کد خبر : 123757       تاریخ : 1399/10/18 12:00:07
دره فصلی بهون گناوه آلوده به لکه های نفتی شد

دره فصلی بهون گناوه آلوده به لکه های نفتی شد

لکه‌های نفتی در دره فصلی " بهون " در نزدیکی روستای چم شهاب و محمدصالحی بخش مرکزی شهرستان گناوه جاری شد و این منطقه را آلوده کرده است.

به گزارش «پیغام»؛ شهرستان گناوه از مناطق  نفت خیز جنوب و  پیرامونی صنعت نفت کشور بشمار می‌آید که به عنوان یکی از نقاط راهبردی در امر صادارات نفت کشور قرار دارد اما هر از چندگاهی در معرض آلودگی نفتی از خشکی و ساحل قرار می‌گیرد.

جاری شدن لکه‌های نفتی چندسال اخیر در دره‌ها و ساحل شهرستان گناوه تهدی برای محیط زیست بوده و موجب شده است  که  پوشش‌های گیاهای و جانوران خشکی و دریایی را به دلیل دارابودن مواد اسیدی در معرض آسیب جدی قرار دهد.

فرماندار گناوه روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرگزاری جمهوری اسلامی گفت:  بمحض اطلاع از جاری شدن لکه‌های نفتی در یکی از دره‌های فصلی،  اعضای مدیریت بحران  در محل حضور یافتند.

غلامرضا مهرجو افزود: این حادثه به مسئولان شرکت‌های نفتی اطلاع داده شد و تعدادی از آنان حضور یافتند.

وی بیان کرد:  حجم موادنفتی در دره فصلی که در حال  سرازیر شدن به دریا بود حالت ساکن بخود گرفته و متوقف شده است.

مهرجو  گفت: کارشناسان و ماموران اداره بندر ودریانوردی استان بوشهر با تجهیزات در منطقه مستقر شده اند تا در صورت سرایت به ساحل جلوگیری کنند.

فرماندار گناوه افزود:  علت و منشا مواد نفتی سرازیرشده به دره‌های فصلی این شهرستان هنوز مشخص نیست و قرار است کارشناسان نفت و گازگچساران  و فلات قاره روز جاری در منطقه حضور یافته و اقدام به شناسایی آن کنند.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست گناوه با تایید جاری شدن مواد نفتی در دره فصلی بهون گفت: درپی گزارش های مردم از آلودگی نفتی دره های فصلی، در محل حاضر و  وضعیت بوجود آمده باحضور معاون عمرانی فرمانداری و دیگر دستگاه‌های مرتبط بررسی و جهت ممانعت از ورود به دریا اقدام به بوم‌گذاری شد.

کامبیز عبدالهی افزود: آلودگی نفتی ایجاد شده به اطلاع مسئولان تاسیسات شرکت های نفتی و اداره کل بندرودریانوری استان بوشهر رسانده شد و در محل حضور یافتند.

وی گفت: قرار است در روز جاری با استفاده از بالگرد شرکت های نفتی اقدام به شناسایی منشا آلودگی شود.

شهرستان گناوه باوجود اینکه در جوار تاسیسات مهم نفتی کشور و عبور لوله‌های اصلی خطوط نفت به جزیره خارگ قرار گرفته است فاقد دفتر نمایندگی جهت پیگیری خبری موارد آلودگی نفتی است.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=123757

نظـــرات شمـــا