ادعای الشرق الاوسط: 300 زائر ایرانی باعث فاجعه منا شدند!
مقامات سعودی در 3 روز گذشته نه بابت فاجعه منا عذرخواهی کرده اند و نه درباره تعداد دقیق تلفات و علل و ابعاد این فاجعه اطلاع رسانی کرده اند.
كدخبر: 47815
1394/07/05

پیغام: در حالی که به نظر می رسد مقامات مسئول در عربستان سعودی در 3 روز گذشته با عدم اطلاع رسانی دقیق و شفاف سازی اطلاعات فاجعه منا تلاش دارند از زیر بار بخش بزرگی از مسئولیت خود در این فاجعه فرار کرده و از سوی دیگر با عدم اطلاع رسانی درباره وضعیت مفقودان حادثه صدها خانواده را در سراسر جهان و ایران در نگرانی قرار داده اند، برخی رسانه های وابسته به دولت عربستان نیز تلاش دارند مسئولیت این حادثه را به گردن زوار ایرانی بیاندازند.ادعای الشراق الاوسط: 300 زائر ایرانی باعث فاجعه منا شدند!

به گزارش «پیغام» به نقل از عصر ایران در حالی که دولت ریاض به عدم اطلاع رسانی شفاف و مسئولانه درباره مفقودان ، تلفات و علل یا عوامل اصلی فاجعه منا ادامه می دهد، روزنامه الشرق الاوسط چاپ لندن که بودجه آن از خزانه سعودی ها پرداخت می شود در گزارشی مدعی شد 300 زائر ایرانی که به دستورات و برنامه ریزی حرکت کاروان ها در روز عید قربان بی توجهی کرده اند عامل این فاجعه هستند.

جالب است که این 300 نفر درست مطابق با تعداد مفقودان ایرانی این حادثه است که هنوز از سرنوشت آنها اطلاعی در دست نیست.

الشرق الاوسط در گزارشی به نقل از "یک مقام مسئول در بعثه ایران" که نامی از او به میان نیاورده مدعی شده است در روز حادثه 300 زائر ایرانی بدون توجه به برنامه ریز ی ها عازم مراسم رمی جمرات شده اند و برخورد انها در خیابان 204 با زائرانی که طبق برنامه و در کاروان های خود عازم مراسم رمی جمرات شده اند، فاجعه آفریده است.

بر اساس ادعای این روزنامه وابسته به سعودی ها این 300 زائر ایرانی بر خلاف برنامه ریزی ها در روز حادثه به چادرهای محل استقرار خود نرفته اند و مستقیما و "سرخود" عازم مراسم رمی جمرات شده اند که این اقدام آنها باعث ایجاد اختلال و برخورد دو گروه در مسیر متفاوت در خیابان 204 شده است.

الشرق الاوسط مدعی شده است پس از ورود زائران به منا ، آنها به چادرهایی مخصوص می روند تا استراحت کنند و سپس تقسیم بندی شده و طبق برنامه زمان بندی مشخص به مراسم رمی جمرات بروند اما این 300 زائر ایرانی به محض ورود به منا بدون توقف در"مزلفه" (چادرهای اسکان زائران) یکراست برای مراسم رمی جمرات عازم محل می شوند.

در ادامه این گزارش به نقل از این مقام بعثه ایران ادعا شده است که این 300 زائر ایرانی طبق جدول زمان بندی می بایست ساعاتی پس از اینکه فاجعه منا روی داد (ساعت حدود 9 صبح پنج شنبه) به مراسم رمی جمرات اعزام می شدند.

مقامات سعودی با وجودی که به طور رسمی تا کنون درباره علل و عوامل فاجعه منا اطلاع رسانی نکرده اند اما مقامات دولت سعودی در 3 روز گذشته به علل احتمالی مختلفی از جمله ورود کاروان های آفریقایی در خلاف مسیر در خیابان 204 ، گرمای طاقت فرسا و کلافگی حاجیان، قضا و قدر و مشیت الهی ! و... برای توجیه فاجعه منا اشاره کرده اند و این در حالی است که در هیچ یک از این علل و عوامل سر سوزنی به این واقعیت که این فاجعه با وجود مانیتورینگ کامل ماموران سعودی برگزار کننده مناسک حج به مسیرهای منتهی به مراسم رمی جمرات روی داده است، نمی شود.

منبع: