کد خبر : 93273       تاریخ : 1396/07/20 10:31:43
 کوسه های خلیج فارس در اوج مظلومیت

کوسه های خلیج فارس در اوج مظلومیت

پیغام: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر از کشف 900 قطعه كوسه ماهي از يك خودرو حامل محصولات شيلاتي در شهرستان عسلويه خبر داد.

پیغام: مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر از کشف ۹۰۰ قطعه کوسه ماهی از خودرو حامل محصولات شیلاتی در عسلویه خبر داد و گفت: کوسه‌های خلیج فارس در اوج مظلومیت هستند.

به گزارش «پیغام»؛ حسین دلشب اظهار داشت: در این راستا یک پرونده قضایی تشکیل و برای رسیدگی به دستگاه قضایی تحویل شده است.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر بیان کرد: صید کوسه‌های خلیج فارس و دریای عمان که در سال‌های اخیر به‌دلیل کاهش چشمگیر جمعیت و صید بی‌رویه در خطر انقراض قرار گرفته‌اند ممنوع است.

وی ادامه داد: برابر قانون، صید، حمل، خرید و فروش انواع کوسه ماهیان چه با هدف صید اصلی و ضمنی ممنوع بوده و متخلفین به مراجع قضایی معرفی خواهند شد و صیادان باید توجه داشته باشند که صید ضمنی کوسه را به اسکله منتقل نکنند.

دلشب با بیان اینکه کوسه‌ها در بالای هرم غذایی قرار دارند، گفت: این ماهیان به دلیل جایگاه ویژه در زنجیره غذایی، یکی از عوامل تعادل اکوسیستم‌های دریایی هستند.

وی اظهار داشت: صید کوسه‌ها به‌دلیل تقاضای بالای گوشت و به‌ویژه باله آن برای تهیه سوپ در چین باعث به خطر افتادن جمعیت این گونه‌های مهم شده است و از همین رو باید این اتفاق تلخ را هشداری جدی قلمداد کنیم.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان بوشهر با بیان اینکه صید و صیادی بی رویه و خارج از ظرفیت از عمده ترین تهدیدات زیست بوم‌های دریایی است، افزود: ز دیگر تهدیدات آلودگی های دریایی وجود پسماندهای شناور  و در دریا و حرکت آن‌ها با امواج و به ساحل رسیدن آن‌ها است.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=93273

نظـــرات شمـــا

دبیر ادبیات سابق گفت:
زآب خُرد ماهی خرد خیزد!/ نهنگان به کزین دریا گریزند!دیگر این که: کوسه حیوان خوش خط و خالیست! روز حافظ سابق مبارک باد!
1396/07/20