کد خبر : 97990       تاریخ : 1396/12/22 13:03:3
جمع آوری سلاح های مجازتوجیهی ندارد/کنگان، دشتستان و عسلویه بیشترین تلفات فوتی
فرمانده نیروی انتظامی استان بوشهر در نشست به خبرنگاران مطرح کرد:

جمع آوری سلاح های مجازتوجیهی ندارد/کنگان، دشتستان و عسلویه بیشترین تلفات فوتی

پیغام: فرمانده نیروی انتظامی استان بوشهر گفت: در سال جاری نسبت به سال قبل 149 درصد افزایش کشفیات موادمخدر در استان بوشهرشاهد بوده ایم.

به گزارش «پیغام»؛ سردار خلیل واعظی در نشست با خبرنگاران به تشریح عملکرد یکساله فرمانده انتظامی و برنامه چهارشنبه سوری  پرداخت و اظهار داشت: امنیت مقوله ای فرابخشی است که مربوط به یک متولی و بخش خاص نیست بلکه همه سازمانها در تولید وارتقا آن نقش آفرینی می کنند.
وی در ادامه با بیان این که امنیت مقوله اجتماعی و مردمی است و نه حکومتی و دولتی، افزود: مردم مشتریان نظم وامنیت  هستند و از آثار تلاش پلیس در برقراری نظم وامنیت اجتماعی بهره می برند.
سردارواعظی با بیان این که پلیس در بطن زندگی مردم است، اذعان داشت: در امنیت درون‌زا نقش مشارکت بیشتراست،امنیت آنقدر مهم است که قانون اساسی بیش از ۳۰ بار به صورت مستقیم ناظربه موضوعات امنیت است.
وی خاطر نشان کرد: از افرادی که در رسانه‌ها و فضای مجازی فعال هستند و یا تریبونی در اختیار دارند، می‌خواهیم که برای توسعه امنیت در سطح استان بوشهر تلاش کنند و زمانی استان به توسعه و پیشرفت می‌رسد که امنیت خوبی در استان برقرار باشد.
فرمانده نیروی انتظامی استان بوشهر اظهار داشت: بوشهر را نباید به خاطر تاسیسات هسته ای و گازی به دنیا معرفی کرد بلکه بایستی به عنوان انسان های ارزشمند و مردم خوب و مهمان نوازش  به مردم کشور معرفی کرد.
افزایش 12 درصدی سرقت از منازل در استان
سردار واعظی در ادامه سخنانش به کاهش 5 درصدی سرقت ها در استان اشاره کرد و بیان داشت: در زمینه سرقت‌های خرد 5 درصد، کیف قاپی 15 درصد، سرقت موتورسیکلت 11 درصد، سرقت اتومبیل3درصد، سرقت  مغازه 22درصد و سرقت  طلافروشی 75 درصد نسبت به سال گذشته کاهش داشته داشته است.
وی در ادامه با بیان این که در سرقت منزل با افزاش 12 درصدی در استان روبه رو بوده ایم، اذعان داشت: در زمینه سرقت به عنف 13 درصد و سرقت تحت پوشش نیز 67 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته است.
سردار واعظی با اشاره به کاهش 12درصدی جرائم جنایی دراستان بوشهر گفت: در زمینه قتل شاهد کاهش ۲۶ درصدی در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل هستیم.
افزایش 149 درصد کشفیات مواد مخدر در استان
فرمانده نیروی انتظامی استان بوشهر از افزایش 149 درصدی کشفیات مواد مخدر دراستان خبر داد و گفت: در سال جاری 9 تن و 880 کیلوگرم تریاک،583 کیلوگرم حشیش،13 کیلوگرم هرویین، یک کیلو 600 گرم شیشه و سایر مواد مخدر نیز 29 درصد در استان بوشهر کشف شده است.
وی اظهار داشت: در سال جاری 588 طرح پاکسازی، توقیف 134 خودرو و توقیف 92 موتورسیکلت در سال جاری از سوی پلیس صورت گرفته است.
سردار واعظی همچنین اظهار داشت: در سالجاری بیش از 11 هزار خودرو شوتی، 560 هزار خودرو فاقد پلاک توسط پلیس راه درسطح استان بوشهرتوقیف شده است.
سردار واعظی در ادامه اضافه کرد: امسال مجموعه پرونده های مواد مخدر با 3 درصد و مجموع دستگیرها با 5 درصد افزایش در استان را نشان می دهد.
کنگان، دشتستان و عسلویه بیشترین تلفات فوتی 
فرمانده نیروی انتظامی استان بوشهر در خصوص تصادفات منجر به فوت در استان گفت: در تصادفات فوتی 13درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل کاهش داشته و بیشترین تلفات درون‌شهری در سال جاری در خرداد و مرداد و شهریور بوده و بیشترین تلفات درسه شهرستان کنگان، دشتستان و عسلویه بوده است.
