کد خبر : 94990       تاریخ : 1396/09/13 10:54:45
جای خالی

جای خالی "حیات وحش" در گزارش عملکرد ۱۰۰روزه "کلانتری"

وضعیت نابسامان یگان حفاظت محیط زیست کشور به‌عنوان بازوی اجرایی سازمان حفاظت محیط زیست که ضعف آن، گستاخی و قانون‌گریزی متخلفان را به‌همراه داشته یکی از اصلی‌ترین مقوله‌هایی است که انتظار می‌رفت جزو اولویت‌های کلانتری واقع شود.

به گزارش «پیغام» به نقل از  تسنیم، انتشار گزارش "عیسی کلانتری" از عملکرد یکصدروزه سازمان حفاظت محیط زیست طی روزهای گذشته انتقادات برخی از کارشناسان و فعالان محیط زیست را به‌همراه داشته است.

در شرح عملکرد یکصدروزه کلانتری، اما فارغ از اقداماتی که مورد انتقاد قرار گرفته آنچه توجه را به خود جلب می‌کند جای خالی حیات وحش و مقوله‌های مرتبط با آن است، گویی کلانتری حفاظت از حیات وحش را جزو وظایف سازمان حفاظت محیط زیست نمی‌داند، در حالی که نه‌تنها در اغلب کشورها، حفاظت از حیات وحش، اولویت اصلی سازمان‌ها یا وزارت‌خانه‌های محیط زیست محسوب می‌شود بلکه طبق ماده یک قانون شکار و صید کشورمان نیز، هدفی که سازمان حفاظت محیط زیست به‌منظور تأمین آن تشکیل شده، حفاظت و تکثیر جانوران وحشی است.

به‌علاوه، به‌خلاف سایر حوزه‌های محیط زیست مانند آلودگی هوا و آب که کلانتری بر پرداختن به آن تأکید بسیار دارد، این تنها حیات وحش است که به‌جز سازمان حفاظت محیط زیست متولی دیگری در کشور ندارد. اما اظهارات کلانتری، طی ماه‌های گذشته و به‌کار بردن عباراتی چون "چهار تا حیوان" و "به‌خاطر چند یوزپلنگ" تنها حکایت از آن دارد که رئیس جدید سازمان حفاظت محیط زیست، حفاظت از حیات وحش را مقوله‌ای فانتزی و کم‌اهمیت تلقی می‌کند، مقوله‌ای که به‌گفته وی، نهایتاً یک‌صدم توجه سازمان حفاظت محیط زیست را به خود معطوف خواهد کرد، نه بیشتر، بدین ترتیب در بزنگاهی که می‌بایست با تمام توان، زیستگاه‌های کشور را مدیریت کرد و سایه نابودی را با اقداماتی کارشناسی‌شده از سر گونه‌های حیات وحش کشور کنار زد، باید به‌انتظار آثار جبران‌ناپذیری نشست که بی‌توجهی سازمان حفاظت محیط زیست نسبت به وضعیت بحرانی حیات وحش، در آینده‌ای نزدیک، بر پیکر نیمه‌جان حیات وحش کشور  به‌یادگار خواهد گذاشت.

وضعیت نابسامان یگان حفاظت محیط زیست کشور، به‌عنوان بازوی اجرایی سازمان حفاظت محیط زیست در حوزه حفاظت از حیات وحش که ضعف آن این روزها بیش از هر زمان دیگری، گستاخی و قانون‌گریزی متخلفان را به‌همراه داشته یکی از اصلی‌ترین مقوله‌هایی است که انتظار می‌رفت جزو اولویت‌های کلانتری واقع شود، آن هم در حالی که با گذشت بیش از یک سال از شهادت سه تن از محیط‌بانان طی 48 ساعت، علی‌رغم وعده‌های پیاپی مسئولان محیط زیست هنوز اقدامی در راستای بهبود و تقویت یگان حفاظت محیط زیست صورت نگرفته است، یگانی که نماد اقتدار سازمان حفاظت محیط زیست است؛ اما متأسفانه، سوءمدیریت و عدم اختصاص اعتبار طی سال‌های گذشته ضعفی مشهود را در عملکرد آن به‌جا گذاشته است.

تعداد اندک محیط‌بانان به‌نسبت مناطق تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست و عدم برخورداری آنها از امکانات حداقلی برای مقابله با متخلفان مجهز، معضلی است که متأسفانه حل آن تا به امروز به‌طور جدی در دستور کار سازمان حفاظت محیط زیست قرار نگرفته است.

در واقع عامل عمده معضلات حیات وحش کشور، را می‌توان ضعف یگان حفاظت محیط زیست دانست. نسل‌کشی پرندگان مهاجر که هرساله علاوه بر حیات وحش، تهدیدی جدی برای بهداشت عمومی به‌شمار می‌رود و لکه سیاهی بر نام کشورمان در مجامع بین‌المللی به‌جا می‌گذارد تنها و تنها حاصل ناتوانی یگان حفاظت محیط زیست در به نمایش گذاشتن برخوردی قانونی با متخلفان است، همین سبب شده است این پدیده شوم هرساله در شمال و جنوب کشور ریشه‌دارتر شده و ایران را در جایگاه دومین کشور جهان در زمینه کشتار پرندگان مهاجر قرار دهد.

و این عدم اقتدار یگان حفاظت محیط زیست کشور، به‌عنوان بازوی اجرایی سازمان حفاظت محیط زیست است که راه را برای رواج قوش‌بازی و کشتار پرندگان شکاری هموار کرده و با فراهم آوردن بستری امن برای شکار چارپایان، کاهش جمعیت طعمه‌ها در زیستگاه‌های یوزپلنگ و در نتیجه وضعیت بحرانی امروز این گربه‌سان در خطر انقراض را رقم زده است.

اما، آیا مرور زمان خواهد توانست تغییری در رویکرد "عیسی کلانتری" نسبت به مقوله حفاظت از حیات وحش ایجاد کند و حفاظت از حیات وحش را از مقوله‌ای فانتزی و جنبی؛ طبق قانون، به اولویت سازمان حفاظت محیط زیست ارتقا دهد یا باید پذیرفت که با ریاست او بر سازمان حفاظت محیط زیست، فصلی تأسف‌بار در تاریخ حیات وحش کشور آغاز شده است؟


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=94990

نظـــرات شمـــا