بوشهری‌‎ها در روزهای قرنطینه کنترل وزن را جدی بگیرند
نایب رئیس کمیته تغذیه هیات پزشکی ورزشی استان بوشهر گفت: با توجه به خطر افزایش وزن و چاقی در روزهای قرنطینه خانگی از راه‎های مهم برای کنترل وزن در این دوران رعایت نکته‎های رژیمی همراه با تمرین هوازی است که باید در این ایام جدی گرفته شود.
كدخبر: 113797
1399/01/20

به گزارش «پیغام»؛ فاطمه پوربهی روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: شیوع ویروس کرونا و ضرورت تغذیه خوب و ویتامین دار برای پیشگیری و مقابله با این بیماری در روزهای قرنطینه خانگی شاید  با بی تحرکی و به تبع آن اضافه وزن و چاقی همراه شود.

وی بیان کرد: در روزهایی که کل جامعه متاثر از بیماری کرونا است، بهترین راهکار برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری در خانه ماندن است اما برای اینکه ماندن در خانه، باعث افزایش تمایل به پرخوری و مصرف بیشتر از نیاز کالری در بدن نشود، باید راهکارهایی ارائه شود.

پوربهی یادآور شد: پیش از هر چیز باید بدانیم، با توجه به شرایط بدنی هر فرد، چه وزنی ایده‌آل محسوب می‌شود که براساس یک فرمول خیلی ساده ولی کاربردی می‌توان وزن ایده آل را محاسبه کرد.

وی گفت: قد به سانتی متر منهای ۱۰۰ (برای آقایان) و یا منهای ۱۰۲ ( برای خانم ها) ،وزن تقریبی ایده آل هر فرد را تخمین می‌زند.

وی عنوان کرد: برای نمونه آقایی با قد ۱۷۵، وزن ایده آلی معادل ۷۵ کیلوگرم دارد.

پوربهی اظهار داشت: قدم دوم، این است که اگر اضافه وزنی وجود دارد، وزن را تا رسیدن به حد ایده آل کاهش داد و برای اینکه بتوانیم وزن مان را در این روزها کنترل کنیم، قطعا باید در کنار کنترل رژیم غذایی، فعالیت فیزیکی مناسبی داشته باشیم.

وی عنوان کرد: بهترین کار در حال حاضر داشتن روزانه ۲۰ تا ۳۰ دقیقه فعالیت های هوازی در منزل و انجام ورزش های شکمی، دوچرخه ثابت یا تردمیل و یا حتی استفاده از حلقه کمر یا طناب، از جمله راه‎های ممکن برای داشتن فعالیت فیزیکی در خانه است.

پوربهی ادامه داد: در مورد رژیم غذایی و کنترل اشتها در هر فرد برای کنترل وزن، چند راهکار ساده اما بسیار موثر وجود دارد. که نخستین راهکار مصرف مناسب از گروه سبزیجات به عنوان تامین فیبر مورد نیاز بدن و از بین بردن اشتهای کاذب به غذا یا شیرینی جات هست.

وی عنوان کرد: به عنوان نمونه مصرف یک کاسه متوسط سالاد مخلوط از سبزیجات مثل خیار،گوجه، کاهو، کلم و پیاز، ربع ساعت قبل از ناهار باعث انتقال سیگنال های سیری از مغز می شود.

پوربهی اظهار داشت: مکانیسم سیری در مغز، یک مکانیسم تاخیری است و به مدتی زمان برای درک اینکه غذایی خورده شده وجود دارد، پس این فاصله ربع ساعته در این شرایط کمک کننده است.

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: می توان برای پیشگیری یا درمان یبوست که احتمالا به دلیل بی تحرکی در خانه ایجاد شده به سالاد، یک قاشق مربا خوری روغن زیتون نیز اضافه کرد.

پوربهی افزود: راه دوم برای کنترل اشتهای کاذب، داشتن وعده های غذایی متعدد و کم حجم است زیرا مصرف میان وعده های سالم نقشی ضروری در کنترل دریافت کالری دارند.

پوربهی اظهار داشت: اگر فردی است که میان وعده‌ها را مصرف می کند، در واقع با ایجاد فاصله زیاد بین 2 وعده اصلی مثلا صبحانه و ناهار باعث گرسنگی شدید و تمایل به مصرف حجم زیادی از غذا در وعده ناهار می‌شود و این دلیلی برای اضافه وزن در آینده خواهد بود که میوه ها، سبزیجات یا آجیل انتخاب‌های خوبی در میان وعده محسوب می‌شوند.

وی گفت: راه سوم، کنترل مصرف قندها و شیرینی جات است و تا حدامکان باید از مصرف کیک، بیسکویت یا شربت و آبمیوه استفاده اجتناب کرد و به جای آن از آبمیوه طبیعی، میوه و معجون‌های سالم مانند مخلوط شیر و خرما یا شیر و موز استفاده کرد تا تمایل افراد به مصرف شیرینی جات با کالری کاذب و غیر مفید کم شود.

پوربهی افزود: راه بعدی در کنترل وزن، نداشتن استرس است زیرا استرس باعث کاهش شدید هورمونی به نام سروتونین در مغز شده و کاهش این هورمون میل به کربوهیدرات و مواد قندی و شیرینی جات را افزایش می‎دهد پس برای داشتن وزنی ایده آل غیر از راهکارهای کنترل دریافت غذا و ورزش باید سعی کرد با پرداختن به کارهای موردعلاقه استرس را کاهش داد.

کارشناس تغذیه مرکز بهداشت شهرستان بوشهر گفت: انجام کارهای مورد علاقه مانند خواندن کتاب، مشاهده فیلم باعث ایجاد آرامش و از بین رفتن استرس شده و تا حد زیادی به کاهش تمایل به شیرینی جات کمک می‌کند.

پوربهی عنوان کرد: بنابراین برای کنترل وزن، به اندازه نیاز بدن باید از همه گروه‌های غذایی استفاده کرد و با ماندن درخانه ورزش کرد تا استرس و  ترس ابتلا به کرونا به افراد راه پیدا نکند.

منبع:
مهار آتش سوزی لنج باری در بندر دیلم+عکس
پیغام: رییس اداره بندر و دریانوردی دیلم گفت: با اقدام به موقع آتشنشانان، عملیات اطفای حریق موتور لنج باری در اسکله بندر دیلم با موفقیت انجام شد. آتش سوزی موتور لنج باری در اسکله بندر دیلم با اقدام به موقع آتش‌نشانان مهار شد.
كدخبر: 113796
1399/01/20

به گزارش «پیغام» عبدالله رئیسی در این باره اظهار داشت:  در پی دریافت گزارش در ساعت۱۵:۱۵ دقیقه روز سه شنبه مبنی بر  آتش سوزی یک فروند موتور لنج باری در اسکله بندر دیلم، بلافاصله هماهنگی های لازم انجام و تیم های عملیاتی به محل اعزام شدند.

