کد خبر : 94201       تاریخ : 1396/08/21 09:06:18
ائتلاف راست‌ مقابل چپ؛ خیز لاریجانی و یارانش برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰؟

ائتلاف راست‌ مقابل چپ؛ خیز لاریجانی و یارانش برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰؟

در شرایط کنونی نیز علی لاریجانی تلاش می‌کند به همان شکل که روحانی معتدلین اصلاح‌طلب را حول محور خود جمع کرد معتدلین اصولگرا را گرد خود جمع کنند تا گفتمان اعتدال با دو بال به مسیر خود ادامه بدهد.

پیغام: تشکیل حزب رهروان ولایت که از مدت‌ها پیش از سوی طیف منتسب به علی لاریجانی مطرح شده بود این روزها شکل ائتلاف راست‌ مقابل چپ؛ خیز لاریجانی و یارانش برای انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰؟جدی‌تری به خود گرفته و بهروز نعمتی یکی از نمایندگان نزدیک به لاریجانی از تنظیم اساسنامه این حزب خبر داده است. خبری که در نگاه اول احتمال حضور لاریجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری را جدی‌تر از گذشته می‌کند.

به گزارش«پیغام» به نقل از آفتاب‌نیوز، با این وجود باید این نکته را در نظر گرفت که لاریجانی به جز حضور در انتخابات ریاست‌جمهوری به دنبال اهداف دیگری نیز در فضای سیاسی ایران است. دوران احمدی‌نژاد بسیاری از معادلات سیاسی کشور را به هم زد و کاری کرد که بسیاری از رقبای سیاسی دیروز به متحدان امروز تبدیل شود.

مهم‌ترین اتفاقی که در دولت احمدی‌نژاد رخ داد شناخت ماهیت رادیکالیسم راست‌گرا برای مردم بود که در ‌نهایت به تمایل مردم به اعتدالیون منجر شده است. این در حالی است که لاریجانی که روزی در منتهی علیه راست قرار داشت و در دولت اصلاحات و زمانی که ریاست سازمان صداوسیما را برعهده داشت در صف اول مقابله با گفتمان اصلاحات حضور داشت امروز و پس از سال‌ها فراز و نشیب سیاسی در کشور به شخصیتی میانه‌رو و معتدل تبدیل شده که احساس می‌کند می‌تواند در کانون اجماع اعتدالیون کشور قرار داشته باشد. در نتیجه لاریجانی با حرکت در مسیر اعتدال‌گرایانه احساس می‌کند پس از تشکیل یک دولت معتدل مانند روحانی که تقریبأ مورد حمایت اغلب جریان‌های سیاسی بود، راه روحانی را ادامه دهد و کشور را از خطر ظهور دوباره رادیکالیسم دور کند.

باید این نکته را در نظر داشت که جنس اعتدال‌گرایی لاریجانی با اعتدال‌گرایی روحانی متفاوت است. لاریجانی در مواقع حساس نه راست خواهد بود و نه چپ. این در حالی است که روحانی این قابلیت را داشت که در مواقع حساس هم راست باشد و هم چپ. در نتیجه لاریجانی گفتمان اعتدال‌گرایی در کشور را یک پرده تقلیل خواهد داد و با نئومحافظه‌کاران گفتمانی را تشکیل خواهد داد که به صورت غیرمستقیم جریان اصولگرایی را نمایندگی کند و یا اینکه از قابلیت وحدت‌سازی و ائتلاف‌گرایی در کشور حمایت کند. از سوی دیگر با تشکیل حزب رهروان ولایت، لاریجانی هدف اول خود را گفتمان‌سازی قرار خواهد داد تا اگر به دلیل عدم اقبال مردمی در انتخابات ریاست‌جمهوری به نتیجه نرسد بتواند تأثیرگذاری خود را در فضای سیاسی ایران ماندگار کند.

آیت‌الله هاشمی سنگ بنای نگاه برابر به دو جریان سیاسی را در کشور بنا نهاد و به تبعیت از ایشان افرادی مانند روحانی و اخیرا نیز علی لاریجانی تلاش می‌کنند این رویکرد را به شکل‌های دیگری ادامه بدهند.

در طول چهار دهه‌ای که از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد جریان‌های سیاسی فراز و نشیب‌های زیادی را پشت سر گذاشته‌اند و همگی به این نتیجه رسیده‌اند که بهترین راه اداره کشور اعتدال‌گرایی و میانه‌روی است. امروز دیگر نه از تأثیرگذاری چپ‌های رادیکال در کشور خبری است و نه اینکه مردم اقبالی به افراط‌گرایی رادیکال‌های راست نشان می‌دهند. در نتیجه عقلای سیاسی کشور به این نتیجه رسیده‌اند تا با استفاده حداکثری از نیروها و جریان‌های سیاسی مسیر گفتمان‌های سیاسی را به سمت همگرایی هدایت کنند.

در شرایط کنونی نیز علی لاریجانی تلاش می‌کند به همان شکل که روحانی معتدلین اصلاح‌طلب را حول محور خود جمع کرد معتدلین اصولگرا را گرد خود جمع کنند تا گفتمان اعتدال با دو بال به مسیر خود ادامه بدهد. در چنین شرایطی در آینده سیاسی ایران احتمال تشکیل ائتلاف‌های بیشتری نیز وجود دارد و فضای تشکیل کابینه در آینده به سمت کابینه‌های ائتلافی که شاید روزی به کابینه ائتلافی اصولگرایان و اصلاح‌طلبان نیز منجر شود خواهد رسید.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=94201

نظـــرات شمـــا