اجرای راه ارتباطی ریز- سرچشمه - باغان نیازمند تامین اعتبار
معاون فنی و نظارت اداره‌کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان بوشهر گفت: پروژه در دست اجرای راه ارتباطی ریز- سرچشمه - باغان در این استان نیازمند تامین اعتبار است.
كدخبر: 115733
1399/04/23

به گزارش «پیغام»؛ عبدالکریم اخترشناس در گفت وگو با ایرنا افزود : این جاده به طول ۳۰ کیلومتر در زمان حاضر ابنیه فنی ۱۳ کیلومتر آن حدفاصل  باغان - سرچشمه ۸۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

وی بیان کرد: همچنین ١٠.٥ کیلومتر از  آن حدفاصل سرچشمه به ریز آسفالت شده و ٦.٥ کیلومتر در مرحله زیرسازی است.

اخترشناس اضافه کرد: تاکنون برای اجرای این راه روستایی ۱۲ میلیارد تومان اعتبار هزینه شده‌است و امسال برای آن سه میلیارد تومان مصوب شده‌است.

وی ادامه داد: با احداث جاده ریز- سرچشمه - باغان همه روستاهای بالای ۵۰ خانوار استان بوشهر از راه روستایی مناسب برخوردار می‌شوند.

اخترشناس یادآور شد: پیمانکاران این پروژه مطالبات زیادی دارند که انتظار است با تامین اعتبار بخشی از مشکلات این پروژه برطرف شود.

وی اظهار داشت: راه ساحلی بوشهر - دیر از جمله مطالبه‌ مردم و یکی دیگر از نقاط پرحادثه استان بوشهر است که ۲ قطعه آن به طول ۲۰ کیلومتر در محدوده پل مند - گلستان و پل مند - دیر  با برآورد اولیه ۱۹میلیارد تومان در دست مناقصه است که انتظار می‌رود امسال عملیاتی شود.

معاون فنی و نظارت اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان بوشهر گفت: سال گذشته ۱۴۰ مناقصه و استعلام در اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای شامل مجتمع‌های خدمات رفاهی، روکش آسفالت، ایمن سازی راه‌ها و مدرسه‌های حاشیه جاده، نگهداری و مطالعه، هوشمند سازی و احداث و توسعه راه‌های فرعی و روستایی برگزار شد و ۱۲۰ قرارداد با اعتبار ۱۲۰ میلیارد تومان منعقد و عملیات اجرایی آنها آغاز شده‌است.

وی از پروژه‌های شاخص در دست اجرا را سه قطعه جاده دیلم - بهبهان در محدوده عامری به طول ۱۲.۵ کیلومتر، بهسازی و آسفالت راه روستایی چهار برج به طول ۱۰ کیلومتر و قطعه اول بهسازی و تعریض محور عالیشهر - دلوار به طول ۶ کیلومتر نام برد.

اخترشناس اضافه کرد: در زمان حاضر ۶۴ دوربین کنترل سرعت در راه‌های این استان نصب است و کل محورهای استان بوشهر را تحت پوشش قرار می‌دهند همچنین ۱۷ دوربین نظارت تصویری و ۵۴ تردد شمار در راه‌ها فعال و وضعیت ترافیکی محورها را رصد می‌کنند.

وی قیمت بالای مصالح و تخصیص نیافتن بموقع اعتبار را باعث کندی و توقف پروژه‌ها عنوان کرد.

منبع:
درمان علمی و پرهیز مدار اساس کار مراکز ترک اعتیاد
"مراکز اقامتی بهبود و بازتوانی افراد با اختلال مصرف مواد مخدر"، نام درست مکان‌هایی است که ما به عنوان کمپ ترک اعتیاد می‌شناسیم، پناهگاهایی که اسیران گرفتار در بند افیون آنجا را مبدا بازگشت دوباره خود به زندگی مفید در جامعه می‌دانند، اما تصویر ذهنی منفی از گذشته این مراکز و بالا بودن هزینه‌ها ۲ مشکل اساسی مراجعان به این کمپ‌ها است.
كدخبر: 115732
1399/04/23

به گزارش «پیغام» ایرنا نوشت؛ وقتی گرفتار اعتیاد باشی، ترک آن برایتان غیرممکن به‌نظر می‌رسد اما مهم نیست تا چه حد بیماری شما پیشرفت کرده باشد زیرا نجات و رهایی از آن هیچ‌وقت غیرممکن نیست و با درمان درست، حمایت اطرافیان و یافتن علت ابتلا به آن، تغییر امکان‌پذیر است.

حتی اگر در ترک اعتیاد تجربه ناموفق دارید، نباید امید را از دست بدهید و برای رهایی از اعتیاد، موانعی وجود دارند که باید از آنها عبود کرد اما همین‌ که به ترک اعتیاد فکر کنید، یعنی در مسیر بهبود گام برداشته‌اید.

 برای بسیاری از کسانی که در دام افیون اسیر هستند قدم اول سخت‌ترین است و احساس می‌کنند توانایی آن را ندارند، اما این تردید بدیهی است و نباید نگران آن بود زیرا ترک اعتیاد با تغییرات زیادی همراه است.

افرادی که سوء مصرف مواد مخدر دارند و به دلخواه قدم در راه بهبودی گذاشته‌اند باید یکی از مراکز اقامتی خصوصی را برای ترک اعتیار انتخاب کنند که بیش از یک میلیون‌تومان برای آنها هزینه دارد تا ۱ یا ۲ ماه در کمپ‌ بمانند تا آماده حضوری موثر در عرصه زندگی اجتماعی و فردی شوند.

 کمپ‌هایی که به گفته مسئولان آن و مدیران بهزیستی با آن‌چیزی که در گذشته بیماران مبتلا به اعتیاد از حضور در آن واهمه داشتند، تفاوت بسیاری دارد و کادر تخصصی پزشک و روانشناس گام به گام تا بهبودی کامل در کنار فرد بیمار هستند.

علمی و بهداشتی بودن فرایند بهبودی در مراکز ترک اعتیاد

مسئول یک مرکز اقامتی میلادی دوباره بوشهر بیان کرد: افراد بیماری که تصمیم دارند برای بهبودی اقدام کنند ولی از ترس درد این فرآیند را آغاز نمی‌کنند بدانند که تحمل درد یک هفته‌ای برای خارج شدن سم از بدن ضروری است و راهی جز این وجود ندارد و در این مدت پزشک و مددیارهای مرکز که پیش از این مصرف کننده بوده‌اند و موفق شده‌اند از این معضل رهایی یابند به آنها کمک می‌کنند.

احمد فقیهی گفت: امروزه مراکز بازپروری مانند گذشته نیست که با فرد بیمار بدرفتاری و برخورد فیزیکی شود بلکه شورای هماهنگی نظارت به طور مستمر بر این مراکز نظارت دارد و کمپ ها با بهره گرفتن از روش‌های علمی، روانشناس و پزشک در کنار فرد برای کمک به بهبودی او هستند.

وی افزود: اولین نکته برای حضور در کمپ این است که این حضور تمایلی و فرد با پای خود برای درمان آمده باشد زیرا فرد برای رهایی از سوء مصرف مواد مخدر ۲۸ تا ۳۰ روز در کمپ اقامت می‌کند و در مواردی که روانشناس تشخیص دهد این مدت یک ماه دیگر نیز تمدید می‌شود.

مسئول مرکز اقامتی میلادی دوباره در باره فرآیند آغاز تا پایان مبارزه با اعتیاد در مراکز خصوصی ترک اعتیاد گفت: از روز اول حضور در کمپ پزشک متخصص مواد مخدر کار درمان بیمار را بدون استفاده از هیچ دارویی آغاز می‌کند و پس از گذشت  ۱۰ روز که در اصطلاح سم از بدن بیمار بیرون رفت، روانشناس به آنها خدمات مشاوره و گفتار درمانی ارائه می‌دهد، در جلسات روانشناسی گروهی شرکت می‌کنند و مراسم شکرگزاری، جلسات NA و صحبت با گروه همتا و مددیار که توانسته‌اند اعتیاد را شکست دهند خدمات دیگری است که به بهبودی هر چه بهتر بیماران می‌انجامد.

فقیهی تاکید کرد: پس از شیوع کرونا افرادی که تمایل به آغاز فرآیند ترک داشته باشند، برای حضور در مراکز باید ابتدا تست کرونا بدهند، از دادگستری نامه بگیرند و سپس مراجعه کنند و در بدو حضور در کمپ نیز یک هفته قرنطینه می‌شود.

دست خالی مراجعان و ضرورت حمایت خیران

مسئول مرکز اقامتی میلادی دوباره گفت: مرکز میلادی دوباره بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ نفر در سال پذیرش می‌کند که به طور میانگین ۱۰۰ نفر از آنان پس از بهبودی پاک می‌مانند و بسیاری از آنها  دوباره به کمپ مراجعه و با گذراندن چند روز در کمپ دوباره به جامعه بازمی‌گردند.

وی افزود: بیشتر افراد درگیر با اعتیاد زمانی به کمپ مراجعه می‌کنند که شغل، دارایی و خانواده خود را از دست داده‌اند، وضعیت مالی بسیار نامناسبی دارند و برای تامین هزینه درمان یک میلیون و ۴۰ هزار تومانی کمپ نیاز به کمک دیگران دارند.

فقیهی بیان کرد: بهزیستی از تعداد محدودی از آنها تا سقف۳۰۰ هزارتومان حمایت می‌کند که بسیار کم است. ما روزانه ۲  مراجعه کننده داریم که تامین هزینه درمان برای آنها سخت است و درصورتی که خیری دست این بیماران را بگیرد ما نیز دست او را می‌فشاریم زیرا کمپ نیز به دلیل بالا رفتن هزینه‌هایی مانند تامین غذا و سایر وسایل مورد نیاز اقامت یک‌ ماهه بیمار، قادر به کمک بیشتر نیست.

مسئول مرکز اقامتی میلادی دوباره بوشهر ادامه داد: خیران جامعه که برای مدرسه‌سازی، مسجدسازی و بسیاری از موارد کمک می‌کنند به خاطر دید بسیاری بدی که در جامعه نسبت به معتادان به مواد مخدر وجود دارد کمک زیادی در این زمینه نکرده‌اند زیرا از دید جامعه این افراد سربار هستند در حالی که دست‌سازه‌های هنرمندانه آنها در کارگاه این مرکز نشان می‌دهد که درصورت بهبود می‌توانند به فردی مفید برای جامعه تبدیل شوند.

وی پیشنهاد کرد: سازمان های مردم نهادی برای حمایت مالی از بیمارانی که قصد بازگشت دارند  تشکیل شود که در این صورت اتفاق مثبت و بزرگی رخ می‌دهد.

فعالیت مددیاران بهبود یافته در مراکز ترک اعتیاد تجربه موفق و مشوق برای دیگر معتادان

حضور و فعالیت مددیاران و همتایانی که در گذشته‌ای نه چندان دور خود نیز اسیر اعتیاد بوده‌اند در مراکز ترک اعتیاد که اکنون نمونه‌ای موفق در مقابل دیدگان کسانی هستند که به تازگی گام در راه درمان گذاشته‌اند بسیار موثر است تا جایی که بیشتر کارکنان مراکز ترک اعتیاد را افرادی تشکیل می‌دهند که خودشان روزی مسیر سخت و پر التهاب ترک مصرف مواد را گذرانده‌اند.

یکی از مددیارانی که پس از رهایی از اعتیادی چندسالی است که در مرکز اقامتی ترک اعتیاد کمک کار همنوعان خود شده‌است، گفت: بیمارانی که بهبود می‌یابند و مرکز بازپروری را به سلامت ترک می‌کنند ارتباط خود را با کمپ‌ها حفظ کنند.

وی ادامه داد: بیماری اعتیاد شباهت زیادی با دیابت دارد و همانطور که مبتلا به دیابت باید همیشه انسولین مصرف کند، حضور و ارتباط مستمر بیمار بهبودیافته با مراکز ترک اعتیاد می‌تواند با یادآوری تجربه‌های فرد و شرکت در گفتار درمانی پاکی فرد را تداوم ببخشد.

این جوان مددیار بیان کرد: فرد پس از شروع فرآیند ترک یک هفته درد شدیدی دارد و هیچ راهی غیر از تحمل این درد ندارد، تنها راه نجات افراد استفاده از جلسات NA است و بهتر است در سه ماه اول بهبودی به دلیل ضعف بدنی سرکار نروند و در جلسات گروهی کمپ شرکت کند تا با بهبود روحی و جسمی پس از این مدت فعالیت خود را آغاز کنند.

تامین ۲۵ تا ۵۰ درصد هزینه‌های ترک اعتیاد توسط بهزیستی

سرپرست معاونت توسعه پیشگیری بهزیستی استان بوشهر گفت: در این استان ۱۳ مرکز اقامتی بهبود و بازتوانی افراد با اختلال مصرف مواد مخدر داریم که هدف آنها درمان غیر دارویی مصرف کننده‌ها با رویکرد مشارکتی با گروه‌های همتا و خودیار است.

مهرناز اسکندری افزود: ظرفیت هر مرکز بین ۳۰ تا ۶۰ نفر است و اکنون ظرفیت مراکز به نسبت جمعیت مبتلایان به سوء مصرف مواد در استان بوشهر مناسب است.

وی عنوان کرد: در مراکز سرپایی خدمات دارویی و غیر دارویی انجام می‌شود و فرد بنا به شرایط خود تصمیم می‌گیرد در کمپ‌ها اقامت کند یا از مراکز خصوصی سرپایی درمان اعتیاد استفاده کند.

سرپرست معاونت توسعه پیشگیری بهزیستی بوشهر بیان کرد: هزینه اقامت در کمپ‌های درجه۱ ترک اعتیاد یک میلیون و ۴۰ هزار تومان است و این هزینه برای مراکز درجه ۲ و ۳ به ترتیب ۸۸۴ و ۷۲۸ هزار تومان است.

اسکندری با بیان اینکه اعتبارات بهزیستی در این زمینه محدود است و  بیشتر مراجعه کنندگان به کمپ‌ها نیز با مشکلات مالی مواجه هستند، گفت: بهزیستی  ۲۵ تا ۵۰ درصد از هزینه درمان افرادی که از سوی مددکار معرفی شوند را پرداخت می‌کند اما اعتبارات بهزیستی پاسخگوی نیاز استان بوشهر نیست.

سال گذشته ۱۰ هزار نفر در مراکز ترک اعتیاد بوشهر پذیرش شدند

علاوه بر بیمارانی که عزم خویش را برای مبارزه با اعتیاد جزم ساخته‌اند، معتادان متجاهر و بی‌خانمان از دیگر میهمانان مراکز ترک اعتیاد خصوصی بوشهر هستند که با حکم قضایی و از سوی پلیس مواد مخدر به کمپ‌های ترک اعتیاد ارجاع می‌شوند.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بوشهر گفت: سال گذشته نزدیک به ۱۰ هزار نفر در سطح استان پذیرش شده اند و خدمات ترک اعتیاد دریافت کرده‌اند که نیمی از آن‌ها در کمپ‌ها بستری شده‌اند و نیمی از آنها از خدمات مراکز سرپایی درمان اعتیاد و دی آی سی (DIC‌) استفاده کرده‌اند.

ارسطو ترکمان منش گفت: مراکز اقامتی ترک اعتیاد در همه شهرستان‌های استان بوشهر بجز دیر وجود دارد و ظرفیت مراکز بازپروری استان بوشهر تاکنون پاسخگوی مراجعه‌های داوطلبانه و اجباری مبتلایان به اعتیاد بوده‌است.

افرایش سرانه هزینه درمان معتادان متجاهر و بی خانمان

 وی افزود: هزینه معتادان متجاهر و بی خانمان که با دستور قضایی توسط پلیس مواد مخدر جمع‌آوری می‌شوند، از سوی ستاد مبارزه با مواد مخدر تامین و به حساب سازمان بهزیستی استان برای پرداخت به کمپ‌های خصوصی واریز می‌شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بوشهر  بیانکرد: سال گذشته این هزینه روزانه ۱۳ هزار تومان بود و اکنون به ۲۰ هزار تومان افزایش یافته است.

ترکمان منش اضافه کرد: خیران استان بوشهر نیز به طور متوسط درهر  ماه هزینه درمان ۴ تا ۵ بیمار بی‌بضاعت را به مراکز خصوصی ترک اعتیاد پرداخت می‌کنند.

برخورد قاطع با مراکز ترک اعتیاد غیرمجاز و متخلف بوشهر

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بوشهر اظهارداشت: درمان در همه کمپ‌های ترک اعتیاد این استان پرهیز مدار است و از  هیچ‌گونه دارویی برای ترک اعتیاد استفاه نمی‌شود.

ترکمان منش ادامه داد: در سال گذشته ۲ مرکز به دلیل برخورد نامناسب با بیماران در کمیسیون سازمان بهزیستی بررسی و رای تعطیلی آنها صادر شد.

وی ادامه داد: تاکنون سه مرکز غیر مجاز بازپروری معتادان در استان بوشهر شناسایی و تعطیل شده‌است که بیشتر مردم از وضعیت غیر مجاز بودن آنها اطلاع نداشته اند.

 دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بوشهر توصیه کرد: خانواده‌ها وقتی برای پذیرش به مرکزی مراجعه کردند باید پروانه فعالیت و موافقت اصولی آن مرکز که از طرف بهزیستی صادر شده‌است را مشاهده کنند یا در این مورد از مسئول آن بپرسند.

معتادان متجاهر پیش از ورود به مراکز ترک قرنطینه کرونا می‌شوند

ترکمان منش در باره پذیرش معتادان متجاهر در مراکز ترک اعتیاد استان بوشهر در دوره شیوع کرونا، گفت: از شروع بیماری کرونا افرادی که در کمپ‌ها بستری بودند به عنوان قرنطینه بعد از زمان بهبود نیز نگهداری شدند و پذیرش جدید صورت نگرفت که اکنون در نشستی با فرماندار، شهردار، حوزه فرهنگی و ورزشی و پلیس مواد مخدر توافق شد شهرداری فضایی را به عنوان مرکز قرنطینه در بوشهر اختصاص و بخش خصوصی تحویل دهد تا بیماران ۱۴ روز در آنجا نگه‌داری شوند و بعد از غربالگری و اطمینان از سلامت‌آنها برای ادامه درمان به کمپ‌های ترک اعتیاد وارد شوند.

 دبیر شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان بوشهر افزود: پیش‌بینی می‌شود این اقدام مهم تا یک ماه آینده اجرایی شود و پذیرش معتادان متجاهر و بی‌خانمان در مراکز ترک اعتیاد از سر گرفته شود.

مراکز خصوصی ترک اعتیاد استان بوشهر به عنوان نقطه آغاز زندگی بدون سوء مصرف مواد و تبعات اجتماعی، فردی و فرهنگی آن، بار درمان اعتیاد استان را بر دوش دارند و با توجه به اینکه تبعات اجتماعی اعتیاد برای جامعه بر هیچ‌کس پوشیده نیست دستگیری از افرادی که می‌خواهند بهبود یابند اما توان مالی تامین هزینه کمپ را ندارند کمک بزرگی به سلامت جامعه و زدودن غبار اعتیاد از دامان آن است.

 

منبع:
روند صعودی بیماری در چند روز گذشته کاهش‌یافته است/ هیچ رده سنی از ابتلا به کرونا در امان نیست
پیغام: دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر گفت: هرچند در یک ماه گذشته شاهد افزایش روند بروز بیماری کرونا در استان بوشهر بوده‌ایم اما با اعمال محدودیت‌ها و رعایت کردن دستورالعمل‌های بهداشتی اندکی موارد مثبت و بستری در چند روز گذشته کاهش‌یافته است.
كدخبر: 115731
1399/04/23

پیغام: دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر گفت: هرچند در یک ماه گذشته شاهد افزایش روند بروز بیماری کرونا در استان بوشهر بوده‌ایم اما با اعمال محدودیت‌ها و رعایت کردن دستورالعمل‌های بهداشتی اندکی موارد مثبت و بستری در چند روز گذشته کاهش‌یافته است.

به گزارش «پیغام»؛ دکتر سعید کشمیری در نشست ستاد استانی مقابله با کرونا در استان بوشهردر این باره اظهار داشت: رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تصریح کرد: رعایت نکردن دستورالعمل‌های بهداشتی منجر به افزایش بروز بیماری کرونا می‌شود به همین دلیل مردم تا اطلاع ثانوی باید نسبت به رعایت فاصله‌گذاری اجتماعی، حضور نیافتن در تجمع‌ها و زدن ماسک توجه داشته باشند.

وی با بیان اینکه میانگین افراد جان‌باخته در اثر ویروس کرونا در استان بوشهر ۵۵ سال است،افزود: آمارها در استان بوشهر نشان می‌دهد 43 درصد از جان‌باختگان ناشی از کرونا زیر ۶۰ سال هستند به نحوی که کمترین سن فرد فوت‌شده، نوزاد ۲۵ روزه و بیش‌ترین سن ۹۳ سال بوده و این آمار بیانگر این است که هیچ رده سنی از ابتلا به ویروس کرونا در امان نیست.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان کرد: با افزایش موارد مثبت در یک ماه اخیر بستری و موارد مرگ نیز در استان افزایش یافت به نحوی که بر اساس آخرین آمار ۳۳۳ بیمار در بخش‌های کرونایی بیمارستان‌های استان بوشهر بستری نفر هستند که ۵۱ مورد در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بستری و از این تعداد ۳۲ نفر از آن‌ها با کمک دستگاه نفس می‌کشند.

