کد خبر : 97835       تاریخ : 1396/12/13 10:11:13
ترخیص کالای ملوانی در بندرهای استان بوشهر از سرگرفته شد

ترخیص کالای ملوانی در بندرهای استان بوشهر از سرگرفته شد

پیغام: ترخیص کالای همراه ملوان (ته لنجی) در بندرهای استان بوشهر که به دلیل اجرای مصوبه جدید دولت در این زمینه از مهرماه امسال دچار اختلال شده بود از روز یکشنبه به روال قبل بازگشت و از سر گرفته شد.

پیغام: سرپرست دفتر نظارت گمرکات استان بوشهر گفت: براساس مصوبه نشست شنبه شب شورای تامین این استان اجرای مصوبه جدید ساماندهی کالای همراه ملوان تا پایان فروردین سال آینده به تعویق افتاده و شرایط ترخیص ته لنجی در بندرهای این استان از امروز تا پایان فروردین ماه سال آینده به روال پیش از مهرماه امسال انجام خواهد شد.
به گزارش «پیغام»؛بهروز قره بیگی درگفت وگو با ایرنا افزود: با تلاش و پیگیری های صورت گرفته توسط مسئولان استانی و مساعدت مسئولان کشور اجرای مصوبه ساماندهی کالای همراه ملوان تا پایان فروردین ماه سال آینده به تاخیر افتاده است.
وی در باره ترخیص کالای ملوانی به روال سابق اظهارداشت: ترخیص کالا به عوامل و جزییات متعددی بستگی دارد که با تصمیم گمرک براساس ضوابط و قوانین پیرامون آن تصمیم گیری می شود.
در چند روز اخیر اعتراض به آنچه محدودیت های مصوبه دولت در زمینه ساماندهی کالای همراه ملوان نامیده شد، در استان بوشهر بویژه بندرهای گناوه، دیلم، بوشهر، ریگ و دیر برای دومین بار در سال جاری آغاز و تجمع هایی برگزار شد.
همچنین شناورهای باری و سفاری حامل کالا که در بندرهای این استان پهلو گرفته اند بیش از 2 هفته در اعتراض به این مصوبه از تخلیه کالا خودداری کردند.
پیش از این نیز با اجرای مصوبه جدید دولت در زمینه ساماندهی کالای همراه ملوان در مهرماه سال جاری صاحبان و ملوانان شناورهای باری و سفاری در بندرهای استان بوشهر در اعتراض به این مصوبه که به گفته آنان معیشتشان را به خطر انداخته است، حدود سه ماه از تخلیه بار و انجام سفرهای دریایی به کشورهای حوزه خلیج فارس خودداری کردند.
این وضعیت باعث شد تا قیمت اجناس ته لنجی به گفته رئیس اتحادیه اصناف بوشهر در بازار شهرهای ساحلی این استان بین 40 تا 100 درصد افزایش یابد.
همچنین مغازه داران بازار تجاری گناوه و دیلم و بندر ریگ نیز که اجناس خود را از محل کالای همراه ملوان تامین می کنند، بدلیل تخلیه نشدن بار و خالی شدن مغازه هایشان به مدت یک هفته در دی ماه امسال بازارهای تجاری این بندرها را تعطیل کردند.
بازاریان، ملوانان و لنجداران بندرهای استان بوشهر از جمله گناوه، دیلم، دیر و ریگ در آن یک هفته چندین تجمع اعتراضی در این شهرها برگزار کردند.
روز پنجشنبه هفته گذشته و دیروز (شنبه) نیز تجمع های ملوانان، لنجداران و بازارایان در بندرهای گناوه، ریگ، دیلم، بوشهر و دیر از سرگرفته شد که در گناوه نماینده مردم شهرستان های بوشهر، گناوه و دیلم در مجلس شورای اسلامی همگام با آنان در گمرک حضوریافت و خواستار همکاری مسئولان گمرک در زمینه حذف محدودیت های سختگیرانه مصوبه ساماندهی کالای همراه ملوان و آغاز تخلیه بار و کالا توسط شناورهای پهلوگرفته در بندرهای این استان شد.
