کد خبر : 120536       تاریخ : 1399/08/25 09:58:21
   افزایش 20 درصدی جمعیت آهوان منطقه حفاظت شده مند

افزایش 20 درصدی جمعیت آهوان منطقه حفاظت شده مند

پیغام: مدير كل حفاظت محيط زيست استان بوشهر از عمليات سرشماري پستانداران منطقه حفاظت شده مند در نیمه دوم آبان ماه سال جاري خبر داد و گفت: جمعیت آهوان این منطقه نسبت به سال قبل 20 درصد افزایش داشته است.

به گزارش«پیغام»؛  فرهاد قلی نژاد اظهار داشت: پس از سیل سهمگین اواخر سال 95 جمعیت این گونه ارزشمند کاهش چشمگیری داشت لیکن خوشبختانه با تدابیر حفاظتی و حراستی لازم و حضور و فعالیت قابل تقدیر شبانه روزی مأموران اجرایی سختکوش این منطقه در کنار همکاری جوامع محلی در چند سال گذشته جمعیت کنونی آهوان نسبت به تعداد آنها پس از سیل مذکور ، به حدود سه برابر رسیده است.

 وی با بیان این که منطقه حفاظت شده مند، منطقه‌اي جلگه‌اي و كويري بوده و داراي دو فصل زمستان نسبتا خشك و تابستاني گرم ومرطوب است، افزود: پوشش‌مناسب گیاهی از جمله ساريكورينا، گز، كهورپاكستاني و كنار و ساحلي بودن اين منطقه امكان زيست و مهاجرت انواع پرندگان، آبزيان، خزندگان و پستانداران را در آن فراهم كرده است.

قلی نژاد تصریح کرد: این زیستگاه از گذشته دور يكي از  زيستگاه هاي مهم آهو بوده كه در دسته‌هاي كوچك و بزرگ، زيبايي طبيعت اين منطقه را دو چندان كرده‌اند .

رئیس اداره حیات وحش و تنوع زیستی محیط زیست استان بوشهر گفت: با توجه به وضعیت کنونی شیوع بیماری کرونا و به منظور حفظ سلامتی پرسنل این آماربرداری با تعداد کمتری از جمعیت و روش استفاده از موتورسیکلت همراه با رعایت کامل پروتکل های بهداشتی لازم صورت گرفت.

خسرو درویشی با بیان این که این وسایل موتوری بصورت ترانسکت و با فواصل معین و بطور منظم فعالیت سرشماری را در کل محدوده پراکنش آهو انجام دادند؛ افزود: علاوه بر این به وسیله تلسکوپ و پهباد نیز جمعیت آهوان و روند آماربرداری مورد پایش و نظارت کامل قرار گرفت.

وی اضافه کرد: مشکلات حفاظتی از جمله وجود مستثنیات و فعالیتهای کشاورزی و تداخل زیستگاهی آهوان با این اراضی لزوم حراست و توان پرسنلی و تجهیزاتی بیشتری را طلب می کند.

انجام فعالیتهای آموزشهای زیست محیطی و مشارکت همیاران و سمن های زیست محیطی جهت به حداقل رسیدن این تعارضات و حفاظت مؤثر از این گونه ارزشمند را از اولویتهای در حال انجام اداره کل محیط زیست برشمردند. 

 

                                                            


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=120536

نظـــرات شمـــا