتستان در استان بوشهر است. این شهر ۱۲۰ هزار نفر جمعیت دارد و جمعیت شهرستان دشتستان بیش از ۲۵۰ هزار نفر است. برادر همسر من که مرد جوان ۴۰ ساله ای بود دیروز(شنبه) در اثر ایست قلبی به رحمت خدا رفت و امروز عصر(یکشنبه) تشییع می شود.
كدخبر: 109224
1398/03/27

عبدالرسول عمادی در کانال تلگرامی اش نوشت؛ برازجان شهر ما مرکز شهرستان دشتستان در استان بوشهر است. این شهر ۱۲۰ هزار نفر جمعیت دارد و جمعیت شهرستان دشتستان بیش از ۲۵۰ هزار نفر است. برادر همسر من که مرد جوان ۴۰ ساله ای بود دیروز(شنبه) در اثر ایست قلبی به رحمت خدا رفت و امروز عصر(یکشنبه) تشییع می شود.

صبح از طرف مدیریت قبرستان برازجان اطلاع دادند که ساعت یک و نیم دونفر بیایند تا میت را شستشو بدهند.

من و یکی دیگر از بستگان برای شستشو رفتیم. مرد جوان ریشویی که می گفت روحانی قبرستان است و وظیفه اش نماز خواندن بر میت است نظارت می کرد تا ما دو نفر که روپوش پوشیده بودیم میت را شستشو بدهیم. ایشان می گفت این قبرستان مرده شور ندارد و من به صورت افتخاری در این جا کار می کنم.

چند سوال

یک.  آیا خانواده ای که در سوگ جوانشان عزادارند خود باید به شستن جسد عزیزشان اقدام کنند؟

دو.  اگر آن روحانی به صورت افتخاری مدیریت سنگ مرده شور خانه را عهده دار است پولی که بابت هزینه کفن و دفن می گیرند چه می شود؟

سه. آیا این کار سختی است که مبلغی اضافه بر سیصد چهار صد هزارتومان فعلی بگیرند و به دو نفر غسال بدهند و با عواطف و احساسات خانواده داغدار بازی نکنند؟

چهار.کار اصلی در انجام تشریفات دفن میت کار شستشو وکفن کردن است دو کار دیگر هست یکی نماز و دیگری تلقین. آیا باید سخت ترین کار که نمک بر زخم خانواده داغدار است بر عهده خود خانواده باشد؟

لازم است شهردار و فرماندار برازجان و در نهایت استاندار بوشهر پاسخگوی این سوالات باشند.

منبع:
محمد مهاجری: آقای رئیسی! بیعت تان را بردارید
به عنوان شاگرد حرفه رسانه و به عنوان پدری که ناموس و اخلاق و دین خانواده اش برایش از نان واجب تر است، رفتار کاملا حرفه ای،منطقی،اندیشمندانه و دلیرانه رئیس محترم قوه قضاییه را ارج می نهم و به ایشان تبریک می گویم و از همین الان برای تعالی فضای مجازی نقش خودم را به عنوان واجب عینی کاملا جدی می گیرم.
كدخبر: 109223
1398/03/26

به گزارش«پیغام»؛ محمد مهاجری، روزنامه‌نگار در یادداشتی نوشت: وقتی عالی ترین مقام قضایی کشور که تازه ترین اخبار جرایم در اختیارش قرار دارد، از لزوم توسعه فضای مجازی می گوید و آن را دالانی برای آگاه شدن از وضع جامعه می داند، یعنی رسانه های مجازی میزان الحراره اند برای مدیران ارشد کشور.یعنی با اینکه این فضا،میدان بالقوه برای ارتکاب جرم است اما باید بماند و بپاید.

وقتی جناب آقای رئیسی چنین آزاداندیشانه و دست و دلبازانه سخن می گوید معنایش این است که همه دلسوزان نظم اجتماعی و فرهنگی کشور باید تلاش خود را برای سالم نگه داشتن این فضا و تولید محتوای جذاب و مناسب به کار بندند. معنای دیگرش این است که وقتی با چماق فیلتر به جنگ فضای مجازی برویم هزار سوراخ سمبه برای رسیدن به محتواهایی که ما دوستشان نداریم، جلوی کاربران باز می شود، آن هم به راحتی آب خوردن.

به عنوان شاگرد حرفه رسانه و به عنوان پدری که ناموس و اخلاق و دین خانواده اش برایش از نان واجب تر است، رفتار کاملا حرفه ای،منطقی،اندیشمندانه و دلیرانه رئیس محترم قوه قضاییه را ارج می نهم و به ایشان تبریک می گویم و از همین الان برای تعالی فضای مجازی نقش خودم را به عنوان واجب عینی کاملا جدی می گیرم.

و نیز امیدوارم آقای رئیسی بیعت شان را از برخی مدیران قوه قضائیه که با این نگاه مترقی همراه نیستند بردارند تا آن عزیزان دغدغه هاشان را در سمت های دیگری پیش ببرند.

دم شما گرم آقای رئیسی!

منبع:
قیمت یورو و قیمت دلار در بازار امروز یکشنبه ۲۶ خرداد ۹۸
امروز یکشنبه بیست و ششم خرداد ماه "قیمت دلار" با ۱۵۰ تومان افزایش نسبت به نرخ‌های پایانی شنبه، ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان اعلام شد.
كدخبر: 109222
1398/03/26

پیغام: صرافی ملی قیمت دلار را برای امروز یکشنبه بیست و ششم خرداد با ۱۵۰ تومان افزایش نسبت به نرخ‌های پایانی شنبه، ۱۳ هزار و ۱۰۰ تومان اعلام کرد. این صرافی‌ها دلار را از مردم با قیمت ۱۳ هزار تومان خریداری می‌کنند.

