کد خبر : 5731       تاریخ : 1392/08/26 15
شعر عاشورایی در استان بوشهر

شعر عاشورایی در استان بوشهر

اسکندر احمدنیا

آغاز و شکوفایی شعر عاشورایی از شاخصه ی ریشه دار و نشان معینی برخوردار است و آن شروع ماندگار ترجیع بند "محتشم کاشانی" است، شعری که مخاطبین خاص و عام دارد. این شعر به مرور پوست انداخته و با تغییر فرم و تزریق شدن به قالب های کهن و نو همه ی این تحولات را داشته ولی دارای یک مؤلفه بوده است.

مولوی سروده است: کجایید ای شهیدان خدایی/ بلاجویان دشت کربلایی/ کجایید ای سبک روحان عاشق !/  پرنده تر ز مرغان هوایی...

زخم، کشته، نیزه ، شمشیر، خون، عطش ، محمل، شهید،خیمه، اسارت، غریب، مظلوم،  برهنه سر، گلگون، بریده دست، خشک لب، و .... واژه هایی هستند که از دل آن ها و ترکیب های دیگری که به هم چفت خورده اند -گاهی حماسی و گاهی مرثیه وار و حزن آلود- ساختمان یک اثر شکل گرفته است تن های کشتگان همه در خاک و خون نگر/ سرهای سروران ، همه بر نیزه ها ببین ( محتشم)

در استان بوشهر- و به ویژه شهر بوشهر- شعر عاشورایی به خاطر رواج و رونقِ مراسم عاشورا بیشتر از نقاط دیگر مورد توجه بوده است و البته شاعران پیشین مثل ملا محمود کبگانی، فایز، فاضل جمی، مفتون و مدام دیری ، آثار مؤثر و مانایی در این زمینه از خود بر جای نهاده اند. مرحوم ناخدا عباس دریانورد از نوحه سرایان و نوحه خوان های اولیه ی بوشهری است که در هر کجای استان که مراسمی برپا شود - به خصوص مرکز استان - کمتر جایی است که نشانی از او نباشد؛ در صمیمیت زبان، حزن و اندوه ناشی از مظلومیت شهیدان  و بیان شقاوتِ جانیان در طلب قدرت.

 تصاویر بدیع و سراسر عاطفی  شعر عاشورایی، شاعران بوشهری را که در قالب غزل، مثنوی و نیمایی و سپید می سرایند همسان و هم ردیف با شاعران دیگر کشوری و حتی گاهی متفاوت و خاص در عرصه ی شعر عاشورایی و حتی دفاع مقدس و انقلاب برجسته نموده است . شاعران این گونه شعر در استان بوشهر بسیارند، به عنوان مثال:رضا معتمد، حیدر منصوری ، مجید عابدی، زهرا فولادی ، سید محمد هاشمی فرد، علی هوشمند، مرحوم خلیل عمرانی، حسین دارند، راضیه راستی ، محمدرضا احمدی فر، محمد حسین انصاری نژاد،  سید محمدرضا هاشمی زاده، غلامحسین دریانورد، تیمور ترنج ، علی مطهری، حمزه زارعی و بسیاری دیگر. در سطح کشور نیز از میان برجستگان از سید حسن حسینی، طاهره صفارزاده، محمد علی بهمنی ، قیصر امین پور، علیرضا قزوه و سلمان هراتی می توان یاد کرد.

شعر عاشورایی در روند  رو به پیش خود یک مروج قوی هم داشته و دارد ، مروجی که مخاطبین انبوه معتقد آن هستند، معتقدانی که رسانه ای سهل و بسیار شیفته و  عاشق برای این شعرند. علی موسوی گرمارودی در دهه ی چهل با سرودن شهری با عنوان خاستگاه نور،توجه بسیاری از علما و بزرگان را به شعر آیینی جلب کرد و اوست که در شعری خطاب به امام حسین (ع) می گوید: درختان را دوست می دارم / که به احترام تو قیام کرده اند / وآب را / که مهر مادرتوست/ خون تو شرف را سرخگون کرده است:/ شفق ، آیینه دار نجابت ات / و فلق، محرابی / که تو در آن / نماز صبحِ شهادت گزارده ای ....

 

صوتِ بلند تلاوت

اسکندر احمدنیا

صحرا

پر از خیمه، پر از نیزه

پر از تصویر

صوت بلند تلاوت

و سر بر نی

باران  سنگ و سُم

ستاره ها همه از شرم پنهان

خورشید، تشنه کام تر زدستی

که می شد بر آب و نمی نوشید

سنگ می بارید و سنگ

تیغ می درید و تیغ

صحرا

پر از تصویر !

محرم 90 - بوشهر


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=5731

نظـــرات شمـــا