کد خبر : 117482       تاریخ : 1399/06/17 14:25:18
صیادان بردخون، دلخوش به تحقق وعده‌ها+تصاویر

صیادان بردخون، دلخوش به تحقق وعده‌ها+تصاویر

اگر اخبار چند سال اخیر بردخون را دنبال کنیم و جستجویی در خبرها بزنیم بدون شک مهم‌ترین و پرتکرارترین خبر، اسکله خورخان و حواشی و مباحث مربوط به آن است که می‌توان یکی از اصلی‌ترین نیازها و خواسته‌های مرزنشینان بردخونی دانست و تاهنوز به تحقق نشده است.

به گزارش«پیغام» به نقل ازفارس؛ بخش بردخون شهرستان دیر در همسایگی خلیج فارس قرار دارد و بسیاری از مردم این بخش از گذشته‌های دور به شغل صید و صیادی مشغول بوده‌اند، اما مشکل اساسی مردم این منطقه بویژه صیادان نداشتن اسکله است.

اگر اخبار چند سال اخیر بردخون را دنبال کنیم و جستجویی در خبرها بزنیم بدون شک مهم‌ترین و پرتکرارترین خبر، اسکله خورخان و حواشی و مباحث مربوط به آن است که می‌توان یکی از اصلی‌ترین نیازها و خواسته‌های مرزنشینان بردخونی دانست و تاهنوز به تحقق نشده است.

آرزوی دیرینه و قدیمی، فراموش اسکله، چشم‌انداز نامعلوم، فاز نخست اسکله، لزوم تسریع در تکمیل، وعده افتتاح، خون تازه در رگ اسکله و دهها کلمه و جمله دیگر در این مدت از زبان مسؤولان بخش و شهرستان و استان و حتی کشور بیان شده اما باز اسکله خورخان بردخون تکمیل نشد و صیادان ماندند و صدها قول و وعده عملی نشده که فقط مصرف خبری داشت.

صیادان پناهگاهی نداشتند

سابقه صیادی مردم شهر و روستاهای بخش بردخون به سال‌ها پیش برمی‌گردد و آن زمان که خبری از ابزار و امکانات پیشرفته امروزی نبود، مردم با پای پیاده خود را به دریا می‌رساندند و با تور ساده، دل به دریا می‌زدند و روزی خود را با یاری خداوند از سفره بیکران الهی می‌گرفتند اما این نسل پس از عمری به سرای باقی شتافتند و فرزندان شغل پدر را ادامه دادند و باز سختی و مشکلات دریا را به جان خریدند و با وجود تغییر در شیوه‌ها و ابزار صید، قایق را در صیدگاه رها می‌کردند و پناهگاهی برای حفظ سرمایه‌های خود نداشتند.

اسکله و موج‌شکن کلام هر روزه مردم و صیادان بردخون شد و مدیران اجرایی نیز هریک با کلامی زیبا آنان را دلداری دادند و آنها را به وعده‌های عملی‌نشده آینده امیدوار کردند و اکنون پس از سالها از آن زمان، باز قصه ناتمام اسکله خورخان بردخون تکرار می‌شود.

بالاخره پس از سال‌ها انتظار در سال 95 عملیات اجرایی اسکله خورخان بردخون از محل اعتبارات نفت آغاز شد و آرزوی دیرینه و قدیمی مردم دیار شرجی، گرما و خورشید و همسایه با مزارع بزرگ کشاورزی استان بوشهر در مرحله تحقق قرار گرفت.

کمبود اعتبار علت توقف اسکله بردخون

عملیات شمع‌کوبی با پیگیری‌ها و تلاش‌های مدیران پایان یافت اما بعد از مدتی کار متوقف شد و مدت‌ها خبری از کار و فعالیت در زمیه تکمیل اسکله صورت  نگرفت که پیمانکار و متولیان علت آن را عدم اعتبار کافی می‌دانستند و همه مردم و مسؤولان بر تکمیل اسکله تأکید می‌کردند.

پیگیری‌ها شدت گرفت و با تلاش‌های امام جمعه بردخون، مسؤولان بخش و شهرستان و استان و اصرار نماینده جنوب استان در مجلس شورای اسلامی، بتن‌ریزی اسکله آغاز شد و باز امید به جامعه صیادی برگشت و آنان برای آینده بهتر امیدوار شدند.

تکمیل  این اسکله می‌تواند به ایجاد اشتغال و توسعه منطقه کمک کند و سهم عمده‌ای را در جذب سرمایه داشته باشد زیرا زندگی بسیاری از مردم به صید و صیادی گره خورده و مردم صبور و قانع این منطقه زرخیز اما محروم سالهاست که روزی خود را از دل دریا می‌گیرند، مردمی که به گفته قدیمی‌ها همواره دست بر زانوی خود داشته و با کمترین امکانات به کار، تلاش و کسب روزی حلال مشغولند.

ساخت اسکله در بردخون خواسته به حقی از سوی مردم بویژه صیادانی است که شغل آبا و اجدادی خود را با وجود سختی‌هایش دوست دارند و آرزو می‌کنند فرزندانشان هم این راه را ادامه دهند.