وی افزود: با رسیدن تیم عملیاتی ،ضمن  جدا سازی سریع سایر موتور لنج ها با کمک شناور ناجی از محدوده لنج دچار حریق ،عملیات اطفای حریق توسط خودروهای  آتشنشانی  و تاورهای اطفای حریق در اسکله  انجام شد.

رییس اداره بندر و دریانوردی دیلم عنوان کرد: خوشبختانه با اقدام به موقع  آتشنشانان عملیات اطفای حریق پس از ۳۰ دقیقه به طور کامل و با موفقیت به پایان رسید.

وی اضافه کرد: این حادثه در پی بی احتیاطی مالک مو تور لنج باری و عدم هماهنگی ایشان با بندر نسبت به انجام جوشکاری در موتور لنج مذکور صورت گرفته است.

 

   

منبع:
مصمومیت 5 دیلمی بر اثر مصرف الکل
پیغام: رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیلم از مصمومیت پنج نفر در این شهرستان بر اثر مصرف الکل مسموم خبر داد.
كدخبر: 113795
1399/01/20

 به گزارش «پیغام» ایرج زنده بودی  اظهار داشت: در روز‌های اخیر پنج نفر در دیلم بر اثر مصرف الکل مصموم شدند که سه نفر بستری و دو نفر به‌صورت سرپایی درمان و ترخیص شدند.

وی با تاکید بر اینکه مصرف الکل به هیچ عنوان باعث جلوگیری فرد از ابتلا به بیماری کرونا نمی‌شود افزود: متاسفانه برخی افراد به توصیه‌ها و هشدار‌ها در این خصوص توجه نمی‌کنند.

رئیس شبکه بهداشت و درمان شهرستان دیلم، کوری و از کار افتادگی کبد و اختلال‌های شدید بدنی را از عوارض مصرف الکل دانست و گفت: اگر افراد به عوارض به وجود آمده توجه کنند به هیچ عنوان به سمت این ماده نخواهند رفت.

وی تاکید کرد: الکل ۷۶ درصد طبی تنها برای ضد عفونی کردن دست و سطوح است و  باید مورد تایید واحد غذا و داروی شبکه بهداشت باشد.

زنده بودی گفت: مردم برای سالم ماندن از بیماری کرونا ضمن رعایت فاصله اجتماعی و فیزیکی و پرهیز از  دورهمی نکات بهداشتی توصیه شده از سوی پزشکان و متخصصان را رعایت کنند.

منبع:
اینفوگرافی/ پراکندگی آمار مبتلایان به کرونا در استان بوشهر
پراکندگی و آمار کلی مبتلایان به کرونا در استان بوشهر تا ظهر چهارشنبه ۲۰ فروردین ۹۹
كدخبر: 113794
1399/01/20

به گزارش «پیغام»، پراکندگی آمار مبتلایان به کرونا در استان بوشهر تا ظهر چهار‌شنبه ۲۰ فروردین ۹۹ را در اینفوگرافی زیر ببینید.

 

    

 

 

منبع:
هشدار هواشناسی درباره فعالیت سامانه بارشی در استان
پیغام: مدیر کل هواشناسی استان بوشهر با اشاره به تداوم فعالیت سامانه بارشی، درباره احتمال رگبار شدید باران، رعد و برق و صاعقه و وزش تند باد لحظه‌ای تا بیش از ۷۰ کیلومتر در ساعت هشدار داد.
كدخبر: 113793
1399/01/20

به گزارش «پیغام»به نقل از صداو سیما، فرج‌اله شکوهی‌پور بیان کرد: بررسی نقشه‌های هواشناسی نشان می‌دهد فعالیت سامانه بارشی که از اوایل بامداد امروز در نیمه شمالی استان آغاز شده، تا اواسط هفته آینده در سطح استان ادامه می‌یابد.

وی افزود: با توجه به افزایش شاخص‌های ناپایداری به‌ویژه در روز‌های پنج‌شنبه تا اوایل یکشنبه، در این مدت به تناوب وقوع رگبار پراکنده باران و رعد و برق و صاعقه به‌ویژه در ارتفاعات، بارش تگرگ و رگبار شدید باران به صورت نقطه‌ای و محلی و احتمال خسارات به مزارع کشاورزی و وزش باد شدید و گاهی تندباد‌های لحظه‌ای تا بیش از ۷۰ کیلومتر در ساعت در سواحل و بر روی خلیج فارس و در پی آن افزایش ارتفاع موج به بیش از ۲.۵ متر پیش بینی می‌شود.  

مدیر کل هواشناسی استان بوشهر تاکید کرد: به دلیل احتمال بارش تگرگ به صورت نقطه‌ای و همچنین احتمال سیلاب‌های موقتی در برخی نقاط، توصیه می‌شود ضمن حفاظت از محصولات کشاورزی، دوری از مسیل‌ها و رودخانه‌ها مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: با توجه به وزش تندباد‌های لحظه‌ای و افزایش ارتفاع موج دریا  گاهی تا بیش از ۲.۵ متر، از تردد‌های دریایی  به‌ویژه تردد شناور‌های کوچک، تفریحی و مسافری اجتناب شود.

شکوهی‌پور گفت: فردا در بندر بوشهر زمان جزر اول دریا ساعت ۰۳:۰۷ بامداد، مد اول دریا ساعت ۰۹:۱۲ دقیقه، جزر دوم ساعت ۱۵:۴۶ دقیقه و مد دوم ساعت ۲۱:۴۱ دقیقه خواهد بود.

منبع:
آغاز مرحله دوم مبارزه علیه پوره‌های ملخ در استان بوشهر
پیغام: معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: مرحله دوم عملیات مبارزه با ملخ‌های صحرایی در سطح سه هزار ۳۲۰ هکتار در این استان آغاز شد.
كدخبر: 113792
1399/01/20

به گزارش «پیغام» خسرو عمرانی در گفت وگو با ایرنا افزود: در زمان حاضر بیشترین آلودگی در شهرستان‌های تنگستان، دشتستان و ریزش جدیدی در ۲ روز گذشته درمنطقه دشت پلنگ شهرستان دشتی انجام شده‌است.

وی ادامه داد: در مرحله نخست هجوم ملخ‌های بالغ به استان بوشهر مبارزه در سطح سه هزار و ۶۸۰ هکتار از عرصه‌های مناطق آلوده انجام و با توجه به پیش‌بینی‌های انجام شده و ریزش‌های جدید انتظار می‌رود سطح مبارزه در این مرحله به هفت هزار هکتار برسد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر گفت: با توجه به افزایش هجوم دسته‌های ملخ‌ها و کانون‌های آلوده در سال جاری و عرصه‌های آلوده سال گذشته انتظار می‌رود سطح مبارزه با ملخ‌ها در این استان به ۲۰۰ هزار هکتار افزایش یابد.