به گزارش «پیغام»؛ قیمت فروش یورو، نیز در صرافی‌های بانک‌ها ۲۰۰ تومان افزایش داشت و ۱۵ هزار تومان اعلام شده است؛ قیمت خرید یورو نیز در این صرافی‌ها ۱۴ هزار و ۹۰۰ تومان است.

اما قیمت ارز مبادله‌ای؛ براساس اعلام بانک مرکزی نرخ هر دلار آمریکا برای امروز (یکشنبه بیست و ششم خرداد ماه) بدون تغییر نسبت به روز گذشته ۴۲ هزار ریال قیمت خورد. همچنین هر پوند انگلیس با کاهش قیمت نسبت به روز گذشته امروز ۵۲ هزار و ۸۷۵ ریال و هر یورو نیز ۴۷ هزار و ۱۲۵ ریال ارزش‌گذاری شد.

قیمت ارز در بازار آزاد

همان طور که احتمالاً می‌دانید بازار ارز با قیمت‌های متفاوت و گیج‌کننده‌ای روبرو است؛ از نرخ صرافی ملی گرفته تا ارز مبادله‌ای، اما برای من و شما هیچ چیز به اندازه قیمت ارز در صرافی‌های بازار آزاد اهمیت ندارد. اطلاع از اینکه صرافی‌های مختلف قیمت را روی چه عددی تعیین می‌کنند کار سختی است. به هرحال نرخ هر شهر و محله با هم متفاوت است و بسته به تعداد ارز مورد نیاز مشتری می‌تواند تغییر کند.

برای همین در این گزارش متوسط قیمت خرید ارز در صرافی‌ها را در نظر گرفته‌ایم در حالتی که مشتری یک آدم معمولی است و قصد دارد اسکناس‌هایی به ارزش زیر هزار دلار (احتمالا به قصد مسافرت) تهیه کنید.

 

قیمت ارز بازار آزاد (تومان)
 
مظنه دلار
۱۳۶۵۰
یورو
۱۵۳۴۰
درهم امارات
۳۷۱۵
پوند
۱۷۱۹۰
دلار کانادا
۱۰۱۵۰
لیر ترکیه
۲۳۱۰
دلار استرالیا
۹۳۸۵
یوان چین
۱۹۷۰

 

 

 

منبع:
میزان مصرف گوشت مردم ایران چقدر است؟
نظرسنجی ملی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) که در روزهای ۳۱ اردیبهشت و ۱ خرداد ماه ۹۸ انجام شده نشان می‌دهد ۶۸.۵ درصد کسانی که وضعیت اقتصادی خود را بد ارزیابی کرده‌اند، هر روز یا چند بار در هفته گوشت مرغ مصرف می‌کنند. این در حالی است که ۲۵.۸ درصد از افرادی که وضعیت اقتصادی خود را بد توصیف کرده‌اند، هر روز یا چند بار در هفته گوشت قرمز مصرف می‌کنند.
كدخبر: 109221
1398/03/26

پیغام: نظرسنجی ملی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) که در روزهای ۳۱ اردیبهشت و ۱ خرداد ماه ۹۸ انجام شده نشان می‌دهد ۶۸.۵ درصد کسانی که وضعیت اقتصادی خود را بد ارزیابی کرده‌اند، هر روز یا چند بار در هفته گوشت مرغ مصرف می‌کنند. این در حالی است که ۲۵.۸ درصد از افرادی که وضعیت اقتصادی خود را بد توصیف کرده‌اند، هر روز یا چند بار در هفته گوشت قرمز مصرف می‌کنند.

به گزارش «پیغام» به نقل از ایسنا، بر اساس نظرسنجی ملی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) که در روزهای ۳۱ اردیبهشت و ۱ خرداد ماه ۹۸ به صورت تلفنی با جامعه آماری شهروندان کل کشور (اعم از شهر و روستا) انجام شده است، ۶۸.۵ درصد کسانی که وضع اقتصادی خود را "بد" ارزیابی کرده‌اند، هر روز یا چند بار در هفته گوشت مرغ مصرف می‌کنند. این میزان برای طبقه متوسط ۸۵.۱ درصد و برای طبقه‌ای که وضعیت اقتصادی خود را "خوب" ارزیابی کرده است ۸۲.۶ درصد است.

ارتباط میان وضعیت اقتصادی مردم ایران با مصرف گوشت

بر اساس نظرسنجی ملی مرکز افکارسنجی دانشجویان ایران (ایسپا) که در روزهای ۳۱ اردیبهشت و ۱ خرداد ماه ۹۸ به صورت تلفنی با جامعه آماری شهروندان کل کشور (اعم از شهر و روستا) انجام شده است،

از بین کسانی که وضعیت اقتصادی خود را "خوب" ارزیابی کرده‌اند، ۵۶.۹ درصد گفته‌اند هر روز یا چند بار در هفته گوشت قرمز مصرف می‌کنند. این میزان برای افرادی که وضعیت اقتصادی خود را "متوسط" اعلام کرده‌اند، ۴۱.۱ و برای کسانی که وضعیت اقتصادی خود را "بد" ارزیابی کرده‌اند، ۲۵.۸ است.

مردم سال گذشته چقدر گوشت مرغ مصرف کردند؟

همچنین طبق نتایج نظرسنجی صورت گرفته در ایسپا که چندی پیش منتشر شد ۷۴.۸ درصد مردم در یک سال گذشته چند روز در هفته گوشت مرغ مصرف کرده‌اند.