خالدی پیمانکار پروژه گفت: تاکنون بیش از 55 درصد کار شامل تأسیسات اسکله و پشتیبانی در خورخان صورت گرفته و اگر مطالبات پروژه مطابق برنامه تأمین شود، کار با سرعت انجام می‌گیرد که انتظار داریم تا پایان سال تکمیل و تحویل داده شود.

مدیرعامل تعاونی صیادی بردخون نیز بیان کرد: صیادان منطقه مشکلات و خواسته‌های زیادی دارند اما به گفته مسؤولان ایمان دارند که انتظار می‌رود در سایه همدلی و اتحاد برای پاسخ به مطالبات آنان تلاش جدی و بیشتری صورت گیرد.

 صیادان به وعده‌ها دل خوش کرده‌اند

حسین طاهری با تأکید بر اینکه احداث موج‌شکن خورخان در اطراف اسکله ضروری است، افزود: سالهاست که صیادان به وعده‌های مسؤولان دل خوش کرده‌اند و انتظار دارند جواب این اعتماد آنان داده شود تا بیش از این سرخورده و ناامید نشوند.

بخشدار بردخون نیز گفت: پیگیری‌ها و تلاش‌های زیادی برای احداث و تکمیل اسکله صورت گرفته که امیدواریم با جدیت و پیگیری مسؤولان دلسوز، این پروژه به سرانجام برسد تا صیادان این منطقه بتوانند از این فرصت بهره ببرند و بخش بردخون به جایگاه واقعی خود برسد.

علی اخلاقی افزود: با همه سختی‌ها و مشکلات، مدیران اجرایی دست از کار و تلاش نمی‌کشند و تا بهره‌برداری کامل اسکله خورخان بردخون پیگیری‌های خود را ادامه می‌دهند زیرا اطمینان دارند رضایت مردم، رضایت خداوند را به دنبال دارد.

امام جمعه بردخون نیز گفت: بیش از 40 سال از پیروزی انقلاب اسلامی سپری شده و همه شهرها و روستاهای ساحلی استان دارای اسکله است و تنها بردخون که سابقه‌ای درخشان و قدمتی طولانی دارد از این نعمت بی‌بهره است.

حجت الاسلام سیدحسین رکنی‌حسینی به درد و رنج صیادان بردخونی اشاره کرد و افزود: صیادان بشکه‌های بنزین را روی دوش قرار می‌‌دهند و به قایق‌ها می‌رسانند و صیدها را به سختی با گاری تا کنار ساحل منتقل می‌‌کنند و بسیاری از صیادان به دلیل سختی‌های دریا خانه‌نشین و ازکارافتاده شده‌اند.

مسؤولان به درد و رنج صیادان توجه کنند

وی اضافه کرد: انتظار داریم مسؤولان به درد و رنج صیادان توجه کنند و هر آنچه می‌توانند برای رفع مشکلات جامعه صیادی بردخون تلاش کنند تا این قشر زحمتکش نیز بتواند در آرامش به فعالیت بپردازد و در مسیر توسعه منطقه گام بردارد.

نماینده شهرستان‌های دیّر، کنگان، جم و عسلویه در مجلس شورای اسلامی نیز گفت: اسکله خورخان بردخون یکی از خواسته‌های مهم و دیرینه مردم این بخش بوده که همواره به دنبال اجرای آن بوده‌اند و با تلاش مسؤولان در مسیر عملی قرار گرفته است.

بهره‌برداری اسکله بردخون تا پایان سال

حجت الاسلام موسی احمدی افزود: از زمانی که وارد مجلس شدم این موضوع را دنبال کردم و بالاخره در دوره قبل نمایندگی موفق به صدور مجوز برای احداث آن شدیم و عملیات اجرایی آن آغاز شد که تاکنون بخشی از کار صورت گرفته و اکنون درحال بتن‌ریزی است و امیدواریم بر اساس گفته پیمانکار تا پایان امسال فاز اول آن به بهره‌برداری برسد.

وی اضافه کرد: این پروژه مدتی به دلیل عدم اعتبار متوقف بود اما به محض ورود مجدد به مجلس شورای اسلامی و حتی قبل از آن، کار را دنبال کردیم که الحمدالله مبلغ 65 میلیارد ریال اعتبار ابلاغ شد و پیمانکار باز فعالیت خود را آغاز کرده است و امید داریم با همین جدیت پروژه ادامه و تکمیل شود.

اسکله خورخان بردخون به عنوان یکی از مهم‌ترین خواسته‌های مردم بردخون همواره نقل مجالس و محافل بوده  و شاید بتوان گفت از قدیمی‌ترین پروژه‌هایی است که امیدواریم با وعده دست‌اندرکاران به زودی تکمیل و به بهره‌برداری برسد تا آرزوی دیرینه مردم بویژه صیادان عملی شود و بردخون در زمینه صیادی و تجاری به توسعه برسد.

تعداد 195 قایق و  بیش از 600 صیاد در بخش بردخون فعالیت می‌کنند اما پس از حدود 20 ماه از بازنشستگی مسؤول قبلی نمایندگی شیلات بردخون، تا امروز نمایندگی شیلات این منطقه مسؤولی ندارد و صیادان برای کارهای اداری خود مجبورند فاصله 50 کیلومتری مرکز شهرستان دیّر را طی کنند.

 گزارش: نامجو زحمتکش


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=117482

نظـــرات شمـــا