کد خبر : 117496       تاریخ : 1399/06/18 12:44:36
رمز ماندگاری نوحه دربوشهر عجین شدن آن با فرهنگ منطقه است
ابراهیم ملاح زاده پیشکسوت نوحه خوانی در بوشهر:

رمز ماندگاری نوحه دربوشهر عجین شدن آن با فرهنگ منطقه است

پیغام: ابراهیم ملاح زاده از نوحه خوانان پیشکسوت بوشهری در گفتگو با خبرنگار "پیغام" رمز ماندگاری نوحه در بوشهر را عجین شده با فرهنگ مردم منطقه می داند.

پیغام: ابراهیم ملاح زاده از نوحه خوانان پیشکسوت بوشهری در گفتگو با خبرنگار "پیغام" رمز ماندگاری نوحه در بوشهر را عجین شده با فرهنگ مردم منطقه می داند.

وی یکی از دلایل گسترش نوحه خوانی در بوشهر را وجود نوحه خوانانی همچون ناخدا عباس دریا نورد می داند که علاوه برنوحه خوانی به نوحه سرایی و آهنگ سازی هم می پرداخت. دریانورد با سفرهای دریایی که داشت هم منجر به گسترش نوحه بوشهر شد و هم با تجربه هایی که در این سفرهای کسب می کرد تنوع زیادی را در نوحه خوانی بوشهرایجاد کرد.

این نوحه خوان پیشکسوت همانند دیگر نوحه خوانان در توصیه به جوانان مشتاق به این کار،  آموزش و استفاده از تجربه  بزرگان ، مطالعه درخصوص اهل بیت و خلوص نیت  را لازمه این کار می داند .

  

"حسام حق پرست" خبرنگار هنری پیغام در ادامه گفتگوهای عاشورایی خود، گفتگویی را با ابراهیم ملاح زاده یکی از پیشکسوتان عرصه نوحه خوانی در بوشهر انجام داده است که در ادامه با هم می خوانیم:

 در آغاز گفتگو را با پیشینه و چگونگی فعالیت در عرصه ی مداحی شروع بفرمایید؟

السلام و علیک یا ابا عبدالله و علی الارواح التی حلت بفنائک.

بنده در یک خانواده مذهبی همراه با لالایی جانسوز مادر و مادربزرگ،زاده و بزرگ شدم و این یعنی از بدو تولد موسیقی خاص منطقه با حزن و اندوه خاص گوشم  را نوازش داده است. در نوجوانی با رفتن به فرهنگ و هنر سابق با موسیقی و دستگاه های مختلف آشنا شدم و در مراسم زوار،همسایه و آشنایان برای اعزام به مشهد مقدس چاووشی و در مراسم عزاداری به مصیبت خوانی و بیت خوانی می پرداختم تا این که به پیشنهاد و تشویق خانواده ام در حسینیه باغ زهرا شروع به نوحه خوانی کردم که مورد پسند اهالی محل واقع شد و بعد به حسینیه زیارتی ها که محله خودم هم هست دعوت شدم و  همکاری داشتم و البته همزمان با چند مسجد و حسینیه دیگر از جمله صلح آباد جنوبی ، مسجد صاحب الزمان (عج) جبری ، مسجد سید محمد عاشوری (بلبلیها) و داخل و خارج از استان (استان های مجاور) خادم ابا عبدالله بودم و تا به حال هم ادامه دارد. البته به دلیل عمل باز قلب چند مدتی وقفه افتاد ولی الحمد الله مجدداً شروع به ذاکری ابا عبدالله نمودم.

 بوشهر در نوع و روش آیین سوگواری جایگاه ویژه و در واقع شناسه ی فرهنگی خود را دارد. به نظر شما نقش آموزش و آگاهی در این زمینه چقدر تأثیرگذار و به تعبیری لازمه ی کار می باشد؟

هر کاری نیاز مبرم به آموزش دارد. آموزش در هر زمینه ای لازم است و اگر آموزش نباشد انتقال تجارب هم شکل نمی گیرد.  در زمینه نوحه خوانی هم آموزش نقش بسزایی دارد بخصوص که سینه ی  بوشهری نوا و حالات خاصی دارد و نوحه خوانان جدید با تاسی از تجارب گذشتگان و آموزش می بایست خود را مجهز نمایند تا اجرایی قوی داشته باشند.

 دلیل ماندگاری نوحه های سالیان گذشته و این که در حافظه و اذهان و خاطر مردم سپرده شده و تا امروز هم مورد استقبال واقع می گردد، کدام است؟

به نظر من دلیل ماندگاری نوحه های بوشهری عجین بودن آن ها با فرهنگ منطقه هست چرا که مدیحه سرا و آهنگ ساز از سوز دل و هم نوایی با اصوات  پیرامون خود مدیحه سرایی  ونوحه خوانی می کند مثل هم نوایی موجهای دریا و ضربات آن بر بدنه ی لنج که در نوحه های بوشهری احساس می شود. هم دلی و همراهی نوحه خوان و جمعیت همراه در تعاملی که با یکدیگر دارند باعث ماندگاری نوحه ها شده است .