عبدالحمید خدری گفته بود: تا زمان آغاز از سرگیری تخلیه کالا از شناورها در گمرگ گناوه خواهد ماند حتی اگر لازم باشد شب را در گمرک خواهد گذراند.
براساس مصوبه ساماندهی کالای ته لنجی مقرر شد، هر ملوان در هر سفر (6 سفر در طول یک سال) 100 میلیون ریال کالا بدون پرداخت عوارض گمرکی وارد کند.
پیش از این مصوبه میزان قانونی و اسمی کالای همراه ملوان در هر سفر برای یک ملوان 40 میلیون ریال بود اما در عمل و اجرا ملوانان بسیار فراتر از این میزان کالای خارجی در هر سفر بدون پرداخت عوارض گمرکی در قالب ته لنجی وارد می کردند.
با اجرای مصوبه ساماندهی ته لنجی اگرچه این میزان بطور قانونی برای هر ملوان نسبت به قبل 2.5 برابر شده است، ولی با توجه به اینکه مصوبه جدید بصورت دقیق و با نظارت اجرا می شود و ملوانان برای واردات در قالب مصوبه تنها به ارزش 100 میلیون ریال می توانند کالا وارد کنند و از واردات بیشتر آنها جلوگیری می شود، ناراضی هستند.
یکی از مزیت های مصوبه ته لنجی فراهم شدن امکان جابه جایی این کالاها در سطح استان بوشهر و جمع شدن خودرهای شوتی ( خودروهای سورای تندرو که کالای قاچاق حمل می کنند و باعث حوادث زیادی در جاده ها می شوند) از سطح جاده های این استان است.
هیات وزیران درجلسه 18/ 5/ 1396 به پیشنهاد وزارت صنعت، معدن وتجارت و به استناد اصل یکصدوسی وهشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران آیین‌نامه ورود کالا توسط ملوانان شناورهای دریایی سنتی با ظرفیت کمتر از 500 تن و ساماندهی و نوسازی آن شناورها را در 18 ماده مصوب کرد.
براساس ماده 7 این آیین نامه شناورهای دریایی سنتی با ظرفیت کمتر از500 تن (لنج تجاری) در صورت تحت پوشش بیمه تأمین اجتماعی قرار دادن ملوانان شاغل در آن شناور و برخوردار شدن آنان از مزایای بیمه تأمین اجتماعی از قبیل بازنشستگی، بیمه درمان، عیدی آخر سال و سایر موارد مربوط، مجاز هستند در هر سال برای هر شناور و هر ملوان حداکثر شش نوبت و در هر نوبت به ازای هر ملوان تا سقف 100 میلیون ریال از معافیت ملوانی مندرج در تبصره (3) ماده (1) این آیین‌نامه استفاده کنند.
براساس تبصره 2 ماده 7 این آیین نامه نیز معافیت‌های ملوانی برای شناورهای زیر 200 تن حداکثر 6 نفر، برای201 تا 350 تن حداکثر هفت نفر و برای 351 تا 500 تن حداکثر هشت نفر و در هر حال برای حداکثر 6 سفر در طول یکسال اعمال می‌ شود.
در مناطقی که تعداد سفر متداول شناورها بیش از 6سفر است سفرهای مازاد شناور مشمول معافیت نبوده و ترخیص کالا در هر حال مشمول مقررات صادرات و واردات کشور است.
بیش از 2 هزار شناور سفاری و باری در استان بوشهر فعالیت دارند که هرکدام از این لنج‌ها بین 6 تا 8 ملوان دارند و بیش از 12 هزار نفر بطور مستقیم در شناورها مشغول به کار هستند.
35 تا 40 هزار نفر نیز در بازار شهرهای ساحلی از طریق خرید و فروش کالای ته لنجی فعالیت می کنند که با این احتساب خانواده های ملوانان و بازاریان حدود 160 هزار نفر از جمعیت استان از طریق واردات کالای ته لنجی امرار معاش دارند. 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=97835

نظـــرات شمـــا