کشمیری اضافه کرد: همچنین شمار جان‌باختگان ناشی از ابتلا به ویروس کرونا از ۱۳ نفر تا ۱۷ خرداد امروز به ۱۶۲ نفر رسیده است و این بیانگر وضعیت قرمز استان بوشهر است و مردم می‌توانند با رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی جلو مرگ‌ومیر عزیزان خود را بگیرند.

به گفته این مقام مسئول در استان، آمارها نشان می‌دهد از اسفند تا خردادماه تنها ۲ هزار ابتلا به ویروس کرونا در استان شناسایی شد اما از ۱۷ خرداد تاکنون با بی‌توجهی نسبت به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی این رقم به ۶ هزار و ۷۰۰ نفر افزایش‌یافته است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در خصوص تخت‌های بیمارستانی گفت: ۵۰۰ تخت بیمارستان‌های این استان برای بیماران مبتلا به ویروس کووید ۱۹ پیش‌بینی‌شده که اکنون ۳۷۰ تخت از این شمار پر است.

کشمیری اضافه کرد: با همه‌گیری بیماری کرونا با اعمال محدودیت‌های ۲ هفته‌ای اندکی شرایط استان در زمینه بستری بهتر شده اما همچنان در وضعیت قرمز قرار داریم و مردم ملزم به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی هستند چراکه با اندکی غفلت این بیماری حالت انفجاری به خود می‌گیرد و به راحتی شاهد از دست رفتن عزیزانمان خواهیم بود.

دبیر ستاد مقابله با کرونا در استان بوشهر خاطرنشان کرد: تاکنون باهمت همه نهادها کمک‌های خوبی از سوی بخش‌های مختلف ازجمله فعالان اقتصادی و کمک نزدیک به ۱۰ میلیارد تومانی شرکت‌های پتروشیمی و تلاش استانداری برای راه‌اندازی بیمارستان ۱۱۰ تختخوابی شهدای هسته‌ای بوشهر بوده‌ایم.

منبع:
حذف دفترچه‌های بیمه تا ۵ ماه دیگر
پیغام: معاون بیمه‌ای سازمان تأمین اجتماعی از حذف دفترچه‌های بیمه تامین اجتماعی طی ۵ ماه آینده خبر داد.
كدخبر: 115730
1399/04/23

به گزارش «پیغام»؛ مهرداد قریب، در خصوص حذف دفترچه‌های درمانی به مهر گفت: امیدواریم طی پنج ماه آینده بتوانیم با همکاری وزارت بهداشت در ارتباط با حذف دفترچه‌های درمانی اقدامات لازم را انجام دهیم.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای خرداد تأمین اعتبار دفترچه‌های درمانی حذف شد، گفت: این موضوع باعث شد ۳۸ میلیون بار مراجعه به شعب و کارگزاری‌ها کاهش پیدا کند و بیمه‌شدگان نسبت به این موضوع رضایتمندی خوبی داشتند. از این پس نیز بیمه‌شدگان برای تأمین اعتبار نیازی به مراجعه به شعب ندارند و خود به خود دفترچه‌های آنها تأمین اعتبار می‌شود و از طریق یو اس اس دی و ۶ روشی که اعلام شده است، می‌توانند از اعتبار دفترچه‌های خود مطلع شوند.

معاون سازمان تامین اجتماعی تاکید کرد: تمام بیمارستان‌های دولتی و خصوصی و ۲۲ هزار مطب که طرف قرارداد ما هستند برای تمامی آنها این امکان ایجاد شد که بتوانند برای استحقاق درمان و تأمین اعتبار دفترچه‌های بیمه اقدام کنند و نیازی به همراه داشتن دفترچه بیمه نیست.

قریب همچنین در خصوص همپوشانی بیمه‌ای نیز گفت: بر اساس اقداماتی که از سال گذشته آغاز شده تاکنون ۳۰۰ هزار همپوشانی بیمه‌ای بررسی و رفع شده و افرادی که دفترچه درمانی در سایر صندوق‌های بیمه‌ای داشته‌اند، کنسل شده است

منبع:
فیلم/اعتراض دامداران به همراه گوسفندانشان
دامداران یکی از روستاهای استان یزد به ‌همراه گوسفندانشان در جهاد کشاورزی اعتراض کردند.
كدخبر: 115729
1399/04/23

 

منبع:
یک تیم آلمانی خواستار جذب طارمی شد
طارمی در تابستان به عضویت تیم ریو اوه پرتغال درآمد و موفق شد در اولین فصل حضور در فوتبال اروپا خوش بدرخشد و در ۳۴ بازی برای این تیم ۲۲ گل به ثمر رسانده که از جمله ۱۴ گل در لیگ پرتغال بوده است.
كدخبر: 115728
1399/04/23

پیغام: تیم فوتبال وردربرمن آلمان مذاکرات برای جذب مهدی طارمی را شروع کرده است.

به گزارش «پیغام» به نقل از ایسنا به نقل از SID، وردربرمن توانست با کنار زدن هیدنهایم در نهایت در بوندسلیگا بماند و اکنون به دنبال تقویت برای فصل جدید رقابت‌های بوندسلیگاست. در همین راستا سران تیم آلمانی، مهدی طارمی، مهاجم تیم فوتبال ایران و فعلی ریو اوه پرتغال را مدنظر قرار دارند تا او را به خدمت بگیرند.

طارمی در تابستان به عضویت تیم ریو اوه پرتغال درآمد و موفق شد در اولین فصل حضور در فوتبال اروپا خوش بدرخشد و در ۳۴ بازی برای این تیم ۲۲ گل به ثمر رسانده که از جمله ۱۴ گل در لیگ پرتغال بوده است.

این در حالی است که گفته می‌شود طارمی از چند تیم مطرح پرتغال نیز پیشنهاد بازی دریافت کرده است.

منبع:
"پرایدت رو بده 3 روز پورشه سوار شو"
اینفلوئنسرهای اینستاگرامی نیز پول خوبی پرداخت می‌کنند و هر روز به تعداد آنها افزوده می‌شود که فقط برای ساخت کلیپ، ماشین لوکس می‌خواهند
كدخبر: 115727
1399/04/23

«شاید باورتان نشود؛ زیر آسمان همین شهر، دامادی پراید کار کرده خود را در ازای کرایه یک دستگاه خودروی لوکس برای عروسی و ۳ روز مسافرت ماه عسل، به کرایه دهنده واگذار کرده است.»

به گزارش عصر ایران به نقل از دنیای اقتصاد، یکی از فعالان صنف کرایه‌دهنده خودروهای لوکس » گفت: برای کرایه یک‌هفته‌ای یک دستگاه پورشه مدل ۲۰۱۵ باید معادل یک دستگاه پراید مدل ۹۹ هزینه بپردازید. خدمات کرایه خودرو یکی از صنف‌هایی است که عمر زیادی از آن نمی‌گذرد. توریست‌پذیرنبودن ایران و نبود سیستم مشخص برای اخذ ضمانت‌های لازم باعث شده که این شغل پردرآمد مغفول بماند. در سال‌های اخیر در تهران و کیش اجاره ماشین لوکس و خارجی رونق خوبی داشته تا این که کرونا و به همراه آن جهش چند برابری قیمت ارز بازار این صنف را به رکود برد. هرچند با نزدیک شدن ماه محرم و شروع سفرهای تابستانی اندکی وضعیت بهتر شده است.

