کد خبر : 117636       تاریخ : 1399/06/27 13:02:01
کد ترخیص، معضلی که گریبانگیر تاجران بوشهری شده است

کد ترخیص، معضلی که گریبانگیر تاجران بوشهری شده است

کسی نمی پرسد که چرا بانک مرکزی تدبیری نمی اندیشد تا کد ترخیص را زودتر بدهد و کالا در انبار نماند تا تاجر انبارداری و دموراژ کشتیرانی را در مبلغی کلان بپردازدو بعدروی قیمت تمام شده کالا بکشد و پدر مردم دربیاید. پس دیدید که این گمرک نیست که پدر مردم را در می آورد ،پس دیگر با احتیاط از گمرک حرف بزنیم و غیبت نکنیم

مهدی جهان بخشان: اگر امروز از تاجر یا حق العمل کار گمرکی بپرسید وضع کارچطوره ،برایت یک مجلس کامل از اوضاعی که بر او می رود، مصیبت نامه می خواند.

اگر پامنبری هم داشته باشد، او نیز خواهد گفت: بله آغاجان از قدیم و ندیم، تو گمرک ، سیاست کاری این بوده که پدرصاحب ارباب رجوع را به آتش بکشند و کارمردم را به امروز و فردا بکشانند.

آیا واقعا این چنین است ؟

اولا باضرس قاطع و از روی وجدانم بگویم که در حال حاضر اداره گمرک بوشهر بهترین رِنج کادراداری دارد .

مدیر کل گمرک،آقای قره بیگی از پاکدست ترین و کارآمدترین مدیرانی است که دراین سی سال در گمرک دیده ام .معاون فنی آن جناب مهرجویی مردمی ترین معاونی است که همه را بایک دید می نگرد ،همچنین مسئول حراست گمرک که واقعا بی نظیر است.

و نیز سایر مسئولین ازمابقی معاونان تا رئیس سرویس ارزیابی و مسئول درب خروج و بیشتر کارشناسان و ارزیابان ،همه از جمله بهترین ها هستند، پس چرا مردم از کار در گمرک ناراضی هستند؟

خدمتتان عرض کنم که شما ازصبح تا بعد از ظهر می توانید با ارائه اسناد بصورت راه دور کالایتان را در غروب بارگیری و خروج کنید .

خب چرا این چنین نمی شود؟

اولین سد بزرگ پیش پای تاجر ،کد بانکی برای ارائه به گمرک است تا اسناد تجاری شمارا بپذیرد، ولی اخذ این کد از بانک مرکزی گاه یک ماه به طول می کشد.

اخذ نامه استاندارد و حفظ نباتات و ثبت سفارش کالا است که مجموعه اینها زمانبر است.

به همه اینها اینترنت ضعیف را هم اضافه کنید که گاه قطعی آن به یک روز و دو روز هم می کشد .

مسئله بعدی که مردم کلا از آن ناراضی هستند کارشناسی کالا از راه دور است که سوء تعبیر یا سوء تفاهم و گاه سوء استفاده هایی هم به میان می آورد ‌.

بعضی مواقع می گویند، گمرک مالیات و عوارض و سودبازرگانی هنگفت از تاجر می گیرد و پدر مردم را می سوزاند.

بله گمرک پول های هنگفت و سرسام آوری از تاجران می گیرد ولی نه برای خود بلکه به خزانه ملی واریز می کند و ریالی از آن به حساب گمرک نمی رود .

خب سئوال این است که چرا عوام از این همه سازمانهای مرتبط با ترخیص و تجارت ،فقط گمرک را مقصر می دانند.

چون هیچ کدام از آن نهادها و ادارات مرعی نیستند و فقط سیبل گمرک در دید است .

کسی نمی پرسد که چرا بانک مرکزی تدبیری نمی اندیشد تا کد ترخیص را زودتر بدهد و کالا در انبار نماند تا تاجر انبارداری و دموراژ کشتیرانی را در مبلغی کلان بپردازدو بعدروی قیمت تمام شده کالا بکشد و پدر مردم دربیاید. پس دیدید که این گمرک نیست که پدر مردم را در می آورد ،پس دیگر با احتیاط از گمرک حرف بزنیم و غیبت نکنیم که روز قیامت مارا از بهشت به جهنم مرجوع نکنند.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=117636

نظـــرات شمـــا