رئیس پلیس فتا بوشهر:
دستگیری یابنده موبایل که با ارسال عکس‌های خصوصی اخاذی می کرد
پیغام: رئیس پلیس فتا بوشهر گفت: فردی که پس از پیدا کردن گوشی تلفن همراه یک خانم بوشهری، با انتشار تصاویر ذخیره شده بر روی آن دست به تهدید و اخاذی زده بود، دستگیر شد.
كدخبر: 113307
1398/11/23

به گزارش «پیغام» سرهنگ مهدی قاسمی رئیس پلیس فتا بوشهر بیان کرد: در پی شکایت خانمی جوان مبنی بر اینکه شخصی تصاویر بسیار خصوصی موجود در گوشی تلفن همراه خواهر او را که به تازگی آن را گم کرده، از طریق شبکه اجتماعی واتساپ منتشر و تهدید به انتشار گسترده آن در واتساپ کرده، رسیدگی به موضوع در دستور کار این پلیس قرار گرفت.

او، با اشاره به شناسایی و احضار متهم با دستور قضایی به پلیس فتا، افزود: نامبرده در تحقیقات علمی اولیه، هرگونه ارتباط خود را با موضوع انکار می‌کرد ولی پس از رویارویی با مدارک کارآگاهان سایبری، لب به اعتراف گشود و به صراحت توضیح داد که تلفن همراه خواهر شاکی را در تفریحگاهی عمومی خارج از استان پیدا کرده و با انگیزه مالی، از طریق شبکه اجتماعی واتساپ دست به ارسال تصاویر موجود در حافظه گوشی پیداشده برای خواهر شاکی زدم و تهدید کردم که اگر به درخواست مالی من، جواب مثبت داده نشود، این تصاویر را به صورت گسترده در فضای مجازی منتشر می‌کنم و فکر می‌کردم به علت اینکه تصاویر شاکی را در اختیار دارم، او به پلیس برای طرح شکایت و پیگیری مراجعه نمی‌کند.

 رئیس پلیس فتا بوشهر با اشاره به اینکه گوشی‌های تلفن همراه و سایر تجهیزات دیجیتال و هوشمند همراه، بهیچ عنوان، وسیله امنی برای تصویر برداری ونگهداری تصاویر شخصی و حریم خصوصی کاربران و مردم عزیز نمی‌باشد، به شهروندان توصیه کرد تا حد امکان از ذخیره کردن این نوع تصاویر در تجهیزات دیجیتال و مخابراتی همراه خودداری کنند.

قاسمی، با یادآوری قانون جرایم رایانه‌ای به افراد خاطی هشدار داد: هرگونه مزاحمت، تهدید، ارسال و انتشار تصاویر خصوصی افراد در فضای مجازی برای دیگران، جرم تلقی می‌شود و برابر قانون، مجازاتی مانند حبس و جزای نقدی یا هردو در انتظار این گونه افراد است.

او گفت: شهروندان می‌توانند با اطلاع از هرگونه فعالیت مجرمانه در فضای مجازی موضوع را از طریق نشانی پلیس فتا به نشانی www.cyberpolice.ir بخش ارتباطات مردمی و کانال رسمی پلیس فتا در پیام‌رسان‌های داخلی با آی دی cyberpolice @ با ما در میان بگذارند.

منبع: