کد خبر : 92531       تاریخ : 1396/06/25 14:15
بدهی بانک ها به بانک مرکزی چقدر است؟

بدهی بانک ها به بانک مرکزی چقدر است؟

بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی ۱۰۷ هزار و ۸۷۰ میلیارد تومان به ثبت رسیده است که این رقم در یک سال منتهی به تیرماه ۱۸.۷ درصد و در ۴ ماهه نخست سال جاری ۸.۲ درصد رشد داشته است.

پیغام: بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی از خرداد تا تیرماه سال جاری با رشد ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومانی همراه بوده است.

به گزارش«پیغام» به نقل از میزان، براساس آمار منتشر شده از خلاصه دارایی‌ها و بدهی‌های بانک مرکزی، حجم کل دارایی خارجی این بانک در پایان تیرماه سال جاری رقم ۳۴۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان را نشان می‌دهد که در مقایسه با اسفندماه سال ۹۵، بالغ بر ۲.۱ درصد افزایش و نسبت به تیرماه سال گذشته ۳.۶ درصد رشد را نشان می‌دهد.

در این میان بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی در ۴ ماهه نخست سال جاری ۷.۸ درصد رشد و در یک سال منتهی به تیرماه سال جاری بالغ بر ۰.۳ درصد کاهش را تجربه کرده است که در کل حجم بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی ۶۲ هزار و ۸۰ میلیارد تومان بوده است.

لازم به ذکر است که بدهی بخش دولتی به بانک مرکزی از دو جزء بدهی دولت و بدهی شرکت‌ها و مؤسسات دولتی به بانک مرکزی شکل می‌گیرد که در این بین سهم دولت از کل بدهی‌ها ۳۴ هزار و ۹۳۰ میلیارد تومان و سهم شرکت‌ها و مؤسسات دولتی ۲۷ هزار و ۱۵۰ میلیارد تومان است.

گفتنی است بدهی دولت در یک سال منتهی به تیرماه سال جاری، حدود ۱.۲ درصد و در ۴ ماه اول نخست سال جاری ۲۷.۶ درصد افزایش داشته است.

در این میان بدهی شرکت‌ها و مؤسسات دولتی در ۴ ماهه نخست سال جاری ۱۰.۲ درصد و در یک سال منتهی به تیرماه سال جاری، حدود ۲.۲ درصد کاهش داشته است.

همچنین حجم اسکناس مسکوک در پایان تیرماه بالغ بر ۶ هزار و ۹۹۰ میلیارد تومان محاسبه شده است که در یک سال منتهی به تیرماه امسال ۲۲.۶ درصد و در ۴ ماهه اول امسال نسبت به اسفند سال گذشته ۳۹.۵ درصد افزایش داشته است.

لازم به ذکر است که سپرده قانونی بانک‌ها نزد بانک مرکزی تا پایان تیرماه سال جاری به رقم ۱۳۴ هزار و ۵۶۰ میلیارد تومان رسیده است که در یک سال منتهی به تیرماه ۲۰ درصد و در ۴ ماهه نخست سال جاری ۶.۵ درصد رشد داشته است و ر. این بین بانک‌ها ۵ هزار و ۲۷۰ میلیارد تومان به عنوان سپرده دیداری نزد بانک مرکزی سپرده اند.

براساس این گزارش سپرده‌های دولت نزد بانک مرکزی در یک سال منتهی به تیرماه سال جاری با ۲.۹ درصد و در ۴ ماهه نخست سال جاری با ۴ درصد اُفت همراه بوده است.

در این بین رقم سپرده دولت نزد بانک مرکزی رقم ۳۱ هزار و ۲۹۰ میلیارد تومان را نشان می‌دهد و سپرده شرکت‌ها و مؤسسات دولتی نزد بانک مرکزی ۴ هزار و ۴۱۰ میلیارد تومان بوده است که در یک سال منتهی به تیرماه ۱۴ درصد رشد را تجربه کرده و این درحالی است که در ۴ ماهه نخست سال جاری ۷.۵ درصد افت داشته است.

گفتنی است بدهی بانک‌ها به بانک مرکزی ۱۰۷ هزار و ۸۷۰ میلیارد تومان به ثبت رسیده است که این رقم در یک سال منتهی به تیرماه ۱۸.۷ درصد و در ۴ ماهه نخست سال جاری ۸.۲ درصد رشد داشته است.

این نکته حائز اهمیت است که بدهی بانک‌ها از خرداد تا تیرماه سال جاری رشد قابل توجهی داشته است به‌طوری‌که بدهی در یک ماه ۶ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان رشد کرده که و طبق بررسی‌ها این میزان بدهی در مردادماه نیز رشد قابل توجهی را تجربه کرده است.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=92531

نظـــرات شمـــا