به گفته این مقام مسئول سهم موتورسیکلت ها از تلفات درون شهری 64 درصد، عابر پیاده16 درصد و پراید 7 درصد  در سال جاری گزارش شده است.
وی در ادامه با بیان اینکه نسبت به سال قبل 25 درصد افزایش وقوع جرائم سایبری و نزدیک به 23 درصد افزایش کشف داشتیم، گفت: در مجموع 96 درصد جرائم سایبری در استان کشف شده که شامل 26 درصد برداشت اینترنی غیرمجاز از حساب بانکی، کلاهبرداری رایانه ای بابیش از 8 درصد، هتک حیثیت و نشرآکاذیب با 15 درصد بیشترین فراوانی در بین کشفیات جرائم سایبری داشته است.
سردار واعظی افزایش استفاده مردم از شبکه های اجتماعی وعدم توجه کافی مردم به پیشگیری که توسط پلیس و رسانه ها مطرح می شود را دلیل افرایش جرائم سایبری اعلام کرد.
راه اندازی 90 مقر پلیس در ایام نوروز در استان
فرمانده نیروی انتظامی استان بوشهردر ادامه سخنانش به تشریح  برنامه کاری پلیس در ایام نورزو پرداخت و بیان داشت: در ایام تعطیلات نوروز پلیس با بیش از 90  مقر به غیراز مقرهای  ثابت در بخش پلیس ترافیک، انتظامی و پلیس راه در سطح استان افزایش داده  و آماده ارائه  خدمات به مهمانان نوروزی است.
وی  یادآور شد: پلیس برنامه ریزی خود را با شعار" آرامش بهاری با نظم وامنیت" و شعار ترافیکی "پرهیزاز خطر، آرامش در سفر" کار خود را از 27 اسفند سال جاری آغاز می کند.
حمل و نگهداری مواد محترقه غیرمجازجرم است
وی با بیان این که در روزهای گذشته شاهد دو اتفاق ناگوار انفجار ترقه های دست سازدر استان بودیم، گفت: برای چهارشنبه آخر سال اقدامات خوبی از سوی معاونت فرهنگی پلیس استان صورت گرفته است و با همکاری آموزش و پرورش استان پوسترهایی در این راستا در بین مدارس توزیع شده و از طریق رسانه‌ها و تریبون‌های مختلف نیز نسبت به انتشارمطالب و توصیه‌ها اقدام شده است.
سردار واعظی یادآور شد:در همین زمینه طی روزهای گذشته مکانی که اقدام به فروش ترقه و مواد مخترقه می کرد در یکی از شهرستان های استان بسته شد .
وی اضافه کرد: با کسانی که خلاف مقررات رفتار کنند و باعث اخلال در نظم و امنیت عمومی می شوند برخورد خواهد شد و حمل و نگهداری مواد محترقه غیرمجازمطابق قانون جرم است و برخورد جدی صورت می‌گیرد.
سردار واعظی اذعان داشت:امسال در آستانه چهارشنبه سوری 2 میلیون عدد مواد محترقه در استان کشف شده است که نسبت به سال گذشته 70 درصد افزایش کشفیات را شاهد بوده ایم.
جمع آوری سلاح های مجاز نیازمند طی کردن مراحل قانونی است
وی در پاسخ سوالی در خصوص سخنان اخیرامام جمعه دشتستان در ارتباط با خلع سلاح گفت: اگر خلع سلاح به معنای این باشد که سلاح های مجاز خلع شود این مسئوله توجیهی ندارد و مراحلی دارد که باید قانونی طی شود اما اگر منظور سلاح غیرمجازاست حتما باید سلاح توقیف و سلاح غیرمجاز جمع آوری شود.
این مقام مسئول با بیان این که با سلاح های غیرمجاز برخورد خواهیم کرد گفت: آن دسته از سلاح هایی که مجوز دارند اما تاریخ مجوز آنها تمام شده است را توقیف می  کنیم و خود مردم نیز بر روی این مسئله حساس می باشند.
وی درباره رسوم تیراندازی در مراسم عروسی در استان گفت: در این زمینه اقدامات فرهنگی زیادی صورت گرفته و حتی خود مردم هم متمایل هستند که نباید این کار صورت بگیرد نمونه این کار فرهنگی در کارت دعوت جشن عروسی داماد تنگ ارمی شاهد بودیم که از مهمانان خواسته بود سلاح همراه خود به جشن عروسی نیاورند.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=97990

نظـــرات شمـــا