کاهش ۷۰ درصدی درآمد

طباطبائی که با بیش از ۷۰ خودروی لوکس از قدیمی‌های این صنف شناخته می‌شود، در خصوص آخرین وضعیت این صنف گفت: معمولا اوج بازار کار ما در ایام عید است که امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا و بسته شدن جاده‌ها نسبت به سال گذشته ۷۰ درصد کاهش داشتیم اما از اردیبهشت ماه تاکنون وضعیت بهتر شده و آنهایی که در عید نتوانستند به مسافرت بروند اکنون در حال جبران کردن هستند. نکته دیگر آن که ماه محرم به خصوص ۱۵ روز اول اوج بازار ماست. مردم برای رفتن به شهرهای خود و نشان دادن پرستیژ اقدام به کرایه ماشین های لوکس می کنند.

او درباره کرایه خودرو توسط اتباع خارجی و توریست‌ها گفت: توریست‌ها معمولا به دنبال خودروی اکونومی هستند که نهایت دنده آنها اتومات باشد اما مشتریان خودروهای لوکس اغلب شرکت‌های داخلی که برای تشریفات، خودرو کرایه می‌کنند یا افراد اینفلوئنسر اینستاگرامی هستند که بیشتر در کسب و کارهای «چگونه یک شبه پولدار شویم» یا «رازهای موفقیت چیست» فعالیت می‌کنند. اینفلوئنسرها مشتریان جدید هستند که به صورت پارت‌تایم و نهایت دو روزه ماشین کرایه می‌کنند.

طباطبائی در باره شرایط لازم برای کرایه یک خودرو گفت: مدارک لازم برای کرایه خودرو، ارائه سند ملک یا یک چک به اندازه ارزش ماشین و ۵ تا ۷ درصد ارزش ماشین پول نقد است که به عنوان دپوزیت گرفته می‌شود که اگر تصادف، خسارت یا جریمه‌ای صورت گرفت از آن مبلغ کسر شود و کل کرایه نیز همان ابتدای کار گرفته می شود.

دردسرها و کلاهبرداری‌ها

وی درباره دردسرها و کلاهبرداری‌های معمول در این حوزه گفت: متاسفانه در یکی، دو سال اخیر شاهد افزایش کلاهبرداری در این حوزه بودیم. بدین صورت که ماشین را کرایه می‌کنند و معمولا در شهرهای دیگر با نصف قیمت می‌فروشند تا روز سند زدن مبلغی به عنوان بیعانه می گیرند، خودرو را به خریدار جدید تحویل می‌دهند و سپس متواری می شوند. مشکل دیگر این است که بسیاری از شرکت‌ها یا افراد فعال در این حوزه، خودرو ندارند و واسطه‌گری می‌کنند. خودرو را از مالک به نصف قیمت می‌گیرند و اجاره می‌دهند اما زمانی که خودرو ایراد پیدا کند یا تصادفی صورت بگیرد، درد سرها برای دو طرف آغاز می شود.

افزایش قیمت ارز

طباطبائی ادامه داد: افزایش قیمت خودرو و ارز سبب بالا رفتن قیمت قطعات و سرویس ماشین شده، به طور مثال اگر تراکنش ماهانه ما با تعمیرگاه ۳۰۰ میلیون تومان بود الان به ۷۰۰ میلیون تومان رسیده است. ضمن آن که بیمه خودروها متناسب با افزایش قیمت آنها چند برابر شده یا این که اصلا بیمه نمی‌کنند. بعد از برجام وضعیت عالی شد. حضور شرکت‌های خارجی و هیات‌های تجاری باعث رونق کسب و کار ما شد. ضمن آن که شرکت‌های ایرانی برای استقبال از کارشناسان یا مدیران خارجی اقدام به کرایه خودرو با راننده یا بدون راننده می کردند اما اکنون مشتریان شرکتی به کمتر از ۲۰ درصد رسیده است.

وی درباره سایر مشتریان هم گفت: برج‌سازها و انبوه‌سازان هم مشتریان ما هستند مخصوصا اکنون که قیمت مصالح یک شبه افزایش پیدا کرده مجبور شدند ماشین خودشان را برای تامین نقدینگی به فروش برسانند اما برای حفظ کلاس و پرستیژ، اقدام به کرایه همان خودروی قبلی خود می‌کنند. او درباره ارزان‌ترین و گران‌ترین خودروهای کرایه‌ای‌ بدون راننده در تهران گفت: ارزان‌ترین خودرو پژو ۲۰۶ شبی ۳۵۰ هزار تومان و گران‌ترین خودرو مازراتی به ازای هر شب ۱۲ میلیون تومان است.

مشتریان خاص

سعیدی یکی دیگر از فعالان این حوزه که در تهران و جزیره کیش مشغول فعالیت است با اشاره به برخی مشتریان خاص گفت: ما مشتریانی داریم که کمتر از ۲۵ سال سن دارند و حتی گواهینامه ندارند اما به دنبال کرایه  بنز اس ۵۰۰ هستند و حاضرند به جای کرایه شبی ۴ میلیون، شبی ۷ میلیون بپردازند که برخی از همکاران ما این شرایط را قبول می‌کنند زیرا در تمام خودروها جی پی اس نصب شده و آنلاین مشخص می شود و می‌توان در هر نقطه از کشور با فشردن یک دکمه ماشین را  در همان لحظه خاموش کرد پس نگرانی بابت گم شدن ماشین ندارند.

فروختن خودرو برای ماه عسل

او درباره سایر مشتریان گفت: عروس و دامادها تا دو سال پیش ۵۰ درصد مشتریان ما را شامل می‌شدند اما اکنون این عدد به کمتر از ۲۰ درصد رسیده. کمتر دامادی توانایی کرایه خودرو شبی ۵ میلیون را دارد. البته موردی بوده که داماد پراید کار کرده خود را در ازای کرایه یک خودروی لوکس برای عروسی و ۳ روز مسافرت ماه عسل به طور کامل به کرایه‌دهنده واگذار کرده است. یعنی برای کرایه‌کردن یک پورشه مدل ۲۰۱۵ حاضر شده پراید خود را بدهد. اینفلوئنسرهای اینستاگرامی نیز پول خوبی پرداخت می‌کنند و هر روز تعداد آنها افزوده می شود که فقط برای ساخت کلیپ، ماشین می‌خواهند؛ به خصوص آنها که صفحه‌های «چگونه پولدار شویم» یا «راه‌های موفقیت» را آموزش می‌دهند اما به‌دلیل حاشیه‌ها و مشکلاتی که امکان دارد به وجود آید معمولا از کرایه دادن خودرو به آنها خودداری می‌کنیم.

منبع:
عکس/ بازار وکیل شیراز در روزهای کرونا
امسال با افزایش آمار بیماران مبتلا به ویروس کرونا بازار وکیل ، سرای مشیر و بازارهای اطراف خلوت و اکثر کسبه فروشی ندارند.
كدخبر: 115726
1399/04/23

 

 

 

 

 

 

 

 

 

منبع:
برازجان لرزید
زلزله‌ای به بزرگی ۳.۸ درجه در مقیاس امواج درونی زمین، برازجان مرکز شهرستان دشتستان را لرزاند.
كدخبر: 115725
1399/04/23

به گزارش «پیغام» به نقل از مرکز لرزه نگاری کشوری زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۳.۸ درجه در مقیاس امواج درونی زمین ساعت ۰۹:۴۸ امروز -دوشنبه ۲۳ تیر- شهر برازجان را لرزاند.