۴.۲ درصد پاسخگویان اعلام کرده‌اند در یک سال گذشته هر روز گوشت مرغ مصرف کرده‌اند. ۷۴.۸ درصد پاسخگویان اعلام کرده‌اند در یک سال گذشته چند روز در هفته، ۱۷.۷ درصد پاسخگویان چند روز در ماه، ۱.۸ درصد پاسخگویان چند بار در سال گوشت مرغ مصرف کرده‌اند. ۱.۲ درصد پاسخگویان اعلام کرده‌اند در یک سال گذشته اصلاً گوشت مرغ مصرف نکرده‌اند. ۰.۳ درصد پاسخگویان نیز به این سوال پاسخ نداده‌اند.

میزان مصرف گوشت قرمز در سال گذشته

بر اساس نتایج دیگر این نظرسنجی که پیش‌تر منتشر شده ۴۳.۴ درصد مردم در یک سال گذشته چند روز در ماه گوشت قرمز مصرف کرده‌اند.

همچنین ۲.۷ درصد پاسخ‌دهندگان گفته‌اند که در یک سال گذشته هر روز گوشت قرمز مصرف کرده‌اند.

۳۴.۹ درصد پاسخگویان نیز در یک سال گذشته، چند روز در هفته، ۴۳.۴ درصد شرکت‌کنندگان چند روز در ماه و ۱۴.۲ درصد پاسخگویان چند بار در سال گوشت قرمز مصرف کرده‌اند.

هم‌چنین این نظرسنجی بیانگر این است که ۴.۷ درصد شرکت‌کنندگان در یک سال گذشته اصلاً گوشت قرمز مصرف نکرده‌اند و ۰.۲ درصد شرکت‌کنندگان هم به این سوال پاسخ ندادند.

منبع:
نورافکن از استقلال جدا شد
استقلال در پست مدافع چپ فعلا میثم تیموری، میلاد زکی پور و آرمین سهرابیان را در اختیار دارد اگرچه نورافکن در فصل گذشته در پست هافبک دفاعی نیز به کار گرفته شد.
كدخبر: 109220
1398/03/26

پیغام: مدافع-هافبک فصل گذشته تیم فوتبال استقلال با شرایط پیش رو فصل آینده به بلژیک بازخواهد گشت.

به گزارش «پیغام» به نقل از  فارس، امید نورافکن مدافع- هافبک استقلال که به صورت قرضی به جمع آبی پوشان بازگشته است در فصل جدید باید به تیم فوتبال شارلوای بلژیک برگردد مگر اینکه استقلالی‌ها بتوانند رضایت باشگاه شارلوا را بگیرند.

این بازیکن البته از فصل قبل تنها 30 درصد مطالبات خود را از استقلال دریافت کرده و رقمی حدود 150 میلیون تومان از 2 فصل پیش طلبکار است. علاوه بر این باشگاه استقلال باید برای ماندن این بازیکن رقم سنگینی را به باشگاه بلژیکی پرداخت کند به همین علت با وجود علاقه این بازیکن به ماندن در استقلال جدایی وی از جمع آبی پوشان قطعی شده است.

استقلال در پست مدافع چپ فعلا میثم تیموری، میلاد زکی پور و آرمین سهرابیان را در اختیار دارد اگرچه نورافکن در فصل گذشته در پست هافبک دفاعی نیز به کار گرفته شد.

منبع:
رئیس انجمن خودروسازان :قیمت تمام شده پراید ۳۹ میلیون‌ تومان است ولی ۳۷ میلیون می فروشیم!
پیغام: حدود 90 درصد از قطعات الکترونیکی خودرو از جمله ECU وارداتی است و شاید برخی از قطعه‌سازان داخلی بتوانند این قطعات الکترونیکی را تولید کنند اما میزان تولید قطعات کفاف نیازمندی شرکت‌های خودروساز را نمی‌دهد.
كدخبر: 109219
1398/03/26

پیغام: رئیس انجمن خودروسازان با بیان این که حدود ۹۰ درصد از قطعات الکترونیکی خودرو از جمله ECU وارداتی است، افزود: شاید برخی از قطعه‌سازان داخلی بتوانند این قطعات الکترونیکی را تولید کنند اما میزان تولید قطعات کفاف نیازمندی شرکت‌های خودروساز را نمی‌دهد.

به گزارش «پیغام»؛ احمد نعمت‌بخش در گفت‌وگو با تسنیم، در رابطه با تصاویر منتشر شده در خصوص انبار خودروهای ایران خودرو اظهار داشت: اکثر خودروهای موجود در انبار این شرکت دارای کسری قطعات الکترونیک هستند و این شرکت در تلاش است تا این مشکل را برطرف نماید.

وی با بیان این که حدود 90 درصد از قطعات الکترونیکی خودرو از جمله ECU وارداتی است، افزود: شاید برخی از قطعه‌سازان داخلی بتوانند این قطعات الکترونیکی را تولید کنند اما میزان تولید قطعات کفاف نیازمندی شرکت‌های خودروساز را نمی‌دهد.

رئیس انجمن خودروسازان اضافه کرد: در حال حاضر بدهی دو شرکت خودروساز به قطعه‌سازان به دلیل سرکوب‌ قیمت‌ها 15 هزار میلیارد تومان است و این مبلغ هنوز تسویه نشده است. این موضوع نشان می‌دهد قطعه‌ساز نیز منابع کافی برای تولید قطعات شرکت‌های خودروساز ندارد.

نعمت‌بخش در خصوص این که چرا خودروهای موجود در انبار ایران خودرو تکمیل و به دست مصرف‌کننده نمی‌رسد تا بازار تا حدودی با کاهش تقاضا روبرو شود، گفت: شش ماه پیش شایعه احتکار خودرو توسط شرکت‌های خودروساز از سوی برخی مطرح شد که در نهایت آقای سراج رئیس سازمان بازرسی کل کشور با بررسی‌های انجام شده این موضوع را رد کردند. در حال حاضر بنده نیز تاکید می‌کنl احتکاری در شرکت‌های خودروساز وجود ندارد.

