کد خبر : 95000       تاریخ : 1396/09/13 11:16:22
سلول درمانی روشی امیدوار کننده برای نابینایی

سلول درمانی روشی امیدوار کننده برای نابینایی

محققان با تحقیقات خود نشان دادند سلول های بنیادی تزریق شده به چشم، جایگزین سلول های از دست رفته در چشم آسیب دیده می شوند.

به گزارش «پیغام» خبرگزاری مهر به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی نوشت؛ نتایج دو مطالعه بالینی اولیه نشان می دهد که استفاده از سلول های بنیادی جنینی انسانی به عنوان درمانی برای شکل خشک تخریب ماکولا امکان پذیر است. به نظر می رسد که سلول های بنیادی تزریق شده به چشم، جایگزین سلول های از دست رفته در چشم آسیب دیده می شوند و اثر جانبی شدیدی نیز بر جای نمی گذارند.

در هر دو مطالعه صورت گرفته، محققان سلول های بنیادی جنینی را به سلول های پشتیبان شبکیه موسوم به سلول های اپی تلیالی رنگدانه دار شبکیه(RPE) تبدیل کردند و سپس آن ها را به بیمارانی که از شکل خشک تخریب ماکولای وابسته به سن(AMD) رنج می بردند تزریق کردند.

این بیماری را دلیل نابینایی بسیاری از افراد بالای ۵۵ سال می دانند که در حال حاضر درمان موثری برای آن نیست و تنها از مکمل های غذایی برای پشتیبانی از این وضعیت استفاده می شود.

در شبکیه سالم، سلول های RPE عملکرد حفاظتی مانند تغذیه و یا مدیریت مواد زاید را برای گیرنده های نوری انجام می دهند. عملکرد نامناسب و یا تخریب سلول های RPE بخشی از فرایندی است که منجر به از دست رفتن نابینایی در تخریب ماکولای وابسته به سن می شود.

سلول های RPE مشتق از سلول های بنیادی جنینی انسانی که به زیر شبکیه تزریق شبکیه تزریق می شوند، طوری طراحی شده اند که سلول های RPE آسیب دیده بیماران را حمایت کرده و یا جایگزین می کنند.

به عقیده کارشناسان طب بازساختی، تخریب ماکولا یکی از اولین بیماری هایی است که قابلیت درمان بوسیله سلول های بنیادی را دارد. زیرا کشت سلول های RPE‌در مقادیر زیاد در آزمایشگاه بسیار راحت است. این سلول ها بسیار شبیه نمونه مشابه شان در چشم هستند و برای حمایت از گیرنده های نوری درون شبکیه، نیاز به شکل گیری ارتباطات عصبی ندارند.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=95000

نظـــرات شمـــا