عمرانی اضافه کرد: تاکنون پوره‌ها و ملخ‌های بالغ به زمین‌های کشاورزی خسارتی وارده نکردند اما به صورت خیلی جزیی و محدود به عرصه‌های طبیعی استان خسارت وارده شده‌است.

وی یادآور شد: با توجه به اینکه بیشترین تجمع پوره‌ها در مناطق کوهستانی و صعب العبور است انتظار می‌رود همکاری بیشتری از سوی دهیاران و شوراها با جهاد کشاورزی صورت گیرد.

عمرانی گفت: در عملیات مبارزه با آفت ملخ صحرایی در استان بوشهر۶۰ اکیپ سم‌پاشی، ردیابی و پایش مشارکت دارند.

وی بیان کرد: اکیپ‌های ردیابی و پایش بلافاصله گزارش ریزش ملخ و یا خروج پوره‌ها را اعلام می‌کنند و مبارزه با ملخ‌های بالدار و پوره‌ها به صورت شیمیایی و با دسته‌های تخم در سطح‌های محدود به صورت مکانیکی و تخریب کانون‌های تخم‌ریزی انحام شده‌است.

عمرانی اظهار داشت: همچنین با خروج پوره‌ها درسال جاری نیز بلافاصله عملیات مبارزه در عرصه‌های استان بوشهر با ۱۱۰ عدد دستگاه سمپاش آماده به کار در این استان وجود دارد همچنین با دهیاری‌ها و شوراها هماهنگی شده در عملیات مبارزه و سمپاشی شرکت کنند.

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر افزود: در زمان حاضر انواع سمپاش پشتی اتمایزر، پشت تراکتوری، فرغونی، زنبه‌ای توربولاینر،  ULV و هواپیما آماده هستند و سموم مورد نیاز نیز تامین شده‌است.

معاون تولیدات و بهبود گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان بوشهر بیان کرد: با گرمتر شدن هوا سرعت ملخ‌ها نیز بالا می‌رود اما  تلفات و مرگ و میر ملخ ها نیز بسیار زیاد است؛ چون سمپاشی ها با برنامه‌ریزی و تلاش زیاد و شبانه روزی نیروهای جهاد کشاورزی انجام می‌شود.

وی یادآور شد: دسته‌های ملخ مهاجم از اول اسفند ماه جاری وارد این استان شدند و ۹ شهرستان استان به غیراز شهرستان دیلم را آلوده کردند.

پیش‌بینی جهانی این است که دسته‌های جدید ملخ از شمال آفریقا و شبه‌جزیره عربستان وارد کشور و استان بوشهر خواهد شد که میزان آنها سه برابر سال پیش است و تا چهار سال آینده درگیر مبارزه با ملخ خواهیم بود.

منبع:
سوار کردن ۳ مسافر در صندلی عقب تاکسی‌های بوشهر ممنوع!
پیغام: سرپرست سازمان حمل و نقل شهرداری بوشهر گفت: تعطیلی فعالیت ناوگان حمل و نقل عمومی درون شهری این بندر تا ابلاغ ستاد مبارزه با کرونا این استان همچنان ادامه دارد.
كدخبر: 113791
1399/01/20

 

به گزارش «پیغام»، حسن شجاعی پور در گفت و گو با ایرنا افزود: فعالیت ناوگان اتوبوسرانی بوشهر از ۲۵ اسفند ماه سال گشده تعطیل شد و هم‌اکنون  از مجموع بیش از ۳۰ دستگاه اتوبوس سازمان تنها چهار دستگاه با رعایت کامل پروتکل‎های بهداشتی برای جابه جایی کارشناسان نیروگاه اتمی فعالیت دارند.

وی بیان کرد: تمامی اتوبوس‎ها سرویس شده و آماده فعالیت هستند تا به محض ابلاغ ستاد مبارزه با کرونا فعالیت خود را از سرگیرند.

شجاعی پور ادامه داد: از مجموع بیش از ۲۰۰ دستگاه تاکسی درون شهری نیز تنها ۱۵ تا ۲۰ درصد آن فعال هستند.

وی بیان کرد: همین شمار تاکسی نیز به دلیل کمبود مسافر فعالیت آنها توجیه لازم را نداشته و تنها با هدف تامین نیاز شهروندان در زمینه حمل و نقل درون شهری فعالیت می‌کنند.

شجاعی پور ادامه داد: تاکسی‎هایی که اکنون فعال هستند در بسیاری از ساعت‎های کاری به دلیل نبود مسافر بیکار می‌مانند.

سرپرست سازمان حمل و نقل شهرداری بوشهر گفت: برای جابه جایی مسافر نیز به رانندگان تاکسی‎ها ابلاغ شده تا برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا در صندلی عقب تنها ۲ سرنشین سوار کنند.

وی افزود: در ارتباط با نوسازی ناوگان حمل و نقل درون شهری نیز در مقطعی تسهیلات موردنیاز متقاضیان فراهم شد که شرکت خودروسازی سایپا اعلام کرد خودرویی برای ناوگان تاکسیرانی ندارد.

شجاعی پور اظهار داشت: در ارتباط با خودروهای سمند و پژو ۴۰۵ نیز به دلیل قیمت و استهلاک بالا متقاضی برای آنها وجود نداشت.

وی یادآور شد: با این وجود با یک شرکت حمل و نقل صحبت شده تا با تامین ۴۰ دستگاه خودرو تیبا بخشی از نیاز نوسازی ناوگان تاکسیرانی بوشهر تامین شود.

منبع:
سه انتصاب جدید استان بوشهر در دشتستان
استاندار بوشهر در احکام جداگانه‌ای معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری دشتستان و سرپرستان بخشداری‌های سعد آباد و بوشکان در شهرستان دشتستان را منصوب کرد.
كدخبر: 113790
1399/01/20

 به گزارش «پیغام»؛ با حکم عبدالکریم گراوند استاندار بوشهر خانم فرشته مظفری به عنوان معاون برنامه ریزی و توسعه فرمانداری شهرستان دشتستان منصوب شد.

مظفری پیش از این رئیس اداره سیاسی فرمانداری دشتستان و دانشجوی دکتری علوم سیاسی است و اولین معاون بانوی برنامه ریزی و توسعه فرمانداری در استان و دومین معاون بانوی فرمانداری در استان بوشهر است.

همچنین در  احکام جداگانه‌ای از سوی استاندار بوشهر اکبر حاجب فرد به عنوان سرپرست بخشداری سعد آباد و حسین طهماسبی نیز به عنوان سرپرست بخشداری بوشکان منصوب شدند.

حاجب فرد دانشجوی دکتری علوم سیاسی است و پیش از این به عنوان بخشدار بوشکان مشغول به خدمت بوده است و طهماسبی نیز از کارشناسان بخشداری بوشکان بوده است.

