کد خبر : 117478       تاریخ : 1399/06/17 14:05:18
چگونه از بیماران مبتلا به کرونا با علائم خفیف در منزل مراقبت کنیم؟

چگونه از بیماران مبتلا به کرونا با علائم خفیف در منزل مراقبت کنیم؟

پیغام: متخصص پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: بیماران مبتلا به کرونا با علائم خفیف را می‌توان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی در منزل تحت مراقبت قرار داد.

به گزارش «پیغام»؛ دکتر کامران میرزایی افزود: از بیماران مبتلا به بیماری‌های خفیف کووید 19 شامل علائم درگیری دستگاه تنفس بدون عارضه جدی به‌صورت علائم تب، احساس خستگی، سرفه، بی‌اشتهایی، ضعف، درد عضلانی، گلودرد، گرفتگی بینی و سردرد را می‌توان در منزل تحت مراقبت قرار داد.

وی تصریح کرد: همچنین بیماران با علائم اسهال، تهوع و استفراغ که فاقد عوامل خطرزا همچون بیماری‌های تنفسی، بیماری‌های کلیوی و یا بیماری‌هایی که منجر به کاهش سطح ایمنی فرد می‌شوند را نیز می‌توان در خانه تحت مراقبت قرار داد.

متخصص پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر بیان داشت: انجام مراقبت از بیماران مبتلا به بیماری خفیف کووید 19 در منزل و ارائه خدمات مراقبتی برای آن‌ها به شرطی که اعضای خانواده بتوانند از آن‌ها مراقبت و پیگیری نمایند با رعایت پروتکل‌های لازم توصیه می‌شود.

دکتر میرزایی اظهار داشت: در این موارد لازم است بیماران و اعضای خانواده در مورد بهداشت شخصی، اقدامات اساسی پیشگیری از انتشار عفونت و چگونگی مراقبت از فرد مبتلا به کووید 19، برای جلوگیری از گسترش و انتشار عفونت در تماس‌های خانگی آموزش ببینند.

تحرک و جابجایی بیمار باید در خانه محدود شود

وی یادآور شد: بیمار مبتلا به کووید 19 خفیف را در یک اتاق با تهویه مناسب ( به‌طور مثال پنجره‌های باز و درب باز) قرار داده، تحرک و جابجایی بیمار را در خانه محدود کرده، و تحرک بیمار را در فضاهای مشترک خانواده به حداقل برسانید.

دکتر میرزایی تاکید کرد: اطمینان حاصل کنید که فضای مشترک مانند آشپزخانه، حمام و سرویس‌های بهداشتی تهویه مناسبی داشته و پنجره‌ها را باز نگه‌دارید.

متخصص پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: سایر اعضای خانه باید در اتاق دیگری سکونت یافته یا در غیر این صورت حداقل فاصله یک متری از فرد بیمار را رعایت کنند.

وی افزود: تعداد اعضای خانواده که نقش مراقب بیمار را به عهده‌دارند محدودشده و در حالت ایده‌آل وظیفه مراقبت از بیمار توسط افرادی که از سلامت مطلوبی برخوردارند و فاقد بیماری زمینه‌ای مزمن و نقص ایمنی هستند صورت گیرد.

دکتر میرزایی بیان داشت: تا زمانی که بیمار به‌صورت کامل بهبود نیافته و علائم و نشانه‌های بیماری کووید 19 رفع نشده باشد اجازه ملاقات بیمار با دیگران داده نشود.

وی تصریح کرد: لازم است مراقبین بیمار بهداشت دست خود را از طریق شستشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون پس از هر نوع تماس با بیمار یا محیط نزدیک آن‌ها انجام دهند.

متخصص پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: همچنین شست و شوی دست‌ها با آب و صابون نیز باید قبل و بعد از آماده‌سازی غذا، قبل از غذا خوردن، پس از استفاده از توالت و هر زمان که دست آلوده به نظر برسد انجام شود.

دکتر میرزایی اظهار داشت: اگر دست‌های مراقب بیمار به‌صورت واضح آلوده به نظر نمی‌رسند می‌توان از محلول الکل برای ضدعفونی دست‌ها استفاده کرد. برای دست‌های کثیف و آلوده شستشوی آن‌ها با آب و صابون توصیه می‌شود.

وی افزود: هنگام شستشوی دست‌ها با آب و صابون استفاده از حوله‌های کاغذی یک‌بارمصرف برای خشک‌کردن دست توصیه می‌شود در غیر این صورت از حوله‌های پارچه‌ای تمیز استفاده و آن را به‌دفعات تعویض و شستشو کنید.

استفاده از ماسک برای بیمار و تعویض مکرر آن الزامی است

دکتر میرزایی توصیه کرد: به‌منظور جلوگیری از آلوده‌سازی اطرافیان و محیط فرد بیمار، لازم است بیمار از ماسک استفاده کرده و به‌طور مکرر آن را تعویض کند.

متخصص پزشکی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در افرادی که نمی‌توانند از ماسک استفاده کنند باید رعایت بهداشت تنفسی به‌صورت دقیق صورت گرفته و هنگام عطسه و سرفه حتما دهان و بینی بیمار با یک دستمال‌کاغذی یک‌بارمصرف پوشانده شود.

وی تاکید کرد: دستمال استفاده‌شده برای پوشاندن دهان و بینی بیمار باید پس از استفاده به‌صورت مناسب دور انداخته و یا تمیز شود به‌عنوان‌مثال ماسک‌های پارچه‌ای به‌صورت منظم و مکرر با آب و صابون یا مواد شوینده شسته شود.


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=117478

نظـــرات شمـــا