کد خبر : 97844       تاریخ : 1396/12/13 10:29:00
همایش تاریخی قاید حیدر گناوه‌ای برگزار شد
در قالب جشن فرهنگ گناوه؛

همایش تاریخی قاید حیدر گناوه‌ای برگزار شد

پیغام: در قالب جشن فرهنگ گناوه، همایش تاریخی قاید حیدر گناوه‌ای با رویکردی فرهنگی، اجتماعی در بندر گناوه برگزار شد.

به گزارش «پیغام» به نقل ازمهر، محمد مظفری پژوهشگر استان بوشهر صبح یکشنبه در این همایش گفت: در مواجهه فرهنگ و جریان جهانی شدن، توجه به هویت قومی و ملی در عرصه‌های بزرگ و کوچک تاریخ و تمدن جامعه ضروری است و در این بین یکی از عناصر هویت قومی و ملی، نخبگان و مفاخر هر جامعه هستند که می توانند، شکاف بین نسل‌ها را پر کنند.

وی افزود: بر همین اساس موسسه فرهنگی هنری نیمدری سبز چند سالی است در خصوص معرفی مفاخر استان بوشهر فعالیت هایش را شروع کرده و همایش قاید حیدر گناو ه ای نیز در همین راستا برگزار شده است.

این پژوهشگر با بیان اینکه قاید حیدر گناوه‌ای از حاکمان پر قدرت جنوب ایران در عصر زندیه بوده، افزود: تاریخ فرهنگی، اجتماعی گناوه و منطقه حیات داوود در دوره حاکمیت قاید حیدر  از جمله دوره های مهم تاریخی این منطقه بوده است.

مظفری همچنین از برگزاری همایش‌های دیگر با موضوع معرفی مفاخر استان در آینده نزدیک خبر داد.

 

خورشید فقیه پژوهشگر و مورخ بوشهری نیز در این نشست با اشاره به داشته‌های فرهنگی بندر گناوه و بندر ریگ خواستار  توجه بیشتر مسئولین و کارشناسان به مقوله فرهنگ در این شهرستان تاریخی شدند.

این پژوهشگر با مهم دانستن نقش پیشینه تاریخی هر منطقه در توسعه آینده آن افزود: متاسفانه آنچه که امروز به عنوان تاریخ و یا درس تاریخ، در برنامه‌های آموزشی مراکز آموزشی مااز دبستان گرفته تا دانشگاه به کار گرفته می‌شود، واقعا تاریخ نیست بلکه یک مشت احادیث و قصه‌ها و در نهایت شرح حال تعداد پُرشماری از حاکمانی است که یک روزبه علت حوادثی بر اریکه قدرت نشسته و کارهایی کرده اند و یکروزدیگر فرد دیگری از راه رسیده است.

وی افزود: زعامت قائد حیدر، در امتداد راه ساحلی، ۱۲ کیلومتری بندرریگ، و ۷۲ کیلومتری بندر بوشهر قرار داشته که خاندان‌های ایرانی عرب‌تباری بنام های «زعابی یا وغایی» در بندرریگ و آل مذکور در بوشهر، بر آن بنادرحکومت می‌کرده‌اند.

این مورخ بوشهری در ادامه افزود: در سال ۱۱۷۸قمری برابر با ۱۱۴۳شمسی بوده که کریمخان زند بمنظور تنبیه حکام مناطق لیراوی و گناوه و ریگ که بخاطر وجود یک قحطی چندین ساله، قادر به پرداخت خراج و مالیات خود نبودند، با لشکری به استعداد چندین هزارنفر، درابتدا راهی بندر گناوه میشود و ازطریق خشکی آنجا را به محاصره میگیرد، ولی توفیقی بدست نمی آورد.

علیرضا مظفری زاده از دیگر مورخین و پژوهشگرانی بود که دراین نشست به رابطه بین خاندان آل مذکور در بوشهر، خاندان ذعابی در ریگ و قاید حیدر در گناوه پرداخت.

وی افزود: حاکمان گناوه، بوشهر و ریگ با کمک دولت مرکزی در دروازه کازرون در برابر آزاد افغان ایستادند، همچنین بحرین را در نبردی به ایران برگرداندند.

وی خاندان آل مذکور را دراین دوره ی تاریخی با ثبات ترین حاکمان منطقه دانست.

امیر حسین حیات داوودی پژوهشگر و مورخ گناوه ای نیز در این نشست گفت: قاید حیدر گناوه ای در حدود سالهای ۱۷۵۴ میلادی در قلعه  ای در روستای قلعه حیدر گناوه  حکومت داشته و بر منطقه حیات داوود حکم رانی می کرده است.

حیات داوودی یکی از آسیب‌های دوره زندیه در بین حاکمان مناطق جنوبی را اختلاف بین حاکمان ذکر کرد و افزود: اگر استعمار بین  قاید حیدر گناوه ای و میر مهنا اختلاف نمی انداخت اتحاد این دو قدرت باعث شکست سخت تر متجاوزان می شد.

در این همایش همچنین ماندنی عربزاده در خصوص تاریخ و جغرافیای حیات داوود و مسعود آریا از باستان شناسان گناوه ای در خصوص منطقه تاریخی تل گوری گناوه سخنرانی کردند و ناصر علیپور از اهالی روستای قلعه قاید حیدر در خصوص ارتباط قاید حیدر و مردم منطقه صحبت کردند.

لازم به ذکر است که این همایش در اولین روز برنامه های جشن فرهنگ گناوه برگزار شد.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=97844

نظـــرات شمـــا