وی با تاکید بر این که روزانه 1800 دستگاه خودرو توسط هر یک از شرکت های ایران خودرو و سایپا تولید می‌شود بیان کرد: متاسفانه 50 درصد این حجم تولید تجاری‌سازی نشده و به دلیل کمبود قطعه راهی انبارها می‌شود. ما باید تلاش کنیم تا کمبود قطعه را جبران و خودروها را راهی بازار نماییم.

رئیس انجمن خودروسازان با اعلام این که امروز قیمت تمام شده پراید برای شرکت‌های خودروسازی 39 میلیون تومان است اما آنها مجبورند این خودروها را 37 میلیون تومان به فروش برسانند، گفت: خودروساز در حال حاضر با زیان محصول تولید می‌کند و هیچکس پاسخگوی زیان آنها نیست.

منبع:
کشاورزان کم مصرف برق رایگان دریافت می کنند
مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی گفت: کشاورزانی که در مصرف برق چاه های آب طی ایام گرم سال صرفه جویی کنند، مشمول بخشودگی کامل از پرداخت بهای برق صورت حساب مصرفی می شوند.
كدخبر: 109218
1398/03/26

به گزارش «پیغام»؛ اکبر حسن بگلو  در گفت و گو با ایرنا افزود: با توجه به فرارسیدن فصل گرما و به تبع آن افزایش مصرف برق، کشاورزان می توانند برق چاه های خود را در بازه زمانی ۱۵ خرداد تا ۱۵ شهریور از ساعت ۱۲ تا ۱۶ قطع کنند و حداکثر همکاری را با شرکت توزیع برق داشته باشند.

وی ادامه داد: مشترکان به ازای ۳۱ روز همکاری در کاهش مصرف برق در چهار ساعت اوج بار از بخشودگی کامل بهای برق صورت حساب مصرفی بهره مند می شوند.

وی بیان کرد: مشترکانی که کمتر از ۳۱ روز در کاهش مصرف برق همکاری داشته باشند، به ازای تعداد روزهای همکاری از بخشودگی بهای برق صورت حساب مصرفی بهره مند می شوند.

وی اظهار داشت: همچنین شرکت برق برای مشترکانی که در این مدت همکاری لازم را با این شرکت داشته اند، پاداشی در نظر گرفته است که نرخ تعرفه اوج بار و مقدار انرژی کاهش یافته جمع می شوند و به عنوان پاداش در اختیار مشترکان قرار می گیرد.

مدیرعامل شرکت توزیع نیروی برق آذربایجان غربی گفت: حداکثر مقدار انرژی مجاز در زمان اوج بار برای مصارف جانبی ۱۵۰ کیلووات ساعت در هر ماه است.

حسن بگلو بیان کرد: استفاده از لامپ های ال ای دی و کم مصرف به جای لامپ های رشته ای در تامین روشنایی، استفاده از سیستم آبیاری جدید، استفاده از الکترو پمپ های شناور و پربازده به جای الکترو پمپ های شف و غلاف و سرویس و بازدید دوره ای از تجهیزات الکتریکی راه کارهای مناسب برای کاهش مصرف آب و برق در بخش کشاورزی است.

با افزایش دما در فصل گرما و استفاده بیش از حد از وسایل سرمایشی پرمصرف نظیر کولرهای گازی، امکان خاموشی در سطح کشور وجود دارد.

وسایل سرمایشی بیشترین استفاده برق در بین مشترکان را به خود اختصاص می دهند؛ طبق بررسی ها سالانه ۲۰ هزار مگاوات برق در این سیستم ها در کل کشور مصرف می شود که رقم بسیار زیادی است.

منبع:
علی پروین: فردا مرخص می‌شوم
روز گذشته به همین خاطر خانواده مرا به زور به بیمارستان آوردند تا زیر نظر دکتر نوروزی که یکی از دوستان قدیمی من است چکاپ کنم. الان هم همه چیز خوب است و فردا از بیمارستان مرخصی می‌شوم.
كدخبر: 109217
1398/03/26

پیغام: پیشکسوت تیم فوتبال پرسپولیس می‌گوید که اوضاع جسمانیش خوب است و جای نگرانی نیست.

به گزارش «پیغام»؛ علی پروین در گفت‌وگو با ایسنا، درباره وضعیت جسمانی خود گفت: خدا را شکر وضعیتم خوب است و جای نگرانی نیست من تا ۵۰ سالگی اصلاً نمی‌دانستم قلبم کجاست و بیماری قند چیست اما چند وقتی است قند خونم گاهی بالا و پایین می‌شود که باعث نگرانی خانواده می‌شود.

او افزود: روز گذشته به همین خاطر خانواده مرا به زور به بیمارستان آوردند تا زیر نظر دکتر نوروزی که یکی از دوستان قدیمی من است چکاپ کنم. الان هم همه چیز خوب است و فردا از بیمارستان مرخصی می‌شوم.

پروین در پایان خاطر نشان کرد: از تمام کسانی که حال مرا جویا شدند تشکر می‌کنم.

منبع:
افزایش۵٠ درصدی تعداد پایگاه‌های سنجش دانش‌آموزان در استان
پیغام: سرپرست اداره‌کل آموزش و پرورش استان بوشهر گفت: تعداد پایگاه‌های سنجش دانش‌آموزان استان بوشهر ۵٠ درصد افزایش یافت.
كدخبر: 109216
1398/03/26

به گزارش «پیغام» به نقل ازمهر، غلامحسین حسینی در نشست با مسئولان پایگاه‌های سنجش شهرستان‌ها و مناطق اظهار داشت: سنجش بدو ورود به دبستان با توجه به ارزیابی دانش آموزان برای ورود به پایه اول ابتدایی باید در تابستان اجرا شود.

حسینی، عدم دسترسی به جامعه هدف، نبود ارزیابی دقیق و تحمیل هزینه مازاد بر خانواده‌ها و سرخوردگی کودکان را از مشکلات سنجش تابستانه کودکان پیش دبستان دانست و افزود: برای انتقال اجرای پروسه سنجش کودکان پیش دبستانی از تابستان به ماه‌های میانی سال تحصیلی با توجه به مشکلات استان بوشهر باید با سازمان استثنایی آموزش و پرورش مکاتبه شود تا دانش آموزان با گذراندن آموزش و درک فضای آموزشی با سوالات سنجش آشنا باشند و آن را بهتر درک کنند.

وی با اشاره به اجرای سنجش کودکان پیش از دبستان در آذر تا اسفندماه سال ۹۳ در استان بوشهر که بسیار مطلوب ارزیابی شد خاطرنشان کرد: با اجرای سنجش پیش از دبستان در ماه‌های میانه سال، امکان مداخله به همگام فراهم شد و کودکی که نیاز به خدمات حمایتی از جمله بینایی، شنوایی، آمادگی و تحصیلی داشت شناسایی شد تا نسبت به درمان اقدام شود.

سرپرست اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر با بیان اینکه سیاست وزارت تجمیع و کاهش پایگاه‌های سنجش در سراسر کشور بوده است ادامه داد: تعداد پایگاه‌های سنجش استان در سال ۹۲ تاکنون حدود ۵۰ درصد افزایش داشته است و در همه نمایندگی و مناطق استان پایگاه‌های سنجش مستقر می‌شود.

حسینی افزود: ۴۰ پایگاه به صورت ثابت و سیار در سنجش نوآموزان فعالیت خواهند داشت که از این تعداد ۲۳ پایگاه ثابت و ۱۷ پایگاه آن نیز به صورت سیار فعالیت خواهد کرد که طبق پیش بینی حدود ۲۱ هزار دانش آموز را در طرح سنجش بررسی خواهند کرد.

وی، یکم تیر را آغاز نوبت گیری برای سنجش نوآموزان عنوان کرد و یادآور شد: نوآموزان پس از مراجعه به مدرسه نسبت به دریافت نوبت اقدام کنند و در تاریخ اعلام شده از طرف مدرسه به پایگاه سنجش بروند.

سرپرست اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر تصریح کرد: کودکان روستایی کمتر موفق به گذراندن دوره پیش دبستانی می‌شوند و یکی از مشکلات نهادینه در بخش سنجش شامل شهرستان‌ها و مناطقی است که بیشترین جمعیت روستایی را دارد و به دلیل عدم گذراندن آموزش‌های پیش دبستانی عملکرد خوبی در سنجش ندارند.

حسینی در پایان به نقاط آسیب پذیر و نیازمند استان که مشکلات مالی دارند اشاره کرد و گفت: مسئولان پایگاه سنجش شهرستان‌ها و مناطق با توجه به شناختی که از مردم آن منطقه دارند نسبت به افراد بی بضاعت توجه ویژه ای داشته باشند و هزینه سنجش را نیم بها یا رایگان حساب کنند.

منبع:
تیم فوتبال پارس جنوبی جم توسط پتروشیمی‌ها حمایت مالی می‌شود
پیغام: نماینده مردم شریف شهرستان های دیر، کنگان، جم و عسلویه گفت: تیم فوتبال پارس جنوبی جم توسط پتروشیمی‌ها حمایت مالی می‌شود.
كدخبر: 109215
1398/03/26

به گزارش «پیغام» به نقل از مهر، سکینه الماسی در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مسائل مالی تیم پارس جم با همکاری پتروشیمی‌های مستقر در منطقه حل می‌شود.

وی خاطرنشان کرد:بر اساس مصوبه‌ای که در جلسه شورای راهبردی پتروشیمی‌ها تصویب شد، پتروشیمی‌ها اسپانسر تیم پارس جم در فصل پیش رو می‌شوند.

عضو هیئت رئیسه کمیسیون انرژی مجلس ادامه داد: علیرغم تحریم‌های ناعادلانه ای که از طرف آمریکا علیه پتروشیمی‌ها وضع شده است، با ارائه راهکارهای مناسب به جمع بندی منسجم برای حل مسائل مالی تیم پارس جم رسیدیم. تیم پارس در فصل آتی با پیراهن‌های منقش به لوگو شورای پتروشیمی‌ها در مسابقات حاضر می‌شود.

وی افزود: مقرر شد محدوده تحت پوشش پتروشیمی‌ها برای ارائه خدمات مسئولیت‌های اجتماعی چهار شهرستان جنوبی استان بوشهر باشد و نماینده مردم در مجلس، مدیرعامل منطقه ویژه، معاون استاندار و فرماندار عسلویه به نمایندگی از استان بوشهر در تصمیم گیری های این شورا حضور پیدا می‌کنند.

الماسی در رابطه با انتخاب فرماندار عسلویه به عنوان نماینده استان بوشهر در شورای راهبردی پتروشیمی‌ها توضیح داد: مقرر شد تمام مکاتبات دستگاه‌های دولتی و اجرایی استان بوشهر به واسطه فرمانداری عسلویه با شورای پتروشیمی‌ها انجام شود و فرماندار عسلویه مسئول مکاتبات و تعامل با پتروشیمی‌ها خواهد بود.

