کد خبر : 123972       تاریخ : 1399/10/29 13:17:18
در زمان شیوع کرونا، نوزادارن رااز مراقبت آغوشی محروم نکنیم

در زمان شیوع کرونا، نوزادارن رااز مراقبت آغوشی محروم نکنیم

پیغام: کارشناس برنامه کودک شبکه بهداشت و درمان گناوه گفت: در زمان شیوع بیماری کووید ۱۹ نوزادان را از مزایای مراقبت آغوشی محروم نکنیم.

به گزارش «پیغام»؛ زینب شیخ نصر با بیان این که در نوزادان و مادران بدون علامت، مشکوک یا مبتلا به کووید ۱۹، انجام مراقبت آغوشی به شرط رعایت پروتکل‌های بهداشتی توصیه می‌شود،اظهار داشت: در این موارد مادر قبل از مراقبت آغوشی دست‌ها را با آب و صابون بشوید و حتماً از ماسک سه لایه استفاده کند.

وی توضیح داد: مراقبت آغوشی یا مراقبت کانگرویی (KMC) یک روش طبیعی است که نوزاد به صورت برهنه و عمودی روی سینه‌های مادر و در تماس مستقیم پوست به پوست قرار می‌گیرد.

کارشناس برنامه کودک شبکه بهداشت و درمان گناوه بیان داشت: این نوع مراقبت به دو روش مداوم و متناوب انجام می‌شود که در روش مداوم نوزاد در طول ۲۴ ساعت بر روی سینه مادر قرار می‌گیرد و فقط برای مواردی مانند حمام کردن مادر و مواردی که موقت و کوتاه هستند به فرد جایگزین تحویل داده می‌شود.

وی افزود: در روش متناوب نوزاد به صورت متناوب بر روی سینه مادر و داخل انکیباتور (دستگاه) قرار می‌گیرد، این روش چند بار در روز باید انجام شود.

شیخ نصر تصریح کرد: مراقبت آغوشی در نوزادان باعث افزایش تغذیه انحصاری با شیر مادر، حفظ بیشتر دمای طبیعی بدن نوزاد، کاهش استفراغ، کاهش مشکلات تنفسی و گریه نوزاد می‌شود و از دیگر مزایای مراقبت آغوشی تقویت حس پنج‌گانه در نوزاد است.

وی ضمن تشریح فواید این روش برای کودک به بیان مزایای هم‌آغوشی برای مادر پرداخت و گفت: مادران طی مراقبت آغوشی نسبت به زمانی که نوزاد در دستگاه انکیباتور قرار دارد، استرس کمتری دارند و از این طریق مهارت بیشتری برای انجام مراقبت نوزاد کسب می‌کنند. 

کارشناس برنامه کودک شبکه بهداشت و درمان گناوه اظهار داشت: نکته قابل‌توجه در مراقبت آغوشی این است که علاوه بر مادر، سایر اعضای خانواده که تمایل به انجام دادن این مراقبت داشته باشند و مهارت انجام آن را فراگرفته باشند، می‌توانند به مادر و نوزاد در این امر کمک کنند، به‌عنوان‌مثال پدر، مادربزرگ، خواهر و ... می‌توانند مراقبت آغوشی را انجام دهند.

شیخ نصر تأکید کرد: در کودکان دوقلو نیز می‌توان مراقبت آغوشی را به صورت هم‌زمان برای هر دوقلو یا به صورت متناوب انجام داد، به‌عنوان‌مثال مادر یک قل و هم‌زمان قل دیگر توسط پدر مراقبت آغوشی شوند.

کارشناس برنامه کودک شبکه بهداشت و درمان گناوه بابیان اینکه از مراقب آغوشی کمتر از ۳۰ دقیقه خودداری شود خاطرنشان کرد: مراقبت آغوشی باید در اولین بار به مدت ۶۰-۳۰ دقیقه و یک‌بار در روز انجام شود، در روزهای بعد به تدریج مدت زمان و دفعات آن افزایش یابد که زمان مطلوب برای مراقبت آغوشی ۳-۱ ساعت و حداقل ۳ بار در روز است.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=123972

نظـــرات شمـــا