چه عواملی در یک اجرا(سینه) نقش دارند تا مورد پسند واقع شود؟

عوامل متعددی وجود دارد که باعث شده است مراسم سینه،مورد پسند واقع گردد که به نظر من صداقت و خلوص نوحه خوان عامل اصلی آن است. وقتی با عشق به حسین نوحه خوانی می کند بر دل جمعیت همراه هم می نشیند و مصداق همان است که آنچه از دل برآید لاجرم بر دل نشیند.عامل دیگر تسلط نوحه خوان به نوحه ها و مراسم سینه است یعنی نوحه خوان بداند چه نوحه ای  در کجا و در چه زمان خوانده شود (ضرب کدام نوحه روی دست و کدام نوحه روی پا قرار دارد ) حفظ بودن نوحه ها هم موثر است تا تمرکز کار نوحه خوان به هم نخورد.

 تعریف شما از صدای جاودان یاد جهانبخش کردی زاده چیست؟

صدای مرحوم جهانبخش کردی زاده،صدایی منحصر به فرد بود و تا به حال تکرار نشده و این اسطوره همیشه پا بر جاست.از جنس صدای بخصوصی که خاص نوحه خواندن است، بهره مند بود و شنونده  را کاملاً شیفته و مجذوب خود می ساخت. حزن و اندوه صدایش غیر قابل توصیف است. قادر به خواندن هر نوحه ای بود و نه این که مثلا بعضی صداها با بعضی نوحه ها هم خوانی ندارد.

 واحدی که بیشتر به آن علاقه مند هستید؟

شد وداع آخرین

شه فرود آمد به دشت کربلا

در کرببلا شورش و محشر بود امشب

صدای شیهه اسبی ز دشت کربلا آمد

برای حضور جوانان مشتاق و علاقه مند به نوحه خوانی، چه موارد و یا نکاتی برای ورود و ادامه ی فعالیت و حضور در این عرصه لازم است؟

برا ی حضور این عزیزان در وهله  ی اول پیشنهادم این است که خلوص در کار داشته باشند که این یکی از شروط موفقیت است. کمتر به تقلید بپردازند یعنی لازمه و مایه کار را فرا بگیرند اما صرفاًتقلید نکنند. ابتکار و خلاقیت خودشان را داشته باشند از نوحه خوانان گذشته و از تجارب ایشان بهره کافی ببرند و مطالعه پیرامون وقایع تاریخی بخصوص این ایام را داشته باشند و با آگاهی و دانش وارد عرصه ی نوحه خوانی شوند.

 یادی ازدرگذشتگانِ نوحه سرا و نوحه خوان داشته باشیم.

عزیزانی که از دیر باز تا کنون زحمات فراوانی در این وادی متجمل و متقبل شدند در نوحه سرایی ،شعر ،آهنگ سازی و نوحه خوانی که یاد همگی آنها گرامی باد از جمله؛ مرحوم ناخدا عباس، مرحوم شریفیان،مرحوم اصلاح پذیر، مرحوم مهیمنیان، مرحوم کردی زاده (بخشو) مرحوم علی دشتی، مرحوم عبدالحسین خرمایی پور، مرحوم علیباش خرمایی پور، مرحوم علی سیاوش پوری، مرحوم عین الملک، مرحوم فتوت و خیلی ها که حضور ذهن ندارم.

آثار ناخدا عباس دریانورد حال و هوای جداگانه ای دارد. نگاه شما بعنوان مجری این آثار چگونه است؟

یکی از برجسته ترین و فعالترین نوحه خوانان بوشهری ناخدا عباس دریا نورد بود که نوحه خوان ، نوحه سرا و آهنگ ساز بود. بسیار جذاب اجرا می کرده و در واقع می توان گفت که ایشان باعث گسترش نوحه خوانی بوشهر بودند و با مسافرت های دریایی که داشتند هم نوحه خوانی بوشهر را رواج  دادند و هم با استفاده از یافته هایی که در سفرها بدست می آورد توانست تنوع ایجاد کند مانند راک هندی  و یا واحدهای بحر طویل و نوحه های زیاد دیگری که از ایشان به جا مانده و جاودانه هستند و هیچ گاه جذابیت و تازگی خود را از دست نمی دهند مانند نوحه لبالب و شیعه زن به سر ز ره وفا به عزای نو گل مصطفی ، شیعه ز نو شد قتل سبط پیمبر ، ای شیعه مگر قتل شه کرببلا شد و خیلی آثار دیگر.

 سخن پایانی؟

این که ما مداحان و ذاکران ،عشق حسین که با جان و خون مان عجین شده را با اخلاص بیان کنیم و بیانگر اهداف قیام امام حسین و تداوم  راه حسین باشیم.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=117496

نظـــرات شمـــا