منبع:
تاثیر اقتصادی تیم بوشهری در لیگ برتر بر بازار بوشهر
صعود تیم هم استانی بهانه ای شد تا جنبه‌‌های اقتصادی صعود یک تیم بوشهری به لیگ برتر فوتبال ایران را مورد توجه قرار دهیم. حضور این تیم بوشهری در لیگ برتر بازار بوشهر را رونق خواهد داد. با حضور شاهین در لیگ برتر حداقل ۱۵ هفته تیم‌های لیگ برتر به بوشهر خواهند آمد.
كدخبر: 109214
1398/03/26

به گزارش«یغام» به نقل از روابط عمومی اتاق اصناف مرکز استان بوشهر، یکی از مهمترین خبرهای این روزها برای هر بوشهری صعود تیم شاهین بوشهر به لیگ برتر فوتبال ایران است. با صعود شاهین به لیگ برتر فوتبال ایران، استان بوشهر دو تیم در لیگ برتر فوتبال کشور دارد.

جدا از سایر مقولات اجتماعی و خوشحالی مردم و جوانان استان از این اتفاق، اتاق اصناف مرکز استان از دریچه تاثیر اقتصادی حضور تیم‌های ورزشی استان در مسابقات قهرمانی و ملی به این صعود می‌نگرد و با بررسی این اتفاق از همه دست اندرکاران و مسئولان استان بوشهر می‌خواهد برای شکوفایی اقتصاد و زمینه‌‌های فرهنگی نه تنها از این دو تیم هم استانی حمایت کنند که زمینه برگشت تیم ایران جوان به کورس رقابت‌‌های قهرمانی را فراهم آورند.

در شرایطی که رکودی عمیق بر مناسبات اقتصادی استان سایه انداخته و نشاط اجتماعی جای خود را به سرخوردگی و افسردگی داده‌است حمایت از تیم‌های ورزشی یکی از راههای کم‌هزینه و موثر برای احیای فرهنگ عمومی، اعتماد عمومی، اقتصاد خُرد و… است.

صعود تیم هم استانی بهانه ای شد تا جنبه‌‌های اقتصادی صعود یک تیم بوشهری به لیگ برتر فوتبال ایران را مورد توجه قرار دهیم. حضور این تیم بوشهری در لیگ برتر بازار بوشهر را رونق خواهد داد. با حضور شاهین در لیگ برتر حداقل ۱۵ هفته تیم‌های لیگ برتر به بوشهر خواهند آمد. مدارس فوتبال بوشهر در اثر حضور شادی بخش یک تیم بوشهری در بالاترین رده ملی رونق خواهد گرفت. در نتیجه لباس سفید شاهین از سوی ورزش آموزان مدارس فوتبال مورد استفاده قرار خواهد گرفت. تامین این لباس‌‌ها و توپ و تور و … سایر اقلام ورزشی بین مدارس فوتبال بر عهده فروشگاه‌‌های بوشهری خواهد بود. سلیبیریتی‌‌های ورزشی به بوشهر می‌آیند.

لباس‌های ورزشی با شماره‌‌های بازیکنان محبوب بین کودکان و نوجوانان و جوانان بوشهری طرفدار پیدا می‌کند. در نتیجه هم صنف خراز و لباس فروش بوشهری و هم کانون‌‌های تبلیغاتی شهر بوشهر وظیفه تامین و آماده‌سازی این لباس‌‌ها را بر عهده می‌گیرند.

صنف فروش آب معدنی، بستنی فروش و آبمیوه فروش و … در بوشهر رونق خواهد گرفت در نتیجه این امر ظروف یکبار مصرف، مصرفی فزاینده خواهد یافت. این موارد هم در تمرینهای شاهین و هم در مسابقات لیگ برتر و هم بین تماشاگران عرضه می‌شود که سود آن به جیب بازار بوشهر خواهد رفت.

از طرفی صنف حمل و نقل بوشهر هم تاثیر بسزایی از حضور شاهین در لیگ برتر خواهد گرفت. شرکتهای هواپیمایی و گردشگری بوشهر رونق می‌گیرد. تیم‌های حریف که به بوشهر می‌آیند برای رفتن به گناوه و دلوار برای تفریح و خرید از آژانس‌‌های حمل و نقل استان استفاده خواهند کرد.

بازار هر هفته با جنب و جوش و شادی بخشی‌‌های بسیار بالایی مواجه می‌شود که همین عامل تاثیر مستقیمی بر رونق بازار خواهد داشت.

رونق بازار تنقلات و شرکت‌‌های تبلیغاتی که پلاکارد و بنر منتشر می‌کنند، عرضه بوق و کلاه و … نیز همه هفته جای خود را خواهد داشت. هتل‌‌ها و مسافرخانه‌‌های بوشهر هر هفته پر از مسافر می‌شود، غذاهای ارزان کنار استادیوم، رستوران‌‌های بوشهر  هر هفته پر از مسافر می‌شود. صنف پیتزافروش و ساندویچ فروش نیز با حضور هم استانی‌‌های متعصبی که روزهای بازی شاهین از صبح در بوشهر حضور می یابند رونق دوباره‌ای می‌گیرند.

پیروزی های این تیم در مسابقات فوتبال باعث شادی و جشن‌های شبانه مردم می‌شود. اقلامی مثل فشفشه، شکلات، آبنبات و شربت و شیرینی در این جشن‌ها به مقدار زیاد توزیع می‌شود که باز هم تهیه این اقلام از بازار بوشهر خواهد بود. همین بردهای هفتگی تاثیر مثبت و چشمگیری بر فعالیت تعدادی از واحدهای صنفی بوشهر خواهد گذاشت.