منبع:
جزییات 9 بیمار جدید کرونایی در استان / 5 نفر دشتستانی هستند
دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر از بهبودی ۱۱۷ بیمار مبتلا به کرونا در استان بوشهر خبر داد و گفت: با تأیید آزمایشگاه تشخیص کرونا در بوشهر، ۹ نفر به لیست مبتلایان این ویروس در بوشهر افزوده شد.
كدخبر: 113789
1399/01/20

به گزارش «پیغام» دکتر سعید کشمیری اظهار داشت: تعداد بیماران مبتلا به کرونا در استان بوشهر تا روز چهارشنبه ۲۰ فروردین ۱۴۱ نفر شامل ۷۹ مرد و ۶۲ زن است.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اضافه کرد: از ۹ بیمار جدیدی که نتیجه آزمایش کرونا ویروس آن‌ها مثبت اعلام‌شده است، پنج بیمار ساکن شهرستان دشتستان، دو بیمار ساکن شهرستان بوشهر، یک بیمار ساکن شهرستان گناوه و یک بیمار ساکن شهرستان جم هستند.

وی تصریح کرد: بیماران ساکن شهرستان دشتستان همگی باهم فامیل هستند و در مراسم ختم شرکت و یکدیگر را ملاقات کرده‌اند که در این مراسم یک نفر فامیل از تهران حضورداشته است که چهار نفر آن‌ها پس از ترخیص در منزل تحت مراقبت قرار دارند و یک نفر نیز در بیمارستان در حال سپری کردن دوره درمانی خود قرار دارد.

دکتر کشمیری افزود: موارد جدید شهرستان بوشهر زن و شوهر هستند و در شهرستان دشتستان با مورد مثبت در یکجا مهمان بوده‌اند که هر دو پس از ترخیص در منزل تحت مراقبت قرار دارند.

وی بیان کرد: دو بیمار جدید دیگر نیز یکی از آن‌ها آقایی ۴۲ ساله ساکن شهرستان جم و دیگری آقایی ۳۷ ساله ساکن شهرستان گناوه هستند که بیمار گناوه‌ای از فامیل‌های فردی که قبلاً نمونه آزمایش وی مثبت اعلام‌شده است و هردو پس از ترخیص در منزل تحت مراقبت قرار دارند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بابیان اینکه تا امروز ۶۲ نفر با علائم حاد تنفسی در بیمارستان‌های استان بستری هستند گفت: از مجموع بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان‌های استان (۱۴۱ نفر) تاکنون ۱۱۷ نفر شامل ۷۰ مرد و ۴۷ زن با حال عمومی خوب ترخیص شده و در منزل تحت مراقبت هستند و ۱۶ نفر شامل ۱۰ زن و ۶ مرد دیگر نیز در بیمارستان در حال سپری کردن دوره درمانی خود قرار دارند.

دبیر ستاد مبارزه با کرونا در استان بوشهر با ابراز گلایه از برخی شهروندان در عدم جدی گرفتن و رعایت فاصله اجتماعی خاطرنشان کرد: نکته‌ای که واقعاً موجب نگرانی ما می‌شود عدم توجه برخی هم استانی‌ها برای پرهیز از حضور در اجتماع و شرکت آنان در مراسم خاک‌سپاری، ختم، جشن تولد و دور همی‌های خانوادگی است و این موضوع تلاش همگانی برای مقابله با کرونا را با آسیب جدی مواجهه می‌کند.

منبع:
واکنش کارگردان «پایتخت» به حواشی قسمت آخر سریال+فیلم
سیروس مقدم: با گنج قارون هم‌ شوخی شده بود، هیچ اقدام خلاف شرعی صورت نگرفته بود و بین «رحمت» و زنش سوار بر موتور کیف گذاشته بودیم، در پایتخت‌ها از موسیقی راکی و‌ رمبو و ابراهیم تاتلیس تا خاطره فیلم "قیصر" را داشتیم.
كدخبر: 113788
1399/01/19
 
سیروس مقدم: با گنج قارون هم‌ شوخی شده بود، هیچ اقدام خلاف شرعی صورت نگرفته بود و بین «رحمت» و زنش سوار بر موتور کیف گذاشته بودیم، در پایتخت‌ها از موسیقی راکی و‌ رمبو و ابراهیم تاتلیس تا خاطره فیلم "قیصر" را داشتیم.

 

منبع:
طرح سه فوریتی تعطیلی کشور به مدت یک ماه از دستور کار مجلس خارج شد
با رأی نمایندگان بررسی طرح سه فوریتی تعطیلی کشور به مدت یک ماه از دستور کار مجلس خارج شد
كدخبر: 113787
1399/01/19

به گزارش«پیغام» به نقل از خبرگزاری ها، طرح سه فوریتی تعطیلی یک ماهه کشور که از سوی تعدادی از نمایندگان ارائه شد از دستور کار مجلس شورای اسلامی خارج شد.

مسعود پزشکیان با وارد آوردن ایرادهای آئین‌نامه‌ای به این پیشنهاد سه فوریتی از روش و قیام و قیود برای رأی‌گیری استفاده کرد که نمایندگان ملت به از دستور خارج شدن این طرح رأی دادند.

وی گفت: با توجه به اینکه برای این طرح سه فوریتی قانون محل منابع تعیین کرده، لذا نباید در دستورکار مجلس قرار گیرد.

 
منبع:
اطلاعیه ستاد ملی مقابله با کرونا درباره طرح فاصله‌گذاری هوشمند
کمیته اطلاع رسانی ستاد ملی مقابله با کرونا در اطلاعیه‌ای موارد مهمی از طرح فاصله‌گذاری هوشمند که از تاریخ ۲۳ فرودین در استان‌های کشور و از ۳۰ فروردین در تهران به اجرا در می‌آید، برای اطلاع عموم مردم منتشرکرد.
كدخبر: 113786
1399/01/19

به گزارش «پیغام» به نقل از ایلنا، در این اطلاعیه آمده است: ضمن تشکر از همکاری و مشارکت مردم عزیز ایران در اجرای طرح فاصله‌گذاری اجتماعی برای مقابله با ویروس کووید ۱۹ و با توجه به مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا در مورد طرح فاصله‌گذاری هوشمند، موارد زیر به اطلاع عموم می‌رساند:

۱-با توجه به ماهیت گسترش و قابلیت بیماری کووید ۱۹(کرونا) فاصله‌گذاری اجتماعی مهم‌ترین راهکار کنترل همه‌گیری این بیماری است و رعایت این فاصله تا زمانی که بیماری در جامعه در چرخش باشد، ضروری و با عنایت به اینکه می‌تواند تا ۹۵ درصد مانع از شیوع گردد، باید ادامه یابد.

