کد خبر : 120174       تاریخ : 1399/08/01 13:39:12
نخستین اسکله بندر خدماتی – صادراتی تنبک تا پایان آبان‌ به بهره برداری می رسد

نخستین اسکله بندر خدماتی – صادراتی تنبک تا پایان آبان‌ به بهره برداری می رسد

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس گفت: نخستین اسکله صادرات ال‌پی‌جی (گاز مایع) بندر خدماتی – صادراتی تنبک در شهرستان کنگان استان بوشهر تا ابتدای زمستان امسال به بهره‌برداری می‌رسد.

به گزارش «پیغام»به نقل از باشگاه خبرنگاران؛ محمد مشکین‌فام  مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس در حاشیه بازدید میدانی از روند فعالیت‌های تکمیلی طرح‌های پارس جنوبی از آمادگی بندر خدماتی – صادراتی تنبک برای صادرات نخستین محموله ال‌پی‌جی پالایشگاه‌های گازی منطقه پارس دو تا پایان امسال خبر داد و افزود: فعالیت‌های اجرایی ساخت یک پست اسکله بارگیری و صادرات ال‌پی‌جی (پروپان و بوتان) بندر خدماتی – صادراتی تنبک تا پایان آبان‌ تکمیل و پس از انجام فعالیت‌های مرتبط با راه‌اندازی این اسکله، امکان انتقال و صادرات نخستین محموله ال‌پی‌جی از پالایشگاه فاز ۱۹ از طریق این بندر تا پایان امسال فراهم می‌شود.

او با اشاره به برنامه‌ریزی برای تکمیل دیگر مخازن ال‌پی‌جی پالایشگاه‌های مستقر در منطقه پارس دو عنوان کرد: تلاش می‌شود تا پایان سال ۹۹، دو مخزن از چهار مخزن ذخیره‌سازی موجود در هر یک از پالایشگاه‌های گازی فاز‌های ۱۳ و ۲۲-۲۴ پارس جنوبی تکمیل شود و به بهره‌برداری برسد، به این ترتیب امکان ذخیره و صادرات ال‌پی‌جی سرد از این مخازن امکان‌پذیر می‌شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس ساخت خطوط لوله انتقال ال‌پی‌جی از پالایشگاه‌های منطقه پارس دو به بندر خدماتی - صادراتی تنبک را از دیگر طرح‌های در حال اجرای شرکت نفت و گاز پارس عنوان کرد و افزود: عملیات احداث ۶ رشته خط لوله ۱۶ و ۲۴ اینچ به طول ۸ کیلومتر به منظور انتقال پروپان و بوتان تولیدشده در پالایشگاه‌های فاز‌های ۱۳ و ۲۲-۲۴ پارس جنوبی به بندر خدماتی – صادراتی تنبک تا پایان دی‌ امسال تکمیل و امکان صادرات این دو فرآورده تولیدی به مبادی مصرف فراهم می‌شود.

افزایش ۷۰ میلیون مترمکعبی تولید پایدار گاز از میدان پارس جنوبی

مشکین‌فام با اشاره به فعالیت‌های در حال اجرا به‌منظور دستیابی به اهداف برنامه نگهداشت تولید در میدان گازی پارس جنوبی گفت: با توجه به فعالیت‌های اجرایی انجام گرفته در بخش فراساحل اعم از تمیزکاری، اسیدکاری، تکمیل چاه‌ها و دیگ فعالیت‌های مرتبط با دریا، پیش‌بینی می‌شود که تولید پایدار روزانه گاز امسال از چاه‌های یادشده حدود ۷۰ میلیون مترمکعب محقق شود.

گاز تولیدی میدان کیش به پالایشگاه‌های عسلویه منتقل می‌شود

او به تکمیل عملیات لوله‌گذاری دریایی کیش به بندر آفتاب اشاره کرد و افزود: لوله‌گذاری این طرح به طول ۱۸ کیلومتر در دو مرحله انجام شده است و پس از انجام اقدام‌های تکمیلی و اتصال دو طرف این خط لوله، انتقال گاز شیرین از خط هفتم شبکه سراسری گاز به دو نیروگاه گازی کیش و دیگر مبادی مصرف تا پایان آذر محقق می‌شود.

مدیرعامل شرکت نفت و گاز پارس درباره فعالیت‌های پیش روی طرح توسعه میدان گازی کیش نیز بیان کرد: هم‌اکنون عملیات تکمیل چاه‌ها در این میدان در حال اجرا است. با تکمیل این مرحله، گاز تولیدی از میدان کیش با خط لوله ۳۲ اینچی به طول ۲۰۰ کیلومتر به پالایشگاه فاز‌های ۶ و۷ و ۸ واقع در منطقه عسلویه ارسال و از ظرفیت خالی این پالایشگاه و دیگر پالایشگاه‌های مستقر در عسلویه برای فرآورش گاز این میدان استفاده می‌شود.

توسعه میدان مشترک فرزاد B به پتروپارس واگذار می‌شود

مشکین‌فام درباره فرآیند مذاکرات برای امضای قرارداد توسعه میدان مشترک فرزاد بی و اخبار منتشرشده مبنی بر حضور نیافتن شرکت هندی در این پروژه گفت: شرکت نفت و گاز هند (اون‌ان‌جی‌سی) به‌دلیل اعمال تحریم‌های آمریکا علیه ایران، تاکنون هیچ‌گونه اقدام جدی مبنی بر حضور در این پروژه انجام نداده است، بنابراین هم‌اکنون مقدمات کار برای توسعه این میدان مشترک در حال انجام است و به‌زودی قرارداد توسعه میدان گازی فرزاد بی، بین شرکت ملی نفت به عنوان کارفرما و شرکت ایرانی پتروپارس به عنوان پیمانکار امضا می‌شود.

او، با بیان اینکه هیچ ممانعتی برای حضور هندی‌ها و سرمایه‌گذاری در توسعه این میدان وجود ندارد، گفت: قرارداد توسعه این میدان با شرکت پتروپارس، به‌منظور اطلاع و بررسی‌های لازم برای طرف هندی هم ارسال می‌شود تا در صورت تمایل به حضور در طرح توسعه میدان گازی مشترک فرزاد بی اقدام‌های لازم انجام شود، در غیر این صورت فعالیت‌های توسعه این طرح را شرکت پتروپارس انجام می‌دهد.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=120174

نظـــرات شمـــا