کد خبر : 90336       تاریخ : 1396/05/19 10:38:26
درشت گویی به جای درست گویی
جای خالی تدبیر در سخنان استاندار دولت تدبیر

درشت گویی به جای درست گویی

روحیه تبختر، منت گذاری بر مردم و فرار از پاسخ گویی درست و خودداری از بیان دلایل واقعی توقف پتروشیمی دشتستان در این جملات استاندار بوشهر موج می زند و گرنه هر عاقل با تجربه ای می داند که در همه جای عالم اعتراضات این چنینی به پروژه های صنعتی بویزه پروژه هایی که با دغدغه های زیست محیطی ارتباط دارد، اتفاق می افتد.

درشت و بی ملاحظه سخن گفتن به جای سخن گفتن درست و با طمأنینه، متآسفانه به خصیصه های ظاهرا غیر قابل تغییر استاندار بوشهر تبدیل شده است. ایشان عادت کرده است که در هر جمع یا نشستی در پاسخ به پرسش های افراد به صورت دفعی و احساسی سخن بگوید و در چنین مواقعی به جای آن که سخنش بر پایه درستی و منطق بنا نهاده شده باشد، مبتنی بر درشتی و تبختر و از موضع بالا است و در این گونه مواقع سخنان وی جای نکته گیری را برای ناظران و شنوندگان باز می گذارد.

آخرین مورد از چنین درشت گویی هایی، سخنان آقای سالاری در باره پتروشیمی دشتستان است که در نشست با خبرنگاران به مناسبت روز خبرنگار بیان شده است. مطابق آن چه که یکی از رسانه های حامی استاندار بوشهر از این نشست مخابره کرده، وی در باره انصراف از کلنگ زنی پتروشیمی دشتستان گفته است:

« یک عده ای گفتند خوب نیست و ما به آنها احترام گذاشتیم. به زعم اطلاعات دقیق من راجع به این واحد و تجربه این سالیان معتقد بودیم که خوب است. برای کلنگ زنی این واحد به اتفاق آقای نعمت زاده، وزیر صنعت و معدن رفتیم، ولی عده ای آمدند و گفتند پتروشیمی نمی خواهیم، ما هم گفتیم خداحافظ...»

بر اساس خبر دیگری، استاندار بوشهر تعداد معترضان به احداث پتروشیمی را حدود یکصد نفر ذکر کرده است. پیش از این هم وی در گزارش فیسبوکی اش تعداد معترضان را هفتاد- هشتاد نفر ذکر کرده بود. ناظران دیگر البته تعداد معترضان را کمتر و تقریباً در حد نصف عدد ادعا شده از سوی آقای سالاری می دانند.

استاندار بوشهر همچنین در این نشست مدعی شده است که «از ده سال پیش پروژه پتروشیمی دشتستان توسط افراد مختلف پیگیری شده است.»

با این حساب وی آغاز به کار پروژه ای با اهمیت را که «به زعم اطلاعات دقیق خودش» و «تجربه این سالیان» معتقد بوده «که خوب است» و پروژه ای را که به خاطر آن وزیر صنعت و معدن را با آن سن و سال در گرمای تیرماه به بوشهر کشانده است، به خاطر این که «عده ای آمدند و گفتند پتروشیمی نمی خواهیم» رها کرده و به نشانه احترام به معترضان، به گفته خودش: «گفتیم خداحافظ...!»

به بیان دیگر، وی پروژه ای زا با پی گیری های ده ساله و مطالعات دقیق که به اعتقاد ایشان برای مردم دومین شهرستان پرجمعیت استان مفید بوده، به خاطر اعتراض عده ای کمتر از صد نفر متوقف کرده است!   

او همچنین با اشاره به کلنگ زنی پتروشیمی دیلم نیز گفته است:  «آنجا هم اگر می گفتند نمی خواهیم، برمی گشتیم.»

من فکر می کنم روحیه تبختر، منت گذاری بر مردم و فرار از پاسخ گویی درست و خودداری از بیان دلایل واقعی توقف پتروشیمی دشتستان در این جملات استاندار بوشهر موج می زند و گرنه هر عاقل با تجربه ای می داند که در همه جای عالم اعتراضات این چنینی به پروژه های صنعتی بویزه پروژه هایی که با دغدغه های زیست محیطی ارتباط دارد، اتفاق می افتد. غالباً در هیچ جای دنیا نیز اگز پروژه ای مطالعه ده ساله داشته و مطابق با پیش بینی های دقیق و کارشناسی طراحی شده باشد، با اعتراض عده ای معدود و محدود تعطیل نمی شود. مگر این که حقیقت نه چنان باشد که استاندار بوشهر ادعا می کند. یا مگر آن که آقای سالاری تا آن اندازه در مردم داری و ترجیح خواست مردم به کمال رسیده باشد که در مواردی به این اهمیت حتی به خاطر عده ای اندک، از آن چه خود می خواهد و خود درست می پندارد، کوتاه می آید و به سادگی می گوید: «خداحافظ»

اگر چنین است، چندان دشوار نیست که عده ای ظرف مدت یک هفته دو هزار امضا با درخواست ترک منصب استانداری ایشان از مردم استان جمع کنند. اگر چنین اتفاقی افتاد، آیا همچنان که وی در قضیه پتروشیمی دشتستان به عده ای صدنفره که گفتند پتروشیمی خوب نیست، احترام گذاشت و از منافعی که فکر می کرد این پروژه برای مردم منطقه دارد، چشم پوشید، می تواند به متقاضیان دوهزار نفره کناره گیری خودش هم احترام بگذارد و با گذشتن از منافع فردی و شخصی به همان سادگی خداحافظی از پتروشیمی دشتستان در پاسخ به درخواست کنندگان استعفایش بگوید: «خداحافظ؟»     

 

  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=90336

نظـــرات شمـــا