۲- طرح فاصله‌گذاری هوشمند ادامه طرح فاصله‌گذاری اجتماعی است که از اسفند ماه همزمان با شیوع بیماری کرونا در ایران اجرا شده و در این مرحله، صرفا مشاغل «غیر پرریسک» همراه با التزام به رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی مصوب وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی از تاریخ ۲۳ فرودین در استان‌های کشور و از ۳۰ فروردین در تهران مجوز فعالیت پیدا می‌کنند.

۳- سیاست کلی و راهبرد عمومی ستاد ملی مقابله با کرونا، همچنان استمرار اصل «در خانه بمانیم» است و خروج از منزل تنها درصورت اضطرار بصورت بسیار محدود با رعایت دقیق و کامل دستورالعمل‌های بهداشتی برای مقابله با کرونا ممکن می‌باشد.

۴- بخش‌های تولیدی - اصناف و مشاغل مشخص شده در طرح برای خدمت رسانی به مردم نیز با اجرای دستورالعمل‌های تخصصی و عمومی بهداشتی مصوب و ابلاغی وزارت بهداشت درمان و اموزش پزشکی امکان فعالیت کسب و کار خواهند داشت.

۵. با تلاش مستمر و هماهنگی بین اتاق بازرگانی و اصناف و وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دستورالعمل‌های بهداشت صنوف و کسب و کارها تدوین و طی روزهای آینده در اختیار عموم قرار خواهد گرفت و هرگونه فعالیت صنفی منوط به اجرای این دستورالعمل‌ها خواهد بود.

۶- براساس برنامه‌ریزی انجام شده کلیه صنوف موظف به ثبت‌نام و اخذ تعهد از صاحبان کارگاه‌ها و صنوف در سایت وزات بهداشت (مبنی بر رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی) خواهد بود و پس از دریافت کد مجوز فعالیت صادر خواهد شد.

۷. با اجرای این طرح، تعطیلی‌های پایه (شامل تعطیلی مدارس، دانشگاه‌ها، ورزشگاه‌ها، مراکز فرهنگی، هنری، مشاغل پرریسک و ... ) و همچنین ممنوعیت ترددهای بین استانی، تا اطلاع ثانوی ادامه خواهد یافت.

۸. مراکز اداری نیز از تاریخ ۲۳ فروردین با رعایت اصول بهداشتی، به جای یک سوم، با دوسوم کارمندان خود فعال خواهند شد و ساعت کاری از ۷صبح تا ۱۴ خواهد بود.

در پایان ضمن تشکر مجدد از مردم عزیز ایران اسلامی در همراهی و همکاری و مشارکت جمعی برای مقابله با کرونا اطلاعات تکمیلی و سایر مراحل اجرایی بصورت شفاف در اطلاعیه‌های بعدی در اختیار عموم قرارخواهد گرفت.

منبع:
سازمان حج: مبتلایان به بیماری زمینه‌ای امسال به حج نمی‌روند
رئیس سازمان حج و زیارت گفت: درصورت تدوام بحران کرونا، افرادی که دارای ریسک و دچار بیماری‌های زمینه‌ای و مشکلات سنی هستند امسال به سفر حج فرستاده نمی‌شوند و اعزام آنها به سال بعد موکول خواهد شد.
كدخبر: 113785
1399/01/19

به گزارش«پیغام» به نقل از ایرنا از سازمان حج وزیارت، علیرضا رشیدیان با بیان اینکه امیدواریم تا شروع فصل گرما اپیدمی بیماری کووید ۱۹ کاهش یابد اما در عین حال خود را برای شرایط و سناریوهای مختلف آماده کرده‌ایم، افزود: بر اساس تفاهمی که با عربستان امضا کردیم در سال جاری ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر اعم از زائر و کارگزار از جمهوری اسلامی ایران به سفر حج اعزام می شوند و در این رابطه کلیه اقدامات مربوط به عقد قراردادهای مسکن، تغذیه، تدارکات و نیز مباحث مرتبط با بهداشت، بیمه و ناوگان حمل و نقلی حجاج انجام و قراردادهای آن منعقد شده است.

وی تصریح کرد: در صورتی که بحران کرونا خاتمه یابد و تصمیم بر برگزاری حج و اعزام تمامی سهمیه توافقی زائران باشد، علاوه بر رعایت شرایط مختلف فنی و عملیاتی، موضوع را به صورت علمی و کارشناسی بررسی کرده و ضمن انجام معاینات و ارزیابی شرایط استطاعت جسمی افراد ، اعزام زائران انجام می شود.

رشیدیان ادامه داد: در این راستا تعاملات با وزارت حج عربستان ادامه دارد و سازمان هم پروتکل های سلامت حجاج از مرحله معاینات، اعزام، حمل و نقل، اسکان، تغذیه و تدارکات و اعمال مناسک حج را با توجه به اپیدمی ویروس کرونا تهیه و تدوین کرده است.

وی تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران در بین کشورهای اسلامی و همکار در برگزاری حج، یکی از پیشروترین کشورها در امر حفظ سلامت حجاج است و سالیان دراز با سازماندهی قوی کادر بهداشت و درمان و در اختیار داشتن درمانگاه ها و بیمارستان تخصصی و ایجاد شبکه بهداشتی - درمانی که از بدو شکل گیری کاروان ها تا بازگشت از این سفر معنوی همراه حجاج است تجربه و دانش گرانقدری اندوخته است.

رییس سازمان حج و زیارت گفت: ایران در سایه این تجربه، دانش و توان علاوه الگو سازی در عملیات حج برای سایر کشورها، همکاری خوبی هم با وزارتخانه های بهداشت و حج عربستان دارد.

رشیدیان افزود: قوانین و دستورالعمل های بهداشتی، معاینات قبل از اعزام، کنترل و رسیدگی به وضعیت سلامت بیماران و افراد پر خطر در طول عملیات حج در شبکه بسته و منحصر به ایرانیان باعث شده سلامت حجاج تامین شده و رضایتمندی قابل قبولی هم ایجاد شود .

وی ادامه داد: در شرایط کنونی هم با توجه به همه حساسیت ها و معیارهای دقیق علمی و نیز رعایت شاخص های سازمان بهداشت جهانی و وزارتخانه های بهداشت هر دو کشور نسبت به تدبیر شرایط و پیش بینی ها متناسب با آن اقدام می کنیم.

در صورت تداوم بحران کرونا و کاهش سهمیه، افراد پر خطر اعزام نمی شوند

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه در پاسخ به این سئوال که ممکن است در صورت تداوم بحران کرونا و عدم آمادگی و توانمندی عربستان برای مهیا ساختن شرایط مناسب حضور تمامی حجاج کشورهای اسلامی نسبت به محدودسازی سهمیه ها اقدام کند، گفت: در این صورت بر مبنای برنامه ریزی های انجام شده افرادی که دارای ریسک و دچار بیماری های زمینه ای و مشکلات سنی هستند امسال به این سفر معنوی فرستاده نمی شوند و اعزام شان به سال بعد موکول می شود.

