دلبری ماهی‌های بازار بوشهر با قیمت سه برابری
قیمت ماهی در بازار بوشهر، خود را به شکل تأسف باری با دلار تطبیق داده است. ماهی‌های بازار بوشهر این روزها با قیمت دو یا سه برابری دلبری می‌کنند و مشتریان هم فقط می‌توانند قیمت بگیرند!
كدخبر: 116054
1399/05/13

به گزارش «پیغام» به نقل از فارس؛ صبح یک روز تابستانی وارد بازار ماهی‌فروشان بوشهر شدیم. بازار به شکل محسوسی خلوت بود. مشتری‌ها یا نبودند و یا قیمت می‌گرفتند و دست‌خالی از بازار بیرون می‌رفتند.ماهی فروشانی که بیشتر از هر زمان دیگری بالای سر ماهی‌های خود رفت و آمد مردم را نظاره بودند و خبری از بده و بستان همیشگی نبود.

قیمت ماهی در بازار بوشهر، خود را به شکل تأسف باری با دلار تطبیق داده است. ماهی‌های بازار بوشهر این روزها با قیمت دو یا سه برابری دلبری می‌کنند .ارزان‌ترین ماهی‌ها (خشار) کیلویی یک دلار! ماهی شیر نیز هر کیلوگرم 130 هزار تومان. ماهی‌های پرطرفدار نیز تا 240 هزار تومان قیمت داشتند.

ماهی‌فروشان می‌گفتند از روزی که قیمت دلار بالا رفت و پول ما ارزش خود را بیش‌ازپیش از دست داد، صادرات آبزیان برای شناورهای صیادی بسیار پرجاذبه شد. دیگرکسی حاضر نیست ماهی خود را به بازار بوشهر برساند.

این قضیه باعث شده که عرضه ماهی در بازار بوشهر به‌صورت بی‌سابقه‌ای کاهش یابد. همین موضوع باعث افزایش تاریخی قیمت ماهی شده است.

کسبه بوشهر می‌گویند فروش آن‌ها به کمتر از چهل درصد قبل از گرانی‌ها رسیده است. آن‌ها می‌گویند چون فروش ماهی کاهش‌یافته هرروز مقداری ماهی روی دستشان می‌ماند. لذا سودی از فروش ماهی نمی‌برند.

ماهی‌فروشان می‌گویند دولت نه عزمی برای مقابله با صادرات غیررسمی ماهی دارد و نه کنترلی بر صادرات رسمی. نتیجه اینکه ماهی در بازار بوشهر به حدی گران شده که کسی نتواند آن را به خانه ببرد.

یکی از کسبه در خصوص کنترل قیمت ماهی‌ها چنین می‌گوید: به نظر می‌رسد وقت آن رسیده که دولت جلو قاچاق ماهی را با عزم بیشتری بگیرد. از طرفی باید در حمایت از سفره مرزنشینان برنامه‌ریزی بهتری برای صادرات ماهی صورت بگیرد. بازاریان در همین رابطه می‌گویند می‌توان هرماه ده روز صادرات را ممنوع کرد تا قیمت ماهی در بازار بوشهر از کنترل خارج نشود.

وی ادامه می‌دهد: این‌که چقدر این اقدام شدنی است را ما نمی‌دانیم اما می‌دانیم که دولت باید به فکر سبد غذایی و سفره مرزنشینان باشد. نمی‌توان و نباید انتظار داشت که مردم بندر نشین در طول سال مزه ماهی به دهانشان نرسد. شاید بتوان در ماه‌های خاصی از سال صادرات را ممنوع کرد تا وفور آبزیان در بازار باعث کاهش قیمت‌ها شود.

به گزارش فارس، درصورتی‌که یک برنامه مشخص و جامع در جهت حمایت از سفره مردم و فراوانی ماهی در بازار صورت نگیرد، می‌توان ادعا کرد که حتی طبقه متوسط هم باید با ماهی خداحافظی کنند.

منبع: