کد خبر : 117463       تاریخ : 1399/06/17 10:10:38
پیوند بین نسل جوان با پیشکسوتان فرهنگ و هنر ضروری است
مدیرکل فرهـنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر:

پیوند بین نسل جوان با پیشکسوتان فرهنگ و هنر ضروری است

پیغام: مدیرکل فرهـنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت: پیوند بین نسل جوان با پیشکسوتان حوزه فرهنگ و هنر برای انتقال تجربیات نسل گذشته به نسل جدید ضروری است

 پیغام: مدیرکل فرهـنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر گفت: پیوند بین نسل جوان با پیشکسوتان حوزه فرهنگ و هنر برای انتقال تجربیات نسل گذشته به نسل جدید ضروری است

به گزارش«پیغام»به نقل از روابط عمومی اداره کل فرهـنگ و ارشاد اسلامی استان بوشهر، فاطمه کرمپور ضمن خوش آمد گویی و خیر مقدم به حضور استاد داریوش مودبیان به استان افزود: امیدواریم این گونه دیدارها با پیشکسوتان عرصه فرهنگ و ادب کشور و بزرگان تئاتر و سینما تداوم داشته باشد تا بدین وسیله با تبادل تجربیات شاهد رشد و ارتقای این حوزه در استان بوشهر باشیم.

کرمپور با اشاره به نزدیک شدن به آستانه ٧١ سالگی عمر هنری استاد، عنوان کرد: آثار ارزشمند این استاد و خدمت های خلاصانه این هنرمند گرانقدر را در حوزه ترجمه  ارج می نهیم.

وی افزود: بوی پیراهن یوسف، رؤیای نیمه‌شب تابستان،  تله‌فیلم خواب یک ستاره، دختری با کفش‌های کتانی و قرارداد با مرگ از جمله  آثار ارزشمند این استاد بوده که بازتاب بسیار خوبی در حوزه فرهنگ و هنر جامعه داشته است.

هنر تئاتر یک رویکرد اجتماعی است

داریوش مودبیان گفت: تئاتر یک آینه ای در جامعه بوده که یک هنرمند در ابتدا باید خود را در آن دیده و اصلاح کند و تا توان آن را داشته که خانواده، دوستان و در نهایت جامعه را اصلاح کند.

وی با اشاره به اینکه عرصه تئاتر، عرصه گفتگو هاست، اظهار داشت: تئاتر به ما می آموزد که به جای من، بگوییم ما و بدانیم که ارتباط بین آدم ها ارتباط جمعی و گروهی است.

وی افزود: حضور گروهی از آدم ها در مقابل گروه دیگر در یک جامعه هنری زمینه را برای بیان کردن حقیقت مهیا می سازد.

مودبیان با اشاره به سه رکن اصلی تئاتر عنوان کرد: یک هنرمند موفق در عرصه تئاتر باید روشن اندیش باشد و برای اینکه یک انسان روشن اندیش باشد باید در ابتدا سه رکن امیدواری به آینده، حقیقت جویی و اصلاح گرایی را در خود پرورش دهد.

وی گفت: امیدواری ذات یک انسان روشن اندیش بوده تا بتوانیم دانش خود را به مردم جامعه انتقال دهد.

مودبیان افزود: انسان حقیقت جو از پس واقعیت به دنبال حقیقت گشته و با روحیه اصلاح گر خود ابتدا به اصلاح خود پرداخته و به خودشناسی میرسد.

وی با اشاره به داستان ملک و کنیزک مثنوی مولوی در راه خودشناسی تصریح کرد: خود شناسی ابتدا از نقد خود شروع می شود و انسان تا خود را نشناسد نمی تواند خدا را شناخته و به دیگری نیز معرفی کند.

این هنرمند تئاتر با اشاره به اینکه هنر تئاتر یک رویکرد اجتماعی است، عنوان کرد: واژه تئاتر در ابتدا و در دید اول یک واژه غلط انداز است طوری که ما را از علم دور کرده و به احساسات نزدیک می کند در صورتی که تئاتر یک فرهنگ جمعی و یک فن ارتباطی گروهی است.

مودبیان  گفت: یک هنرمند به گفتگو می نشیند به این جهت که تئاتر یک جشن اجتماعی است و زمانی که رویکرد اجتماعی داشته باشد می تواند مؤثر باشد.

 وی با اشاره به دوران شکوفایی تئاتر ایران اظهار داشت: دوران شکوفایی تئاتر ایران در دهه ی ٤٠ بود که ما از نظر درام نویسی، کارگردانی و کار گروهی پیشرفت چشمگیری داشتیم که متاسفانه در حال حاضر از آن دوران و آرمان ها فاصله گرفته ایم.

به گفته  این هنرمند، تعطیلی تئاتر لاله زار، نوشین و دیگر پلاتو ها ضربه سختی به این حوزه وارد کرد و تئاتر را در دوران سکوت فرو برد.

مودبیان با اشاره به این موضوع که یکی از ابزارهایی که در دهه ی 40 برای حوزه تئاتر به عنوان سکوی پرتاب مورد استفاده قرار گرفت تلویزیون بود، گفت: با حضور بزرگانی همچون علی نصیریان که با همت و غیرت خود پای به عرصه تئاتر گذاشته و این حوزه را دباره احیا کردند و مردم از طریق تلویزیون دباره با تئاتر آشنا شدند و با جشنواره های سال های 44-45 سرآغاز شروع دباره تئاتر ایران رقم خورد.

وی با اشاره به دوران جوانی خود و علاقه به تئاتر گفت: علاقه من در قدم اول جسارت حضور در نمایاندن خود در صحنه بود ولی به این  اکتفا نکردم و به خودنمایی و تظاهر روی نکرده و به جلوه گری  دچار نگردیدم چراکه عرصه تئاتر گاهی فریبنده بوده و اگر در این جهت ملاحضه نداشته باشیم فریب می خوریم.

مودبیان در پایان به فاکتور‌های مهم در انتخاب مخاطب اشاره کرد و گفت: شاخصه های مخاطب از قبیل شناخت مخاطب، شناسنامه مخاطب و موقعیت جغرافیایی آن ها و همچنین آشنایی با نیاز مخاطب و شناخت هدف خود از تولید آثار و نظر به منابع دیگر ارتباطی در زمینه ای که محصول تولیدی و در نهایت انتظار از مخاطب خود، از فاکتور های مهم انتخاب مخاطب در تئاتر می باشد.

 

در ادامه این گفتگو هنرمندان به ایراد سوالاتی از استاد پرداخته و گفتگو به صورت پرسش و پاسخ ادامه پیدا کرد.

در پایان این  دیدار نیز با ارایه لوح تقدیر و تابلوی چهره استاد که اثری ارزشمند و نفیس از هنرمند هم استانی آقای میلاد مهدویان بود جهت تجلیل از فعالیت های ارزشمند این استاد به او اهدا شد.

 


  منبع: پایگاه خبری تحلیلی پیغام
       لینک مستقیم   :   http://peigham.ir/shownews.aspx?id=117463

نظـــرات شمـــا