کد خبر : 96498       تاریخ : 1396/10/23 12:13:3
خور مرده شور گناوه به معضل زیست محیطی تبدیل شده است

خور مرده شور گناوه به معضل زیست محیطی تبدیل شده است

مسئول انجمن سبزاندیشان یاوران طبیعت گناوه گفت: مسدود شدن خور (آبراه دریایی) معروف به مرده شور بدلیل اجرای طرح احداث پل گردشگری،باعث آلودگی زیست محیطی و بهداشتی در این نقطه شده است.

به گزارش «پیغام»؛ غلامرضا نعمتی روز شنبه درگفت وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی افزود:این خور که در هدایت سیلاب ها به دریا و زیستگاه پرندگان و آبزیان دریایی نقش حیاتی دارد، تا قبل از احداث پل، جزر و مد دریا دراین مسیر به راحتی صورت می گرفت که با بسته شدن آن و تجمع فاضلاب های خانگی به یک معضل و تهدیدی برای آبزیان و ساکنان در جوار آن تبدیل شده است.

وی اظهارکرد: با ورود نیترات و فسفات ناشی از فاضلاب به این خور، تعادل اکوسیستم برهم خورده و پدیده یوتریفکاسیون( پرغذایی) بروز و باعث شکوفایی جلبکی شده است.
مسئول انجمن سبز اندیشان یاوران طبیعت گناوه گفت: بوجود آمدن این جلبک ها سبب می شود که مخاط ژلاتینی قهوه ای ترشح و با قرار گرفتن بر روی آبشش ماهی، منجر به خفگی آنان شود.
وی گفت:رشد زیاد و گستردگی جلبک های ایجاد شده درسطح آب از رسیدن نور و اکسیژن به اعماق آب جلوگیری می کند و این شرایط که همراه با بوی زننده ناشی از تجزیه باکتریایی و تشکیل کف است موجب مصرف زیاد اکسیژن محلول درآب و در نتیجه مرگ و میر آبزیان می شود.
نعمتی افزود:رشد فزاینده حشرات و جوندگان موذی و همجواری اکوسیستم آلوده شده با مناطق مسکونی موجب تهدید سلامتی و بهداشتی ساکنان درجوار آن شده است.
مسئول انجمن سبزاندیش یاوران طبیعت گناوه تصریح کرد: برای برطرف شدن معضل بوجود آمده باید در احداث پل گردشگری نکات زیست محیطی رعایت و از فاضلاب های سرازیرشده شهر قبل از ورود به خور جلوگیری و راه ورود وخروج آب دریا بازگشایی شود.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست گناوه نیز گفت:باتوجه به مسدود شدن مسیر خور مرده شور به دریا بدلیل احداث طرح پل گردشگری، اکوسیستم موجود در آن به هم خورده است.
محمد تولیده افزود: هم اینک این نقطه از یک طرف فاضلاب خانگی به آن ورود می کند و از طرف دیگر آب های در آن بدلیل قطع ارتباط با جزر و مد دریا راکد و به معضل زیست محیطی تبدیل شده است.
وی گفت:برای برون رفت از این وضعیت باید مسیر خور بازگشایی و راهی برای هدایت آب به دریا درنظرگرفته شود و نیزار و جلبک های این نقطه پاکسازی و جمع آوری شود.
معاون عمرانی و اجرایی شهرداری گناوه نیز گفت: توجه به حفظ محیط زیست بر همگان واجب و لازم است اما باتوجه به اینکه عملیات اجرایی احداث پل خور گردشگری توسط پیمانکار درحال انجام است ، درصورت بازکردن راهی برای ارتباط خور به دریا باعث خلل در روند فعالیت این طرح می شود.
میثم محمدی افزود: بمنظور رفع خواسته دوستداران محیط زیست ، این مسیر مجدد بررسی و درصورت امکان راهی که بتواند زمینه ورود و خروج آب را دراین نقطه فراهم کند، پیش بینی خواهد شد.
طرح احداث پل خور گردشگری گناوه که مدتی با تعطیلی مواجه شده بود هم اینک فعال شده و با تکمیل و رعایت مسایل زیست محیطی، زمینه استفاده بیشتر مردم و هموطنان از ظرفیت‌های گردشگری این شهر بیشتر می شود.
این پل، امکان تردد اهالی و هموطنان را از خیابان ساحلی گناوه به روستاهای ساحلی در جوار آن فراهم می کند.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=96498

نظـــرات شمـــا