کد خبر : 124686       تاریخ : 1399/12/08 17:15:12
 استقبال چشمگیر از حصیربافی بوشهر
معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی بوشهر:

استقبال چشمگیر از حصیربافی بوشهر

پیغام: معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی بوشهر با بیان اینکه محصولات «حصیربافی» این استان مورد استقبال حاضران نمایشگاه تهران قرار گرفته، گفت: بیشتر این محصولات با ثبت سفارش آنلاین فروخته و برای خریداران ارسال شد.

پیغام: چهاردهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع‌دستی تهران با شعار سفرهای ایمن و مسئولانه از روز سه‌شنبه پنجم اسفند ۹۹ در محل دائمی نمایشگاه‌ها با حضور فعالان صنعت گردشگری و هنرمندان صنایع دستی و هنرهای سنتی در تهران افتتاح شد و در این نمایشگاه حدود ۱۶۰ شرکت فعال در حوزه گردشگری حضور دارند سه سالن به حوزه گردشگری و یک سالن به صنایع دستی و هنرهای سنتی اختصاص دارد.

به گزارش «پیغام»؛ معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی در گفت وگو با ایرنا گفت: امسال شهر آب پخش از توابع دشستان به عنوان شهر ملی حصیربافی ثبت شد، این شهر با توجه به نخلستان هایی که دارد نگین سبز بوشهر است و مواد اولیه با کیفیت و درجه یک لازم برای تولید حصیر در دسترس هنرمندان قرار دارد، از طرفی هنرمندان این منطقه با طراحی های روز آشنایی دارند و متناسب با تقاضای بازار و مشتری پسند تولید می کنند.

لیلا رحیمی افزود: محصولات حصیربافی بوشهر با توجه به چیدمان و طراحی منحصر و خاص بافته های این منطقه و به دلیل کاربرد مصرفی متنوعی که دارد در چند سال اخیر با استقبال خانواده های شهرنشین رو به رو شده و جایگاه خود را در آشپزخانه های شهری پیدا کرده است.

وی اظهار داشت: هنرمندان حصیرباف بوشهر در این چند روز هم ثبت سفارش خوبی داشتند و هم سایر حاضران و متخصصانی به غرفه مراجعه می کردند خریدهای خوبی انجام دادند.

خرید اینترنتی محصولات عبابافی تاجر عمانی

رحیمی گفت: نمایشگاه گردشگری و صنایع دستی تهران با سایر نمایشگاه هایی که در سال های گذشته شرکت می کردیم متفاوت بود؛ شیوع ویروس کرونا باعث شد در این نمایشگاه بازدید عمومی نداشته باشیم؛ در این دوره، هنرمندان رشته های سنتی و بومی استان بوشهر مانند حصیربافی، صنایع دریایی عبابافی و دست بافته های داری که تمایل داشتند در این دوره شرکت کردند.

وی با اشاره به آموزش شیوه های کسب و کار آنلاین و اینترنتی در طول سال گذشته افزود: بیشتر هنرمندان بوشهری در سال ۹۹ در این دوره ها شرکت کردند که در این نمایشگاه توانستند بازاریابی خوبی داشته باشند و با بسته بندی های مناسب برای خریداران ارسال کردند.

معاون صنایع دستی بوشهر خاطرنشان کرد: البته نمونه بافته داری نمایشگاه هم مورد توجه یک تاجر عمانی قرار گرفته بود که ثبت سفارش آنلاین را انجام داد و  سفارش های او در حال بسته بندی است که  به زودی برای این خریدار در کشور عمان ارسال می شود.

۴۸ کارگاه فعال عبابافی در روستای بحیری

رحیمی گفت: روستای بحیری از توابع شهرستان دشتی است که هنر  عبابافی به عنوان صنایع دستی منسوب به این روستا ثبت ملی شده است، این هنر از دیرباز در این منطقه رونق داشته است، در گذشته مردان در این رشته تولیدی نساجی و داری فعالیت می کردند، اکنون بانوان هنرمند و توانمند بحیری هم به عرصه تولید این پارچه نفیس وارد شده اند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی بوشهر گفت: اکنون ۴۸ کارگاه عبابافی در روستای بحیری فعال است و در سال ۱۳۹۸ این روستا ثبت ملی شد و برای ثبت جهانی این روستا و هنر صنعت عبابافی در شورای جهانی صنایع دستی آماده می شویم.

 هنرمندان بوشهری در صدر فروش آنلاین صنایع دستی در سال ۹۸

رحیمی اظهار داشت: بیش از یکهزار هنرمند در حوزه صنایع دستی و هنر سنتی در بوشهر فعالیت می کنند و  به دلیل آشنایی عمومی مردم و آموزش هنرمندان در زمینه بهره برداری از فضای مجازی و  اینترنت، سال گذشته استان بوشهر از نظر ثبت سفارش و فروش اینترنتی محصولات هنری، در جایگاه نخست کشور قرار گرفت.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی بوشهر افزود: اکنون هر هنرمند بوشهری یک فروشگاه مجازی و صفحه مجازی اختصاصی دارد و سفارش اینترنتی برای تولیدات خود می گیرد که یک اتفاق بزرگ در حوزه بازاریابی و فروش در رشته هنری بومی از عبابافی تا صنایع دریایی و حتی در رشته غیربومی مانند سفال در سراسر این استان محسوب می شود، این سفارش ها روزانه ثبت سفارش می شود و به سراسر کشور ارسال می شود.

زنان توانمند روستایی ۷۵ درصد صنایع دستی بوشهر را تولید می کنند

رحیمی بیان کرد: ۷۵ درصد از تولیدات صنایع دستی بوشهر در روستاها توسط زنان روستایی تولید می شود که خوشبخاته توانسته اند جایگاه خوبی در اقتصاد مولد استان پیدا کنند؛ ما نیز کمک کردیم بتوانند از تسهیلات اشتغال و کارآفرینی ارزان قیمت بهره مند شوند وکسب و کار خود را راه اندازی کنند.

معاون صنایع دستی و هنرهای سنتی بوشهر گفت: روستاهای بوشهر در حوزه صنایع دستی بسیار فعال هستند. ما تلاش کردیم با توجه به زیست بوم و ظرفیت های هر منطقه، هنر بومی و سنتی و صنایع دستی همان منطقه تقویت شود و با برنامه های آموزشی تولیدمحور و با رویکرد ایجاد اشتغال اکنون روستاییان کسب و کار و درآمد مختص خود را در حوزه صنایع دستی دارند.

چهاردهمین نمایشگاه گردشگری و صنایع‌دستی تهران با شعار سفرهای ایمن و مسئولانه از روز سه‌شنبه پنجم اسفند ۹۹ افتتاح شد و امروز(جمعه) هشتم اسفند ماه پایان می یابد.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=124686

نظـــرات شمـــا