کد خبر : 94958       تاریخ : 1396/09/12 14:27
تصاویر/ انتقال پیکر دهقان فداکار از تبریز به میانه

تصاویر/ انتقال پیکر دهقان فداکار از تبریز به میانه

پیکر دهقان فداکار از تبریز به میانه با حضور استاندار آذربایجان شرقی تشییع و بدرقه شد.

پیغام: پیکر دهقان فداکار از تبریز به میانه با حضور استاندار آذربایجان شرقی تشییع و بدرقه شد.

به گزارش «پیغام»؛ این قهرمان ۸۷ ساله دوم آذر امسال بر اثر عارضه کلیوی و ریوی در بیمارستان خاتم الانبیای میانه بستری و دیشب برای ادامه درمان به بیمارستان امام رضا در تبریز منتقل شد در  پی بیماری ذات‌الریه و کاهش هوشیاری درگذشت.

ریزعلی خواجوی، روز پنجم اسفندماه سال ۱۳۰۹ خورشیدی در روستای قلعه جوق شهرستان میانه متولد شد. او در آذرماه ۱۳۴۱ شمسی، در سن ۳۲سالگی شب‌ هنگام در حالی که در کنار ریل قطار حرکت می‌کرد، متوجّه مسدود شدن مسیر قطار به علت ریزش کوه شد.

در آن هنگام برای نجات قطار و مسافرانش، لباسش را با وجود سرمای شدید آذربایجان از تن در آورد و آن را آتش زد و به سمت قطار حرکت کرد. ریزعلی با این اقدام  توانست باعث توقف قطار شود. به گفتهٔ او پس از توقّف قطار، مردم ناراضی پیاده شدند و او را کتک زدند تا اینکه دهقان فداکار آنها را متوجه خطری که در انتظار مسافران بود کرد. پس از آنکه مسافران با چشم خود ریزش کوه را دیدند از او به خاطر نجات جانشان تشکر و عذرخواهی کردند.

ریز علی خواجوی خاطره مشترک دانش آموزان ایرانی است و داستانش سال‌ ها با عنوان «دهقان فداکار» در کتاب فارسی مقطع ابتدایی کشورمان چاپ می‌ شد.

یونس خواجوی (پسر ریزعلی خواجوی) گفته است: طبق وصیت پدرم، ایشان در میانه تدفین خواهد شد و بر این اساس پیکر دهقان فداکار از تبریز به میانه منتقل شد و فردا در این شهر تشییع و خاکسپاری خواهد شد.

 

 

 

عکاس: خلیل غلامی/میزان

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=94958

نظـــرات شمـــا