کد خبر : 89236       تاریخ : 1396/05/15 10:29:41
تحليف، حسرت‌ها و اميدها

تحليف، حسرت‌ها و اميدها

اين حضور پرشور هم به دليل حماسه گسترده مردم در انتخابات ارديبهشت‌ماه و هم رويكرد خود آقاي روحاني كه يك رويكرد تعاملي و ارتباط سازنده با منطقه و جهان است، بود اما از ياد نبريم كه مواضع تند افراطي دولتمردان جديد امريكا هم در اين حضور گسترده مهمانان خارجي بسيار موثر بوده و به بياني مي‌تواند نمادي از عدم رضايت از رفتارهاي تند مقامات فعلي امريكا باشد.

به گزارش «پیغام»؛ مرتضی مبلغ فعال سياسی در اعتماد نوشت: مراسم تحليف روز گذشته داراي نكات مورد توجه بسياري بود. از نظر حضور مهمانان خارجي تعداد بسيار زيادي از كشورها شركت كرده بودند. اين حضور پرشور هم به دليل حماسه گسترده مردم در انتخابات ارديبهشت‌ماه و هم رويكرد خود آقاي روحاني كه يك رويكرد تعاملي و ارتباط سازنده با منطقه و جهان است، بود اما از ياد نبريم كه مواضع تند افراطي دولتمردان جديد امريكا هم در اين حضور گسترده مهمانان خارجي بسيار موثر بوده و به بياني مي‌تواند نمادي از عدم رضايت از رفتارهاي تند مقامات فعلي امريكا باشد.
در مورد مهمانان داخلي مراسم تحليف اين نكته قابل تذكر است كه‌اي كاش شرايط به گونه‌اي بود كه شخصيت محبوبي همچون رييس دولت اصلاحات كه نقش بزرگي هم در اين انتخابات داشت در اين جلسه حضور مي‌داشتند كه بي‌شك حضور ايشان مي‌توانست به شكوه اين جلسه اضافه كند.
به هر حال اميدواريم كه در ماه‌ها و روزهاي آينده شاهد تلطيف بيشتري در فضاي سياسي ايران باشيم. همدلي‌ها و همگرايي‌ها بيشتر شود تا همه شخصيت‌ها در عرصه‌ها حضور داشته باشند و از اين وضعيت موجود فاصله بيشتري بگيريم.
از ديگر صحنه‌هاي بسيار خوب و اميدبخش مراسم ديروز، اظهارات همدلانه روساي قوا بود. پس از مراسم تحليف در يك مصاحبه مطبوعاتي، همدلانه حرف‌هايي زدند كه مي‌تواند نقطه آغازي بر همدلي هر‌چه بيشتر ميان قوا و دستگاه‌ها در سال‌هاي پيش‌رو باشد تا با تعامل سازنده، همدلي و همگرايي هر چه بيشتر و فاصله گرفتن از كدورت‌ها و رفتارهايي كه مي‌تواند به ضرر جامعه باشد در راستاي حل مشكلات و گره‌هاي كشور همكاري كنند.
از ياد نبريم كه كشور ما با ابرچالش‌هايي روبه‌رو است كه به جز همدلي و هماهنگي تام همه قوا و دستگاه‌هاي كشور مرتفع شدني نيست و ان‌شاءالله تشكيل دولت دوازدهم نقطه آغازي شود تا انسجام و نزديكي بيشتر قوا را در پيش داشته باشيم و سپهر سياسي ايران در ماه‌ها و سال‌هاي آينده فضاي بسيار مناسب‌تر و همدلانه‌تري پيدا كند و كينه‌ها حل شود.
از سوي ديگر و از آنجايي كه معرفي كابينه پيش رو است تركيب اين كابينه نيز از اهميت بالايي برخوردار است. آقاي روحاني در مراسم تحليف روز گذشته به نكاتي اشاره كردند كه بسيار مهم و اساسي بود.
نكاتي كه نشان مي‌داد رييس‌جمهور همچنان به نكات، برنامه‌ها و اظهاراتي كه در روزهاي انتخابات داشت وفادار است. درسياست داخلي، مسائل اقتصادي و سياست خارجي نكات حساس و كليدي مورد اشاره رييس‌جمهور قرار گرفت و راهبردهاي مربوط به اين حوزه‌ها را اعلام كردند.
مهم‌تر از همه اينكه رييس‌جمهور اعلام كرد كه كابينه اصلاح‌طلبانه عمل مي‌كند و شجاعت دارد. تاكيد كردند كه كابينه، كابينه‌اي نيست كه بر اثر فشارها از كوره در برود و منفعل شود و متقابلا اين كابينه آنگونه هم نخواهد بود كه بخواهد هيجان زده شود و احساساتي عمل كند. مجموعه اين تاكيدات، نكات اميد بخشي است كه اين اميد را افزايش مي‌دهد تا كابينه‌‌اي كه رييس‌جمهور معرفي مي‌كند با توجه به مجموعه نقطه نظراتي صاحبنظران و دلسوزان كشور مطرح كردند و ايشان هم همگي را شنيده‌اند، بسته شود.
اميدواريم اين كابينه در راستاي همين سياست‌ها و راهبردها، يك كابينه كارآمد باشد. به هر حال اين انتظار مي‌رود كه اين كابينه داراي تركيبي توانمند از نيروهاي كارآمد و شجاع را داشته باشد و همان‌طور كه خودشان گفتند در اثر فشارها، تهديدها و عمليات‌هاي رواني مختلفي كه بر سر راه‌شان اتفاق مي‌افتد منفعل نشده و از اصول‌شان كوتاه نيايند.
وزراي انتخابي رييس‌جمهور بايد مراقب باشند كه وارد بازي تندروها با واكنش‌هاي هيجاني نشوند و با تسلط بر نفس و عقلانيت كارها را به شكل مقتدرانه پيش ببرند. اين اميد را داريم كه تركيب كابينه پيشنهادي به گونه‌اي باشد كه همگي آنها اعتقاد به سياست‌ها و برنامه‌هاي رييس‌جمهور داشته باشند و پاسخگويي به نيازها و مطالبات عمومي جامعه را در دستور كار خود قرار دهند. چنانچه مجموعه اين عوامل براي چينش كابينه‌اي كه قرار است سه‌شنبه به مجلس معرفي شوند در نظر گرفته شود ميانگين آن قابل قبول خواهد بود. 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=89236

نظـــرات شمـــا