کد خبر : 117493       تاریخ : 1399/06/18 11:43:56
خرید، فروش ، حمل و نگهداری سیگارت فاقد شناسه رهگیری ممنوع است

خرید، فروش ، حمل و نگهداری سیگارت فاقد شناسه رهگیری ممنوع است

معاون امور بازرگانی و توسعه تجارت سازمان صنعت،معدن وتجارت استان بوشهرگفت: خرید، فروش، حمل و نگهداری سیگارت فاقد شناسه رهگیری ممنوع می‌باشد.

به گزارش «پیغام» به نقل از روابط عمومی سازمان صنعت،معدن و تجارت استان بوشهر؛ ابوالقاسم محمد زاده با اشاره به اجرای طرح رهگیری توزیع کنندگان سراسری- استانی و خرده فروشان سیگارت افزود: تولید و واردات سیگارت فاقد شناسه رهگیری از ابتدای شهریور ماه سال جاری ازسوی مرکزبرنامه ریزی و نظارت بردخانیات کشور ممنوع اعلام شده است.

محمد زاده عنوان کرد: توزیع‌کنندگان سراسری، استانی و خرده‌فروشان سیگارت می‌بایست شناسه‌ رهگیری سیگارتهای خریداری شده توسط خود را در هنگام دریافت کالا استعلام نموده و در صورت پاسخ منفی استعلام شناسه رهگیری، آن بخش از سیگارتهای خریداری شده را به فروشنده مرجوع نموده و فروشنده سیگارت ملزم به بازپس‌گیری آن بخش از سیگارتهای فروخته شده از خریدار می‌باشند.

وی اضافه کرد: امکان استعلام اصالت شناسه رهگیری، در نرم‌افزار تلفن همراه سامانه جامع تجارت فراهم شده است که این نرم‌افزار از طریق فروشگاه نرم‌افزاری «بازار»، «مایکت» و یا لینک مستقیم http://bit.ly/NTSW-App قابل دریافت می‌باشد.

معاون سازمان صنعت،معدن وتجارت استان تاکید کرد: در صورت مشاهده و کشف سیگارت با شناسه رهگیری نامعتبر توسط نهادهای متولی نظارت و بازرسی در واحدهای صنفی، انبارها و مراکز نگهداری و یا فرایند حمل سیگارت، مسئولیت اصلی آن به عهده مالک سیگارت بوده و با وی مطابق با قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخورد خواهد شد.

ابوالقاسم محمد زاده تصریح کرد: توزیع‌کنندگان سراسری و استانی سیگارت ملزم هستند همانند گذشته، فرایندهای تأیید خرید و انتقال مالکیت و مکان در سامانه جامع تجارت را براساس شناسه کالا انجام داده و ایشان در گام اول طرح رهگیری قادر به انجام هیچ‌گونه فرایندی در سامانه جامع تجارت براساس شناسه رهگیری نخواهند بود.

وی افزود: تمامی توزیع‌کنندگان سراسری، استانی و خرده‌فروشان سیگارت، ملزم هستند مطابق با جدول زمان‌بندی ذیل نسبت به مدیریت خرید و فروش محصولات خود جهت اتمام سیگارتهای فاقد شناسه رهگیری موجود در سطح عرضه، انبارها و مراکز نگهداری اقدام نمایند.

 

اقدام‌کننده

تاریخ اتمام موجودی سیگارهای بدون شناسه رهگیری

توزیع‌کننده سراسری سیگار

۰۱/۱۰/۹۹ (۴ ماه پس از آخرین زمان شروع الصاق برچسب شناسه رهگیری گام اول)

توزیع‌کننده استانی سیگار

۰۱/۱۱/۹۹ (۵ ماه پس از آخرین زمان شروع الصاق برچسب شناسه رهگیری گام اول)

خرده‌فروش سیگار

۰۱/۱۲/۹۹ (6 ماه پس از آخرین زمان شروع الصاق برچسب شناسه رهگیری گام اول)

 

وی یاداوری شد: در صورت کشف سیگارت فاقد شناسه رهگیری پس از تاریخ‌های اشاره شده در سطح عرضه، انبارها و مراکز نگهداری یا فرایند حمل، با سیگارتهای کشف شده فاقد شناسه رهگیری مطابق با ضوابط اختصاصی محصولات دخانی موضوع ماده 2 دستورالعمل تبصره 4 ماده 18 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز برخورد خواهد شد.

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=117493

نظـــرات شمـــا