این زلزله در عمق ۱۰ کیلومتری زمین اتفاق افتاده و کانون آن ۱۰ کیلومتری برازجان، ۱۸ کیلومتری آبپخش (دشتستان) و ۲۰ کیلومتری سعدآباد(دشتستان)، بوده است.

  

منبع:
ماسک تان خیس شد، عوض کنید
پیغام: معاون فنی مرکز بهداشت بوشهر گفت: اگر ماسک بر اثر عرق کردن خیس شود،دیگر قابل استفاده نیست.
كدخبر: 115724
1399/04/23

پیغام: معاون فنی مرکز بهداشت بوشهر گفت: اگر ماسک بر اثر عرق کردن خیس شود،دیگر قابل استفاده نیست.

به گزارش«پیغام»، محمدمهدی خواجه‌ئیان به استفاده از ماسک  تاکید کرد و گفت: این روز‌ها که هوا در استان گرم و مرطوب است ممکن است ماسک هنگام کار یا حضور در محیط‌ های مختلف بر اثر عرق کردن، خیس شود که در این صورت باید آن را عوض کرد.

او همچنین با تاکید دوباره بر باز کردن در و پنجره هنگام استفاده از وسایل خنک کننده، ادامه داد: همه باید دقت کنند که هنگام روشن بودن وسایل خنک کننده در یا پنجره‌ای را باز بگذارند تا هوا جریان داشته باشد، زیرا ثابت شده که این وسایل در انتشار ویروس کرونا نقش دارند.

 

 

منبع:
زمان برگزاری آزمون های وزارت بهداشت به تعویق افتاد
رییس مرکز سنجش آموزش پزشکی از به تعویق افتادن زمان برگزاری آزمون های وزارت بهداشت در هفته آینده خبر داد.
كدخبر: 115723
1399/04/23

به گزارش «پیغام»؛ سعید هاشمی نظری رییس مرکز سنجش آموزش پزشکی در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان، از تغییرزمان برگزاری آزمون‌های هفته آینده وزارت بهداشت خبر داد و گفت: آزمون دکتری وزارت بهداشت که قرار بود در تاریخ ۲۷ تا ۳۰ تیرماه برگزار شود، بنابر اطلاعیه وزارت بهداشت لغو شد.

رییس مرکز سنجش آموزش پزشکی با اشاره به سایر آزمون های وزارت بهداشت که زمان آنها تغییر کرده است، گفت:زمان برگزاری آزمون صلاحیت بالینی پزشکی، آزمون زبان وزارت بهداشت (MHLE) و آزمون غربالگری المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی هم تغییر کرد.

او ادامه داد: تاریخ و زمان برگزاری جدید آزمون‌های فوق الذکر پس از ابلاغ وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی اطلاع رسانی خواهد شد.

منبع:
مصرف این سبزیجات برای کودکان الزامی است
یکی از مشکلات بزرگ بسیاری از افرادی که کودکانی خردسال دارند این است که کودکان آنان سبزیجات نمی‌خورند، اما مصرف برخی سبزیجات برای کودکان الزامی است.
كدخبر: 115722
1399/04/23

پیغام: یکی از مشکلات بزرگ بسیاری از افرادی که کودکانی خردسال دارند این است که کودکان آنان سبزیجات نمی‌خورند، اما مصرف برخی سبزیجات برای کودکان الزامی است.

به گزارش «پیغام» به نقل از انتخاب، اگرچه کودکان امروزی بیشتر مایلند خوراکی‌هایی مانند چیپس و پفک بخورند، اما مصرف خوراکی‌های سالمی مثل سبزیجات نیز بسیار الزامی است.

فلفل دلمه‌ای

فلفل دلمه‌ای سرشار از آنتی اکسیدان است و برای ریه‌ها، قلب و بینایی بچه‌ها مفید محسوب می‌شود. طبیعتا بسیاری از بچه‌ها از خوردن فلفل دلمه‌ای فراری هستند با این حال می‌توان امیدوار بود فلفل دلمه‌ای پخته را مصرف کنند.

قارچ
قارچ منبع عالی پتاسیم، تریپتوفان، سلنیوم و مس است. قارچ یک میان وعده عالی برای کودکان است که می‌تواند به شکل پخته و خام مصرف شود. بهتر است قارچ را کنار غذا‌های کودکان سرو کنید.

چغندر
آیا تا به حال به رنگ موجود در چغندر دقت کرده اید؟ رنگ قرمز درخشان چغندر از فیتون‌ها است. این خوراکی با مهار سلولی می‌تواند از شما در برابر سرطان محافظت کند.

کلم
کلم را می‌توان به صورت خام یا پخته میل کرد. کلم منبع عالی ویتامین K.، ویتامین C. و فیبر است. سولفور موجود در کلم نیز در کمک به کبد شما برای خنثی کردن مواد سمی مفید است.

نخود فرنگی
بسیاری از بچه‌ها به نخود فرنگی علاقه مندند. نخود فرنگی سرشار از چندین ویتامین B. است و برای سوخت و ساز چربی‌ها، پروتئین‌ها و کربوهیدرات‌ها مهم است.

منبع:
درواز‌ه‌بان پرسپولیس سرانجام راهی بلژیک شد
درواز‌ه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس سرانجام راهی بلژیک شد. بیرانوند در حالی به بلژیک رفت که پیش از این دو بار در فرودگاه حضور یافته اما بنا به دلایلی موفق به پرواز به این کشور نشده بود.
كدخبر: 115721
1399/04/23

پیغام: درواز‌ه‌بان تیم فوتبال پرسپولیس سرانجام راهی بلژیک شد.

به گزارش «پیغام» به نقل از تسنیم، علیرضا بیرانوند پس از حل مشکلات خروجی‌اش در نهایت موفق شد بامداد امروز تهران را به مقصد بلژیک ترک کند. این دروازه‌بان قرار است ابتدا در تست‌های پزشکی باشگاه آنتورپ شرکت کند و بعد از آن در تمرینات این تیم حاضر شود.

بیرانوند در حالی به بلژیک رفت که پیش از این دو بار در فرودگاه حضور یافته اما بنا به دلایلی موفق به پرواز به این کشور نشده بود.

منبع:
پیش فروش ۳ محصول جدید سایپا آغاز شد
پیش فروش ۳ محصول جدید سایپا شامل شاهین، کوییک- اس و ساینا- اس آغاز شد.
كدخبر: 115720
1399/04/23

پیغام: پیش فروش ۳ محصول جدید سایپا شامل شاهین، کوییک- اس و ساینا- اس آغاز شد.

به گزارش «پیغام» به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، صبح امروز (۲۳ تیر ۹۹) ثبت نام برای پیش فروش ۳ محصول جدید سایپا آغاز شد. در طرح جدید پیش‌فروش محصولات گروه خودروسازی سایپا سه خودرو شاهین، کوییک s و ساینا s نیز به بازار عرضه خواهند شد.

