کد خبر : 120547       تاریخ : 1399/08/25 11:45:46
پايان ترامپ؛ سايه سنگين ترامپيسم بر دمكراسي جهان

پايان ترامپ؛ سايه سنگين ترامپيسم بر دمكراسي جهان

تا زماني كه طبقه متوسط در مسير پويايي و آزادي خواهي در جوامع ناكام است، سايه سنگين تفكر ترامپيسم نيز وجود دارد.

سجاد بهزادي*

بالاخره راي مردمي و الكترال انتخابات آمريكا در حال نهايي شدن است و ترامپ با بیش از ۷۰ ميليون راي و تنها با اختلاف كمي آرا مردمي از رقيب خود شكست خورد.او در آرا الكترال هم خیلی بازنده ي معناداري نبود؛ اگر چه خودش با رفتار هميشگي خود از اساس اين آرا رسمي را قبول ندارد و مي گويد برنده انتخابات آمريكاست.ترامپ در نهایت کاخ سفید را ترک می‌کند در حالي که كاراكتر او از برخی جهات به همان اندازه قدرتمند است که در ابتدای ریاست‌جمهوری بود. این انتخابات نشان داد او پایگاه رای قابل توجهی بین مردم آمریکا دارد.

اما چرا همچنان تقريبا نيمي از مردم آمريكاه به ترامپ راي مي دهند؟ چرا آنها نسبت به بي توجهي ترامپ به سياست ها و واقعيت علمي جهان خشمگين نيستند؟ كسي كه حتي در لحظات پاياني حضورش در كاخ سفيد نيز بر طبل جنگ ونفرت در جهان مي كوبد و بدنبال نهايي كردن انعقاد قراردادهای خطرناك نظامی میان آمريكا ، اعراب و اسرائیل است.تعداد بالای رای به ترامپ،همچنان طرفداران دمكراسي وجهاني شدن را نيز مبهوت کرده است!مجله نیچر در مقاله‌ای با اشاره به اینکه پیروزی قاطع و فراگیر بایدن اتفاق نیافته، تعداد رای بالای ترامپ را نشانه‌ای برای دانشمندان می‌داند که باید تلاش بیشتری برای آموزش اهمیت واقعیت، علم و حقیقت انجام دهند.

در موازات اقبالي كه هنوز تفكر ترامپيسم در آمريكا دارد در ايران ما نيز عده اي بر طبل شكست رقيب ترامپ مي كوبيدند و از سياست هاي ترامپ حمايت مي كردند.از این‌رو سوال مهم در مورد کشور ما نيز این است که چرا عده اي از شكست ترامپ ناراحت هستند و تا لحظه آخر نمي خواهند شكست او را قبول كنند ، در حالي که او کاراترین تحریم های اقتصادی را بر مردم ایران تحمیل كرد.اين پرسش جدي را البته بايد حاكميت پاسخ دهد و عواقب آن را جدی بگیرد؟

ترامپ رفت اما سايه سنگين ترامپيسم بر دمكراسي جهان وجود دارد. از کشورهای کم تر توسعه یافته که بگذریم ؛ حتی در همان کشورهای توسعه یافته جهان نیز هنوز رهبراني وجود دارند كه نماينده عقب مانده ترين گرايش هاي فكري جامعه خود هستند و به هيچ نظم جهاني اعتقاد ندارند. توده هاي هيجاني و جوانان كم تجربه اي هم هستند كه عاشق شخصيت آنها مي شوند. "ترامپ برزيل" تنها يك نمونه از اين رهبران است.منش ترامپيسمي در جهان با آرامش خاطر دروغ مي گويد،خودشيفته است و مخالفان خود را تحقير ونهادهاي دمكراتيك را تضعيف مي كند ونگاهي نژاد پرستانه بر امور دارد.

تا زماني كه طبقه متوسط در مسير پويايي و آزادي خواهي در جوامع ناكام است، سايه سنگين تفكر ترامپيسم نيز وجود دارد. فربگي طبقه متوسط نیز تنها به داشتن ثروت نسبي نيست. اگر اينگونه بود آن ۷۰ ميليوني كه بیشترشان از طبقه متوسط جامعه آمریکا بودند و از وضعیت اقتصادی خود نیز طبق نظرسنجی ها راضی بنظر می رسیدند به ماندن ترامپ اصرار نمی کردند. جهان نيازمند آن طبقه متوسطي است كه فريب جلوه هاي ظاهري و رفاه سطحي رهبران خود نمي خورند و به مقوله هاي زيست محيطي وبرابري نيز اهميت زيادي مي دهند. "ارسطو" بهترين گروه براي فرمانروايي را طبقه متوسط مي دانست و هر كجا اين طبقه فرو رفت به همان ميزان نبض دمكراسي نيز به خطر افتاد و خطر بروز تفكر ترامپي وجود خواهد داشت.

*دانشجوي دكتري جامعه شناسي سياسي


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=120547

نظـــرات شمـــا