کد خبر : 117537       تاریخ : 1399/06/22 09:37:18
زمان ترخیص کالا از گمرکات استان به کمتر از ۷۲ساعت کاهش یافت

زمان ترخیص کالا از گمرکات استان به کمتر از ۷۲ساعت کاهش یافت

پیغام: مدیرکل گمرکات استان بوشهر با بیان اینکه میانگین انجام مراحل تشریفات صادرات کالا از گمرکات استان حداکثر ۲ ساعت است گفت: زمان ترخیص کالا از گمرکات استان بوشهر به کمتر از ۷۲ساعت کاهش یافته است.

به گزارش «پیغام» بهروز قره‌بیگی در گفت‌وگو با تسنیم؛ با اشاره به افتتاح طرح لایروبی کانال دسترسی به اسکله‌های بوشهر اظهار داشت: با افتتاح این پروژه و افزایش عمق کانال دسترسی به اسکله‌های بوشهر زمینه پهلوگیری و تردد کشتی‌ با ظرفیت 30 هزار تنی فراهم شده که این مهم سبب رونق بندر تجاری بوشهر شده است.

وی با بیان اینکه قبلا کشتی‌هایی تا 15 هزار تن قادر بود در اسکله بوشهر تردد کند گفت: در این راستا در  شش ماه گذشته کشتی‌هایی به ظرفیت 10 هزار تا 15 هزار تن حامل کالای اساسی در اسکله بوشهر تخلیه شد که اکنون با افزایش عمق حوضچه و کانال، امسال تحول مهمی در این راستا ایجاد می‌شود.

مدیرکل گمرک بوشهر با بیان اینکه  67 هزار تن کالای اساسی از گمرک بوشهر ترخیص شد گفت: قطعا با افزایش عمق کانال دسترسی به بندر بوشهر ورود  کشتی حامل کالاهای اساسی به 2 برابر  ظرفیت یاد شده می‌تواند افزایش یابد.

قره‌بیگی با اشاره به کاهش زمان ترخیص کالا در گمرک بوشهر خاطر نشان کرد:با شبانه‌روزی شدن فعالیت گمرک و تامین تجهیزات لازم زمان ترخیص کالای وارداتی از گمرکات استان بوشهر به کمتر از 72 ساعت کاهش یافته است.

وی، به فعالیت‌های صادرات کالا از گمرکات استان بوشهر پرداخت و بیان کرد: میانگین انجام مراحل تشریفات صادرات کالا از گمرکات استان حداکثر 2 ساعت است.

قره‌بیگی با اشاره به اینکه "کالاهایی  که در مسیر سبز گمرکی قرار می‌گیرند بدون حضور تجار ترخیص می‌شوند" بیان کرد: بازرگانان که کالاهای آنان در مسیر سبز قرار دارد بدون مراجعه حضوری به گمرک  کالای خود را در سامانه الکترونیکی کمرگ اظهار می‌کنند.

وی با بیان اینکه فرایند صادرات برای بسیاری از اقلام صادراتی به‌صورت آنلاین انجام شده و نیازمند حضور صادرکنندگان در گمرک نیست عنوان کرد: در حوزه صادرات کمتر از یک روز و برای کالاهایی که در مسیر سبز قرار می‌گیرند گاهی زیر یک ساعت مراحل تشریفات کالای صادراتی انجام می‌شود.

مدیرکل گمرک بوشهر با بیان اینکه راه‌اندازی پنجره تجارت خارجی و سامانه جامع گمرکی نقش مهمی در کاهش تشریفات گمرکی دارد گفت: اکنون تمام گمرکات 14 گانه استان بوشهر به سامانه جامع امورگمرکی مجهز است و این در حالی است با استقرار پنجره تجارت خارجی در گمرک بوشهر و مشارکت و ارتباط سیستمی 30 دستگاه اجرایی زمینه تسریع ارائه خدمات و ترخیص کالا و صادرات  از گمرکات استان بوشهر را افزایش داده است.

قره‌بیگی از استقرار پلیس امنیت اقتصادی در گمرکات استان بوشهر خبر داد و تصریح کرد: گمرک و پلیس امنیت اقتصادی در عرصه مبارزه با قاچاق کالا نقش آفرینی می‌کنند که در این راستا عملکرد مطلوبی داشته‌اند.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=117537

نظـــرات شمـــا