در این طرح خودروهای شاهین با پیش ‌پرداخت ۸۰ میلیون تومان و موعد تحویل اسفندماه ۹۹، کوییک اس با پیش‌پرداخت ۴۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و موعد تحویل بهمن و اسفند ۹۹ و خودرو ساینا اس با پیش‌پرداخت ۳۹ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و موعد تحویل دی، بهمن و اسفند ۹۹ عرضه خواهند شد.

منبع:
سقف انتقال کارت به کارت افزایش پیدا کرد
پیغام: سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت (شتابی و درون بانکی) از طریق درگاه‌های اینترنتی، خودپرداز‌ها و کیوسک از مبلغ سی میلیون ریال در هر شبانه روز از مبدأ هر کارت به شصت میلیون ریال افزایش یافت.
كدخبر: 115719
1399/04/23

پیغام: بانک مرکزی باتوجه به روند صعودی ویروس کرونا در کشور و لزوم کاهش مراجعات حضوری به شعب، ضمن تأکید بر ارائه هرچه بیشتر خدمات غیرحضوری به هم وطنان توسط شبکه بانکی، در بخشنامه‌ای سقف خدمات مبتنی بر کارت را افزایش داد.

به گزارش «پیغام» به نقل ازایلنا، با توجه به روند صعودی و شروع موج دوم بیماری کرونا در کشور و در راستای مدیریت، کنترل و پیشگیری از شیوع این ویروس، از شبکه بانکی تقاضا می‌شود، به صورت موقت، بر ارائه هرچه بیشتر خدمات غیرحضوری به منظور تسهیل استفاده هم‌وطنان از درگاه‌های غیرحضوری و کاهش مراجعات حضوری مردم به شعب و دستگاه‌های خودپرداز، تمرکز کنند.

براین اساس، سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت (شتابی و درون بانکی) از طریق درگاه‌های اینترنتی، خودپرداز‌ها و کیوسک از مبلغ سی میلیون ریال در هر شبانه روز از مبدأ هر کارت به شصت میلیون ریال افزایش یابد.

همچنین سقف مجاز انتقال وجه کارت به کارت از طریق پرداخت ساز‌ها از ده میلیون ریال به سی میلیون ریال با حصول اطمینان از انطباق شماره ملی دارنده کارت و شماره ملی دارنده سیم کارت انجام دهنده تراکنش قابل افزایش است. با توجه به خطرات ناشی از سوء استفاده‌های احتمالی در صورت عدم اعمال کنترل فوق، افزایش سقف انتقال وجه مجاز نیست.

در همین راستا، امکان تمدید تاریخ انقضاء کارت‌های بانکی بدون نیاز به مراجعه حضوری مشتری به مدت یک سال و تا اطلاع ثانوی بلامانع است. ضروری است اقدامات لازم برای احراز هویت غیرحضوری و اطلاع‌رسانی به مشتریان انجام شود.

خاطر نشان می‌شود رعایت مفاد این بخشنامه تا اطلاع ثانوی لازم الاجرا بوده و بازگشت به وضعیت عادی با ابلاغ این بانک انجام خواهد شد.

منبع:
جنجال جدید محسن افشانی؛ واقعی یا برای جذب فالوئر؟
این اولین باری نیست که جنجال‌های عجیب درباره افشانی فضای مجازی را دربرمی‌گیرد و این احتمال وجود دارد که این سناریویی برای جذب فالوئر بیشتر برای صفحات مجازی اش باشد.
كدخبر: 115718
1399/04/23

به گزارش «پیغام» خراسان نوشت؛ به‌تازگی مصاحبه‌ای از همسر محسن افشانی بازیگر سینما و تلویزیون در یکی از خبرگزاری‌ها منتشر شده که موجی از جنجال جدید را درباره او در فضای مجازی به همراه داشته است.

همسر او در این مصاحبه مدعی شده که افشانی مادر و کارگر خانه آن ها را کتک زده و عکس های خصوصی او را هم منتشر کرده است و آن‌ها قرار است از هم جدا شوند.

البته این اولین باری نیست که جنجال‌های عجیب درباره افشانی فضای مجازی را دربرمی‌گیرد و این احتمال وجود دارد که این سناریویی برای جذب فالوئر بیشتر برای صفحات مجازی اش باشد.

منبع:
تصاویر/ مراسم عقد در حرم حضرت معصومه(س)
اتاق عقد حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(س) بعد از یک دوره تعطیلی به علت جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، در دهه کرامت بازگشایی شد و هر روز با رعایت پروتکل‌های بهداشتی به صورت محدود میزبان زوج‌های جوان است.
كدخبر: 115717
1399/04/23

 

منبع:
عکس/امروز دوشنبه ۲۳ تیرماه ۱۳۹۹
امروز دوشنبه ۲۳ تیرماه ۱۳۹۹مطابق با ۲۱ ذی‌القعده ۱۴۴۱ هجری قمری و ۱۳ جولای ۲۰۲۰ میلادی است.
كدخبر: 115716
1399/04/23

امروز دوشنبه ۲۳ تیرماه ۱۳۹۹مطابق با ۲۱ ذی‌القعده ۱۴۴۱ هجری قمری و ۱۳ جولای ۲۰۲۰ میلادی است.

از مناسبت‌های مهم امروز در تقویم ملی می‌توان به افتتاح اولین مجلس خبرگان رهبری اشاره کرد

  

منبع:
امروز دوشنبه ۲۳ تیرماه ۱۳۹۹
امروز دوشنبه ۲۳ تیرماه ۱۳۹۹مطابق با ۲۱ ذی‌القعده ۱۴۴۱ هجری قمری و ۱۳ جولای ۲۰۲۰ میلادی است.
كدخبر: 115715
1399/04/23

 امروز دوشنبه ۲۳ تیرماه ۱۳۹۹مطابق با ۲۱ ذی‌القعده ۱۴۴۱ هجری قمری و ۱۳ جولای ۲۰۲۰ میلادی است.

از مناسبت‌های مهم امروز در تقویم ملی می‌توان به تولد لیلی گلستان(۱۳۲۳)، افتتاح اولین مجلس خبرگان رهبری(۱۳۶۲)، درگذشت مهدی حمیدی شیرازی(۱۳۶۵)، درگذشت عبدالهادی حائری، مورخ معاصر(۱۳۷۲)، درگذشت منصور نریمان، پدر عود ایران(۱۳۹۴)، درگذشت جمشید ارجمند(۱۳۹۵) و درگذشت مریم میرزاخانی(۱۳۹۶) اشاره کرد.

در تقویم میلادی نیز برای امروز مناسبت‌هایی همچون آتش‌سوزی بزرگ شهر رم پایتخت امپراطوری روم(۶۴ م) و کشتار جمعی مسلمانان بوسنی توسط صرب‌ها در شهر سربرنیتسا ثبت شده است.

منبع:
اظهارات ضرغامی علیه آملی لاریجانی با چه انگیزه ای؟
اظهارات ضرغامی و انتقاداش از رییس پیشین دستگاه قضا شاید اثبات تلاش برای قرار گرفتن در دسته کنشگرانی است که دست‌کم در گفتار بر «عدالت‌محوری»، «فسادستیزی» و البته «نه چپ و نه راست» تاکید دارند؛ پارامتر‌هایی که این روز‌ها برای رای‌آوری و انتخابات به کار می‌آید.
كدخبر: 115714
1399/04/23

پیغام: عزت‌الله ضرغامی زمانی که صداوسیما را ترک می‌کرد به عنوان یک اصولگرای تند و تیز شناخته می‌شد و دوره ۱۰ ساله مدیریتی‌اش در «رسانه ملی» دلیل بر این مدعاست.