در صورت عدم برگزاری حج، تمام ثبت نامی ها، سال بعد اعزام می شوند

وی در این باره که اگر عربستان تصمیم به عدم برگزاری حج بگیرد تکلیف ثبت نامی های امسال از حیث اولویت اعزام و سپرده هایشان چه می شود نیز تصریح کرد: در این شرایط به طور قطع اولویت اعزام در سال بعد با زائرینی است که هم اکنون ثبت نام کرده و فرایند ثبت نام آنها تکمیل شده است.

رشیدیان افزود: از نهم اسفند ماه تا کنون حدود ۵۱ هزار نفر از طریق سامانه رزرو اینترنتی ثبت نام کرده اند که در حال حاضر از این تعداد ۴۹ هزار و ۵۹۶ نفر ثبت نامشان قطعی و نهایی شده است.

وی با بیان اینکه فرآیند ثبت نام همچنان ادامه دارد، افزود: ارز مورد نیاز حج امسال نیز بر اساس مصوبه دولت با نرخ مصوب تامین شده که بر اساس ثبت نام قطعی زائران این منابع به حساب های سازمان حج و زیارت در عربستان منتقل و قراردادهای مربوط به مسکن و حمل و نقل درون و برون شهری ،تغذیه و تدارکات و و غیره زائران منعقد می شود.

رئیس سازمان حج و زیارت افزود: همچنین در قرارداد با طرف های خدمات دهنده عربستانی، بندی با عنوان شرایط فوق العاده و اضطراری دیده شده که در صورت عدم برگزاری حج ، قرارداد مربوط به خدمات به سال بعد منتقل شده و از این ناحیه ضرری متوجه زائرین ما نمی شود.

وی در تشریح این موضوع گفت: به عبارتی در صورت عدم برگزاری حج امسال، سازمان حج و زیارت بجای سرمایه گذاری ریالی به نیابت از این زائرین قراردادهای مسکن و حمل و نقل و تدارکات را با لحاظ شرایط اضطراری در عربستان منعقد کرده و این خدمات در سال بعد برمبنای قراردادهای امسال به زائران ما ارائه می شود و تحولات اقتصاد جهانی و نرخ برابری ارز و ریال و هر گونه افزایشی در نرخ ها متوجه هزینه های اعزام حجاج ما در سال آینده نخواهد شد.

رشیدیان با تاکید بر اینکه عدم تغییر هزینه ارزی صرفاً در صورت عدم برگزاری حج در سال جاری و موکول شدن قراردادها به سال آینده است، افزود: فقط درصد اندکی از هزینه های حجاج همانند عوارض ، ویزا، هواپیما ، سازماندهی و آموزشی ممکن است در سال آتی تغییر کند اما بخش عمده هزینه سفر حج برای زائران ثبت نامی امسال در این صورت ثابت خواهد بود و مشمول افزایشها نمی شود.

رئیس سازمان حج و زیارت در ادامه برای آن دسته از افرادی که ثبت نام کرده اند و در صورت عدم برگزاری حج قصد انصراف داشته باشند هم گفت: این افراد می توانند انصراف داده و زائران اولویت های بعدی فراخوان و ثبت نام شده و جایگزین آنها می شوند.

به گفته وی، در واقع تمامی زائران ثبت نامی امسال در صورت عدم برگزاری حج ۹۹ در سال بعد اعزام می شوند و در صورتی ثبت نام جدید انجام می شود که سهمیه کشور بیش از افراد ثبت نامی باشد، ضمن آنکه هزینه سفر حج ثبت نامی های جدید بر اساس نرخ ارز همان سال محاسبه و اخذ می شود.

منبع:
مهلت مجدد ثبت‌نام برای کارشناسی ارشد ۹۹ اعلام شد
اطلاعیه‌ سازمان‌ سنجش‌ آموزش‌ کشور درخصوص اعلام زمان مشاهده و ویرایش اطلاعات ثبت‌نامی (منحصراً رشته های امتحانی و حوزه امتحانی) داوطلبان ثبت نام کننده در آزمون‌ کارشناسی ارشد ناپیوسته سال 1399 و بیست و پنجمین دوره المپیاد علمی- دانشجویی کشور و همچنین ایجاد امکان برای ثبت‌نام آن دسته از داوطلبانی که در موعد مقرر موفق به ثبت‌ نام نشده‌اند منتشر شد.
كدخبر: 113784
1399/01/19

به گزارش«پیغام» به نقل ازایلنا، پیرو اطلاعیه مورخ ۹۸/۱۲/۲۵ درخصوص تغییر تاریخ برگزاری آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۱۳۹۹، بدینوسیله به اطلاع کلیه داوطلبان ثبت نام کننده در آزمون مذکور برای پذیرش در رشته‌های دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی دولتی، غیر دولتی، دانشگاه آزاد اسلامی و بیست و پنجمین المپیاد علمی- دانشجویی کشور می‌رساند که با توجه به تغییر زمان برگزاری آزمون مقرر گردید تسهیلاتی برای افرادی که قبلاً (در مرحله اول از تاریخ ۹۸/۰۹/۱۶ لغایت ۹۸/۰۹/۲۸ و یا مرحله دوم از تاریخ ۹۸/۱۱/۱۴ لغایت ۹۸/۱۱/۱۶) در این آزمون ثبت نام نکرده‌اند و یا در مهلت مقرر موفق به ثبت نام نشده‌اند، فراهم شود؛ که زمان و نحوه انجام آن در هفته اول اردیبهشت ماه اطلاع رسانی خواهد شد.

منبع:
مشاهده اولین و بزرگترین اَبرماه سال ۹۹ در شامگاه امشب 19 فروردین
در ساعت ۲۲ و ۳۸ دقیقه امشب سه‌شنبه، ۱۹ فروردین ماه جاری، "ماه" به کمترین فاصله با زمین رسیده و ناظران زمینی شامگاه امشب و فردا چهارشنبه ۲۰ فروردین ماه شاهد اولین و بزرگترین اَبرماه سال ۱۳۹۹ خواهند بود.
كدخبر: 113783
1399/01/19

 به گزارش «پیغام»، مهندس مسعود عتیقی، مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران در گفت‌وگو با ایسنا گفت: حرکت ماه به دور زمین از منظرهای مختلفی می‌تواند مورد توجه قرار گیرد؛ از جمله در یک مدار بیضی به گرد زمین می‌گردد؛ از این رو نسبت به زمین در دو نقطه "اوج" (بیشترین فاصله با زمین) و "حضیض" (کمترین فاصله با زمین) قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: از سوی دیگر گردش ماه به دور زمین و تغییر زاویه آن نسبت به زمین و خورشید، دوری از اَهله ایجاد می‌کند که به آن "فاز ماه" می‌گویند.

