کد خبر : 85874       تاریخ : 1396/03/27 11:50:27
دستور از بالا برای حذف بی‌حجاب‌ها از سریال «نفس»

دستور از بالا برای حذف بی‌حجاب‌ها از سریال «نفس»

چندی پیش، همزمان با نمایش سریال «نفس» که از تروکاژهایی برای تصویر کردن زنان تهران قبل از انقلاب سود جسته بود، صحبت‌هایی در رسانه‌ها و نشریات مطرح شد که چرا درباره موضوعی واحد که هم در این سریال و هم در فیلمی چون کاناپه رخ داده، برخورد دوگانه فرهنگی رخ می‌دهد.

پیغام: حالا پس از گذشت دو، سه هفته از آن بحث‌ها خبر می‌رسد نفس نیز در این زمینه زیر فشار رفته و به‌عبارتی یک مدیر بالادستی دستور داده که تصاویر زنان ارمنی در سریال حذف شود. از همان نخستین روزهای پخش نفس، ویژگی اصلی این سریال را این نامیدند که در آن در فضاسازی دوران قبل از انقلاب از تصاویر زنان ارمنی به صورت تروکاژی در بعضی از صحنه‌های بیرونی سریال مثل مکان‌های عمومی یا خیابان استفاده شده است.

به گزارش «پیغام»؛ اگرچه ابتدا این ویژگی سریال با وجود ایجاد بحث در فضای مجازی بازخورد منفی پیدا نکرد، اما بعد از مقایسه آن با برخوردی که با فیلم کیانوش عیاری صورت گرفته بود، روابط عمومی سریال اعلام کرد که این بازیگران کلاه‌گیس ندارند و نفس از این نظر با کاناپه متفاوت است که البته این توضیح قانع‌کننده نبود. البته منظور از قانع‌کننده نبودن این نبود که بگوییم نباید این کار در نفس صورت گیرد؛ که بیشتر برخورد سفت و سخت با کاناپه مدنظر بود. فراموش نکرده‌ایم آن روزها را که در دفاع از نفس، مهدی روشن‌روان، مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه در گفت‌وگویی اعلام کرد که نمایش زنان بی‌حجاب در نفس مشکل شرعی ندارد و بعضی به غلط می‌خواهند القا کنند که این سریال بحث بی‌حجابی را عادی‌سازی می‌کند.

با این حال، بعد از حدود دو هفته که از پخش سریال گذشت، این تصاویر از قسمت‌هایی به بعد ادامه نیافت تا این‌که روز گذشته جلیل سامان از طریق فضای مجازی اعلام کرد که چند قسمتی است که تصاویر شخصیت‌های بی‌حجاب به سریال اضافه نمی‌شود و در فضاسازی قبل از انقلاب اشکال به وجود آورده است. ظاهرا مصلحت این‌گونه حکم کرده است. امیدوارم قوانین ممیزی سینما و تلویزیون که در آن تکنولوژی روز لحاظ نشده است، مورد تجدیدنظر واقع شود.  منبع/آفتاب نیوز


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=85874

نظـــرات شمـــا