به گزارش «پیغام»؛ اعتماد در ادامه نوشت: پس از آن و به خصوص در آستانه انتخابات ۹۶، اما تلاش کرد با ورود به فضای مجازی، گفتگو با رسانه‌های مختلف و اظهارنظر‌های خلاف انتظار، چهره سیاسی‌اش را ترمیم کند و حالا می‌توان او را بخشی از جریان سیاسی اصولگرا دانست که تلاش می‌کند «عدالت‌محور» باشد و البته با تدارک «صبحانه‌های سیاسی» نشان دهد به منتهی‌الیه هیچ طیفی وابسته نیست، بلکه میانه راه ایستاده است.

اظهارات دیروز ضرغامی و انتقاداش از رییس پیشین دستگاه قضا نیز شاید اثبات تلاش برای قرار گرفتن در دسته کنشگرانی است که دست‌کم در گفتار بر «عدالت‌محوری»، «فسادستیزی» و البته «نه چپ و نه راست» تاکید دارند؛ پارامتر‌هایی که این روز‌ها برای رای‌آوری و انتخابات به کار می‌آید. علاوه بر این به نظر می‌رسد که ضرغامی درست جایی ایستاده که پیش از این، محمود احمدی‌نژاد و یارانش ایستاده بودند؛ جایی مقابل رییس سابق دستگاه قضا و نزدیکانش.

گفت‌وگوی سایت انتخاب با عزت‌الله ضرغامی فضایی مبتنی بر فرهنگ و رسانه دارد. پرسش‌ها و پاسخ‌ها با نقش شورای عالی انقلاب فرهنگی و شورای عالی فضای مجازی آغاز شده و ادامه یافته؛ دو نهادی که ضرغامی عضوشان است و او در خلال این گفتگو نسبت به فضای مجازی رویکردی به مراتب متفاوت از سایر اصولگرایان اتخاذ کرده؛ رویکردی که نقل کرده برخی آن را «اغراق‌آمیز» می‌دانند.

ضرغامی فضای مجازی را افشاکننده فساد می‌داند و جالب اینکه از این گزاره پلی به ماجرای اکبر طبری می‌زند و با مرور داستان این معاون سابق قوه قضاییه تاکید دارد، «آملی‌لاریجانی نمی‌تواند بگوید فساد طبری به من ربطی ندارد!» این مدیر اسبق صداوسیما معتقد است که «فضای مجازی آمده انقلاب اسلامی را نجات دهد»، هرچند برخی به او انتقاد کنند که «این حرف غلو و اغراق است»، او باور دارد که «اگر سلامت و تداوم جمهوری اسلامی وابسته به نظارت عمومی است، اگر امر به معروف و نهی از منکر، اساس دین و نظام و اساس قیام اباعبدالله است ابزار تحقق آن در دنیای امروز فضای مجازی است.»

ضرغامی به‌طور تلویحی به اظهارات محمدجعفر منتظری، دادستان کل کشور که اخیرا گفته بود «فساد را به ما اطلاع دهید، در فضای مجازی منتشر نکنید» نیز اشاره کرده و می‌گوید: «اگر بگوییم اصلا این حرف‌ها را در فضای مجازی نزنید، ما یک دفتر و یک کانال ارتباطی می‌دهیم، هر مطلبی دارید به ما بگویید رسیدگی می‌کنیم، نادرست است.» او دلیل جالبی هم برای این اظهارنظرش دارد و معتقد است که «ممکن است رسیدگی‌کننده همانی باشد که ما از او شکایت داریم. اگر هر قدرتی بدون نظارت فسادآفرین است، حتما مدیران دستگاه قضا بیشتر به این نظارت نیازمندند. اگر شما این نظارت را هم به خودشان دادید، از دل آن آقای طبری درمی‌آید.»

اکبر طبری، مدیرکل امور مالی و معاون اجرایی سابق قوه قضاییه در زمان ریاست صادق آملی‌لاریجانی که این روز‌ها پرونده قطور فسادش به اتهاماتی، چون «پولشویی، رشوه، جعل و اعمال نفوذ» در دست بررسی است، امروز به مصداقی مناسب برای نظارت‌پذیر شدن قوه قضاییه بدل شده که ضرغامی نیز به آن اشاره می‌کند.

او باور دارد که اکبر طبری یک استثنا نیست و در همین راستا توضیح می‌دهد: «حالا برخی می‌گویند این حرف‌ها برای نظام خوب نیست، آبروریزی می‌شود، مردم دیگر اعتماد ندارند. ممکن است یک جا‌هایی تاثیر‌هایی بگذارد و برخی بگویند همه دزدند و دارند می‌خورند و می‌برند، اما اولا نظام متعلق به مردم است و نظام یک‌طرف نیست که مسوولان متولی آن باشند و مردم یک طرف دیگر. مردم اگر جایی احساس کنند یک بخشی از نظام دارد فاسد می‌شود، می‌آیند به میدان یا با سازوکار قانونی یا آتش به اختیار می‌گویند غلط کردی این کار را کردی...»

اگرچه شنیدن این اظهارات پیش‌رو و آوانگارد از عزت‌الله ضرغامی در سال‌های اخیر عجیب بوده و برخی معتقدند که کارکرد انتخاباتی دارد، اما او در بخشی از اظهاراتش برخلاف بسیاری از هم‌مسلکی‌ها تاکید دارد که رییس قوه قضاییه وقت نمی‌تواند بگوید که این فساد به من ربطی ندارد؛ چراکه به‌باور ضرغامی، دست‌کم «در این مصداق خاص، این سخن قابل قبول نیست. آن فرد از طرف رییس قوه به همه دستور می‌داده، اعمال نفوذ می‌کرده، فساد مالی هم پیدا کرده است. این حرف‌ها باید کجا گفته شود؟! در همین فضای مجازی!»

البته اخیرا رهبری در سخنرانی با حمایت آملی‌لاریجانی، آغاز حرکت مبارزه با فساد را از دوران مدیریت او دانسته و تاکید کردند که نباید با «فضاسازی رسانه‌ای و هیجانی» از دایره انصاف خارج شد. چندی بعد نیز نشریه خط حزب‌الله وابسته به بیت رهبری علت این حمایت علنی و بی‌سابقه از سوی رهبری را اشراف اطلاعاتی و گزارش‌های دقیق و اثبات پاکدستی رییس قبلــی قــوه قضاییه توصیف کرد.

هر چه بود، پس از آغاز رسیدگی به پرونده اکبر طبری برخی جریان‌ها اذعان کردند باید همان‌طور که برخی همکاران و همدستان طبری در قوه قضاییه به عنوان متهم حاضر شدند، رییس وقت دستگاه قضا نیز در مورد فساد رخ داده زیرمجموعه خود پاسخگو باشد، اما سرنوشت این مطالبه هم به سرنوشت مطالبه بررسی تاثیر محمدباقر قالیباف در زمان ریاست بر شهرداری پس از کشف فساد عیسی شریفی دچار شد و در هیچ‌یک از دو مورد، پای رییس وقت به دستگاه قضا _دست‌کم به صورت علنی_ باز نشد.

منبع:
بازگشت به بالا