عتیقی با بیان اینکه در هر شب از یک ماه قمری ماه را با چهره‌های متفاوت مشاهده می‌کنیم، یادآور شد: این وضعیت پس از ماه نو (ماه بین زمین و خورشید) ابتدا به صورت هلال شامگاهی پدیدار و با بزرگ شدن هلال ماه پس از یک هفته، کره ماه در وضعیت تربیع اول برای ناظر زمینی مشاهده می‌شود.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران اضافه کرد: سپس بخش نورانی دایره ماه از دید ناظر زمینی بزرگ و بزرگتر شده تا در شب ۱۴ ماه قمری، ماه به وضعیت "بدر" یا ماه کامل در می‌آید و سپس شکل‌های ماه به سمت هلال باریک صبحگاهی تغییر خواهد کرد.

وی ادامه داد: گذشته از حرکت‌های رخ‌گردی و سایر حرکات انحرافی ماه، دو موضوع مهم "ماه کامل" و "قرار داشتن ماه در کمترین فاصله با زمین" با اهمیت است.

مشاهده ابرماه در شامگاه امشب

عتیقی با اشاره به مشاهده اَبرماه در روز ۲۰ فروردین ماه جاری، توضیح داد: در ساعت ۲۲ و ۳۸ دقیقه شبانگاه سه‌شنبه ۱۹ فروردین، "ماه" به کمترین فاصله با زمین رسیده و در این زمان ۳۵۶ هزار و ۹۰۹ کیلومتری با زمین فاصله خواهد داشت.

وی افزود: از سوی دیگر در ساعت ۷ و ۵ دقیقه صبح روز چهارشنبه ۲۰ فروردین سال ۱۳۹۹، "ماه" در وضعیت بدر و یا ماه کامل قرار می‌گیرد؛ بنابراین هموطنان در طول سه‌شنبه شب (امشب) تا بامداد چهارشنبه با "ماه کامل" مواجه هستند که به علت قرار داشتن ماه در کمترین فاصله با زمین به آن "اَبر ماه" یا "سوپرمون" (Super Moon) گفته می‌شود.

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران، اَبرماه سه‌شنبه ۱۹ فروردین ماه جاری را اولین و بزرگترین اَبرماه سال ۱۳۹۹ توصیف کرد.

ریشه نامگذاری‌های اَبرماه‌ها

عتیقی در خصوص دلایل رنگ‌بندی اَبرماه‌ها گفت: بر اساس اعتقادات بومیان امریکا، هر ماه کامل با یک نامی نامیده می‌شود که با توجه به ماه آوریل (فروردین) و وجود شکوفه‌های اوایل بهار یک گل وحشی صورتی رنگ که در شرق امریکای شمالی می‌روید، به ماه کامل این ماه، ماه "صورتی" می‌گویند.

وی اظهار کرد: این در حالی است که این صرفا یک نامگذاری است و نباید متوقع رنگ مایل به صورتی برای ماه در این شب باشیم.

به گفته عتیقی، اَبرماه شرایطی است که بر اساس میزان نزدیکی ماه به زمین، کره ماه حداکثر تا ۱۴ درصد بزرگتر و تا ۳۰ درصد می‌تواند روشن‌تر از دیگر ماه‌های کامل در طول یک سال قمری باشد.

نحوه رصد سوپرمون صورتی

مدیر انجمن نجوم آماتوری ایران به بیان نحوه رصد این اَبرماه پرداخت و توضیح داد: دقایقی قبل از ساعت ۱۹ شامگاه سه‌شنبه ۱۹ فروردین ماه جاری (حدود ساعت ۱۸ و ۵۶ دقیقه) "ماه" دقیقا در افق شرق طلوع خواهد کرد و از آنجا که در هنگام طلوع ماه، امکان مقایسه آن با بناها و سایر عوارض طبیعی (مانند کوه‌ها) وجود دارد، "ماه" از دید عموم بزرگتر دیده خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: همین امر سوژه جذابی برای عکاسان حرفه‌ای به‌ویژه عکاسان نجومی است که از دقایق اولیه طلوع ماه تا قدری بالاتر از افق از این پدیده زیبای خلقت تصویربرداری کنند.

منبع:
تاثیر کرونا بر کاهش درآمدهای دولت
رییس سازمان برنامه و بودجه با اشاره به تاثیر کرونا بر کاهش درآمدهای دولت گفت: دولت در یکی از حساس‌ترین مراحل مدیریتی خود است و وظیفه خود می‌داند که هنر مدیریت خود را روی منابع و مصارف پیاده کند.
كدخبر: 113782
1399/01/19

 به گزارش «پیغام» به نقل از ایسنا، محمدباقر نوبخت در جلسه علنی صبح امروز (سه‌شنبه) مجلس شورای اسلامی با اشاره به آثار مالی و اقتصادی کرونا در کشور یادآور شد: این آثار یکی بر دولت و دیگری بر مردم و جامعه بوده است. در خصوص دولت باید عرض کنم کرونا تا الان روی منابع دولت اثرگذار بوده است. با توجه به این‌که یکی از مولفه‌های تامین منابع در بودجه سال جاری فروش نفت و فرآورده‌ها بوده و با عنایت به کاهش تقاضای جهانی و افت قیمت نفت می‌توان گفت در این زمینه به شدت بر منابع ریالی و سهم نفت اثر منفی داشته است.

وی ادامه داد: مولفه بعدی مالیات است؛ با توجه به شرایط رکودی و تصمیمی که دولت برای هماهنگی با بنگاه‌های تولیدی، مشاغل و کسب‌وکارهای خرد داشته، یک امحال سه ماهه صورت گرفت لذا ما از نظر درآمدی از محل مالیاتی با عدم تحقق مواجه شدیم و در این میان مخارج غیرقابل اجتنابی هم وجود دارد.

منبع:
تست‌های جدید کرونای ۱۱ نفر از نمایندگان مثبت اعلام شد
بنا بر گفته یکی از اعضای هیأت رئیسه مجلس شورای اسلامی نتیجه تست‌های جدید کرونای ۱۱ نفر از نمایندگان مثبت اعلام شده است.
كدخبر: 113781
1399/01/19

به گزارش«پیغام»  به نقل از ایلنا، در جریان بررسی طرح سه فوریت برگزاری جلسات مجازی مجلس شورای اسلامی محمدرضا تابش عنوان کرد: نمایندگان تست‌های جدیدی را داده‌اند که ممکن موارد ابتلا به ۵۰ نفر برسد همکاران به این طرح رأی دهید که در پاسخ وی امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی گفت: نتیجه تست ۱۱ نفر از نمایندگان مثبت اعلام شده است.

