کد خبر : 92178       تاریخ : 1396/06/15 13:30:55
درخواست معاون سوادآموزی استان از معلمان و فرهنگیان

درخواست معاون سوادآموزی استان از معلمان و فرهنگیان

پیغام: معاون سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش استان استان گفت: در چهارساله گذشته عمردولت تدبیروامید با بهره گیری از مشارکت های بین بخشی با 22 دستگاه اجرایی استان با رشد 96/8 درصدی رسیده ایم.

به گزارش«پیغام»غلامرضا دانش فر در جلسه گرامی داشت 17 شهریور (روز هشتم سپتامبر ) روز جهانی مبارزه با بی سوادی با تأکید بر این که باید ریشه‌کنی بی‌سوادی دغدغه  همه ی مسئولان استان باشد، اظهارداشت:گرچه در چهارساله گذشته عمردولت تدبیروامید با بهره گیری از مشارکت های بین بخشی با 22 دستگاه اجرایی استان با رشد 96/8 درصدی رسیده ایم اما این کافی نیست و باید تلاش و مجاهدت بیشتری صورت بگیرد.
معاون سوادآموزی استان با بیان اینکه در چهار ساله دولت تدبیروامید بیش از 12 هزار نفر در دوره های مختلف سوادآموزی در استان تحت پوشش قرار گرفتند، اظهار داشت: عملکرد جذب سواد آموزان دوره انتقال از صددرصد در سال 92 تاکنون  پیشرفت داشته  و از کل سهم اختصاصی استان( 2 هزار نفر) فراتر رفت و به رقم 2 هزار و 40 نفر رسید.
وی افزود: طبق نتایج اعلام شده از سوی مرکز آمار ایران نرخ سواد کل کشور در سرشماری سال1390 در گروه سنی 49-10 ساله 92.4 درصد بوده که این درصد رشد در سرشماری سال 1395 به 94.7  ارتقا یافت. و این رقم در استان در سال1390 از 90/8 درصد در سال95 به95/5 درصد رسید.
معاون سوادآموزی استان  با بیان این که  براساس نتایج اولیه سرشماری سال 1395، استان بوشهر در میان 31 استان کشور مقام نخست باسوادی را در گروه سنی 10تا 49ساله کسب کرد بیان داشت: همچنین  در طرح خواندن با خانواده، تبلیغات و تدوین برنامه سالانه و آمار تحت پوشش مقام های شایسته ای را نیز کسب کرده ایم.
دانش فر با تقدیر از تلاش مجموعه ی سواد آموزی، به همکاری و همدلی بسیار خوب مدیریت ارشد آموزش و پرورش استان اشاره نمود ،گفت: با تلاش های صورت گرفته تاکنون درصد باسوادی استان به96/22 درصد رسیده، اما تا رسیدن به حد مطلوب فاصله داریم.
دانش فر شرط توسعه همه جانبه کشور را مشارکت همگانی مردم در امر سواد آموزی دانست و عنوان داشت:برای محقق شدن توسعه ی همجانبه کشور راهی جزء اینکه مشارکت همه جانبه مردم در امر سواد آموزی و آموزش برای ساختن جامعه ای عاری از بی سوادی بالا برود، نداریم.
وی با ذکر این نکته که" باید از همه ابزار و ظرفیت‌ها از جمله رسانه ها، تریبون ها و.. برای باسواد نمودن افراد جامعه استفاده شود تا در استان به حد مطلوب جهانی و کشوری برسیم" گفت: انتظار بیشتری از مشارکت فرهنگیان شاغل و بازنشسته برای مبازه با بی سوادی داریم زیرا آنان با توجه به نفوذ و آشنایی که نسبت مردم محلات، مدرسه و اولیا دانش آموزان دارند می توانند در شناسایی، معرفی و جذب افراد جویای سواد نقش موثری داشته باشند.
معاون سواد آموزی استان در همین زمینه ادامه داد: فرهنگیان شاغل و بازنشسته نیز می توانند بطور مستقیم در آموزش و سواد آموزی مشارکت داشته باشند.
وی با تشویق مجدد معلمان و مدیران مدارس استان به مشارکت در امر سواد آموزی،خاطر نشان ساخت:مدیران مدارس می توانند کمک شایان توجهی برای باسواد نمودن افراد به ما بنمایند زیرا این کار علاوه بر خدمت به جامعه  از طرف ما هم این زحمت آنان بدون پاداش نخواهد بود.
دانش فر افزود: هر فرهنگی و معلم می تواند( در کنار کار  آموشی موظف خود) در یک دوره چند ماه برای باسواد نمودن افراد محروم از خواندن و نوشتن 400  ساعت حق التدریس از ما بگیرد؛ ازین روست که برای باسوادی افراد جامعه اسلامی، معلمان و فرهنگیان فرهیخته را به کمک و یاری می طلبیم.

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=92178

نظـــرات شمـــا