اسپانسرهای محلی و درون استانی با هم به رقابت خواهند پرداخت که همین موضوع باعث افزایش اشتغال بوشهری‌‌ها و رونق بخشی از بازار می‌شود. خلاصه بازار بیش از سایر طیف‌‌های اجتماعی از حضور شاهین در لیگ برتر منتفع خواهد شد. حضورش مستدام باد و دلهای بوشهری‌‌ها شاد.

منبع:
سومین جایزه ادبی بوشهر برگزیدگان خود را شناخت+تصاویر
پیغام: برگزیدگان سومین دوسالانه ملی جایزه ادبی بوشهر در آیینی با حضور نویسندگان و منتقدان مطرح کشوری معرفی و تجلیل شدند.
كدخبر: 109213
1398/03/26

به گزارش «پیغام»؛ در این مراسم از سال ها فعالیت احمد آرام و علی قنبری در زمینه داستان وشعر استان بوشهر تجلیل شد.

از حاشیه های این مراسم عدم حضور شهردار و اعضای شورای شهر (به جز طاهره شمشیری) بود که ظاهرا به دلیل حواشی پیش آمده از سوی برخی گروهها درخصوص این جشنواره و نصب تصاویر علی دشتی، صادق چوبک و رسول پرویزی در سطح شهر بوده است.

بوشهر، لنگرگاه مدرنیته در ادبیات ایران

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندر بوشهر در این آیین گفت: بندر بوشهر یکی از پایه‌های داستان‌نویسی و لنگرگاه مدرنیته در ادبیات ایران است. بندر بوشهر، شهر اولین‌هاست. مظاهر مدرنیته اول بار از این بندر وارد کشورمان شده‌اند. از جمله این مظاهر ادبیات مدرن است؛ ادبیات به دلایل مختلف از جمله نحوه زیست مدرن و تبادلات فرهنگی در ایران پوست‌اندازی کرد.

محمدصادق سعیدی در ادامه با بیان اینکه بوشهر، از دیرباز پل ارتباطات فرهنگی بوده است، افزود: حضور در کنسول‌گری‌های کشورهای مختلف، تاسیس دومین دبیرستان ایران، راه‌اندازی سالن سینما، چاپخانه و ده‌ها مورد دیگر، همه دلایلی بر این مدعاست. در ادبیات هم همزمان با تغیراتی که در کل کشور مشاهده می‌شد، بوشهر چهره‌های به یادماندنی در عرصه داستان و شعر به سرزمین مادری‌مان معرفی کرد.

وی با تاکید بر اینکه جایزه ادبی بوشهر، دغدغه ادبیات مستقل دارد، تصریح کرد: این دغدغه‌مندی در تمام وجوه آن متبلور شده و اصرار سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی بر مستقل ماندن این جایزه است. هرچند که تلاش داشته و داریم که با پیشنهاد موضوعاتی در ارتباط با بندر بوشهر، شاعران و‌ نویسندگان را تشویق به تامل در جایگاه این بندر قدیمی کند.

رئیس سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندر بوشهر با تاکید بر اینکه در سومین دوره این رویداد بزرگ ادبی  حدود ۱۵۰۰ اثر به دبیرخانه این رویداد ارسال شد، گفت: به تفکیک بخش‌ها، ۵۳۹ اثر در بخش داستان کوتاه منتشرشده، ۵۷۱ شعر منتشرنشده، ۵۸ رمان منتشرنشده، ۶۷ رمان چاپ‌شده، ۷۰ مجموعه‌شعر منتشرشده و ۱۴۵ مجموعه‌شعر چاپ‌شده به دبیرخانه سومین دوسالانه ملی جایزه ادبی بوشهر ارسال شد.

سعیدی در پایان با بیان اینکه در دوره‌های قبل حضور ارزشمند اساتید بی‌بدیل ادبیات ایران و بوشهر، علی باباچاهی و محسن شریف را پاس داشتیم، خاطرنشان کرد: در این دوره نیز بر خود لازم دیدیم که حضور اساتید مجرب ادبیات بوشهر احمد آرام و علی قنبری را مغتنم دانسته و از حضورشان در ادبیات ایران تجلیل به عمل آوریم. امیدوارم این جایزه ادامه پیدا کند و طرح‌ها و ایده‌های جذاب‌تری در چهارمین رویداد ادبی بوشهر به بار نشیند.

شعرخوانی امید غضنفر، سخنرانی محمد آزرم شاعر نام‌آشنای کشور و حسن میرعابدینی نویسنده و منتقد شاخص ادبیات داستانی، نمایش دو نماهنگ با موضوع بوشهر و چهره‌های شاخص ادبی این بندر کهن، همچنین نمایش دو فیلم کوتاه در معرفی علی قنبری و احمد آرام و تجلیل از این دو چهره درخشان ادبیات ایران و بوشهر، اجرای گروه موسیقی «هم‌نوازان برگ‌ریز» به سرپرستی حسین علیشاپور، قرائت مانیفیست هیات داوران دو بخش شعرو داستان و تجلیل از حسن میرعابدینی به‌عنوان مهمان ویژه این نشست و هیات داوران هر دو بخش این رویداد از دیگر برنامه‌های آیین پایانی سومین دوسالانه ملی جایزه ادبی بوشهر بود.

در بخش پایانی این آیین برگزیدگان هر بخش به تفکیک به شرح زیر معرفی شدند.

بخش ویژه:
الف) بخش شعر: شایسته تقدیر: حسین باقری، سیامک برازجانی
ب) بخش داستان: شایسته تقدیر: منوچهر بایندری، محمود علی‌پور و سید حسن رضوی.

