کد خبر : 94236       تاریخ : 1396/08/21 14:03:15
 فعالیت 5 هزار باشگاه کتابخوان در کشور

فعالیت 5 هزار باشگاه کتابخوان در کشور

پیغام: مدیرکل دفتر مطالعات و برنامه ریزی فرهنگی و کتابخوانی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: در زمان حاضر پنج هزار باشگاه کتابخوان در 80 شهر کشور فعالیت می کنند.

به گزارش«پیغام» به نقل از ایرنا، علی اصغر سید آبادی روز یکشنبه در حاشیه نواختن زنگ کتاب در بوشهر در جمع خبرنگاران افزود: امسال دومین سالی است که باشگاه های کتابخوان در کشور فعال شده اند و کودکان و نوجوانان در این باشگاه ها تجربه کتابخوانی گروهی را کسب می کنند.

وی اضافه کرد: باشگاه های کتابخوان کاری غیردولتی است و در رقابتی شرکت کرده و تجربه ها و پیشنهادهای خود در زمینه کتابخوانی را در قالب یک پرونده ارائه می دهند.
سید آبادی گفت: باشگاههای کتابخوان در پرونده خود نوع و تعداد کتابها، بحث ها و بهترین کتاب ارائه شده در باشگاه را ثبت و به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ارائه می کنند.
وی یادآور شد: پس از بررسی پرونده ها به بهترین بحث ها و کتاب معرفی شده در باشگاه هدیه داده می شود.
مدیر دفتر مطالعات و برنامه فرهنگی و کتابخوانی معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در باره چهارمین دوره انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران گفت: فراخوان چهارمین دوره انتخاب و معرفی پایتخت کتاب ایران منتشر شده و شهرهای مختلف می توانند پرونده خود را تا یک ماه آینده ارسال و پس از بررسی های لازم در اسفند ماه پایتخت کتاب کشور معرفی و شهر منتخب سال آینده برنامه های خود را اجرا می کند.
وی در باره سرانه مطالعه در کشور و تاثیر انتخاب پایتخت کتاب گفت: مطالعه دقیقی در این زمینه وجود ندارد ولی براساس آخرین پژوهشی که در سال 94 انجام شد، سرانه مصرف فرهنگی در کشور 12دقیقه و 33 ثانیه میزان کتابخوانی است.
سید آبادی بیان کرد: در شهرهایی که پایتخت کتاب و یا نامزد پایتخت کتاب معرفی شده اند و فعالیت باشگاه های کتاب در آن جریان داشته از نظر خرید کتاب و سفارش کتاب رشد بیشتری داشته اند.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=94236

نظـــرات شمـــا