کد خبر : 123906       تاریخ : 1399/10/26 22:30:15
تامین  نشدن  بودجه مشکل اصلی در مورد نیروگاه اتمی بوشهر

تامین نشدن بودجه مشکل اصلی در مورد نیروگاه اتمی بوشهر

پیغام: فریدون عباسی گفت: مشکل اصلی در مورد نیروگاه اتمی بوشهر از نظر پشتیبانی فنی، ادامه کار واحد یکم و ۲ واحد دیگر تامین نشدن به موقع بودجه است.

 

به گزارش«پیغام» به نقل از باشگاه خبرنگاران، فریدون عباسی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی شامگاه جمعه بعد از سفر دو روزه اعضای کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی و بازدید از تاسیسات نفتی جزیره خارگ و نیروگاه اتمی بوشهر به رسانه‌ها اعلام کرد: باتوجه به درک صحیح نمایندگان کمیسیون تلفیق برای برنامه هسته‌ای مصوبه‌ای خاص داشته اند امید می‌رود به این مهم توجه و در راستای تحقق دستور و فرمایش رهبر معظم انقلاب بتوانیم بودجه خوبی را برای سال ۱۴۰۰ در نظر بگیریم.

او ادامه داد: باید بودجه یادشده به طور حتم محقق شود نه فقط روی کاغذ بیاید و در منابع درآمدی در این زمینه هم تجدید نظر شود.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی با اشاره به دیدار با مدیران و متخصصان نیروگاه اتمی بوشهر و تلاش برای حل مسائل موجود عنوان کرد: مشکل اصلی در مورد نیروگاه اتمی بوشهر از نظر پشتیبانی فنی، ادامه کار واحد یکم و ۲ واحد دیگر تامین نشدن به موقع بودجه است.

عباسی افزود: تامین نشدن به موقع بودجه برای ساخت ۲ واحد جدید نیروگاهی سبب می‌شود مقداری در مراوداتی که با شرکت روسی داریم خلل وارد و تاخیر ایجاد شود.

او ادامه داد: هفت سال است که مذاکرات ساخت ۲ واحد نیروگاه اتمی جدید در بوشهر انجام و به پایان رسیده و این مدت برای ساخت نیروگاه کافی بوده است.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی بیان کرد: اگر ۲ راکتور جدید با دید مثبت‌تری در دستگاه اجرایی به آن نگاه و فرمایش‌های رهبر معظم انقلاب به صورت جدی دنبال می‌شد تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته‌ای مورد توجه جدی قرار می‌گرفت.

عباسی گفت: ۲ هزار مگاوات برق هسته‌ای را می‌توانستیم در پایان این دولت وارد مدار تولید کنیم و به سمت آن ۸ درصد برق هسته‌ای که برای افق ۱۴۱۰ به میزان ۱۰ هزار مگاوات در نظر گرفته شده بود برویم و سه هزار مگاوات برق هسته‌ای دیگر را نیز می‌توانستیم تا آخر امسال یا اوائل سال ۱۴۰۰ به آن دست پیدا کنیم، اما این بودجه‌ها به موقع تامین نشده است.

او افزود: با توجه به تعامل خوب بین مدیران نیروگاه اتمی و کمیسیون انرژی مجلس، تلاش می‌شود در لایحه دولت تغییراتی ایجاد به نفع پیشرفت ۲ واحد نیروگاه اتمی جدید ایجاد و هم از واحد یکم نیروگاه اتمی بوشهر در تامین سوخت، پرداخت حقوق و دستمزد و سایر هزینه‌های جاری مورد نیاز به موقع پشتیبانی شود.

رئیس کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی عنوان کرد: نمایندگان مجلس شورای اسلامی برای قانون‌گذاری نیاز به نظارت میدانی، بررسی پروژه‌ها و نشست با کارکنان مجموعه‌های زیرپوشش طرح‌ها دارند، چون مراجعه‌های زیادی به صورت تلفنی و مکاتبه‌ای برای حل مشکلات اعتبار، نظام حقوق و دستمزد وجود دارد.

عباسی در خصوص بازدید و بررسی وضعیت تاسیسات نفتی و پایانه نفتی جزیره خارگ افزود: در این راستا از سکوی نفتی فروزان و فرایند‌های در حال اجرا از جمله حفاری چاه‌های دریایی در این میدان نفتی و مراحل تصفیه اولیه برای آماده شدن صادرات بازدید و مورد بررسی قرار گرفت.

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=123906

نظـــرات شمـــا