بخش شعر:
الف) شعر منتشرنشده:

شایسته تقدیر: محمد عسگری‌ساج
مقام سوم: مجتبی مظفری‌راد
مقام دوم: مصطفی توفیقی
مقام اول: فرشاد سنبل‌دل

ب) مجموعه شعر منتشرشده:
شایسته تقدیر: «دری به دایره گچ» از مظاهر شهامت
مقام سوم: «چرخ کاترین» سروده زهرا زمان
مقام دوم: به طور مشترک «پروردگارا ایران را به‌خاطر بسپار» از کورش کرم‌پور و «حق تیر به سگ‌های خانگی» از آناهیتا رضایی
مقام اول: «آن حیوان» سروده مازیار نیستانی

بخش داستان:
الف) داستان کوتاه منتشر نشده:

شایسته تقدیر: مسلم کبیری
مقام سوم: بابک شکری
مقام دوم: ذبیح‌الله یزدان‌پرست
مقام اول: آرش محمودی

ب) مجموعه داستان منتشرشده و منتشرنشده:
شایسته تقدیر: به‌صورت مشترک «افتاده بودیم در گردنه حیران» از حسین لعل‌بذری و «شکارچیان در برف» از نسیبه فضل‌اللهی
مقام سوم: به‌صورت مشترک «باران بمبئی» از پیام یزدانجو و «متغیر منصور» از یعقوب یادعلی
مقام دوم: «دوازده نت برای سکوت» از کیوان صادقی
مقام اول: «هفت گنبد» از  محمد طلوعی

ب) رمان منتشرشده و منتشرنشده:
شایسته تقدیر: «گزارش‌های یک شکاربان» از حسن بهرامی و «دوردست» از میثم نبی
مقام سوم: به‌صورت مشترک «بند محکومین» از کیهان خانجانی و «خاموش‌خانه» از  ساناز زمانی
مقام دوم: «غروبدار» از سمیه مکیان
مقام اول: «راهنمای مردن با گیاهان دارویی» از عطیه عطارزاده

گفتنی است به نفرات برتر هر بخش افزون بر اهدای لوح تقدیر، جوایز نقدی، تندیس سومین دوسالانه ملی جایزه ادبی نیز اهدا شد.

در پایان نیز گروه موسیقی سنتی کامکارها به اجرای برنامه پرداخت.

سومین دوسالانه جایزه ادبی بوشهر از ۱۹ تا ۲۳ خردادماه با اجرای ویژه‌برنامه‌های متنوعی با حضور چهره‌های شاخص ادبی کشور به همت سازمان فرهنگی، اجتماعی و ورزشی شهرداری بندر بوشهر در بوشهر برگزار شد.

 

 

 

 

 

 

 

منبع:
نتایج پنجمین دوره جایزه پروفسور مشفقیان دردانشگاه خلیج فارس اعلام شد
پیغام: شش دانشجوی دانشگاه خلیج فارس بوشهر موفق شدند جایزه پروفسور مشفقیان را از آن خود کنند.
كدخبر: 109212
1398/03/26

به گزارش «پیغام»؛ به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان از بوشهر، پروفسور محمود مشفقیان دارای درجه فوق دکتری رشته شیمی، نخستین رئیس دانشکده فنی و مهندسی دانشگاه خلیج فارس بوشهر است و اگر چه اکنون ساکن این استان نیست، اما به علت علاقه به زادگاهش، از پنج سال پیش فعالیتی را برای حمایت از دانشجویان مستعد رشته‌های فنی - مهندسی این دانشگاه آغاز کرده تا دانشجویان دغدغه دیگری به جز تحصیل نداشته باشند.

براساس شیوه نامه این جایزه، در هر سال تحصیلی از شش دانشجوی برتر حمایت می‌شود.

بنا به نتایج پنجمین دوره جایزه علمی پروفسور مشفقیان، در سال تحصیلی ۹۸-۹۹، سیدآرش مرعشیان در مقطع کارشناسی رشته مهندسی برق، ندا دهقان در مقطع کارشناسی رشته مهندسی معماری، محمدحسین دوانی در مقطع کارشناسی رشته مهندسی عمرانی، احمد غلامی در مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی برق، پرویز زاهدی در مقطع کارشناسی ارشد رشته مهندسی نفت و سیدعلی جعفری در مقطع دکتری رشته مهندسی شیمی از این حمایت بهره‌مند خواهند شد.

شرایط دریافت جایزه پروفسور مشفقیان به این شرح است:

۱-دانشجویان مستعد در سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مشغول به تحصیل در دانشگاه خلیج فارس باشند.

۲- دانشجویان شاغل به تحصیل در رشته‌های مهندسی باشند.

۳- دانشجویان متقاضی بومی استان بوشهر باشند.

۴- شرایط تحصیلی دانشجو باید به صورت زیر باشد:

۴-۱- دانشجویان کارشناسی سال دوم، سوم و چهارم باید جزء ۱۰ درصد اول رشته خود باشند (سه نفر).

۴-۲- دانشجویان کارشناسی ارشد سال دوم باید جزء ۱۰ درصد اول رشته‌های مهندسی باشند (دو نفر).

۴-۳-دانشجوی دکتری سال دوم به بعد باید حداقل یک مقاله ISI داشته باشد و یکی از مدارک زبان انگلیسی IELTS حداقل ۶ یا TOEFL حداقل ۵۰۰ داشته باشد.

تبصره ۱- همه دانشجویان یاد شده باید تمام وقت به تحصیل مشغول باشند. تمدید بورسیه دانشجویان دکتری منوط به گزارش پیشرفت علمی با تائید استاد راهنما و ارائه گزارش پیشرفت و رساله دکتری است.

تبصره ۲- تمدید بورسیه برای سال‌های بعد امکان پذیر است مشروط به اینکه وضعیت تحصیلی فرد در سال‌هایی که بورسیه دریافت کرده، بهبود یافته باشد.

منبع:
بازگشت به بالا