کد خبر : 94253       تاریخ : 1396/08/21 15:52
چینی‌ها «نجیرم» یا «مهرویان» را می‌خواهند

چینی‌ها «نجیرم» یا «مهرویان» را می‌خواهند

پیغام: رییس موسسه ملی میراث فرهنگی زیرآب چین، فعالیت در بخش ساحلی و داخل آب یکی از دو منطقه «مهرویان» و «نجیروم» استان بوشهر را خواستار شد.

به گزارش «پیغام»؛ هیات میراث فرهنگی زیر آب چین در قالب سه کارشناس از موسسه ملی میراث زیر آب و سازمان میراث فرهنگی این کشور پس از بازدید از محوطه‌های تاریخی سیراف از موزه ملی ایران نیز بازدید کنند.

«دامن یانگ »، رییس موسسه ملی میراث فرهنگی زیرآب چین در ادامه میراث فرهنگی تاریخی سیراف را بسیار درخشان دانست و  خواستار فعالیت در بخش ساحلی و داخل آب یکی از دو منطقه «مهرویان» و «نجیروم» شد و افزود: نجیروم از نظر باستان شناسی بسیار بکر است و تاکنون کسی در آنجا کار نکرده است.

رییس موسسه ملی میراث فرهنگی زیرآب چین مهرویان را نیزبه این دلیل بسیار مهم دانست و گفت: همه لایه‌نگاری‌های مربوط به قرون ۹ تا ۱۵ بندر «مهرویان» حاکی از تداوم وجود سفال‌های «سلادون» (سفال‌های چینی سبز رنگ) است این در حالی است که کمتر کسی تاکنون روی این منطقه کار کرده است.

وی در ادامه خواستار تبادل دانشجو و کارشناس بین ایران و چین در راستای مطالعات بیشتر در حوزه های مختلف باستان شناسی شد.

یانگ با اشاره به سابقه بلند مدت رابطه ایران و چین گفت: دانش آموزان چینی در کتاب‌های درسی درباره این رابطه می‌آموزند، به طور مثال در کتاب‌ها از سکه‌های نقره ایرانی نام برده می‌شود.

او معتقد است: همکاری‌های مشترک ایران و چین می‌تواند شناخت، تفاهم و دوستی را حداقل بین دانشمندان دو کشور بیشتر کند.

ایجاد پایگاهی از  دریای عمان تا خلیج فارس

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراق فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری نیز با اشاره به انجام تحقیقات اندک از سواحل عمان تا خلیج فارس، برلزوم گسترش این بررسی‌ها تاکید کرد و گفت: امروزه در حالی بحث توسعه و طرح‌های عمرانی موجود در این مناطق مطرح می‌شود که هنوز شناخت اندکی از این مناطق داریم.

او تاکید بر اهمیت میراث زیر آب و میراث دریا گفت: این دو با هم در ارتباط بوده و برای فهم و شناخت آنها باید توامان زیرآب و کنار ساحل را مورد بررسی و مطالعه قرار داد.

وی با اشاره به عضویت ایران در کنوانسیون میراث زیرآبی یونسکو، از اختصاص بودجه‌ای ویژه برای توسعه فعالیت‌ها در حوزه میراث دریا و زیرآب و برگزاری کارگاه های مختلف در سطح منطقه و جهانی خبر داد.

طالبیان همچنین با اشاره به فعالیت‌های چندرشته ای در پایگاه‌ها، از فعالیت ۹۰ پایگاه خبر خبر داد و افزود: پایگاه میراث فرهنگی «از دریای عمان تا خلیج فارس» ایجاد می‌شود و سه پایگاه زیر نظر این پایگاه در استان‌های سیستان و بلوچستان( احتمالا در چابهار)، بوشهر (احتمالا در کنگ) و هرمزگان( احتمالا در سیراف) فعالیت می‌کنند.

منبع:ایسنا


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=94253

نظـــرات شمـــا