کد خبر : 117572       تاریخ : 1399/06/23 13:24:15
 پیشرفت ۸ درصدی ساخت واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر+ عکس
مجری طرح ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر :

پیشرفت ۸ درصدی ساخت واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر+ عکس

مجری طرح ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر گفت: بتن‌ریزی فونداسیون ساختمان اصلی رآکتور واحد دوم نیروگاه هسته‌ای بوشهر ۸۲ درصد انجام شده و پیشرفت کلی طرح به ۸ درصد رسید.

به گزارش «پیغام»؛ مجری طرح ۲ و ۳ نیروگاه هسته‌ای بوشهر در سایت اجرای عملیات واحد دوم در گفتگو با صداوسیما با اشاره به این‌که ده شرکت ایرانی در ساخت واحد‌های دوم و سوم نیروگاه فعالیت دارند، گفت: «برای این دو واحد باید دو میلیون متر مکعب خاک‌برداری انجام شود که تا کنون ۸۰ درصد آن انجام شده است. هم‌چنین باید دو میلیون و ۲۰۰ هزار متر مکعب خاک‌ریزی انجام شود که تا کنون ۵۰ درصد آن انجام شده است.»

 مسعود نصوری با اشاره به اهمیت استحکام زیرساخت‌های نیروگاهی افزود: «تحکیم بستر خاک با روش «اختلاط عمیق خاک» یا DSM (Deep Soil Mixing) انجام شده و باید زیر هر یک از دو ساختمان اصلیِ رآکتور‌های هسته‌ای ۱۶ هزار و ۶۳۳ ستونِ تثبیت‌شده کار شود که این کار در واحد دوم ۱۰۰ درصد و در واحد سوم ۸۰ درصد انجام شده است.»

مجری طرح ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر گفت که «حجم بتن‌ریزی فونداسیون ساختمان اصلی رآکتور دوم ۸۲ درصد انجام شده است و بتن‌ریزی «مِگْر» فونداسیون ساختمان جانبی و توربین نیز انجام شده است». مِگْر به بتن نظافت و پاکیزگی گفته می‌شود که برای آماده‌سازی بستر خاک‌برداری‌شده برای آرماتوربندی و صفحه‌گذاری اجرا می‌شود.

نصوری با اشاره به فعالیت مهندسان و کارگران در سه شیفت کاری، گفت: «با وجود مشکلاتی که بیماری همه‌گیر کرونا و هم‌چنین مسائل ارزی و مالی ناشی از تحریم‌های ظالمانه علیه جمهوری اسلامی ایران، اما روند کار و ساخت واحد دوم نیروگاه اتمی بوشهر حتی یک روز هم توقف نداشته است؛ هرچندکه برای رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی کاهش شتابِ ساخت پیش آمده است.»

او ادامه داد که «با این همه، تلاش برای به پایان‌رساندن طرح در شرایط سخت هم‌چنان ادامه دارد و به برنامه زمان‌بندی رسیده‌ایم.»

 به‌گفته نصوری «نزدیک به دو هزار نیرو از ده شرکت ایرانی در این دو طرح مشغول به کار هستند.»

قرارداد ساخت واحد‌های ۲ و ۳ نیروگاه هسته‌ای بوشهر آبان ۱۳۹۳ میان شرکت مادرتخصصی «تولید و توسعه انرژی اتمی ایران» و شرکت روسی «اتم استروی اکسپورت» بسته شد. کلنگ ساخت این دو واحد ۲۰ شهریور ۱۳۹۵ با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس‌جمهور به زمین زده شد و عملیات اجرایی آن ۸ دی ۱۳۹۵ آغاز و عملیات خاک‌برداری آن نیز اسفند همان سال آغاز شد.

هم‌چنین عملیات گودبرداری واحد ۲ نیروگاه هسته‌ای بوشهر ۹ آبان ۱۳۹۶ با حضور رئیس سازمان اتمی کشور و رئیس شرکت روس‌اتم در بوشهر انجام شد و بتن‌ریزی رسمی آن نیز ده روز بعد یعنی در ۱۹ آبان با حضور علی‌اکبر صالحی انجام شد.

 هدف از ساخت هر یک از واحد‌های ۲ و ۳ نیروگاه اتمی بوشهر، تولید هزار و ۵۷ مگاوات برق است.

واحد نخست نیروگاه اتمی ایران نیز در بوشهر ساخته شده که ۲۱ شهریور ۱۳۹۰ به بهره‌برداری رسمی رسید و از آن زمان تاکنون بیش از ۴۰ میلیارد کیلووات ساعت برق به شبکه سراسری تزریق کرده است.

 

 

 

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=117572

نظـــرات شمـــا