کد خبر : 89252       تاریخ : 1396/05/15 13:11
فاز اول واکسیناسیون رایگان تب برفکی در دشتی پایان یافت
رئیس دامپزشکی دشتی خبر داد؛

فاز اول واکسیناسیون رایگان تب برفکی در دشتی پایان یافت

پیغام: رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دشتی از پایان یافتن فاز اول واکسیناسیون رایگان تب برفکی در جمعیت دامی گاو و گوساله در دشتی خبر داد.

پیغام: رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دشتی از پایان یافتن فاز اول واکسیناسیون رایگان تب برفکی در جمعیت دامی گاو و گوساله در دشتی خبر داد.
به گزارش«پیغام» به نقل از مهر؛ احمد ایزدی صبح یکشنبه در جمع خبرنگاران اظهار داشت: فاز اول واکسیناسیون رایگان تب برفکی جمعیت دامی گاو و گوساله واجد شرایط با استفاده از پتانسیل دو اکیپ‌ ویژه واکسیناسیون بخش دولتی و یک اکیپ بخش خصوصی با توجه به سهمیه واگذار شده در دام های واجد شرایط انجام شده است.

وی اضافه کرد: در این فاز با وجود هوای بسیار گرم و شرجی اما با برنامه ریزی دقیق و منظم و با رعایت تمامی دستورالعمل های سازمانی و به همت پرسنل خدوم و کوشای دامپزشکی موفق شدیم هزار و ۱۱۷ راس گاو و گوساله واجد شرایط در واحدهای دامی دشتی را بر علیه بیماری تب برفکی واکسینه کنیم.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دشتی خاطرنشان کرد: در سال ۹۵ طی سه فاز تعداد ۲ هزار و ۹۴۴ راس گاو و گوساله بر علیه بیماری تب برفکی واکسینه شد است.

وی با بیان اینکه بیماری تب برفکی از جمله بیماری‌های ویروسی و با قدرت واگیری بالا است، افزود: بیماری تب برفکی از لحاظ اقتصادی به دلیل کاهش شدید تولیدات، مرگ و میر در دام های جوان و هزینه‌های بالای درمان بسیار حائز اهمیت است.

ایزدی اضافه کرد: دولت در قالب طرح‌های رایگان اقدام به پوشش سراسری واکسیناسیون و کاهش هزینه‌های احتمالی درمانی برای دامداران و حفظ سرمایه‌های بومی و ملی دامی می‌کند.

وی گفت: رعایت شرایط امنیت زیستی و قرنطینه‌ای، افزایش اطلاع دامداران در خصوص بیماری و عدم خرید از مناطق آلوده، کنترل تردد افراد به دامداری، اخذ گواهی بهداشتی قرنطینه‌ای در حمل و انتقال دام‌ها، اجرای برنامه مناسب ضد عفونی و همکاری در انجام واکسیناسیون در پیشگیری از ابتلای دام ها به این بیماری نقش مهم و اساسی دارد.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان دشتی افزود: از همه دامداران درخواست می‌شود با اکیپ‌های واکسیناسیون همکاری کرده و در صورت مشاهده علائم بیماری در دام‌ها بدون فوت وقت دامپزشکی را مطلع کنند.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=89252

نظـــرات شمـــا