منابع مالی انتخاباتی شفاف‌سازی شد
نمایندگان مجلس ساز و کار دریافت و پرداخت کمک مالی نقدی یا غیر نقدی برای تامین منابع مالی فعالیت‌های انتخاباتی را شفاف کردند.
كدخبر: 113180
1398/11/06

پیغام: جلسه علنی امروز مجلس شورای اسلامی به ریاست علی لاریجانی برگزار شد و بررسی جزییات طرح شفافیت و نظارت بر تأمین مالی فعالیت‌های انتخاباتی در انتخابات مجلس در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

به گزارش«پیغام» به نقل از ایسنا، در جلسه علنی امروز و در جریان بررسی جزییات طرح شفافیت و نظارت بر تأمین مالی فعالیت‌های انتخاباتی در انتخابات مجلس شورای اسلامی، در مصوبه‌ای امکانات و منابع قانونی تامین مالی تبلیغات و فعالیت‌های نامزد‌های انتخابات مجلس تعیین شد.

همچنین نمایندگان مجلس ساز و کار دریافت و پرداخت کمک مالی نقدی یا غیر نقدی برای تامین منابع مالی فعالیت‌های انتخاباتی را شفاف کردند.

با تصویب ماده ۵ طرح شفافیت و نظارت بر تامین مالی فعالیت‌های انتخاباتی در انتخابات مجلس نیز مقرر شد که از این پس حداکثر هزینه هر نامزد انتخاباتی در هر دوره انتخابات با پیشنهاد وزارت کشور به تایید هیات مرکزی نظارت برسد.

در ادامه این جلسه نمایندگان چهارچوب هزینه‌های انتخاباتی هر داوطلب را هم تعیین کردند.

مجلس با تصویب ماده ۷ این طرح در مصوبه‌ای داوطلبان نمایندگی مجلس را موظف کرد حسابی را جهت نقل و انتقال وجوه و منابع نقدی مربوط به هزینه‌های انتخاباتی تعیین کنند.

نمایندگان مجلس در مصوبه‌ای دیگر در همین رابطه مقرر کردند کمک‌های مالی دریافتی داوطلبان نمایندگی مجلس در سامانه مالی انتخابات ثبت شود.

با تصویب ماده ۱۰ این طرح مقرر شدد در صورت انجام هرگونه هزینه تبلیغاتی و انتخاباتی خلاف قانون از سوی داوطلبان نمایندگی مجلس، آن‌ها از نامزدی در کلیه انتخابات‌ها محروم می‌شوند.

در جلسه امروز امیر حسین قاضی زاده عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی نامه استعفای داریوش اسماعیلی از نمایندگی مجلس را قرائت و اعلام وصول کرد.

همچنین نمایندگان مجلس در ادامه کار خود ایرادات شورای نگهبان در لایحه درآمد پایدار و هزینه شهرداری‌ها و دهیاری‌ها را رفع کردند.

با ۱۵۰ رای موافق، ۱۹ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از مجموع ۱۹۹ نماینده حاضر در مجلس نیز طرح استفساریه طرح استفساریه بند «ج» ماده ۱۱۲ قانون برنامه ششم توسعه تصویب شد که بر اساس آن بازنشستگان شاغل در مناطق جنگی از مزایای ایثار برخوردار خواهند شد.

منبع: