کد خبر : 117533       تاریخ : 1399/06/21 15:23:14
خیلی چیزها را قربانی کردم تا به این موفقیت برسم
گفتگو باشاعر بوشهری رتبه یک کنکور کارشناسی ارشد؛

خیلی چیزها را قربانی کردم تا به این موفقیت برسم

پیغام: در روزهایی که همه اخبار حول بازگشایی مدارس یا عدم بازگشایی مدارس و مبارزه با کرونا بود، نتایج اولیه کنکور کارشناسی ارشد حاکی از اتفاق بزرگی برای استان بوشهر بود.

 ایمان ندومی: در روزهایی که همه اخبار حول بازگشایی مدارس یا عدم بازگشایی مدارس و مبارزه با کرونا بود، نتایج اولیه کنکور کارشناسی ارشد حاکی از اتفاق بزرگی برای استان بوشهر بود جایی که یکی از شاعران توانای بوشهری همه را انگشت به دهان کرد، خبر این بود؛ شاعر بوشهری رتبه یک کنکور کارشناسی ارشد دانشگاه های سراسری در رشته زبان و ادبیات فارسی را از آن خود کرد.

خبر مسرت بخشی که متاسفانه در میان بحبوحه رفتن یا نرفتن دانش آموزان به مدارس، خیلی دیده نشد اما یکی از بزرگ ترین اتفاقات رقابت کنکور در چند سال اخیر بود هر چند بودند کسانی که در استان بوشهر طی چند سال گذشته موفق به کسب رتبه برتر در کنکور کارشناسی ارشد و دکترا شده بودند اما به خاطر اینکه به این گونه اخبار به خوبی پرداخته نشده بوده آنها هم فراموش شدند.

با انتشار خبر موفقیت صالح دروند شاعر و عضو خانه مطبوعات بوشهر در کنکور کارشناسی ارشد آن هم با رتبه یک در رشته ادبیات و زبان فارسی موجی از تبریک ها به وی رسید و یکی از اتفاقات مبارک عرصه علم و دانش در استان بوشهر رقم خورد.

صالح دروند با کسب رتبه یک کنکور کارشناسی ارشد در رشته زبان فارسی علاوه بر کسب افتخار برای خود و استان بوشهر، رشته زبان وادبیات فارسی دانشگاه تهران را هم انتخاب کرد. آنچه در ادامه می خوانید ماحصل گفتگوی من با صالح دروند نفر اول کنکور کارشناسی ارشد زبان وادبیات فارسی سال 1399 است.

ابتدا این موفقیت رو به شما تبریک میگویم. بسیاری از متقاضیان کارشناسی ارشد و رشته ادبیات فارسی مایل هستند بدانند شما چه مسیری را برای رسیدن به این موفقیت طی کردید؟

ابتدا باید از همه دوستان و همکاران عزیزم که در این چند روز بنده رو شرمنده محبت خودشان کردند تشکر کنم و لیاقت این همه محبت را ندارم. واقعیت امر این است که از ابتدای سال 98 تصمیم گرفتم برای کنکور کارشناسی ارشد رشته ادبیات فارسی برنامه ریزی و مطالعه مرتب داشته باشم که نخستین مرحله کار را شناسایی منابع مهم و سرفصل های ضروری بود و تقسیم بندی این منابع برای مطالعه در طول سال.

برای برنامه ریزی و مطالعه از مشاوران تحصیلی یا موسسات آموزشی هم استفاده کردید؟

خیر تمام برنامه ریزی برای مطالعه را با توجه به شناختی که از خودم داشتم انجام دادم و مشاوره ای نداشتم، می دانستم کدام دروس مهم تر است و سوالات سالهای گذشته را مرور کردم تا نقاط قوت و ضعف خودم را شناسایی کنم. موضوعاتی که نقاط قوتم بود رو در اولویت گذاشتم و در مواردی که ضعف داشتم و می توانستم تقویت کنم را در اولویت بعدی قرار دادم و یکی دو سرفصل هم بودند که احساس کردم نمی توانم رقابت کنم و در اولویت قرار ندادم.

مهمترین برنامه برای مطالعه را چگونه طرح کردی؟

ضروری ترین نکته در کل مطالعه بنده موضوع مرور مطالب بود، با توجه به مقالاتی در این زمینه که نشان می داد مرور موضوع مهمی در مطالعه است این مسئله را در اولویت قرار دادم برخی مباحث پیچیده در رشته ما از جمله بلاغت نیاز به مرور زیاد داشت، برای همین برخی از کتابها را حدود 30 الی 40 بار مطالعه کردم.

دروس عمومی را چگونه برنامه ریزی کردی؟

در عمومی ها زبان انگلیسی را جدی گرفتم با توجه به اینکه می دانستم در رشته زبان فارسی رقبا در درس زبان انگلیسی ضعف دارند این موضوع را دنبال کردم و با عنایت به اینکه پایه زبان من قوی بود توانستم نتیجه خوبی در درس زبان بگیرم.

فکر می کردی رتبه تک رقمی کنکور را کسب کنی؟

هدف من از ابتدا مشخص بود و می دانستم چه رشته و چه دانشگاهی را می خواهم انتخاب کنم در این مسیر حتی کارنامه نفرات برتر سال های گذشته را مرور کرد و با تست های خودم مقایسه کردم و در ماههای پایانی توانسته بودم به درصدهای نفرات برتر سال های قبل برسم و می دانستم رتبه تک رقمی کسب می کنم اما اینکه رتبه یک بشوم را سخت می دیدم.

(دروند در مورد درصد دروس کنکور ارشد هم اینگونه توضیح داد) درس نظم ونثر 71 درصد، کلیات 62 درصد ،زبان انگلیسی 70 درصد و  عربی را 30 درصد زدم

سخت ترین بخش کارت در این مدت طولانی چی بود؟

به هر حال مسیر سختی را پشت سر گذاشتم حداقل روزی 6 ساعت مطالعه مداوم و مستمر و البته پرفشار داشتم و با تاخیر برگزاری کنکور این مدت طولانی تر هم شد و در این مدت خیلی چیزها را قربانی کردم، کمتر به خانواده رسیدم هر چند ایشان بنده رو درک کردند، مطلب بعدی اینکه ناخواسته خیلی از دوستانم رو از خودم رنجاندم و نمی توانستم با ایشان معاشرت داشته باشم و حتی چند جایی هم که قبول مسئولیت کرده بودم مجبور به ترک مسوولیت شدم و اگر این کارها را نمی کردم این موفقیت امکان پذیر نبود.

فکر می کنی رمز موفقیتت چه بود که این مدت طولانی رو تحمل کردی؟

چند ماه آخر فهمیدم که کسب رتبه برتر به حرف آسان است ماههای آخر که نفرات برتر را مقایسه می کردم می دیدم که چقدر زحمت کشیده اند برخی مواقع نزدیک بود نا امید بشوم اما مسیر رو ادامه دادم و به آن چیزی که میخواستم رسیدم.

چه توصیه ای برای داوطلبان سال آینده داری؟

توصیه من این است هر کس با تلاش و پشتکار می تواند به هر چیزی برسد با تعیین هدف و برنامه ریزی و تلاش واقعا هی چیزی غیر ممکن نیست.

(این شاعر، گفتگو را هم با این شعر از شهریار به پایان رساند) درس زندگی از بهر ندانستن ماست/ این همه درس بخوانیم و ندانیم که چه؟


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=117533

نظـــرات شمـــا