کد خبر : 94189       تاریخ : 1396/08/20 13:22:41
دانشکده معماری و شهرسازی طرحی نو در بافت تاریخی بوشهر

دانشکده معماری و شهرسازی طرحی نو در بافت تاریخی بوشهر

پیغام: دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه خلیج فارس بوشهر، برنده جایزه آسیا پسیفیک 2017 حفاظت از میراث فرهنگی یونسکو شد .

به گزارش «پیغام» به نقل از خبرگزاری صداوسیما مرکز بوشهر، این دانشکده با تملک 21 واحد در بافت قدیم بوشهر، ساخته شده است. ساختمانی با زیربنای هشت هزار و 220 مترمربع که 16 آتلیه هنری و 11 کلاس دارد.

در این دانشکده که سی‌ام دی پارسال به بهره برداری رسید،220 دانشجو درس می‌خوانند .

حالا دانشکده معماری و شهرسازی با توجه به قرارگیری در بافت قدیم موفق شده، جایزه آسیا پسیفیک 2017 حفاظت از میراث فرهنگی یونسکو را در بخش "طراحی نو در بافت های میراث فرهنگی" به دست آورد.

جایزه آسیا-پسیفیک حفاظت از میراث فرهنگی یونسکو برای تشویق بخش خصوصی و به رسمیت شناختن نقش کلیدی آن در حفاظت از میراث فرهنگی منطقه در نظر گرفته شده است.

به گفته رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر، هیات داوران این جایزه، که از 9 متخصص بین المللی حفاظت از میراث فرهنگی تشکیل شده است، به 43 طرح از شش کشور ازجمله ایران، استرالیا، هند، چین، نیوزیلند و سنگاپور در بخش های مختلف جوایز و نشان‌های افتخار اعطا کرد که سهم ایران از آنها دو جایزه بود.

دکترعبدالمجید مصلح افزود: یکی از این جایزه‌ها به دانشکده معماری و شهرسازی این دانشگاه رسید و دیگری به خانه فرهنگی آفتاب اصفهان.

وی ادامه داد: برای ایجاد این دانشکده طرح بازسازی ساختمان‌های قدیمی از سال 85 در دستور کار قرار گرفت و بنا به نظر کارشناسان این کار نشان دهنده درک درستی از گونه شناسی بومی در معماری بوده است.

مصلح بیان کرد: این ساختمان که در لبه بافت تاریخی بوشهر بنا شده است، با مقیاس سازگار، نما و انتخاب مصالح  مناسب،  پیوستگی ریخت شناسی لازم را با بافت شهری موجود حفظ کرده است.

وی ادامه داد: همچنین، با چیدمان ساختمان پیرامون حیاط‌های مرکزی چشم نواز و استفاده از فناوری های مدیریت محیطی سنتی،  این طرح محیطی دلپذیر را برای جامعه دانشگاهی آفریده است.

رئیس دانشگاه خلیج فارس بوشهر تصریح کرد: این طرح می‎تواند الگویی برجسته برای معماری معاصر فراهم سازد که تجسم روح مکان منطقه را در برگیرد.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=94189

نظـــرات شمـــا