کد خبر : 94163       تاریخ : 1396/08/20 10:34:41
دفترچه بیمه ایرانیان شامل بازنشستگی و اجتماعی نمی شود / پرداخت مطالبات مراکز درمانی از طریق اوراق مشارکت / برگزاری آزمون وسع برای بیمه شدگان صندوق بیم
مدیر کل بیمه سلامت استان بوشهردر جمع خبرنگاران:

دفترچه بیمه ایرانیان شامل بازنشستگی و اجتماعی نمی شود / پرداخت مطالبات مراکز درمانی از طریق اوراق مشارکت / برگزاری آزمون وسع برای بیمه شدگان صندوق بیم

پیغام: مدیر کل بیمه سلامت استان بوشهر از اجری طرح دفترچه بیمه ایرانیان خبر داد و گفت: بیمارانی که تحت پوشش بیمه سلامت هستند و به مراکز غیر دولتی مراجعه می کنند می توانند با پرداخت 50 درصد حق بیمه پایه که برای هر نفر 20 هزار تومان است از این طرح استفاده کنند و مشمول بیمه سلامت در مراکزغیر دولتی شوند.

پیغام: مدیر کل بیمه سلامت استان بوشهر  از اجری طرح دفترچه بیمه ایرانیان خبر داد و گفت: بیمارانی که تحت پوشش بیمه سلامت هستند و به مراکز غیر دولتی مراجعه می کنند می توانند با پرداخت 50 درصد حق بیمه پایه که برای هر نفر 20 هزار تومان است  از این طرح استفاده کنند و مشمول بیمه سلامت در مراکزغیر دولتی شوند.
به گزارش «پیغام»، دکتر پرویز رمضانی در نشست خبر ی در جمع خبرنگاران با بیان این که تعامل رسانه های استان با بیمه سلامت کم نظیر است،گفت: همکاری رسانه های استان با بیمه سلامت زبانزد همه استان ها در سطح کشور است.
وی افزود: بیمه سلامت بوشهر با وجود همکاری رسانه ها با کمترین چالش مواجه بوده است که حاصل فرهنگسازی همه اصحاب رسانه استان بوده است.
رمضانی  با بیان این که 49 هزار و 854 نفر از جمعیت کشور در استان تحت پوشش بیمه سلامت هستند، اظهار داشت: از این میزان بیمه شده  50درصد جمعیت استان بوشهر تحت پوشش دارد که 340 هزار نفرشان روستایی است.

وی  در ادامه  بیان کرد: بیمه سلامت  پیش از این زیر مجموعه  وزرات رفاه بود و از ابتدای امسال بر اساس قانون برنامه ششم توسعه  با حفظ ساختار و شرع وظایف و تکالیف بیمه  در بحث راهبردی به مجموعه وزرات بهداشت  پیوسته است.

رمضانی با بیان این که بیمه سلامت در قالب 4 صندوق بیمه شدگان را تحت پوشش قرار داده است، افزود: صندوق بیمه روستاییان، عشایر و شهرهای زیر 20 هزار نفر 340 هزار نفر، 79 هزار نفر از کارکنان دولت و 54 هزار نفر از بیمه سلامت همگانی  مشمول حمایت‌های بیمه سلامت در سطح استان بوشهر هستند.
دشستان و بوشهر بیشترین جمعیت تحت پوشش بیمه سلامت
مدیر کل بیمه سلامت استان بوشهر درباره بار مراجعه  بیمه شدگان به موسسات تشخیصی درمانی استان اشاره کرد و بیان داشت:  در در سال 92  میزان یک بار مراجعه  در جمعیت تحت پوشش بیمه سلامت، یک میلیون و 681 هزار نفر بار مراجعه بوده در حالی که این میزان بار مراجعه  در سال 95 به بیش از دو میلیون بار مراجعه در سال رسیده است.
مدیرکل بیمه سلامت استان بوشهر  بیان کرد: بیشترین جمعیت تحت پوشش بیمه سلامت در دشستان و بوشهر و کمترین آن در دیلم و جم است که بیش از 500 موسسه تشخیصی و درمانی در سطح استان با بیمه سلامت طرف قرارداد هستند.
رمضانی به رشد 4 برابری هزینه کرد برای بیمه شدگان  در موسسات تشخیصی درمانی  تحت پوشش بیمه سلامت اشاره کرد و   بیان داشت: در سال 92 میزان هزینه کرد برای بیمه‌شدگان بیمه سلامت در استان بوشهر 38 میلیارد و 387 میلیون تومان بوده که این میزان در سال95 به 154 میلیارد تومان  رسیده است.
وی  در ادامه با اشاره به این که  برای هزینه یکبار مراجعه  به بیمارستان را بیش از 100 میلیون تومان پرداخت کرده ایم، گفت: در سال 95  برای 9 بیمار بین 50 تا 100 میلیون ،43 بیمار تحت پوشش بیمه سلامت بین 300 تا 500 میلیون تومان  و 74 بیمار بین 200 تا 300 میلیون  تومان برای یکبار بستری در بیمارستان هزینه شده است.
80 درصد بیمه شدگان  تحت پوشش بیمه روستایی  قرار دارند
رمضانی در ادامه سخنانش یادآور شد: در مجموع  برای یکبار مراجعه  127 بیمار به بیمارستانهای استان در سال 95 ،4 میلیارد تومان هزینه شده  که از این تعداد 13 بیمار از صندوق بیمه سلامت بودند که برای یکبار بستری حدود 20 میلیون تومان هزینه بستری پرداخت گردیده ست.
این مقام مسئول  با بیان این که 80 درصد بیمه شدگان  تحت پوشش بیمه سلامت  قرار دارند، بیان کرد: ارائه خدمات بیمه ای برای بیمارانی که  تحت پوشش بیمه صندوق روستایی و  بیمه سلامت همگانی است به صورت رایگان ارائه می شود.

پرداخت هزینه 263 میلیون تومانی برای 5 قلم آزمایش در استان
رمضانی درباره پرداخت هزینه دارو برای بیماران تحت پوشش بیمه سلامت  اظهار داشت:  در سال 95 برای یک نوع دارو انسولین لانوس، نوارپید و نوامیکس،  بیمه شدگان بالغ بر یک میلیارد و300میلیون  تومان هزینه شده است.
مدیرکل بیمه سلامت استان بوشهر گفت: در سال 95 برای 5 قلم آزمایش پرهزینه  بیمه شدگان در استان بوشهر263 میلیون تومان پرداخت شده که معادل 28 درصد هزینه‌های کل ازمایشات سال 95 را  می شود .
وی در ادامه اظهار داشت:  یک قلم آزمایش ویتامین دی در سال 95 بالغ بر  23 هزار بار این آزمایش انجام گرفته است.
وی  افزایش تقاضای القابی ، افزایش هزینه های در حوزه سلامت ، محدودیت منابع،ناپایداری منابع در حوزه سلامت، همپوشانی  بیمه ای و عدم مشارکت مالی بیمه شدگان  را از جمله عوامل عدم تعامل منابع و مصارف در حوزه سلامت عنوان کرد.
اختصاص یک  درصد از مالیات ارزش افزاوده  به  حوزه  سلامت
رمضانی با بیان این که در تمام کشورهای دنیا افراد به تناسب شغلشان در پرداخت بیمه  مشارکت  می کنند و تنها از طریق منابع دولتی نیست، عنوان کرد: در سال‌های اخیر یک درصد از مالیات بر ارزش افزوده به حوزه سلامت  اختصاص یافته که تاکنون  به طور کامل  این مبلغ  به بیمه تخصیص نیافته اما می تواند در میزان ناپایداری منابع حوزه سلامت تاثیرگذار باشد.
مدیرکل بیمه سلامت استان بوشهر  یادآور شد: از سال 83 که برنامه بیمه سلامت روستایی برای  روستا ها وجمعیت شهری زیر 20 هزار نفر آغاز شد افرادی که  ازهیچ بیمه ای برخوردار نبودند  تحت پوشش بیمه سلامت روستایی قرار گرفتند ودر سال 93 این طرح به صورت رایگان  ادامه یافت، بر اساس قانون  کسانی که دارای وضعیت مالی  مناسب نبودند بیمه آنها رایگان باشد و مابقی باید هزینه پرداخت کنند.
بیمه شدگان صندوق بیمه سلامت همگانی از هیچ خدمتی محروم نشده‌اند
وی با بیان اینکه بیمه شدگان صندوق بیمه سلامت همگانی از هیچ خدمتی محروم نشده‌اند، اظهار داشت: براساس مصوبه مجلس و هیئت دولت  به منظور رعایت در سلامت و پایداری منابع  از ابتدای سال 96ارائه بسته خدمات بیمه ای برای کلیه اقشاری که  به صورت رایگان بیمه شده اند از طریق نظام ارجاع ، پزشک خانواده فقط در مراکز دولتی خدمات دریافت می کنند و اگر بیمه شده ای به مرکز غیردولتی مراجعه کند مستلزم مشارکت مالی بیمه شدگان و پرداخت حق سرانه بیمه خواهند بود.
وی با اشاره به دریافت دفترچه بیمه ایرانیان گفت: بیمارانی که تحت پوشش بیمه سلامت هستند و به مراکز غیر دولتی مراجعه می کنند می توانند با پرداخت 50 درصد حق بیمه پایه که برای هر نفر 20 هزار تومان است  از این طرح استفاده کنند و مشمول بیمه سلامت در مراکزغیر دولتی شوند.
دفترچه بیمه ایرانیان شامل بازنشستگی و اجتماعی نمی شود
مدیرکل بیمه سلامت استان بوشهر خاطر نشان کرد: دریافت دفترچه بیمه ایرانیان برای بیمه شدگان  اجباری نیست و هر بیمه شده ای که قصد دارند از بیمارستاهای خصوصی خدمات دریافت کنند باید با پرداخت حق بیمه پایه دفترچه بیمه ایرانیان دریافت کند، این بیمه فقط حوزه سلامت است وشامل بازنشستگی و اجتماعی نمی شود.
رمضانی در ادامه بیان کرد: در حال حاضر برای هزینه بستری در بیمارستان های دولتی برای بیمه شدگان بیمه صندوق روستایی که  از طریق نظام ارجاع بیمه شدند 3 درصد هزینه بستری را پرداخت می کنند در حالی که سایر بیمه شده های صندوق ها، باید 6درصد هزینه بیمارستان را پرداخت کنند.
وی بیان کرد: بیمارن خاص، بیماران سرطانی برای شیمی درمانی، مرکز پزشکی هسته ای ، بیمارستان توحید جم ، بیمارستان نبی اکرم عسلویه، خلیج فارس خارگ و تمامی مراکز فیزیوتراپی بخس خصوصی در سطح استان می توانند بیمه شگان بیمه سلامت در استان بوشهر را پذیرش کنند و هزینه درمان آنها همانند بیمارستان های دولتی پرداخت می شود.
فعالیت 25 دفتر پیشخوان دولت برای ارائه خدمات بیمه ای
رمضانی با اشاره به این که دفاتر پیشخوان خدمات دولت برای ارائه خدمات بیمه ای از جمله صدور دفترچه  از 7 دفتر به 25 دفتر رسیده است، گفت: از این تعداد 4 دفتر در بوشهر و 7 دفتر در دشتستان  فعال هستند که بزودی سه دفتر دیگر در بوشهر و گناوه و آبپخش  راه اندازی خواهد شد.
تسویه مطالبات داروخانه های تا اردیبهشت سال جاری
مدیرکل بیمه سلامت ستان بوشهر درخصوص پرداخت مطالبات مربوط به بیمه سلامت استان گفت: در چهار سال اخیر  با اجرای طرح تحول سلامت هزینه های بیمه سلامت  با افزایش 4 برابری روبه بوده است که بر اساس مصوبه مجلس  بخشی از مطالبات مراکز درمانی از طریق اوراق مشارکت که حدود 8 میلیارد تومان بود تعیین و پرداخت گردید که بخشی از بدهی ها که در سال 95تسویه شد مربوط به سال 94 بوده است.
وی درباره پرداخت بدهی بیمه سلامت به داروخانه های استان  گفت: بخش عمده مطالبات داروخانه های از طریق بیمه تامین شده است  که 30 درصد هزینه دارویی را مردم  و 70 درصد بیمه پرداخت می کند.
رمضانی اضافه کرد:هم اکنون مطالبات داروخانه های تا اردیبهشت سال جاری تسویه شده و در حال حاضر 4 ماه از بیمه سلامت طلب دارند.

وی با بیان این که بخش عمده مطالبات بیمه سلامت مربوط به بیمارستان های می باشد گفت: از 15  بیمارستان استان 11 بیمارستان تابع وزارت بهداشت و3 بیمارستان دیگر مربوط به تامین اجتماعی و شرکت نفت است با وجود این که این  بیمارستان ها خصوصی هستند و مطالبات آنها به طور کامل پرداخت نشده اما تاکنون در ارائه خدمات رسانی به مردم  با این بیمارستان ها دچار مشکل نشده ایم.
رمضانی از برگزاری آزمون وسع برای بیمه شدگان صندوق بیمه سلامت همگانی در سال آینده خبر داد و بیان کرد: با انجام این آزمون  افرادی که امکان مالی نداشته باشد خدمات به صورت رایگان به آنها ارائه می شود  و در غیر این صورت باید 50 درصد هزینه  حق بیمه پرداخت کنند.

  


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=94163

نظـــرات شمـــا