کد خبر : 96427       تاریخ : 1396/10/21 10:10:24
شورش علیه گرانی و بودجه سالانه جدید در تونس+عکس

شورش علیه گرانی و بودجه سالانه جدید در تونس+عکس

در لایحه بودجه 2018 تونس، مالیات بر اقلامی چون نوشیدنی های الکلی، هزینه تماس تلفنی و اینترنت و برخی اقلام وارداتی خارجی به نحو قابل ملاحظه ای افزایش یافته است.

پیغام:هزاران تونسی در شهرهای مختلف این کشور در سومین شب تظاهرات متوالی خود علیه افزایش مالیات و قیمت‌ها  در لایحه بودجه سال 2018  این کشور به خیابان‌ها آمدند و گزارش‌ها حاکی است در طی 3 شب اعتراضات دستکم 1 معترض کشته شده است.

به گزارش«پیغام» به نقل از عصرایران اعتراضات روزهای اخیر در تونس در واکنش به اقدام دولت این کشور در افزایش قیمت و مالیات‌ها و نیز مشکل بیکاری قشر قابل توجهی از جمعیت جوان تونس، صورت گرفته است.

در هفته گذشته پارلمان تونس لایحه بودجه 2018 این کشور را از تصویب خود گذارند که بر اساس آن مالیات بر مواردی چون محل اقامت در هتل، اتومبیل، نوشیدنی‌‌های‌الکلی هزینه تماس تلفنی، اینترنت و همچنین مالیات برخی از اقلام سفارشی وارداتی به تونس را به میزانی قابل توجه افزایش داد.

شهروندان معترض تونسی می گویند افزایش مالیات و قیمت ها در حالی که در سال‌های گذشته وضعیت اقتصادی آنها تغییر محسوسی نداشته و حتی بدتر از دوران پیش از انقلاب شده، عادلانه نبوده و منجر به فشار بیشتر اقتصادی روی طبقات متوسط و کم‌درآمد جامعه می‌شود.

شدت و گستردگی این اعتراضات از زمان پیروزی انقلاب 7 سال پیش در این کشور عربی شمال آفریقا کم سابقه است. معترضان غالبا شامگاه و شب هنگام به تظاهرات روی می آورند.

نیروهای امنیتی و پلیس تا کنون دستکم 250 معترض را بازداشت کرده اند.

تونس در پاییز سال 2010، سلسله جنبان موج اعتراضاتی بود که در رسانه های بین‌المللی از آن به عنوان "بهار عربی" یاد می‌شد اما این بهار تنها منحصر به تونس ماند و در این کشور منجر به تغییرات دموکراتیک و ثبات شد و در دیگر کشورهای عربی خاورمیانه و شمال آفریقا منجر به درگیری و جنگ داخلی (سوریه و یمن) و بازگشت دوباره به دوران حکومت نظامیان (مصر) شد.

تصاویر زیر اعتراضات روزهای اخیر در شهرهای مختلف تونس را نشان می دهد. تصاویر متعلق به سه خبرگزاری فرانسه، رویترز و آسوشیتدپرس است.

 

تظاهرات علیه گرانی و وضعیت اقتصادی در تونس
تظاهرات علیه گرانی و وضعیت اقتصادی در تونس

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=96427

نظـــرات شمـــا