 

منبع:
شمار بیماران کرونا در کشور به ۶۲ هزار و ۵۸۹ نفر رسید
در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۳۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند. با احتساب موارد جدید، مجموع بیماران کرونا در کشور به ۶۲ هزار و ۵۸۹ نفر رسید.
كدخبر: 113780
1399/01/19

پیغام: رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اعلام کرد: تاکنون ۶۲ هزار و ۵۸۹ نفر در کشور به طور قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۳۳ نفر در ۲۴ ساعت گذشته، فوت ناشی از این ویروس در کشور به سه هزار ۸۷۲ نفر رسید.

به گزارش «پیغام» به نقل ازایرنا، کیانوش جهانپور روز سه شنبه درباره آخرین آمار مبتلایان به ویروس کرونا در کشور و موارد فوت ناشی از آن بیان کرد: از دیروز تا امروز ۱۹ فروردین ۱۳۹۹ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی دو هزار و ۸۹ بیمار جدید مبتلا به کووید ۱۹ در کشور شناسایی شد.

وی ادامه داد: با احتساب موارد جدید، مجموع بیماران کووید ۱۹ در کشور به ۶۲ هزار و ۵۸۹ نفر رسید.

جهانپور گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۳۳ بیمار کووید۱۹ جان خود را از دست دادند. تاکنون سه هزار ۸۷۲ نفر از بیماران، جان خود را از دست داده اند و دیگر در بین ما نیستند.

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا وزارت بهداشت بیان کرد: خوشبختانه روند بهبود یافتگان سرعت بالایی گرفته و تا کنون ۲۷ هزار و ۳۹ نفر از بیماران، بهبود یافته و ترخیص شده اند. سه هزار و ۹۸۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در وضعیت شدید این بیماری تحت مراقبت قرار دارند.

وی اظهار کرد: تاکنون ۲۱۱ هزار و ۱۳۶ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.

جهانپور افزود: امیدواریم همت و جدیتی که مردم در هفته‌های اخیر برای کنترل این بیماری داشتند در روزهای آینده هم ادامه داشته باشد.

منبع:
پیش بینی بارش های پراکنده در استان بوشهر
هواشناسی استان بوشهرگفت: از امروز تا اواسط هفته آینده با عبور متوالی امواج ناپایدار از جو استان، آسمان به تناوب ابری خواهد بود.
كدخبر: 113779
1399/01/19

به گزارش «پیغام»؛ کارشناس اداره کل هواشناسی استان بوشهر گفت: بررسی نقشه‌های هواشناسی نشان می‌دهد از امروز تا اواسط هفته آینده با عبور متوالی امواج ناپایدار از جو استان، آسمان به تناوب ابری خواهد بود و در برخی از نقاط استان بارش پراکنده و خفیف باران و در برخی ساعات همراه با رگبار پراکنده و رعدوبرق پیش بینی می‌شود.

محمدرضا انصاری افزود: جهت وزش باد هم از امروز به تدریج جنوبی خواهد شد و به سبب وزش باد شدید و گاهی تندباد‌های لحظه‌ای، دریا از پنجشنبه (۲۱ فروردین) تا دوشنبه (۲۵ فروردین) به تناوب مواج خواهد بود.

او ادامه داد: همچنین در این مدت همراه با وزش باد، خیزش گرد و خاک و کاهش کیفیت هوا دور از انتظار نیست. افزون بر این، در روز‌های پیش رو دمای هوا نیز افزایش خواهد یافت.

کارشناس اداره کل هواشناسی استان بوشهر، آسمان استان را تا پیش از ظهر فردا، قسمتی تا نیمه ابری همراه با غبار محلی و گاهی وزش باد، در برخی ساعات ابری، با احتمال بارش پراکنده باران و گاهی رگبار و رعدوبرق پیش بینی کرد.

انصاری افزود: جهت وزش باد بیشتر جنوب غربی تا جنوب شرقی با سرعت ۱۰ تا ۳۰ و در برخی ساعات تا ۳۸ کیلومتر در ساعت و ارتفاع موج ۳۰ تا ۹۰ گاهی تا ۱۲۰ سانتیمتر خواهد بود.

او با اشاره به اینکه جم با ۱۶ و دیر با ۳۶ درجه سانتیگراد کمترین و بیشترین دما را در ۲۴ ساعت گذشته داشته‌اند، عنوان کرد: فردا در بندر بوشهر جزر اول دریا ساعت ۰۲:۳۴، مد اول ساعت ۰۸:۴۰، جزر دوم ساعت ۱۴:۵۱ و مد دوم ساعت ۲۰:۵۲ رخ می‌دهد.

منبع:
کاهش ۸۴.۵ درصدی تردد خودروها در روز طبیعت در استان بوشهر
پیغام: مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان بوشهر گفت: با شیوع ویروس کرونا میزان تردد خودروها در محورهای ارتباطی این استان در نوروز ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۸ درصد کاهش یافته‌است.
كدخبر: 113778
1399/01/19

پیغام:  مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان بوشهر گفت: با شیوع ویروس کرونا میزان تردد خودروها در محورهای ارتباطی این استان در نوروز ۹۹ نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۸ درصد کاهش یافته‌است.

به گزارش «پیغام»؛ سید حمید رضا علم  در جمع خبرنگاران اظهار داشت: هر سال همزمان با آغاز سال جدید طرح نوروزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای از ۲۵ اسفند آغاز و تا ۱۵ فروردین ادامه دارد.

وی اضافه کرد:  پارسال در قالب طرح نوروزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان نزدیک‌ به ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار خودرو در محورهای ارتباطی استان بوشهر تردد کردند که امسال این میزان به سه میلیون تردد کاهش یافته‌است.

علم بیان کرد: این عددها نشان می‌دهد مردم برای کنترل بیماری کمتر سفر کردند و بیشتر در خانه ماندند همچنین با اطلاع‌رسانی بموقع ترددها در ۱۳ فروردین (روز طبیعت ) نیز کاهش یافت.

وی ادامه داد: در حالی که پارسال در روز طبیعت ۴۰۲ هزار خودرو در جاده‌های استان بوشهر تردد کردند امسال این میزان به ۶۲ هزار خودرو رسید که کاهش ۸۴.۵ درصدی را نسبت‌ به پارسال نشان می‌دهد.

مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای استان بوشهر اضافه کرد: امسال ویروس کرونا تعطیلات را به گونه‌ای دیگر رقم زد و هرچند تردد کامیون‌های حمل کالاهای اساسی و پتروشیمی در عسلویه و استان بی وقفه صورت گرفت، اما تردد دیگر خودروها بویژه خودروهای سواری به طور چشمگیری کاهش یافته است.

علم تاکید کرد: بیماری کرونا هنوز از بین نرفته و توصیه همه مسئولان و دست اندرکاران به مردم ماندن در خانه و کاهش تردد است که انتظار می‌رود مردم به این توصیه‌ها توجه داشته باشند.

منبع:
بازگشت به بالا