کد خبر : 94225       تاریخ : 1396/08/21 13:34:5
طرح کدینگ و ردیابی میگو در استان بوشهر با موفقیت اجرا شد

طرح کدینگ و ردیابی میگو در استان بوشهر با موفقیت اجرا شد

پیغام: رئیس اداره قرنطینه و امنیت زیستی دامپزشکی استان بوشهر از اجرای موفقیت آمیز طرح کدینگ و ردیابی میگو برای دومین سال متوالی در استان بوشهر خبر داد.

به گزارش «پیغام»؛  حسن بازیار در گفت‌وگو با مهر با اشاره به اجرای موفقیت آمیز طرح کدینگ و ردیابی میگو برای دومین سال متوالی در استان اظهار داشت: با توجه به اینکه اکثر میگوهای استحصالی از مزارع پرورش به منظور صادرات فرآوری می شوند و لازمه ارسال محموله‌های صارداتی دارا بودن سیستم نظارت بهداشتی ویژه (HACCP) است، ردیابی محصول یکی از الزامات این سیستم نظارتی به شمار می رود.

رئیس اداره قرنطینه و امنیت زیستی دامپزشکی استان بوشهر افزود: در این طرح  تمامی میگوهای پرورشی استان با نظارت بهداشتی و صدور گواهی بهداشتی – قرنطینه‌ای حمل از مزارع میگو به شرکت‌های فرآوری آبزیان انتقال داده شدند و در همین راستا تعداد ۴ هزار و  ۶۰۰ برگ گواهی حمل بهداشتی – قرنطینه‌ای و ۱۱ هزار و ۴۳۰ تن محموله صادر شد.

بازیار تصریح کرد: در راستای اجرای قانون قاچاق کالا و ارز و با توجه به اتصال سامانه بر خط راهداری به سامانه یکپارچه قرنطینه دامپزشکی تمامی خودروهای حمل آبزیان تازه پس از بررسی بهداشتی توسط شبکه های دامپزشکی پروانه حمل و کد رهگیری دریافت و سپس برای حمل به باربری‌های استان مراجعه و پس از اخذ حواله بارگیری برای هر محموله اقدام به دریافت گواهی بهداشتی حمل کرده‌اند.

وی بیان داشت: در سایت‌ها و مزارع پرورش میگو نیز برای هر محموله گواهی حمل بهداشتی توسط دامپزشکان مسئول بهداشتی صادر و پس از بازدید در شرکت مقصد تخلیه می شوند و پس از فرآوری محصول کد رهگیری صادر شده در هر گواهی بهداشتی – قرنطینه ای بر روی تمامی جعبه‌ها و کارتن‌ها برای ردیابی کالا درج می شود.

بازیار ادامه داد: در روند فرآوری و بسته بندی، کد رهگیری بر روی جعبه درج می‌شود که با ارسال این کد به سامانه پیامکی ۳۰۰۰۸۹۰۳ مشخص خواهد شد که میگو از کدام سایت و مزرعه برداشت و در چه تاریخی و در کدام شرکت، فرآوری شده است.

رئیس اداره قرنطینه و امنیت زیستی دامپزشکی استان بوشهر اشاره کرد: علاوه بر مزارعی که سال گذشته موفق به دریافت کد شدند، مزارع جدید میگو نیز توسط شبکه‌های دامپزشکی شهرستان‌های دارای مرزعه پرورشی میگو در سامانه ردیابی دام (سامانه تریس) ثبت شد و سپس به مسئولان بهداشتی مرازع پرورشی و همچنین مسئولان بهداشتی شرکت‌های فرآوری آبزیان کلمه و رمز عبور برای ورود به سامانه در جهت صدور گواهی حمل میگوی تازه و تایید تخلیه محموله‌ها در شرکت‌ها داده شد تا این روند تحت نظارت شبکه‌های دامپزشکی شهرستان‌ها و همچین اداره کل دامپزشکی استان با نظم خاصی انجام شود.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=94225

نظـــرات شمـــا